تعویض و نصب شیر روشویی اهرمی کابینتی سنگی

تعویض و نصب شیر روشویی اهرمی کابینتی سنگی

نصب شیر روشویی

نصب شیر روشویی , انواع روشویی , فرنگی و نصب شیرالات بهداشتی ساختمان

تلفن : 09122437371-22533080 بدون تعطیلی , شبانه روزی , سراسر تهران

نصب شیر روشویی بسته به نوع شیرالات , نحوه لوله کشی موجود و نوع روشویی ممکن است تفاوتهایی داشته باشند . به طور کلی دو نوع شیر روشویی دیواری و توکاسه در بازار موجود هستند که اغلب شیرهای دیواری از نوع شیرالات کلاسیک بوده و معمولا شیرالات اهرمی از نوع تک پایه هستند . البته شیر کلاسیک توکاسه نیز در بازار به فروش میرسد و به ندرت شیرالات دیواری اهرمی روشویی نیز ممکن است یافت شود .

نصب شیر روشویی

نصب شیر روشویی اهرمی

شیر روشویی اهرمی تک پایه تقریبا مانند نصب شیر ظرفشویی نصب میشود , با این تفاوت که معمولا شیرالات دستشویی دارای علم متصل به شیر یا علمک کوتاهتری نسبت به شیرالات ظرفشویی دارند . علت این مساله هم این است که کاربرد شیر روشویی شستشوی دستها میباشد و بلند بودن علمک آن موجب پاشیدن آب به اطراف میشود و این مساله حس خوشایندی برای کاربر ندارد . از طرفی در شیرالات آشپزخانه به دلیل شستشوی ظروف ناچار به استفاده از علم بلندتر میباشیم .

همانطور که گفته شد , شیر روشویی اهرمی به طور معمول دارای پایه تکی است که دو شلنگ سرد و گرم به آن متصل میباشند . البته انواع لوکس تر شیر روشویی هم وجود دارند که دارای تنه و علم اصلی شیر در وسط و 2 اهرم در طرفین هستند که تقریبا نصب آنها مانند شیرالات دستشویی معمولی است .

در نصب شیر دستشویی از انواع اهرمی بعد از متصل کردن شیلنگ سرد و گرم به شیر و نصب شیر پیسوار به روی دیوار , شیلنگ ها را از درون روزنه سنک روشویی عبور داده و شیر را روی روشویی قرار میدهیم . پس از قرار گرفتن شیر توسط نعلی تک پیچ یا دوپیچ و واشر مخصوص یا پیچ و مهره , شیر را روی روشویی محکم میکنیم . دقت کنید که شیر دقیقا وسط کار قرار گرفته و با بازکردن آن آب دقیقا روی زیرآب بریزد .

البته نوع کلاسیک و پیچی قدیمی شیرالات تک پایه روشویی هم با شیوه فوق نصب شده و از نظر نحوه نصب هیچ فرقی با انواع اهرمی ندارند .

نصب شیر روشویی اهرمی

نصب شیر دیواری دستشویی

نصب دیواری روشویی بسیار ساده تر از شیر تک پایه است به این شرط که لوله کشی موجود فاصله و آکس بین دو لوله آب سرد و گرم را دقیقا رعایت کرده باشد . اتصال انتهایی شیر دیواری دستشویی مهره سایز 3/4 داشته که بایستی به دیوار نصب شود .

در صورتی که لوله کشی موجود دارای زانوی دنده بیرون 3/4 باشد , شیر مستقیما روی لوله نصب میشود و در غیر این صورت با استفاده از اتصال لنگی شیر را روی دیوار نصب میکنیم . برای نصب لنگی حتما بایستی عمل تنظیم و رگلاژ شیر انجام شود . در نصب شیرهای دیواری علم شیر جداگانه روی شیر نصب میشود . مهره 3/4 روی شیر فقط بایستی با استفاده از نوار تفلون روی شیر نصب شود .

نصب شیر دوپایه دستشویی

برخی از شیرالات کلاسیک و به ندرت شیرهای اهرمی دستشویی دارای دو یا حتی 3 پایه برای نصب هستند . شیر روشویی دو پایه دارای دو مسیر مختلف ورود آب گرم و سرد بوده که در محل اتصال به علم آب گرم و سرد را مخلوط میکنند . انتهای قسمت تنه شیر دارای مهره 3/4 بوده که از زیر توسط دو لنگی مخصوص و بلند به شیر نصب میشوند . این لنگیها علاوه بر کاربرد ارتباطی شیر را روی روشویی محکم نگه میدارند .

از سمت دیگر این 2 عدد لنگی بوسیله یک شیلنگ پیسوار به شیرهای پیسوار سرد و گرم متصل شده و شیر آماده تست و در صورت صحت نصب آماده استفاده میباشد .

همانطور که میدانید در نصب شیرالات آب بندی تمام قطعات بوسیله واشر و مهره های برنجی انجام میشود و استفاده از نوار تفلون مگر در شرایط خاص و غیرضروری ممنوع میباشد , چرا که  جنس شیرالات معمولا از فلز برنج با روکش کروم بوده و این فلز در مقابل تورمی که نوار تفلون و کنف ایجاد میکند بسیار شکننده و آسیب پذیر میباشد .

 

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه