نصب شیرالات بهداشتی ساختمان شیر روکار توکار

نصب شیرالات تهران

نصب شیرالات بهداشتی ساختمان شیر روکار توکار

نصب شیرالات

نصب شیرالات بهداشتی ساختمان در سراسر تهران

تلفن : 09122437371-22533080 شبانه روزی

نصب و تعمیر توالت فرنگی , روشویی و لوازم بهداشتی

اجرا و تعمیر لوله کشی آب , گاز شوفاژ فاضلاب و شیرالات

راه اندازی وسرویس موتورخانه شوفاژ ,رادیاتور,پکیج و کولر

نصب شیرالات بهداشتی ساختمان پس از انجام لوله کشی ساختمان صورت میگیرد.بنابراین در هنگام لوله کشی و پس از آن درهنگام عملیات ساختمانی باید مراقب بود به لوله کشی و فواصل در نظر گرفته شده برای شیرالات آسیب نرسد . برخی از شیرهای را میتوان با کمی حوصله نصب نمود , اما برخی از آنها مانند نصب شیر ظرفشویی شلنگدار که نسبتا سخت تر میباشد بایستی با  مهارت و تجربه صورت بگیرد .

نحوه نصب شیرالات بهداشتی

به دلیل تفاوت هایی که در شکل و طرز استفاده از شیرهای مخلوط آب سرد و گرم وجود دارد , نحوه نصب شیرالات تا حد کمی با تفاوتهایی همراه میباشد . البته کلیت شیوه نصب یکسان بوده و سایزبندی و ارتفاع و فواصل باعث میشود که نصاب شیرالات بایستی از مهارت نسبی برخوردار باشد . کلا شیرالات به دو شکل دیواری و توکاسه قابل نصب هستند و هرکدام از شیرالات مانند نصب شیر ظرفشویی , روشویی به انواع شیر مخلوط توکاسه و شیر توالت و دوش به روش نصب شیر مخلوط دیواری به سیستم لوله کشی ساختمان متصل میشوند . شیر دیواری به طور مستقیم به اتصال بیرون آمده از دیوار و شیر توکاسه توسط شلنگ و شیرپیسوار به اتصالات لوله کشی آب سرد و گرم وصل میشوند .

فاصله مابین لوله های آب سردوگرم و همچنین شیر لوله شوفاژ رفت و برگشت بسیار مهم است ,  و اگر پس از کاشیکاری این فواصل کم و زیاد شده باشد برای نصب شیرالات با مشکل مواجه خواهیم شد, و شیرالات و همچنین رادیاتور ها ممکن است از حالت تراز خارج شوند که این مساله هم از لحاظ زیبایی و هم از لحاظ استحکام یک امتیاز منفی محسوب میشود.

نصب شیرالات تهران

نصب شیرالات بهداشتی

آکس و استانداردهای نصب:

نصب شیرالات و اندازه ها: فاصله آکس تو آکس بین آب سردوگرم دیواری 153 میلی متر ,  فاصله استاندارد شیرهای پبیسوال سردوگرم زیر سینک ظرفشویی و روشویی 280 میلی متر فاصله بین شیر رفت و برگشت رادیاتور 500 میلیمتر است.

البته استانداردهای و فواصل دیگری برای شیررفت و برگشت رادیاتور نیز تعریف شده است .اما آن چیزی که در ایران و تهران مرسوم است این فاصله است.

فاصله توالت فرنگی از دیوار:

فاصله تمام شده توالت فرنگی از دیوار طرفین و پشت نیز حداقل25 تا 45 سانتیمتر است.این فاصله با توجه به سایز توالت فرنگی و ایرانی و ابعاد سرویس بهداشتی و سلیقه اعمال میشود. برای هر یک از تجهیزات سرویس بهداشتی نیز یک ارتفاع استاندارد تعریف شده است.

ارتفاع نصب شیرآلات

ارتفاع استاندارد شیرالات جدای از اعدادی که برای راحتی استفاده کاربر از شیرالات است , یک همگونی و هماهنگی با مجری لوله کشی تاسیساتی و سایر بخشهای ساختمان بوجود می آورد و هنگام تغییر و تحولات در اجرای سایر زمینه های ساختمان , مجری و ناظر با توجه به این ارتفاع و فواصل استاندارد در تعیین تغییرات احتمالی تصمیم گیری میکنند .

ارتفاع نصب روشویی:

ارتفاع تمام شده نصب شیر روشویی و سینک ظرفشویی بین 80 تا 85 سانتیمتر میباشد.ارتفاع نصب شیر دوش حدود 90 سانتیمتر است و سردوشی باید در ارتفاع 2 متری قرار بگیرد.

ارتفاع نصب شیر توالت فرنگی یا شیر آفتابه ای ایرانی نیز بایست بین 45 تا 55 سانتیمتر باشد. ارتفاع نصب فلاش تانک باید حدود 180 سانتیمتر باشد , و سیفون فشاری یا فلاش والو هم باید در ارتفاع 1 متری نصب شود .

دستمزد نصب شیرالات

شیرالات پیسوال زیر روشویی و زیر سینک نیز باید در ارتفاع 50 سانتیمتری نصب شود . نصب شیر اهرمی سینک و روشویی نیز باید کمی مایل باشد.تا استفاده از آن راحت تر باشد. نصب شیر ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی نیزدر ارتفاع 30تا 40 سانتیمتری صحیح میباشد.

برای نصب اکسسوری و لوازم سرویس بهداشتی نیزباید ارتفاع و تقارن حفظ شود تا زیباتر به نظر برسد. تعویض شیر مخلوط هم با وجود داشتن لنگی آسانتر است و فواصل غیر استاندارد را همپوشانی میکند.

نحوه نصب شیر اهرمی توالت

نصب شیر اهرمی توالت فرنگی و دستشویی ایرانی و حتی دوش که به نام شیرهای دیواری معروف  هستند , معمولا با  واسطه یک اتصال به نام لنگی شیر مخلوط به داخل روزه لوله کشی و مهره شیر انجام میشود . لنگی از سمت سایز 1/2 اینچ توسط نوار تفلون آب بندی میشود و از سمت شیر توسط یک واشر 2/5 به مهره 3/4 شیر وصل میگردد .

نصاب شیرالات

یک نصاب شیرالات در هنگام نصب باید علاوه بر دانستن استاندارهای اندازه و ارتفاع نصب شیر به راهنمای نصب شیرالات توجه کند تا طریقه و نحوه صحیح منحصر به فرد شیرهای مختلف را اعمال کند.

نصب شیرهای بهداشتی شما را در اسرع وقت با کیفتیت عالی و قیمت مناسب به بسپارید.

اجرت نصب شیرالات

اجرت نصب شیرآلات ساختمان رنج متفاوتی دارد . تعداد شیرالات , نوع شیر , طریقه نصب شیر و سختی آن و حتی قیمت شیرالات نیز بر قیمت دستمزد و اجرت نصب شیرالات موثر میباشد.

هر چقدر تعداد شیرآلات بیشتر باشد میتوان گفت که دستمزد نصب آن تا میزان قابل توجهی کاهش پیدا میکند. نصب شیر های گران قیمت و طلایی با توجه به دقت و وقت بیشتری که از نصاب میگیرد و مهارت نصاب شیر تا حدی بیشتر از نصب شیرهای معمولی تمام میشود.

با توجه به رشد روزافزون تورم نمی توان رقم دقیقی از اجرت نصب شیر بهداشتی اعلام کرد و باید هر ساله قیمتها نصب را به روز کرد .

اما حدود در سال 1399 برای نصب یک شیر معمولی 90000 تومان دستمزد متوسط میباشد که در صورت افزایش تعداد شیر ها و راحتی و ساختی آن به قیمت دستمزد شیر افزوده میشود.

تعداد دورهای پیچیدن نوار تفلون هم در هنگام نصب شیرهای مختلف ممکن است , متفاوت باشد و این مقدار حتی به نوع و جنس فلز و سایز دنده نیز بستگی دارد . اما برای رزوه های معمولی تعداد پیجیدن نوار تفلون حدود 10 تا 15 دور است که کیفیت نوار تفلون هم میتواند در مقدار تفلون مصرفی تاثیر گذار باشد . نوار تفلونی خوب است که براثر مالش پاره نشود و کشش و انعطاف مناسب و در عین حال ضحامت خوبی داشته باشد . جهت پیچیدن نوار تفلون نیز در جهت پیچش دنده ها یعنی جهت عقربه های ساعت است .

متعلقات شیرالات

بسته به نوع شیر , در نصب شیرهای بهداشتی از لوازم جانبی و متعلقات مختلفی برای نصب و استفاده بکار گرفته میشود .

به طور کلی دو نوع شیر اهرمی و کلاسیک یا معمولی پیچی در بازار موجود است . البته در نصب شیرالات توکار نیز لوازم جداگانه ای برای نصب مورد استفاده قرار میگیرد که توضیح خواهیم داد , اما فعلا به لوازم شیرالات روکار و متریال آنها خواهیم پرداخت .

شیرهای کلاسیک یک پوسته یا کله گی از جنس برنج , ABS یا بعضا سربی دارند . یک هزارخاری نیز درون این پوسته ها برای درگیر شدن با مغزی شیر وجود دارد . مغزی شیرهای کلاسیک از جنس برنج زرد یا آبکاری شده هستند . مغزی شیر کلاسیک روی یک مهره چپ گرد نشسته و بوسیله پیچاندن موجب قطع و وصل و کم و زیاد کردن شدت جریان آب میشود .

یک مهره 3/4 نیز در شیرهای دیواری یا توکاسه دو پایه برای متصل کردن شیر به لنگی یا زانوی لوله آب در این شیرها تعبیه شده که با واشر 3/4 آب بندی میشوند . شیرهای دیواری به شیرهای دوش یا توالت که مستقیما به دیوار وصل میشوند , اطلاق میشود .

شیرهای تک پایه نیز شامل شیر ظرفشویی و روشویی هستند که بر روی سینک آشپزخانه یا روشویی دستشویی یا سرویس حمام نصب میشوند . این نوع شیرها برای نصب به سیستم لوله کشی از طریق یک شیلنگ به شیرهای پیسوار متصل میشوند . برای محکم و آب بندی  کردن این نوع شیرها روی سینک یا روشویی نیز پیچ مهره یا مهره و واشرهای مخصوصی وجود دارد که داخل بسته شیرالات وجود دارند .

شیرهای اهرمی نیز شامل یک اهرم برای باز و بسته و کم و زیاد کردن جریان آب و یک کاتریج پلاستیکی پرسی که اهرم به آن متصل است , میباشند .

شیرهای ظرفشویی دارای یک علم نسبتا بلند , شیرهای روشویی معمولا یک تکه بوده و آبریز آن معمولا با شیر یکپارچه میباشد .

نحوه نصب شیر ظرفشویی شلنگدار نیز مانند شیر ظرفشویی معمولی بوده و پس از نصب شیلنگهای تک پایه و قرار دادن روی سینک , شیر توسط مهره نعلی شکل یا تکی روی سینک محکم شده و سپس با عبور دادن شیلنگ شیر شاوری و متصل کردن آن به زیر شیر , این سمت شیر را به سردوش شیر متصل میکنیم . برخی شیرهای شاوری یا شلنگدار دارای وزنه گوی شکل  سربی بوده تا پس از بیرون آوردن شاور شیر به سرجای خود برگردد . سایز شیلنگ و نوع سردوش در شیرهای گوناگون با یکدیگر متفاوت میباشند .

شیر توالت دارای یک خروجی برای اتصال به شیلنگ آفتابه بوده و شیرهای دوش نیز دارای دو آبریز و یک سوپاپ شیر برای شیفت دادن ریزش آب از بالا یا پایین میباشند .

 

علم دوش نیز انواع مختلفی دارد , علم ثابت , علم متحرک یا یونیکا شیلنگ دار و علم ترکیبی یا یونیورست که شامل سردوش ثابت و شلنگ متحرک میباشند .

نصب شیرالات توکار

نحوه نصب شیرالات توکار شامل دو مرحله است , مرحله اول شامل نصب استراکچر شیرالات و والهنگ در حین عملیات ساختمانی و پیش از کاشی کاری و مرحله نهایی نصب تنه و لوازم بیرونی شیرالات توکار میباشد . از آنجا که نصب شیرالات توکار کمی تخصصی میباشد , این نوع شیرالات توسط برخی از نصاب شیرالات متخصص اینکار قابل انجام است .

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاه (8)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.