مزایا و معایب نصب جکوزی خانگی آماده

مزایا و معایب نصب جکوزی خانگی آماده

جکوزی خانگی

در این نوشته به بررسی مزایا و معایب نصب جکوزی خانگی Home Jacuzzi یا WhirlpoolTub میپردازیم . به دلیل اینکه استفاده از وان جکوزی خیلی رایج نبوده و شاید بسیاری از مردم فقط تصاویری از آنرا در ذهن داریم , سعی میکنیم ویژگی و شرایط نصب وان جکوزی خانگی را بررسی کرده و با واکاوی آن به اتخاذ تصمیم مناسب کمک کنیم .

وان جکوزی نخستین تولید شرکت آمریکایی با همین اسم بوده و این وانها برخلاف وان معمولی دارای جت های آب ماساژ دهنده هم میباشند .

پایه گذاران این کارخانه برادران جکوزی بودند که در سال اوایل قرن بیستم میلادی از ایتالیا به آمریکا رفتند .

وان جکوزی خانگی ، به وان یا حوضچه مانندی گفته می‌شود که آب در آن با فشار توسط پمپ های مخصوص که از طریق لوله های تعبیه شده در بخشهای جداره  آن وجود دارند جهت ماساژ دادن ماهیچه های بدن به داخل وان پمپاژ میشوند .

وان جکوزی با اسامی مثل وان آب گرم چرخشی یا حوض آب چرخان هم نامبرده میشوند .

نصب جکوزی خانگی

انواع وان جکوزی خانگی

به طور کلی جکوزی خانگی به دو نوع وان جکوزی آماده وپیش ساخته و حوضچه جکوزی دست ساز تقسیم بندی میشود که ما در اینجا به بررسی وان جکوزی آماده میپردازیم .

وان جکوزی آماده به 2 نوع جکوزی خانگی تک نفره و چند نفره تقسیم بندی میشود .

ابعاد استاندارد وان جکوزی خانگی

وان جکوزی های نصب شده در اماکن عمومی مانند استخرهای تجاری یا مکانهای ورزشی با توجه به وجود زیربنای با متراژ بالا از نظر اندازه جکوزی مشکلی ندراند اما این مساله در در مورد انتخاب و نصب  وان جکوزی خانگی بسیار  مهم تلقی میشود . ابعاد استاندارد وان جکوزی خانگی 1 نفره طول 170 سانتی متر در  75 سانتی متر عرض است .

ابعاد وان جکوزی دو نفره  180 سانتی متر طول و عرض 120 سانتی متر دارد .

انداز وان جکوزی 4 نفره طول حدودا 180 الی 2 متر و عرض حدودا 170 الی 180 سانتی متر است.

ابعاد وان جکوزی 6 نفره طول تقریبا 2 متر و عرض حدودا 170 الی 180 سانتی متر است .

تفاوت وان جکوزی خانگی با جکوزی استخر

از لحاظ عملکرد فرق چندانی بین وان جکوزی با انواع ساخته شده در استخرهای عمومی و شخصی وجود ندارد . فرق اصلی آنها در متفاوت بودن نحوه گرم کردن , انتخاب شکل و ابعاد , نوع نصب و زیرسازی و متمایز بودن قیمت جکوزی آماده و حوضچه دست ساز میباشد .

نگهداری و تعمیر استخر و جکوزی خانگی بسیار بیشتر از وان جکوزی خانگی هزینه داشته و به تخصص بیشتری هم نیاز دارد .

در وان جکوزی آماده شما میتوانید از آب گرم مصرفی موتورخانه , پکیج و حتی آبگرمکن استفاده کنید , در صورتیکه این مساله در مورد جکوزیهای استخر وجود ندارد .

نصب وان جکوزی آماده بسیار آسان و بدون هیچ کنده کاری و بنایی انجام میشود . فقط لازم است ابعاد محل نصب را اندازه گرفته و با خریداری وان متناسب با ابعاد موجود اقدام به نصب جکوزی نمایید .

از لحاظ ابعاد معمولا جکوزی های استخر بزرگتر بوده و شما حق انتخاب شکل و اندازه جکوزی را دارید اما در وان جکوزی آماده شما حق انتخاب زیادی نداشته و از بین ابعاد و مدلهای موجود یکی را انتخاب کنید .

قیمت وان جکوزی آپارتمانی بسیار کمتر هزینه نصب جکوزی استخری میباشد . البته قیمت وان جکوزی خانگی آماده بسته به تیپ و مدل آن دارد و افزایش آپشن های جکوزی قیمت آن نیز افزایش پیدا میکند . تعداد نازلهای و نوع و قدرت پمپ و متریال تاثیر مستقیم روی قیمت وان جکوزی میگذارد .

متریال به کار رفته برای ساخت وان جکوزی آماده از مواد پلیمری و رزین های فایبرگلاس و اکریکلیک بوده و حوضچه های دست ساز جکوزی با کاشی و سنک پوشانده میشوند .

نصب وان جکوزی

همانطور که میدانید وان جکوزی از لحاظ نصب به 2 دسته توکار و روکار تقسیم بندی میشوند . نصب و راه اندازی وان جکوزی توکار مستلزم آماده سازی و مراحل بسیار متفاوتی بوده و ما در اینجا به نحوه نصب وان جکوزی روکار میپردازیم .

اجزا وان جکوزی خانگی روکار شامل وان , شاسی , پمپ , شیرالات , پانل کوچک و بزرگ و در برخی موارد هیتر و بلویر میباشد .

همانطور که میدانید در سیستم لوله کشی فاضلاب هر وسیله ای دارای سیفون بوده که یا این سیفون قابل نصب بر روی وسیله است مانند روشویی و سینک ظرفشویی و یا اینکه مانند کاسه توالت ایرانی سیفون در سیستم لوله کشی فاضلاب جای داده شده است . در مورد وان جکوزی هم متیوانید از سیفون جداگانه استفاده کنید و هم با پیش بینی های انجام شده در هنگام اجرای لوله کشی ساختمان تمهیدات لازم را برای نصب شترگلویی مخصوص وان انجام دهید .

در هنگام نصب وان جکوزی خانگی معمولا سیفون بخشی از تجهیزاتی است که درست به زیر وان نصب شده و عموما همراه وان نو میباشد . در صورت عدم وجود آن میتوانید به صورت جداگانه تهیه کنید . سایز سیفون و لوله خروجی وان معمولا لوله سایز 50 یا 63 در نطر گرفته میشود .

لوله کشی آب وان جکوزی نیز در ارتفاع 25 تا 35 سانتی متر از کف تمام شده میباشد .

طریقه نصب وان جکوزی

بعد از اطمینان از آمادگی لوله کشی برای نصب جکوزی مراحل زیر را به دقت انجام دهید .

1- نصب و رگلاژ پایه و شاسی جکوزی

یک نصب خوب  از سطح سرویس آغاز میگردد . نصب وان جکوزی بایستی کاملا تراز و شاقول باشد .

اگر نصب وان جکوزی را در طبقه های فوقانی انجام میدهید به این مساله دقت نمایید که مقاومت کف ساختمان بایستی به اندازه ای باشد که توان متحمل شدن وزن تقریبی 160  کیلوگرم در هر متر مربع را داشته باشد .

بهتر است در صورت عدم وجود شاسی برای نصب وان جکوزی از یک فریم دست ساز از بدنه جکوزی استفاده شود تا در صورت فشار زیاد بتواند به عنوان محافظ وان عمل کند .

2- نصب پنل وان برای دسترسی به زیر وان و تعمیرات احتمالی لوله های وان جکوزی

3- قرار دادن وان روی شاسی و تنظیم ارتفاع و تراز نمودن وان

4- نصب لوله یا خرطومی فاضلاب کفشور جکوزی به فاضلاب ساختمان و آب بندی آن

5- نصب بستن بستهای نگهداره جکوزی به کف یا بدنه سرویس بهداشتی

6- سیم کشی و نصب پمپ جکوزی

7- نصب شاسی های پمپاژ , هیتر و دیگر آپشنها جکوزی روی قابهای مخصوص

فواید جکوزی خانگی

سرگرمی لذت بخش , سودمند کم دردسر و کم خطر

از گذشته تا کنون آب بازی یکی از لذت بخش ترین سرگرمی هایی بوده که انسان به آن دلبستگی خاصی دارد و  هیچ سن و سالی هم نمی شناسد . با توجه به شرایط کرونایی و به خصوص در فصول سرد سال استفاده از جکوزی خانگی در عین لذت بخش بودن شما را از رفت و آمد و حضور در اماکن دارای شبهه بازداشته و به راحتی میتوانید باعث لذت بردن خود و افراد خانواده تان شوید .

افزایش قیمت آپارتمان و ملک 

از آنجا که جکوزی خانگی جزو آپشن های لوکس در یک ساختمان محسوب میشود , نصب جکوزی خانگی میتواند موجب افزایش قیمت آپارتمان و حتی منفعتی بیشتر از هزینه نصب جکوزی عاید شما شود .

مزایای نصب وان جکوزی

جکوزی یک آپشن لاکشری  از لوازم قابل استفاده در حمام است . همچنین بررسی در مورد سلامت بدن و پزشکی شده است که به این جمع بندی رسیده اند اگر تایم کوتاهی را در جکوزی بگذرانید بدن شما قادر است بخشی از انرژی از دست رفته خود را بازیابی کند. بنابراین استفاده از جکوزی به افرادی که پوکی استخوان مزمن دارند کمک شایانی می کند. چنانچه زمانی از روز خود را در جکوزی به نرمش سبک اختصاص دهید می توانید به تحرک، قدرت و شادابی خود  اضافه کنید . دمای بالای آب آن می تواند شما را در برابر بیماریها و مخاطرات احتمالی به ویژه بیماری های مفصلی محافظت کند . به علاوه بعد از یک روز پرمشغله و سخت نشستن داخل آب گرم لذت بخش است که در رسیدن شما به ریلکسیشن روحی و جسمی کمک خواهد کرد .

8 تا از محاسن استفاده از جکوزی خانگی

1- از بین بردن فوری دغدغه های ذهنی و ریکاوری روحی

2- باز کردن گرفتگی عضلات و از بین بردن خستگی ناشی از کار و ورزش

3- درمان بی خوابی و بدخوابی احتمالی

4- کاهش دردهای عضلانی و مفاصلی مانند زانو , کمر , دست و گردن

5- تنظیم فشار خون و کاهش فشار به عروق و رگهای بدن

6- افزایش نرخ ترشح انسولین و بهبود در میزان قندخون در بیماران دیابتی

7- کاهش وزن و کالری سوزی به خصوص همراه با یک ورزش سبک

8- افزایش میزان تمیز کنندگی نسبت به دوش و استحمام معمولی

معایب و مضرات جکوزی

هر وسیله ای در کنار محاسن خود ممکن است دارای معایبی هم داشته باشند , از جمله حوضچه وان جکوزی خانگی آپارتمان که تحت شرایطی دارای مضرات ریز است .

1- هزینه خرید و نگهداری گران قیمت

2- ایجاد محیطی برای رشد باکتری ؛ قارچ و میکروارگانیسم ها در صورت عدم نظافت صحیح

3- ایجاد خطر برای زنان باردار و برخی بیماری های خاص

4- محدودیت و مشکل بودن نصب و استفاده در برخی سرویس های بهداشتی

در کنار معایب فوق ممکن است در صورت عدم مراقبت کافی مضراتی نیز در حین استفاده متوجه کاربران جکوزی خانگی شود .

5- سوختگی پوست بدن در صورت داغ بودن آب وان جکوزی

6- ابتلا به بیماریهای پوستی در صورت عدم نظافت صحیح

7- خطر لیزخوردن به خصوص برای افراد سالمند

8- مصرف آب زیاد که البته با توجه به ثابت بودن میزان آب در گردش , مقدار مصرف آن فرق چندانی با یک دوش ساده ندارد .

خرید جکوزی خانگی

برای خرید جکوزی جدا از اندازه و مدل بهتر است انواعی انتخاب شود که تمیز کردن آن راحت تر بوده و پیش از آن لازم است یک بررسی روی فاضلاب محل نصب جکوزی انجام شود .

 

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *