تعویض و تعمیر لوله فاضلاب چدنی

تعویض و تعمیر لوله فاضلاب چدنی

تعمیر لوله فاضلاب چدنی

تعویض و تعمیر لوله فاضلاب چدنی و تبدیل چدن به پوش فیت و پلیکا

تلفن : 09122437371-22533080 سراسر تهران

همانطور که میدانید لوله فاضلاب وظیفه انتقال فاضلاب به سمت چاه ساختمان یا فاضلاب شهری را دارد . در حال حاضر لوله کشی فاضلاب با استفاده از 4 نوع متریال لوله اتصالات چدن , پلیکا , پوش فیت و پلی اتیلن اجرا میگردد . البته در سالهای دورتر بعضا در برخی ساختمانها لوله کشی فاضلاب با استفاده از لوله کشی گالوانیزه هم صورت میگرفت که به دلایلی امروزه منسوخ شده است .

اما در گذشته و قبل از اینکه لوله های پلیمری مانند پلیکا و پوش فیت تولید شوند , استفاده از لوله های چدنی مرسوم ترین متریال موجود برای استفاده در لوله های فاضلاب بود . اجرا و تعمیر لوله چدن به اندازه ای کار طاقت فرسا و گران قیمتی بود که به محض ورود لوله های پلیمری پی وی سی به بازار به سرعت هم مجریان لوله کشی و تاسیسات کاران را واداشت که به سمت استفاده از لوله های جدید سوق پیدا کنند .

وزن بالا , برش سخت و آب بندی مشکل از جمله مشقات اجرا و تعمیر لوله فاضلاب چدنی است که با استفاده از سرب و کنف و روشهای دیگر انجام میشود .

تعمیر لوله فاضلاب چدنی

نحوه تعمیر لوله فاضلاب چدنی

بسته به نوع خرابی تعمیر لوله کشی چدن نیز متفاوت میباشد . اگر علت خرابی , نشتی به صورت قطرات کم از بین اتصالات یا حتی بدنه لوله چدنی باشد , میتوان با خشک نمودن و استفاده از چسب و ترمیم قطعه آن قیمت را تعمیر و استفاده نمود .

در صورتیکه خرابی و نشت در قسمت بزرگتری از لوله فاضلاب چدنی باشد , تعمیر آن با 3 روش تعویض لوله چدنی , جوشکاری و یا وصله گذاری انجام میگردد .

علت دیگری که باعث میشود لوله های چدنی را تعویض کنیم   , گرفتگی سطوح داخلی چدن است که باعث میشود با هر روشی اقدام به رفع گرفتگی لوله کنیم باز هم بعد از مدتی لوله های دچار انسداد شوند . این موارد بیشتر در سقف لوله های پارکینگ , زیرزمین و مشاعات که عمومی بوده و سرعت ته نشین شدن زیاد است پیش خواهد آمد .

تعویض لوله چدنی

تعویض لوله چدنی یکی از کارهای بسیار پردردسر و مشکلی است که اولا کار هر لوله کشی نیست و ثانیا هر لوله کشی جرات و حوصله دست زدن به آنرا ندارد , چرا که در این شیوه لوله های چدنی بایستی از قسمت خراب تعویض شده و به جای آن از لوله کشی پلیکا یا پوش فیت استفاده کنیم .

درست از محل تلاقی چدن و تبدیل آن به لوله یا اتصال پلیکا یا پوش فیت یک آب بندی تخصصی دارد که در صورت انجام نادرست آن میتواند مایه دردسر  شود . آب بندی چدن با پلیکا یا پوش فیت بستگی به اتصالی دارد که موجود است . اگر اتصال یا لوله چدن داخل کونیک یا مادگی باشد , آب بندی آن کمی مشکل تر بوده و در صورت وجود لوله صاف به دلیل استفاده از بوشن یا اتصالات پلیکا و پوش فیت راحت تر میتوان عمل آب بندی را انجام داد .

البته مشکل اصلی در تعویض و تعمیر لوله فاضلاب چدنی ,  جدا کردن صحیح قسمت معیوب لوله چدن از بخش باقیمانده و سالم لوله کشی فاضلاب است . جهت و مسیر عبور فاضلاب نیز میتواند در نحوه تعویض لوله چدنی موثر باشد , چرا که آب بندی معکوس لوله و اتصالات فاضلاب کاری بسیار مشکل تر از آب بندی نرمال میباشد .

جوشکاری لوله چدنی

جوشکاری لوله چدنی در مواردی بکار میرود که یک ترک خطی یا سوراخ ریز باعث خرابی لوله چدنی باشد و نیازی به صرف هزینه های میلیونی برای تعویض لوله چدنی نیست . در این روش با استفاده از دستگاه جوش و الکترود مخصوص چدن و البته تخصص اینکار اقدام به آب بندی و تعمیر لوله فاضلاب چدنی میکنیم .

وصله گذاری لوله چدنی

از آنجا که تعویض لوله چدنی بسیار پر مشقت و پر هزینه بوده و همچنین جوشکاری لوله فقط برای ترکهای و سوراخ های کوچک لوله چدن کارساز است , استفاده از وصله گذاری لوله چدنی کار بسیار متداول و رایج برای اجتناب از تعویض لوله چدنی است . حتی در برخی موارد و اماکن ,  امکان تعویض لوله چدن وجود نداشته و یک متخصص میتواند با استفاده از وصله های پلیکا و ورقه های فلزی و محکم سازی آنها توسط تیوپ و بست کمربندی و چسب های مخصوص کار آب بندی را به راحتی انجام دهد .

استفاده از کمربند پلی اتیلن پیچی و کلاچ فاضلابی نیز میتواند جزو روشهای وصله گذاری محسوب شود .

معایب لوله چدنی

1- وزن بالا که میتوان یکی از دلایل مشکلاتی نظیر خارج شدن  از آب بندی , مهار سخت , اجرای مشکل و بالا بردن وزن سازه شود .

2- حمل و نقل گران و سخت

3- برش مشکل

4- نصب و آب بندی با مشقت

5- مقاومت کم در برابر اسیدها و مواد شیمیایی

6- قیمت بالای لوله و اتصالات

7- هزینه بالای اجرا و ترمیم

8- خوردگی و پوسیدگی زودهنگام

9- شکنندگی و غیرقابل انعطاف بودن در برابر لرزش های ساختمان

10- یکی دیگر از ایرادات لوله های چدنی صیقلی نبودن سطح داخلی لوله و در نتیجه گرفتگی داخلی و چسبندگی سخت رسوبات به لوله های چدنی میباشد .

در واقع میتوان گفت که در زمان ابداع لوله کشی فاضلاب با استفاده از لوله های چدنی راهی جز استفاده از این لوله ها نبوده و ماده دیگری نبوده که بتوان بهتر از چدن بوسیله آن لوله های فاضلابی تولید نمود , وگرنه شاید هیچگاه این لوله ها تولید نمیشدند . البته این را هم باید یادآور شویم که در برخی موارد مانند استادیوم ها استفاده از لوله های قوی چدنی هنوز هم رایج و بدون جانشین میباشد .

جهت تعویض و تعمیر لوله فاضلاب چدنی و تبدیل آن به انواع دیگر متریال فاضلابی با ما تماس بگیرید .

 

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه