رایزر ساختمان چیست ؟ انواع رایزر لوله کشی تاسیسات و آب باران

رایزر ساختمان چیست ؟ انواع رایزر لوله کشی تاسیسات و آب باران

رایزر ساختمان چیست ؟

احتمالا برای شما نیز سوال پیش آمده است که رایزر ساختمان چیست ؟

رایزر ( riser ) در لغت به معنای بالارونده است و در تاسیسات لوله کشی ساختمان به لوله هایی اطلاق میشود که برای لوله کشی آب , فاضلاب , شوفاژ , آتش نشانی , گاز و حتی برق ساختمان به صورت عمودی نصب میشوند , هرچند که ممکن است بخشی از این لوله های اصلی نیز به صورت افقی باشند .

البته ممکن است در یک ساختمان لوله های زیادی باشند که مسیر اجرای آنها عمودی باشد اما معمولا برای لوله های اصلی عمودی سیستم لوله کشی فاضلاب , گاز ,  آب و شوفاژ از این کلمه استفاده میشود . به صورت اصولی اندازه این لوله ها از سایر لوله های ساختمان بیشتر بوده و هر یک وظایف ویژه ای دارند که به صورت جداگانه به آنها میپردازیم .

به خاطر حفظ زیبایی ظاهر ساختمان نیز معمولا در داکت , جزر , کنار ستون ساختمان به صورت توکار اجرا میشوند . البته این مساله نباید به لحاظ فنی به استانداردهای لوله کشی ساختمان لطمه ای وارد نماید .

رایزر چیست

کاربرد رایزر ساختمان چیست ؟

به صورت اصولی اندازه این لوله ها از سایر لوله های ساختمان بیشتر بوده و هر یک وظایف ویژه ای دارند که به صورت جداگانه به آنها میپردازیم .

مثلا در قسمت تاسیسات برق ساختمان , ممکن است دارای چند رایزر شامل رایزر کابل فشار قوی و رایزر فشار ضعیف و سیم کشی تلفن و دیتا را داشته باشیم . توزیع متناسب انرژی الکتریکی بین مصرف کننده های مختلف از وظایف یک رایزر است که در حین طراحی نقشه تاسیسات ساختمان تعیین میگردد .

اصولا به دلیل کاربرد و اهمیت عمومی رایزرهای یک ساختمان بایستی اولا بهترین نوع متریال را برای اجرای رایزر در نظر گرفت و در ثانی اجرای همراه با شرایط استاندارد و دقت کافی را بکار برد . استحکام و ثابت بودن رایزر در جای خود نیز میتواند باعث افزایش طول عمر رایزر و ساختمان شود , از این رو ساپورت بندی و بست کاری در اجرای رایزر نقش مهمی ایفا میکند.

انواع رایزر

به طور  معمول هر ساختمان دارای رایزر فاضلاب , رایزر آب سرد و گرم مصرفی , رایزر لوله کشی شوفاژ , لوله کشی گاز و سیستم های برودتی و رایزر تاسیسات برق و سیم کشی ساختمان میباشد . البته در ساختمانهایی که گرمایش آنها پکیج دیواری است , رایزر لوله کشی شوفاژ وجود نداشته و وجود رایزر به سیستم های تاسیسات ساختمان نیز  وابسته هستند .

رایزر فاضلاب

در بخش فاضلاب رایزر وظیفه جمع آوری و انتقال پساب و فاضلاب طبقات مختلف را به چاه و لوله فاضلاب اگو شهری را برعهده دارد . در یک ساختمان ممکن است ,  بسته به مساحت و سطح اشغال بنا ,  یک یا چند رایزر فاضلاب وجود داشته باشد . در صورت تعدد رایزرها ممکن است که رایزر جداگانه به سمت چاه و منهول رفته و یا در طبقات پایین تر با اتصال به یکدیگر جوینت شده و به سوی فاضلاب شهری یا چاه منتقل میشود .

محل تعبیه رایزر بسته به نقشه لوله کشی فاضلاب تعیین میگردد و با توجه به چیدمان داخلی واحدها و محل سرویس بهداشتی معمولا رایزر فاضلاب در نزدیکی دستشویی و حمام میباشد . چرا که وجود فاصله زیاد لوله های فاضلاب میتواند از لحاظ استاندارد لوله های فاضلاب مشکل ایجاد کند . جنس لوله های رایزر فاضلاب نیز معمولا با لوله های داخلی یکی بوده و از بین لوله های پلیکا UPVC , پوش فیت , پلی اتیلن و چدن میباشند .

وجود فاصله بین رایزر فاضلاب با سایر لوله های ساختمان به خصوص لوله گاز و کابل های برق الزامی میباشد . وجود رایزر فاضلاب و آب باران در هر ساختمانی اجتناب ناپذیر میباشد .

رایزر آب ساختمان

رایزر آب ساختمان یکی حیاتی ترین بخش های تاسیسات یک ساختمان است , چرا که تغذیه کل شیرالات آب مصرفی و دستگاههای مانند پکیج و آبگرمکن بر عهده لوله آب اصلی یا رایزر است . معمولا قطورترین لوله آب موجود در یک ساختمان لوله رایزر بوده که در برخی ساختمانها ممکن است به  چند رایزر کوچکتر تقسیم شود .

در ساختمانهایی که هر واحد آپارتمان کنتور آب جداگانه دارد , به تعداد کنتورهای موجود رایزر آب وجود دارد . معمولا جنس لوله های فرعی داخلی و رایزر اصلی یکی است اما احتمال دارد به دلیل محدودیتی که لوله های پلیمری دارند در برخی ساختمانهای بزرگ , رایزر اصلی از جنس گالوانیزه باشد .

در ساختمانهایی که سیستم گرمایشی موتورخانه مرکزی دارند , یک رایزر آب سرد و یک رایزر آب گرم مصرفی وجود دارد . البته در برخی ساختمانها لوله برگشت آب گرم هم یک رایزر دارد .

در سیستمهای آبرسانی با سیستم ثقلی آب توسط یک رایزر اصلی به بالاترین نقطه ساختمان رفته و از انجا بین واحدها تقسیم میشود .

رایزر آب باران

رایزر آب باران نیز بخشی از لوله کشی فاضلاب است که برای جمع آوری آبهای سطحی پشت بام , تراس و بالکنهای روباز اجرا شده و در نهایت به سیستم فاضلاب انتقال داده میشود . به طور اصولی بایستی یک لوله اصلی جداگانه برای آب باران طراحی و اجرا شده و مستقیما بدون هیچ انشعابی از کف خواب یا کفشورهای پشت بام به سمت لوله اصلی فاضلاب سوق داده شود .

رایزر شوفاژ

رایزر لوله شوفاژ مخصوص ساختمانهایی است که موتورخانه مرکزی دارند . شوفاژ دارای دو رایزر بوده که یکی برای لوله کشی رفت و دیگر برای لوله برگشت سیستم گرمایشی میباشد . در ساختمانهای دارای پکیج دیواری رایزر شوفاژ وجود ندارد .

رایزر لوله گاز

لوله گاز نیز در ساختمانهای دارای کنتور مشترک یک لوله اصلی دارد و در صورت تفکیک کنتور هر واحد به صورت جداگانه یک لوله گاز به سمت آپارتمان مورد نظر اجرا میشود .

حفظ فاصله لوله گاز از سایز تاسیسات با اجرای عایق کاری از الزامات لوله کشی گاز محسوب میشود .

 

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه