لوله کشی آب ساختمان | لوله کشی روکار و توکار

لوله کشی آب ساختمان | لوله کشی روکار و توکار

لوله کشی آب ساختمان

اجرا , مشاوره و تعمیرات لوله کشی آب ساختمان

تلفن دفتر مرکزی : 09122437371 – 22533080

اجرا و تعمیرات لوله کشی آب سرد و گرم مصرفی , لوله کشی آب و فاضلاب , شوفاژ و گاز خانگی , اجرا و تعمیرات لوله کشی روکار و توکار آب , نصب شیرالات , رادیاتور و تجهیزات بهداشتی , نصب , راه اندازی و تعمیر موتورخانه و پکیج دیواری , تشخیص ترکیدگی لوله و لوله بازکنی با دستگاه . اجرای لوله کشی پنج لایه پرسی و کوپلی و لوله کشی تک لایه پلیمری

لوله کشی آب ساختمان

هدف از لوله کشی آب توزیع آب سرد و گرم از مبدا به سمت مقاصد مصرفی یعنی شیرالات به طور یکسان میباشد . لوله کشی آب در یک سیستم بسته تحت فشار از کنتور آب شهری , مخزن ذخیره آب , پمپ تحت فشار , موتورخانه یا پکیج آغاز شده و به سمت شیرهای یا سایر مصرف کننده اجرا میشود .

روشهای اجرای لوله کشی آب

از لحاظ اجرایی لوله کشی آب به دو شیوه لوله کشی آب کلکتوری و لوله کشی انشعابی قابل اجرا میباشد . لوله کشی کلکتوری بدون بکار بردن هیچ اتصالی مستقیما از کلکتور آب به سمت محل نصب شیرالات مصرف کننده اجرا شده و هر آپارتمانی که با این شیوه لوله کشی شود , دارای یک کلکتور آب سرد و یک کلکتور آب گرم مصرفی میباشد .

درلوله کشی انشعابی که یک لوله کشی سنتی میباشد , برای انشعاب گرفتن هر شیری از سراهی استفاده میشود . در این شیوه میتوان از لوله کشی از کف و زیرسقفی استفاده نمود .

اتصالات لوله کشی آب ساختمان

برای رساندن آب شرب بهداشتی از یک منبع تغذیه که میتواند کنتور آب شهری ,منبع ذخیره آب و یا پمپ آب میباشد,به شیرهای مصرف کننده آب , آبگرمکن, موتورخانه,پکیج شوفاژ و دیگر لوازم تاسیساتی صورت میگیرد.

در مسیر لوله کشی آب ,شیرقطع کن, شیرفلکه ,شیریکطرفه ,زانو ,سراهی,سوپاپ , فیلتر تصفیه آب,اتصالات زانو و سراهی. و لوله های انتفال آب قرار میگیرند.

تعبیه هر یک از این ملزومات لوله کشی بسته با کارکردآنها و تشخیص متخصص متفاوت میباشد.شیر قطع کن و شیرهای فلکه برای کنترل دبی آب ورودی به سیستم و قطع کردن آب در مواقع لزوم نصب میشوند.

شیرهای یکطرفه برای جلوگیری از حرکت آب در خلاف مسیر اصلی آب و برگشت آن به منبع تغذیه آب صورت میگیرد و اتصالاتی مانند سراهی و زانو برای انشعاب گرفتن از لوله کشیآب ساختمان به فرعی و تغییر مسیر لوله کشی صورت میگیرد.

همه این اتصالات در جای خود میتوانند کاربرد مفیدی داشته باشند, ولی به صورت کلی هرچقدر تعداد اتصالات و طول مسیر لوله کشی آب ساختمان کاهش پیدا کند , احتمال نشت و خرابی لوله کشی کمتر میشود و در ضمن از افت فشار آب نیز جلوگیری ممانعت میشود.

اصول لوله کشی آب ساختمان

رساندن آب بهداشتی با فشار متناسب قابل استفاده به شیرهای آب هدف لوله کشی آب است .

لوله و اتصالات و ملزومات استفاده شده در لوله کشی آب ساختمان بایستی استاندارد و بهداشتی باشند. لوله های غیر استاندارد معمولا از مواداولیه و متریال غیر بهداشتی تهیه شده, هم باعث آسیب به کیفیت لوله کشی میشود و هم ممکن استباعث مسمومیت و غیربهداشتی شدن آب شرب مصرفی شود.

وجود سرب در برخی شیرالات ساخت کشور چین یکی از نمونه ملزومات تاسیساتی غیر بهداشتی میباشد که فروش آنها را غیرقانونی کرده اند, اما متاسفانه به علت قیمت پایین اینمحصولات برخی از فروشندگان این محصولات را میفروشند.

در زمینه صنعت تاسیسات خصوصا لوله کشی آب ساختمان محصولات داخلی از کیفیت نسبتا بالای برخودار هستند.

جنس لوله های  لوله کشی آب

لوله کشی آب ساختمان ها در ایران قبلا بیشتر توسط لوله های فلزی گالوانیزه انجام میشد, اما امروزه با پیشرفت صنایع پتروشیمیاز لوله های پلیمری تک لایه پلی پروپیلن یا P.P (با برندهایی آذین لوله سپاهان,یزد بسپار و..) و لوله های کامپوزیت سه لایه و پنج لایه (نیوپایپ,سوپرپایپ) در لوله کشی آب ساختمان استفاده میشود.

عمر این لوله های پلیمری نسبتا بالاست .اجرای آسان,سریع و قیمت ارزان آنها از مزایای دیگراین لوله هاست.لوله های پلیمری در مقابل پوسیدگی بسیار مقاوم هستند و با این نوع لوله ها,لوله کشی آب ساختمان ممکن است تا بیش از بیست سال و بیشتر پوسیده خراب نشوند.

این لوله ها خصوصا لوله های پنج لایه برای لوله کشی شوفاژ و لوله کشی آب ساختمان ولوله کشی سردوگرم بسیار مناسب هستند. و این مزایا باعث شده در حال حاضر به پر فروش ترین لوله های ساختمان درایران بدل شوند.

در لوله کشی آب  با توجه به میزان مصرف سایز لوله ها تعیین میشوند. لوله کشی ساختمان های بلند مرتبه باید با یک پمپ تحت فشار تعبیه شوند.برای کسب اطلاعات بیشتر و براورد هزینه لوله کشی آب ساختمان با لوله کشی تهران پایپر تماس بگیرید.

تعمیرات لوله کشی آب تهران ,شمال ,شرق ,غرب,مرکز ,جنوب و سراسر تهران

تعمیرات لوله کشی آب

برای تعمیر یک لوله آب ابتدا بایستی بررسی شود که خرابی لوله آب تا چه حد است واینکه جنس لوله آب از چه متریالی میباشد.

خرابی و پوسیدگی لوله های فلزی از متداول ترین مواردی است که بر اثر زنگ زدگی و پوسیدگی داخلی و خارجی لوله و اتصال فلزی ممکن است به وجود بیاید.

به دلیل اینکه تعمیر لوله کشی آب از رنج قیمتی متفاوتی هزینه بر میدارد بایستی با مالک ساختمان یا نماینده وی در میان گذاشت که تعمیر لوله کشی به چه صورت و شرایطی انجام شود.

البته ممکن است در برخی موارد تعمیر نقطه ای لوله تا سالهای سال کار کند و مشکلی به وجود نیاورد اما معمولا در پوسیدگی و خوردگی لوله های آهنی اعلب مقدار زیادی از لوله کشی به بازسازی و نوسازی احتیاج دارد و باید قسمتی از لوله کشی تعویض شود.

برای بازسازی لوله کشی فلزی درحال حاضر بیشتر از لوله اتصالات پلیمری استفاده میشود که اجرای نسبتا سریع و عمر طولانی و خرابی کمتر دارند. لوله های آب بایستی با قطر متناسب با مصرف اجرا و تعمیر شوند.

استفاده از لوله های با قطر کمتر ممکن است پاسخگوی نیاز مصرف نباشد و لوله کشی با اندازه زیاد هم علاوه بر تحمیل هزینه های اضافی باعث اصطحلاک بیشتر سیستم لوله کشی میشوند.

روشهای تعمیر لوله کشی آب

لوله کشی آب به دو نوع  روکار و توکار اجرا میشوند و معمولا لوله های روکار کمتر آسیب دیده و در صورت خرابی , ترکیدگی و نشتی قابل مشاهده میباشد .

اما در مورد لوله کشی توکار آب به دلیل پنهان بودن نشتی آب , دقیقا نمیتوان محل نشتی را تشخیص داد و حداکثر کاری که میتوان کرد استفاده از دستگاه تشخیص ترکیدگی لوله است , که با استفاده از امواج صوتی و صدایی که نشتی دارد , محل تقریبی نشتی را پیدا کرده و در صورت اطمینان با کندن اطراف به محل نشتی مییرسیم .

ارزان بودن و راحت بودن لوله کشی روکار آب از مزایای این نوع لوله کشی آب ساختمان است. اما در عین حال میتواند به دکوراسیون داخلی وظاهر بصری منزل شکل نه چندان زیبایی دهد. البته این به صلیقه , بودجه و حوصله شما برمیگردد که در صورت خرابی بخش عمده ای از لوله کشی کدام یک ازاین دو نوع لوله کشی را انتخاب نمایید .

یک روش و ترفند لوله کشی آب هم این است که در صورت امکان همان قسمت از لوله کشی که خراب شده است , تعمیر شود . البته این به شرطی است که با درست کردن این قسمت پس از چند وقت دوباره مجبور به صرف هزینه و وقت برای لوله کشی نشوید .

استفاده از لوله کشی روکار برای برخی از قسمتها و اجرای لوله کشی توکار برای سایر بخشها نیز یک روش ترکیبی است که هم در مخارج شما صرفه جویی میکند و هم اینکه خیلی به چشم نیامده و آزار دهندگی کمتری دارد .

تعمیرات لوله کشی آب ساختمان

هزینه لوله کشی آب ساختمان

هزینه لوله کشی آب سرد و گرم هم بستگی به سایز لوله کشی , طول و متراژ لوله کشی و نوع لوله کشی دارد .

لوله کشی توکار با کنده کاری از لوله کشی روکار اجرت بیشتری داشته و با احتساب ترمیم و سایر مصالح با قیمت بالاتری محاسبه میشود .

اجرای لوله کشی پنج لایه مسلما هم از لحاظ دستمزد و هم از نظر لوله اتصالات مخارجی شاید نزدیک به 50 درصد گرانتر داشته و عین حال استحکام بیشتری هم بخصوص برای لوله کشی گرم دارد .

اما بطور کلی در صورت بالا بودن متراژ و بدون کنده کاری لوله کشی آب اجرتی حدود 14 تا 20000 هزار تومان دارد که طول لوله کشی هرچقدر بالاتر برود, دستمزد میتواند کاهش پیدا کند . البته این ارقام برای لوله کشی بیشتر از 40 متر طول میباشد و سایز لوله کشی و حتی دستگیر بودن کار نیز میتواند موجب افزایش نرخ لوله کشی شود .

نقشه لوله کشی آب ساختمان

نقشه لوله کشی آب ساختمان به صورت تفکیک شده و همراه با سایر بخشهای تاسیسات مکانیکی پیش از اجرا تهیه و مجری تاسیسات موظف است ,طبق نقشه اجرای لوله کشی آب سرد و گرم را انجام دهد .

نقشه خوانی و دانستن علایم اختصاری در این میان میتواند کمک زیادی به مجریان لوله کشی نماید .

به طور کلی در نقشه لوله کشی آب اقلام زیر بایستی به طور واضح طراحی و جایگذاری شوند .

شیر برداشت آب یا شیر حیاطی

شیر ماشین لباسشویی و ظرفشویی

شیر سینک ظرفشویی

شیر دوش حمام

شیر توالت فرنگی و سرویس بهداشتی ایرانی

شیر پکیج شوفاژ یا آبگرمکن

شیر یخچال

شیر روشویی

شیر فلاش تانک

شیر پاسیو , بالکن و تراس

شیر کولر های پشت بام

لوله کشی تاسیسات موتورخانه و پمپ آب

در ساختمانهای دارای آپارتمان تیپ یا یک شکل میتوان برای همه واحدهای مشابه یک نقشه واحد را تهیه و اجرا نمود و تنها نقشه لوله کشی مشاعات جداگانه رسم میشوند .

 

16 دیدگاه
 • Pingback:سرویس کولر امیرآباد - خدمات لوله کشی تهران 09122437371 | خدمات لوله کشی تهران 09122437371
  Posted at 15:00h, 23 ژوئن پاسخ

  […] لوله کشی و کابل کشی برق کولر […]

 • Pingback:ایزوگام غرب تهران 09121779670 - ایزوگام تهران روف
  Posted at 11:16h, 14 می پاسخ

  […] مهمترین قسمتها در هنگام نصب ایزوگام گوشه دیوارها و لوله کشی آب  […]

 • Pingback:نحوه لوله کشی با اتو | خدمات لوله کشی تهران 09122437371
  Posted at 15:03h, 29 ژوئن پاسخ

  […] لوله کشی با لوله های جدید و جایگزینی لوله […]

 • Pingback:لوله کشی روکار رادیاتور شوفاژ | لوله کشی ساختمان تهران
  Posted at 14:01h, 29 مارس پاسخ

  […] و تعمیرات لوله کشی آب سرد و گرم روکار و […]

 • Pingback:خدمات عایق کاری تهران روف – ایزوگام تهران روف 09121779670
  Posted at 18:17h, 04 ژوئن پاسخ

  […] عایق کاری برای جلوگیری نشتی و خرابیهای لوله کشی آب , فاضلاب و آبهای سطحی در یک ساختمان و ممانعت از عبور نم […]

 • hossein_ahpour
  Posted at 22:50h, 22 جولای پاسخ

  جالب بود

 • سامان کامرانی
  Posted at 23:08h, 22 جولای پاسخ

  تهران پایپر خیلی خوبی خیلی

 • fariman69
  Posted at 00:26h, 23 جولای پاسخ

  خدمات لوله کشی شما فقط برای شهر تهران هست؟

 • mohammadjn021
  Posted at 03:13h, 23 جولای پاسخ

  خیلی عالیه

 • mozhan
  Posted at 10:02h, 23 جولای پاسخ

  سلام
  ممنون از سایت خوبتان ولی چندتا ایراد سایتتون دارد که گفتم اینجا ذکر کنم
  اولی اینکه این صفحه تان خیلی دیر لود شد
  دوم اینکه تاریخ و قسمت کامنت گذاریش انگلیسی می باشد که این در حالی است که باید فارسی باشد

 • سوشال مارکتینگ
  Posted at 11:21h, 23 جولای پاسخ

  خیلی عالی بود ممنون

 • Younes
  Posted at 12:09h, 23 جولای پاسخ

  سلام
  ای کاش کانال تلگرامی هم داشتین، چون من برای استفاده از اون راحتترم
  ممنون از سایت خوبتون

  • hoseinpor hoseinpor
   Posted at 17:19h, 23 جولای پاسخ

   سلام , کانال تلگرامی تهران پایپر telegram.me@tehranpiper خدمت شما .

 • rohi
  Posted at 18:21h, 23 جولای پاسخ

  کارشون دقیق و درسته خسته نباشید

 • علیرضا
  Posted at 19:20h, 23 جولای پاسخ

  با سلام . لوله کشی آب در شهرستان های تهران هم انجام میدید؟

  • hoseinpor hoseinpor
   Posted at 14:04h, 26 جولای پاسخ

   بله , شعب ما در شهرستانهای اطراف تهران هم فعال هستند .

ارسال دیدگاه