لوله کشی حمام

لوله کشی حمام

لوله کشی حمام

لوله کشی حمام به عنوان یکی از چند قسمت اصلی لوله کشی ساختمان در کنار لوله کشی توالت , لوله کشی آشپزخانه و لوله کشی سیستم گرمایشی محسوب میشود . به طور کلی لوله کشی  حمام شامل سه بخش لوله کشی آب سرد و گرم , لوله کشی فاضلاب حمام و لوله کشی گرمایشی برای نصب حوله خشک کن یا رادیاتور میشود .

از آنجا که وجود حمام در هر خانه ای به عنوان یک بخش مهم برای مهیا کردن شرایط آسایش ساکنین ساختمان است , اجرای صحیح و اصولی لوله کشی آن میتواند باعث شود که این آسایش حفظ و افزایش یابد .

لوله کشی حمام

نحوه لوله کشی حمام

نحوه لوله کشی حمام بستگی به اندازه و چیدمان وسایل حمام دارد . وجود روشویی , توالت فرنگی , وان جکوزی , کابین دوش از مسایلی است که در نحوه لوله کشی حمام موثر بوده و از طرفی اگر نوع شیرالات از نوع توکار باشند , تغییرات مهمی در طریقه لوله کشی حمام به وقع می پیوندد . البته اگر قرار باشد در حمام وال هنگ نصب شود , نیاز به ایجاد تمهیدات دیگری برای این قسمت اجتناب ناپذیر میباشد .

لوله کشی حمام در حداقل شرایط در قسمت لوله کشی آب دارای یک لوله آب سرد و گرم برای نصب شیر در ارتفاع حدود 90 سانتی متر تا 1 متر میباشد . فاصله بین لوله آب سرد با لوله آب گرم حدود 150 میلی متر به صورت تراز با یکدیگر میباشد و علم دوش در حدود ارتفاع 2 متری در همان راستا نصب میگردد .

لوله کشی فاضلاب سرویس هم دارای یک کفشور در حوالی میانه حمام در نقطه ریزش آب علم دوش است که بعدا در هنگام اجرای کاشی کاری بایستی شیب به سمت کفشور مورد نظر باشد . به طور معمول کفشور فاضلاب حمام سایز 63 پلیکا یا 75 لوله پوش فیت میباشد .

وجود سیفون متناسب با سایز لوله در کفشور الزامی است و در صورتیکه سرویس شما فاقد سیفون یا شترگلویی باشد , موجب ورود گازهای نامطبوع فاضلاب به حمام و ایجاد فضای غیرقابل تحملی میشود .

نحوه لوله کشی حمام

نصب لوازم در حمام

در صورتیکه در حمام توالت فرنگی داشته باشیم , لوله فاضلاب توالت فرنگی با سایز 110 اجرا گشته و انشعاب کفشور حمام به آن متصل میگردد . برای نصب وال هنگ همانطور که میدانید لوله فاضلاب بایستی در دیوار و برای نصب توالت فرنگی روکار روی زمین قرار گرفته باشد .

لوله کشی آب توالت فرنگی هم شامل یک لوله آب سرد برای پرکن فرنگی و یک لوله سرد و گرم برای مصرف شستشوی شیر مخلوط میباشد . از آنجا که وجود روشویی در اماکنی که توالت فرنگی وجود دارد , ضروری است یک لوله آب سرد و گرم و یک لوله فاضلاب برای نصب روشویی هم در این فضا بایستی انجام شود .

لوله کشی گرمایشی هم شامل یک لوله رفت و برگشت بر روی دیوار است که بعد از اتمام کاشی کاری حوله خشک روی آن نصب میگردد .

در صورتی که بخواهید کابین دوش ,  وان یا وان جکوزی در حمام نصب کنید پیش از اجرای لوله کشی بایستی نسبت به محاسبات جایگذاری این لوازم با توجه به ابعاد و دفترچه راهنمای آنها لوله کشی های مربوط به آب و فاضلاب آنها را انجام دهید .

البته برخی از انواع کابین دوش و انواع وان روکار دارای قابلیتی هستند که امکان نصب در حمامی را به ما میدهند .

در صورت تغییرات و بازسازی لوله کشی در ساختمان , حمام هم یکی از المانهایی است که ممکن است دستخوش این  تعمیرات شود . از جمله مواردی که در این گونه بازسازیها بایستی بسیار دقت شود در کنار نصب لوله مناسب , شیب بندی , عایق کاری و کاشی کاری مناسب میباشد که بایستی حتما با بهترین متریال اجرا شود .

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه