لوله کشی فاضلاب ساختمان , طراحی و اجرا

اجرا و تعمیرات لوله کشی فاضلاب ساختمان

لوله کشی فاضلاب ساختمان , طراحی و اجرا

لوله کشی فاضلاب

اجرا و تعمیرات لوله کشی فاضلاب و تاسیسات ساختمان

اجرای لوله کشی پلیکا , پلی اتیلن و چدن

اجرای لوله کشی پوش فیت با ساپورت بندی

در سراسر تهران 22533080 – 09122437371

لوله کشی آب گاز و شوفاژ ساختمان وتعمیرات

بازسازی تاسیسات لوله کشی ساختمان وآپارتمان

عیب یابی , رفع نشتی و آب بندی لوله کشی

نشت یابی  و تعمیر سیفون توالت ایرانی و فرنگی

لوله کشی فاضلاب به منظور خارج کردن و هدایت فاضلاب و پسابهای کثیف که مخلوطی از آب و جامدات معلق در آن است , اجرا میشود . رعایت اصول لوله کشی فاضلاب در هنگام اجرا میتواند , نقشی تعیین کننده در استفاده بهنیه و آسایش ساکنین یک ساختمان داشته باشد , هرچند که شاید از نگاه معمول , یک مساله پیش پاافتاده به نظر برسد , اما اجرای غیراصولی فاضلاب ساختمان میتواند موجب سلب آسایش ساکنین یک ساختمان شود . به طور کلی تاسیسات لوله کشی ساختمان و به خصوص لوله کشی فاضلاب ساختمان میتواند نقشی تعیین کننده در افزایش طول عمر ساختمان و کیفیت زندگی در یک محیط داشته باشد .

کاهش هزینه تعمیرات و افزایش طول عمر مفید ساختمان از مزایای یک ساختمان دارای لوله کشی فاضلاب استاندارد است . نفوذ بوی نامطبوع , نشتی های لوله فاضلاب , گرفتگی های مداوم از نتایج اجرای لوله کشی فاضلاب غیر استاندارد هستند .

لوله کشی فاضلاب ساختمان نیز از ابتدا تا کنون با پیشرفت تکنولوژی , تغییرات عمده ای داشته است. در زبان فارسی به لوله کشی فاضلاب زهکشی نیز اطلاق میشود , که البته بیشتر در گذشته و برای مصارف کشاورزی از این کلمه استفاده میشده است .

در این بخش به بررسی لوله کشی برای فاضلاب ساختمانهای مسکونی میپردازیم. امروزه لوله کشی فاضلاب ساختمان با متریال های مختلف انجام میپذیرد . در حال حاضر برای اجرای لوله کشی ساختمان مسکونی اغلب

تعمیر لوله کشی فاضلاب

 

لوله کشی فاضلاب ساختمان

هدایت آبهای مصرف شده و فاضلاب دفعی انسانی و شسشویی بهخارج از ساختمان و انتقال آن به چاه یا فاضلاب شهری وظیفه این لوله کشی  است.شیب بندی از اصول و مفاهیم اصلی و پایه لوله کشی فاضلاب است که باید هنگام اجرا و طراحی مورد توجه ویژه ای قرار بگیرد.

شیب بندی مناسب در لوله کشی فاضلاب لوله های افقی حدود یک درصد میباشد , شیب کمتر از این مقدار موجب سکون و حرکت کند فاضلاب و در نتیجه عدم خروج یا ته نشین شدن مواد جامد در کف لوله میشود .

شیب بندی بیش از حد هم باعث میشود که سرعت خروج آب به اندازه ای شود که مواد جامد از قسمت مایع جدا شده و در کف لوله افقی جا بماند .

این نوع لوله کشی معمولا یک لوله کشی آزاد است و بدون فشار هیچ پمپی با نیروی جاذبه به سمت چاه یا اگو شهری انتقال پیدا میکند . البته در برجها و ساختمانهای بلندمرتبه نوعی ازلوله کشی اجرا میشود , که در این سیستم پسابهای ساختمان پس از هدایت به سمت منهول (mainhole) و انباشته شدن در یک چاه , هر از چندی بوسیله پمپهای ویژه به سمت اگو شهری یا ماشینهای تخلیه چاه تخلیه میشوند .

دلیل این مساله هم این است که در صورت گرفتگی در لوله های فاضلاب , انسداد باعث پس زدن پسابها به سمت واحدهای فوقانی نگردد .

انواع لوله کشی فاضلاب

معایب و مزایای لوله کشی پلیکا

لوله کشی با پلیکا یکی از رایج ترین انواع لوله ها در ایران میباشد.سهولت اجرا, قیمت مناسب و در دسترس بودن لوله پلیکا در تمام فروشگاههای تاسیساتی از دلایل مقبولیت این نوع لوله و اتصالات میباشد.لوله پلیکا و اتصالات آن با چسب به هم متصل میشوند.لوله P.V.C و U.P.VC اسم علمی لوله پلیکا است که به این اسم رایج شده است.درصد خلوص مواد اولیه و کربنات موجود در لوله اتصالات پلیکا در کیفیت آن نقش اصلی را ایفا میکند.

شکنندگی و از بین رفتن چسب از خصوصیات منفی این نوع سیستم هدایت و دفع فاضلاب میباشد.البته این قبیل ضعف ها بیشتر در مواقعی که درسازه ساختمان تنش ایجاد میشود ,آشکار میشود و در حالت عادی و ثابت شاید تا سالهای سال یک لوله کشی فاضلاب با پلیکا کار کند.تعمیرات لوله کشی ساختمان پلیکا نیز از همه نوع لوله دیگری آسانتر میباشد.در لوله گذاری فاضلاب شیب یکی از ارکان لوله کشی است.شیب زیاد کف ساختمان را بالا می آورد و شیب کم باعث حرکت کند فاضلاب در لوله و در نتیجه رسوب کردن , فضولات ومتعاقب آن مسدود شدن لوله فاضلاب میشود.

قیمت لوله کشی فاضلاب

ویژگیهای لوله پوش فیت

لوله فاضلاب با لوله های پوش فیت که نسل جدید لوله های فاضلابی میباشند.حدود ده سالی است که تا حدی کمی در تهران و برخی شهرهای بزرگ رایج شده است.البته قیمت نسبتا بالای لوله و اتصالات پوشفیت باعث شده که آنچنان که باید و شاید این نوع لوله جا نیفتاده باشد.اما به هر حال سازنده های که متریال قوی کار میکنند ,سعی میکنند که از این نوع لوله کشی ساختمان استفاده کنند.آب بندی لوله و اتصالات پوشفیت با اورینگ انجام میگیرد و کیفیت ارینگها در لوله کشی پوشفیت بسیار مهم است . از معایب این نوع لوله کشی پوسیدگی اورینگهاست,که البته 15 تا 20 سال و شاید هم بیشتر دوام می اورند.

لوله کشی با لوله های پلی اتیلن نیز چند سالی است که رایج شده است ,این نوع لوله ها از مقاومت بسیار زیادی برخودار هستند.اما به علت ضعف در نقاطی که جوش میخورد ,خیلی مورد استقبال قرار نگرفته است.لوله و اتصالات این نوع لوله ها با جوش و اتو به هم متصل میشوند و لب به لب هم قرار میگیرند از اینرو ساختمان استاندارد آمریکا(ASTM) , این نوع لوله فاضلاب را تایید نکرده است.لوله فاضلاب با چدن نیز در گذشته در ایران اجرا شده استاما به علت مشکلات اجرا, قیمت بالای چدن در حالحاضر در لوله کشی  ساختمانهای مسکونی به کلی منسوخ شده است.چدن بیشتر در سازهای بزرگ مثل استادیوم ها که تنشو وزن زیادی بر روی لوله های پساب وجود دارد انجام میپذیرد.

تست لوله کشی فاضلاب

لوله کشی ساختمان با هر نوع لوله ای که اجرا میشود , باید پس از اجرا تست شود. تست لوله کشی فاضلاب دو نوع است.

1- تست آب بند 2_ تست آب رو

لوله کشی با تست آب بند را با پر کردن کل سیستم ساختمان و چند ساعت یا روز تحت فشار بودن انجام میدهند. اگر لوله کشی ساختمان از این نوع تست بدون نشت آبسربلند باشد , لوله کش بسیار کار قوی و حرفه ای انجام داده است.

لوله فاضلاب با تست آب رو برای ساختمانهای کوچک و لوله کشی با پلیکا میباشد.در تست آبرو را بدون کیپ کردن در لوله ها رها میکنند و فاضلاب به را به سمت فاضلاب شهری یا چاه هدایت میکنند,اگر نشت نداد کار با موفقیت انجام شده است. از اصول لوله کشی ساختمان و نحوه انجام آن نیزمعکوس نبودن سوکت های از بالا به پایین است. برای اجرا , تعمیرات , تغییرات لوله کشی ساختمان در سراسر تهران با ما تماس بگیرید.

اجرای لوله کشی فاضلاب

لوله کشی پوش فیت نوعی از لوله کشی فاضلاب میباشد که در ده سال اخیر در کشور ما متداول شده و به خصوص برای ساختمانهای بلند مرتبه که امکان استفاده از لوله کشی چدن گران تمام میشود و قابل اجرا نیست ,از لوله کشی  با لوله اتصالات پوش فیت استفاده میشود. استانداردها و اصول شیب بندی و سایزبندی لوله کشی پوش فیت نیز همانند لوله کشی پلیکا و چدن میباشد به علت آب بندی اتصال پوش فیت بوسیله اورینگها مهار لوله و جلوگیری از تکان خوردن لوله ها و اتصالات بایستی به دقت رعایت شود.

در لوله کشی پوش فیت با ساپورت بندی و آهن کشی و یا بدون ساپورت بایستی به هر قطعه اتصال و لوله حداقل یک بست به دیوار و یا سقف نصب شود. علاوه بر این در هنگام محاسبه جنس و اتصالات باید کمی مهارت داشته باشید. لوله های پلیکا در شاخه های 6 متری به بازار عرضه میشوند اما در مورد لوله های پوشفیت باید بدانید که در اندازه های 30 سانتی , 50 سانتی , یک متریدو متری , سه متری تولید و فروخته میشوند. حداقل یک سر لوله های پوش فیت باید سوکتمادگی باشد و داخل هر سوکت یک اورینگ با کیفیت قرار بگیرد.

طول عمر و کیفیت لوله اتصالات  پوش فیت یک ساختمان تا حد زیادی به کیفیت اورینگهای استفاده شده در لوله اتصالات بستگی دارد.قسمت فاقد سوکت در تمامی لوله ها و اتصالات پوش فیت به صورت فابریک کارخانه کونیک دارد.

این خصوصیت موجب میشود که کار وصل کردن اجزا به یکدیگر به راحتی انجام شود ,و در عین حال از آسیب دیدن احتمالی اورینگ و یا خارج شدن آن از محل سوکت ممانعت به عمل آورد.بدین ترتیب بهتر است که پس از برشهایی که در هنگام لوله کشی انجام میشود،لبه قسمت بریده شده حتماً با استفاده از ابزار پخ کن کونیک شود.دستگاه برش مخصوص پوش فیت دستگاهی است که برش و کنیک لوله رابه طور همزمان انجام میدهد.

در هنگام اجرا سر لوله و اتصال باید از هرگونه پلیسه و زایده ای پاک شود.در صورت دلخواه میتوانید از روان کننده های مخصوص و مایع ظرفشویی برایفرو کردن کونیک داخل سوکت استفاده کنید. استفاده از روغن و گریس ممنوع است.زیرا در آینده موجب گرفتگی لوله میشود. نصب دریچه بازدید در رایزرها فراموش نشود.

شیب بندی مناسب ویکنواخت از دیگر مواردی است که بایددر لوله کشی فاضلاب رعایت شود.سیفون در لوله کشی فاضلاب نوعی اتصال استکه با انباشت میزان مشخصی آب درون خود از آن مانند یک مسیر یکطرفه عمل کرده و مانع از ورود گازهایفاضلابی به داخل ساختمان و جلوگیری از انتشار بوی نامطبوع به داخل ساختمان میشود. تمام وسایل و سرویسهای بهداشتی موجود در ساختمان باید دارای یک سیفون با حجم متناسب باشند تا در شرایط استفاده بتواند عمق آب بند خود را حفظ کرده و مانع ورود  بخارات نا مطبوع شوند.

تبدیل چدن به پلیکا و پوش فیت

در بسیاری از ساختمانهای قدیمی برای دفع پساب از لوله کشی چدنی استفاده شده است که درصورتیکه شما ناچار به تعمیرات آن شوید و یا بخواهید آپارتمان را بازسازی بنمایید بایستی ازلوله کشی پوش فیت یا لوله کشی پلیکا استفاده کنید . مهمترین بخش در این بخش محل یا نقاطی است که قرار است لوله کشی چدن به لوله کشی پلیکا یا پوشفیت تبدیل شوند .

استفاده از بوشنهای پوشفیت یا لوله های سوکت دار پوشفیت یکی از این روشهای تبدیل است و درمورد پلیکا هم استفاده از چسب سنگ در محل اتصال میتواند کارگشا باشد .

البته در ساختمانهای که در کلیه بخشهای آن از چدن استفاده شده است , تعویض و تعمیرات آن بصورت مقطعی کاری بسیار هزینه بر و سخت میباشد و علاوه بر مخارج سنگین لوله کشی تخریب و بازسازی گسترده ای در بخشهای زیادی از ساختمان به بار می آورد .

لوله کشی فاضلاب حمام

لوله کشی فاضلاب حمام را بعد از لوله کشی توالت میتوان مهمترین قسمت فاضلاب کشی ساختمان دانست . اگر یک حمام دارای توالت فرنگی باشد , بایستی برای اجرای لوله کشی فاضلاب از لوله سایز 100 پوش فیت یا 110 پلیکا استفاده کرد . وجود کفشور نیز در کلیه حمام ها ضروری بوده که اغلب از سایز 90 یا 63 پلیکا یا 75 پوش فیت استفاده میشود . وجود سیفون یا شترگلویی در کفشور حمام ضروری است .  در صورت وجود روشویی در حمام نیز از لوله اصلی یک انشعاب بدون سیفون با زانوی 90 درجه با سایز 63 پلیکا یا 50 پوش فیت برای لوله فاضلاب حمام استفاده میشود .

لوله کشی فاضلاب شهری

لوله کشی فاضلاب شهری یک سیستم یکپارچه هدایت , جمع آوری و تصفیه فاضلاب به  منظور حفظ بهداشت و سلامت از یک لحاظ و استفاده بهینه از چرخش آب گرانبها از سوی دیگر است . پس از جمع آوری این آبهای کثیف پالایش شده و برای استفاده های کشاورزی و صنعتی به تصفیه خانه ها انتقال داده میشوند .

در لوله کشی فاضلاب شهری از سایز بالا به ترتیب دارای کانالهای بتونی , لوله های پلی اتیلن کاروگیت میباشند . لوله های رایزر اصلی ساختمان پس از یک شدن معمولا با لوله های پوش فیت و پلیکا از ساختمان به انشعاب اصلی متصل میشوند . هر چند خانه دارای یک سیفون بوده و در هنگام لوله کشی معمولا جلوی خروجی ساختمان یک شیر دمپردار یک طرفه جهت جلوگیری از ورود احتمالی جوندگان و حشرات و برگشت فاضلاب به داخل ساختمان نصب میشود .

اصول لوله کشی فاضلاب شهری مانند فاضلاب ساختمان بوده و فقط به دلیل حجم انبوه فاضلاب و افزایش احتمال گرفتگی و بالا آمدن آب از معابر شهری در اشل بزرگتر و ملاحظات بیشتری صورت میگیرد .

3 دیدگاه
 • واحد
  Posted at 17:04h, 04 مارس پاسخ

  ممنون از تیم خوبتون

 • Pingback:قیمت ایزوگام – ایزوگام تهران روف 09121779670
  Posted at 19:16h, 28 سپتامبر پاسخ

  […] ای از 400 هزار تومان به بالا دارد. در ضمن هزینه تعمیرات لوله کشی فاضلاب پشت بام و کفخوابها جداگانه محاسبه خواهد شد […]

 • Pingback:لوله کشی فاضلاب ساختمان - تاسیسات ساختمان وایرمن
  Posted at 15:38h, 27 فوریه پاسخ

  […] دلیل اینکه اغلب موارد لوله کشی فاضلاب تحت فشار نبوده از مهمترین اصول فاضلاب کشی شیب بندی […]

ارسال دیدگاه