طراحی لوله کشی ساختمان

طراحی لوله کشی ساختمان

طراحی لوله کشی ساختمان

اجرا و طراحی لوله کشی ساختمان (Piping ) و تاسیسات مکانیکی , ضوابط و اصول لوله کشی آب , لوله کشی فاضلاب , شوفاژ , گرمایش و گاز خانگی

طراحی لوله کشی آشپزخانه , سرویس بهداشتی و محل نصب شیرالات بهداشتی

جایگذاری محل مناسب برای نصب لوازم تاسیساتی ,  موتورخانه , پمپ آب , منبع ذخیره آب ساختمان , پکیج دیواری , آبگرمکن گازی , رادیاتور , کلکتور , دریچه بازدید , ناودانی , همه اینها بخشی از استارت برای اجرای تاسیسات مکانیکی و لوله کشی ساختمان میباشد .

طراحی لوله کشی ساختمان

لوله کشی آب و فاضلاب

هنگامیکه صحبت از اجرای تاسیسات مکانیکی و  لوله کشی ساختمان میشود ,اولین مساله ای که به ذهن مجری خطور میکند طراحی لوله کشی آب و فاضلاب ساختمان است . هرچند که این دو نوع لوله کشی چه از لحاظ طراحی , سایزبندی , سبک و تحت فشار بودن و نبودن با یکدیگر تفاوتهای بسیار داشته و از نظر اجرایی و متریال نیز همخوانی زیادی باهم ندارند , اما میتوان قاطعانه گفت که تقریبا در تمام نقاط ساختمان همراه همدیگر هستند .

تفاوتهای اصلی لوله کشی آب و فاضلاب بخاطر این است که لوله کشی آب معمولا بالارونده است و لوله کشی فاضلاب پایین روند و تحت فشار نبودن لوله کشی فاضلاب در اکثر موارد باعث شده که لوله کشی فاضلاب بر پایه شیب بندی و جاذبه زمین و به دلیل دفع مایع توام با جامدات از لوله های قطورتر استفاده میشود .

تنها نقاطی که لوله کشی فاضلاب به تنهایی وجود دارد , مکانهایی هستند که آب حاصل از بارندگیها را به سمت چاه یا فاضلاب شهری هدایت میکنند . در ساختمانهای بلندمرتبه مانند برجها نیز قسمتی از لوله کشی فاضلاب به صورت تحت فشار اجرا میشود .

طراحی لوله کشی فاضلاب ساختمان

در طراحی لوله کشی فاضلاب , پارامترهای نظیر مساحت و زیربنا , پلان سازه , تعداد واحدها و پراکندگی کفشورها و خروجی فاضلاب سرویسهای بهداشتی تعیین کننده تعداد رایزرها , قطر لوله های اصلی و محل قرار گرفتن رایزرهای بالارونده فاضلاب است .

لوله کشی فاضلاب توالت

در طراحی لوله کشی , رایزر اصلی  فاضلاب , بایستی نزدیکترین فاصله ممکن به سرویس بهداشتی باشد تا شیب بندی موجب افزایش ضخامت کف آپارتمان نشود . در عین حال در طراحی لوله کشی فاضلاب بایستی لوله کشی های افقی در کمترین طول ممکن رسم و اجرا شوند تا افزایش شیب بندی مزاحمتی برای بالاآمدن کف و کاهش شیب لوله فاضلاب باعث گرفتگی و ته نشین شدن رسوبات نشود .

طراحی لوله کشی آشپزخانه

یکی از مهمترین قسمتهای طراحی لوله کشی , آشپزخانه است , زیرا چیدمان سینک , ماشین لباسشویی , ظرفشویی , ساید , گاز و  پکیج میتواند بر کل لوله کشی یک ساختمان اثر مستقیم بگذارد .

پس در طراحی لوله کشی بایستی با سازندگان و طراحان ساختمان برای نوع چیدمان آشپزخانه مشورت شده , و طراحی با اولویت بندی ایمنی , فنی , دردسترس بودن , راحتی , زیبایی و دکوراسیون صورت گیرد . البته در هنگام اجرا ممکن است , تغییراتی ناچیز گریز ناپذیری باشد .

در لوله کشی آشپزخانه جزیره نیز لوله آب و فاضلاب از کف قسمت میانی جزیره به سمت لوله اصلی انشعاب گیری میشوند .

لوله کشی آب آشپزخانه

در طراحی لوله کشی آشپزخانه , لوله کشی آب برای شیر ظرفشویی , ماشین لباسشویی , ماشین ظرفشویی , یخچال ساید , پکیج انجام میشود .

چیدمان لوله کشی آشپزخانه

در چیدمان گاز , سینک و یخچال و جانمایی لوازم آشپزخانه بهترست که همه لوازم با فاصله از هم قرار بگیرند . برای تعیین فاصله این سه وسیله از یک مثلث فرضی در طراحی نقشه لوله کشی ساختمان بهره میگیرند .

در صورت استفاده از پکیج یا آبگرمکن چیدمان باید به شکلی باشد که دودکشی مناسب برای این دو وسیله مهیا باشد . نصب هر وسیله ای نبایستی مانع یا خللی در استفاده از وسایل دیگر و بازکردن در و پنجره ها شود .

چیدمان لوازم بهداشتی حمام

زیردوشی ,  روشویی ,  وان, کفشوی و بیده , توالت فرنگی از وسایل احتمالی نصب و دارای لوله کشی در حمام هستند که در هنگام طراحی لوله کشی بایستی لحاظ شوند . در چیدمان سرویس بهداشتی توالت ایرانی نیز بایستی کاسه توالت ایرانی طوری طراحی شود که به سمت قبله قرار نگیرد . وجود یک روشویی نیز در کنار هر سرویس ایرانی یا فرنگی الزامی میباشد .

انواع لوله کشی فاضلاب

لوله کشی پوش فیت , لوله کشی پلیکا ( پی وی سی ) یا UPVC , لوله کشی پلی اتیلن و لوله کشی چدن از لحاظ متریال از انواع لوله کشی فاضلاب هستند . همانطور که ذکر شد در طراحی لوله کشی آب و فاضلاب ساختمان بایستی متریال اجرایی نیز مدنظر قرار بگیرند .

همه متریال مورد استفاده در فاضلاب از اصول یکسان پیروی میکنند و فقط در برجهای چندین طبقه بخاطر اینکه , گرفتگی و مشکلاتی که برای یک واحد موجب اختلال در فاضلاب کل واحدها نکند ,  از یک منهول یا چاهک فاضلاب فرعی و یک چاه اصلی استفاده کرده و هر ازچندی چاه اصلی تخلیه میشود .

لوله مناسب برای فاضلاب

سایز مناسب لوله برای فاضلاب توالت ایرانی و فرنگی  100 یا 110 , فاضلاب آشپزخانه 63 یا 75 , حمام 75 ,6  یا 90 و برای فاضلاب اصلی حداقل از 110 میلیمتر تا 160 میلیمتر استفاده میشود .

نرم افزار طراحی لوله کشی آب ساختمان

برای محاسبه حداکثر مصرف احتمالی، برای هر دستگاه لوله کشی، یک ساختمان در ارتباط با احتمال استفاده یکسان  در سیستم توزیع لوله کشی وجود دارد. سایز بندی لوله کشی آب سرد و گرم مصرفی و فاضلاب از قابلیتهای این نرم افزار میباشد .

1 نظر
  • Pingback:لوله کشی و تاسیساتی خیابان قزوین | لوله کشی ساختمان تهران
    Posted at 18:50h, 06 سپتامبر پاسخ

    […] و طراحی لوله کشی ساختمان و تاسیسات گرمایشی و […]

ارسال دیدگاه