اجرا و تعمیرات لوله کشی موتورخانه

اجرا و تعمیرات لوله کشی موتورخانه

اجرا و تعمیرات لوله کشی موتورخانه

نصب , اجرا و تعمیرات لوله کشی موتورخانه 09122437371-22533080  سراسر تهران

بازسازی و نوسازی کامل موتورخانه , تعویض لوله اتصالات فرسوده  شوفاژخانه , جوشکاری لوله کشی موتورخانه , لوله کشی استخر , تصفیه خانه و تاسیسات مربوطه به استخر

نصب و تعویض کلکتور های موتورخانه , کلکتور رفت و برگشت شوفاژ و آب سرد و گرم مصرفی بازسازی لوله کشی ساختمان و رایزر های خط اصلی تا واحدهای آپارتمانی و داخل واحدها نصب , تعمیر و تعویض شیرفلکه , سردنده , پمپ ها , نصب و تعمیر منبع دوجداره , کویل دار , انبساط و لوازم موتورخانه به همراه لوله کشی ها و تعمیرات موتورخانه شوفاژ مرکزی .

جهت برآورد هزینه و قیمت لوله کشی ساختمان ,  موتورخانه , نصب و تعمیر استخر با ما تماس بگیرید.

اجرا و تعمیرات لوله کشی موتورخانه

لوله کشی موتورخانه

در سیستم گرمایشی موتورخان مرکزی شوفاژ ارتباط بین دیگ شوفاژ , منابع یا مبدل های حرارتی پمپها و عمل توزیع متناسب آب در گردش رادیاتور ها و آب سرد و گرم مصرفی توسط لوله کشی اصولی موتورخانه صورت میگیرد.

در ابتدای لوله کشی موتورخانه یک طراحی باید صورت بگیرد تا در حین اجرا با لحاظ کردن همه موارد و استانداردهای کار به مشکل برخورد نکنیم.

لوله کشی موتورخانه از دیگ یا بویلر شروع میشود که یک خروجی و یک ورودی دارد. خروجی آب گرم از قسمت بالای دیگ یا بویلر و ورودی آن از قیمت پایین وارد دیگ میشود.

لوله رفت دیگ آب گرم را به سمت منبع موتورخانه , دوجداره یا کویل دار یا مبدل حرارتی برده و لوله برگشت دیگ آب شوفاژ خنک شده با دمای پایین را به داخل دیگ هدایت میکند تا مجددا داغ شده به مصارف مورد نظر برسد.

نقشه لوله کشی موتورخانه شوفاژ

در شکل زیر نمای شماتیک لوله کشی موتورخانه را به طور ساده ملاحظه میکنید.

تعمیرات لوله کشی موتورخانه

اعدادی که در شکل فوق مشاهده میکنید , نشان دهنده شیرفلکه های هر خط لوله کشی میباشد. لوله های رفت ( گرم ) و لوله های برگشت ( سرد ) با رنگ آبی نشان داده شده اند.

همانطور که در شکل فوق مشاهده میکنید , از خروجی دیگ یک انشعاب فرعی با سایز نسبتا کم به منبع انبساط, یک انشعاب اصلی با سایز بزرگ به کلکتور رفت شوفاژ و یک انشعاب با لوله بزرگ به منبع دوجداره منبع کویل دار یا مبدل حرارتی گرفته و سر سراه همه این انشعابات شیرفلکه نصب میکنیم.

در هنگام نصب و اجرا ابتدا لوله خروجی دیگ هم یک ترموستات مستحرق یا آکوستات برای کنترل دمای عمومی کارکرد موتورخانه قرار میدهیم که در تابستان روی 45 تا 55 و در فصل سرما روی 55 تا 75 درجه مناسبی مباشد.

لوله کشی  شوفاژخانه

سیستم لوله کشی شوفاژخانه یک سیستم گرمایش بسته میباشد از این رو به علت انبساط و انقباض آب در دماهای متفاوت منبع انبساط را برای جلوگیری از ترکیدن سیستم در هنگام پرفشار بودن و جبران کمبود آب پرت شده در طول کارکرد است.

لوله رفت به کلکتور رفت که در شکل زیر با شماره 2 نشان داده شده است و به رنگ قرمز است, کلکتور توزیع کننده آب شوفاژ به واحدهای مختلف میباشد .

در داخل واحد دستگاه انتقال دهنده گرما به محیط میتواند رادیاتور شوفاژ باشد , هواساز باشد , فن کویل یا سیستم گرمایش از کف باشد.

لوله کشی کلکتور

به تعداد واحدهای موجود در هر ساختمان بایستی روی کلکتور رفت شیر فلکه و خروجی قرار داده شود.

لوله دیگری از دیگ خارج شده(لوله شماره یک ) و به سمت منبع دوجداره , منبع کویلدار یا مبدل حرارتی میرود. وظیفه این منابع تبادل گرمای آب خروجی دیگ با آب سرد مصرفی و تبدیل آب سرد به آب گرم مصرفی است.

به همین میزان خروجی و لوله کشی رفتی که وجود دارد لوله کشی برگشت نیز به همان نسبت اجرا میشود. در ادامه برای آشنایی شما وظیفه لوله و شیرفلکه هایی که در بالا ذکر شده می آوریم.

لوله کشی منبع موتورخانه

1- شیر فلکه لوله رفت شوفاژ به منبع دوجداره , کویل دار یا مبدل حرارتی

2- شیر فلکه لوله کشی رفت به کلکتور رفت شوفاژ

3- شیر فکله بای پاس برگشت شوفاژ ( در فصل گرما باز و در فصل سرما میبندیم )

4و 5- شیر فلکه و خط پمپ برگشت شوفاژ از رادیاتورها ( در فصل زمستان باز کرده در تابستان میبندیم)

6و 7- شیر فلکه های پمپ لوله کشی آب برگشت از منبع موتورخانه ( دوجداره ,کویلدار یا مبدل حرارتی)

8- شیر فلکه بای پس خط برگشت منبع دو جداره , منبع کویل دار یا مبدل حرارتی

9و 10 -پمپ خط برگشت آب گرم مصرفی از واحدها

11- لوله کشی برگشت آب گرم مصرفی از مصرف کننده ها

12- لوله کشی رفت آب گرم مصرفی به سمت واحدها

13-شیر فلکه آب شرب مصرفی به منبع برای گرم شدن مجدد

14- لوله کشی آب سرد ورودی به منبع از کنتور و لوله کشی اصلی ساختمان برای تامین آب گرم مصرفی

15- لوله کشی برگشت به دیگ شامل ( کلکتور برگشت , برگشتی از منبع موتورخانه و منبع انبساط)

به دلیل حرارت بالا در اجرا و تعمیرات لوله کشی موتورخانه بایستی از نوع لوله کشی  سیاه گازی با  جوشکاری یا فیتینگ اجرا شوند. البته بخشی از این لوله کشی را که آب سردتری از آن عبور میکند و از دیگ فاصله میگیرد , با رعایت اصول و ایمنی میتوان با لوله کشی پنج لایه اجرا کرد.

برای اجرا و تعمیرات کلی و تعویض لوله کشی و تجهیزات  موتورخانه با ما تماس بگیرید.

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاه (1)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.