لوله کشی نصب تعویض و تعمیر منبع انبساط

لوله کشی نصب تعویض و تعمیر منبع انبساط

تعویض و تعمیر منبع انبساط

لوله کشی , نصب , تعویض و تعمیر منبع انبساط در سراسر تهران

تلفن دفتر مرکزی 22533080-09122437371

اجرا و تعمیرات موتورخانه شوفاژ , تعمیر مشعل , لوله کشی آب ,گاز, شوفاژ و فاضلاب نصب و تعمیرات تاسیسات ساختمان , پکیج و شیرالات انجام کلیه خدمات تاسیساتی

همانطور که میدانید انواع منبع انبساط برای جلوگیری ترکیدگی و فشار به سیستم های گرمایشی نصب میشوند .معمولا تعویض و تعمیر منبع انبساط به علت سوراخ شدن و پوسیدگی منبع انبساط انجام میشود .

تعمیر و تعویض لوله کشی رفت و برگشت و پرکن منبع انبساط انسداد لوله کشی منبع انبساط عامل مهمی در کاهش بازدهی گرمایش در سیستم موتورخانه شوفاژ و در نتیجه سردشدن برخی از رادیاتورها در تعدادی از واحدها یا تمام آنها شده و در انتها با افزایش فشار روزافزون منجر به ترکاندن لوله کشی و حتی دیگ شوفاژ خواهد شد.

سرد شدن لوله رفت و برگشت منبع انبساط یک هشدار برای مسدود شدن لوله کشی است.

کارکرد منبع انبساط

همانطور که میدانید آب موجود در سیستم شوفاژ یک میزان تقریبا ثابت میباشد , که البته به خاطر انبساط آب در دمای بالا حجم آب نیز بیشتر میشود .

به همین منظور برای جلوگیری از فشار به دیگ موتورخانه , منبع انبساط ( در سیستم انبساط باز) را در بالاترین نقطه ممکن مانند پشت بام تعبیه کرده و نصب میکنند تا آب حاصل از انبساط حجم به داخل منبع انبساط برود.

در برخی مواقع نیز ممکن است مقداری آب از سیستم شوفاژ خارج شود. سوراخ شدن منبع دوجداره,کویلدار , مبدل حراراتی و نشت آب از لوله کشی شوفاژ نیز از دلایل کاهش آب شوفاژ میباشد.

در این زمان منبع انبساط آب کسرشده از سیستم را با آب موجود در خود تامین میکند. هرگاه آب منبع انبساط سرریز کند , احتمالا به خاطر سوراخ شدن منبع موتورخانه میباشد.

لوله کشی منبع انبساط

لوله کشی انبساط بخشی از لوله کشی موتورخانه بوده که معمولا در منابع انبساط باز که منبع در پشت بامها نصب میشوند اجرا میگردد و لوله کشی منبع انبساط بسته طول زیادی نداشته و در خود موتورخانه نصب میشوند .

لوله کشی انبساط شامل لوله کشی رفت و برگشت و لوله کشی پرکن منبع میباشد . لوله کشی رفت و برگشت را در حین ساخت ساختمان از کنار دیوار به سمت پشت بام کشیده و در کنار آن یک انشعاب از لوله کشی پشت بام برای پرکن نیز گرفته میشود . شما برای محاسبه طول لوله کشی منبع انبساط تعداد طبقات را ضربدر حدود 3 متر کرده تا طول آن مشخص شود .

در حال حاضر برای لوله کشی انبساط لوله کشی پنج لایه بهترین گزینه است , چرا که در عین اجرای آسان و قیمت نسبتا مناسب , مقاومت بالایی در برابر درجه حرارت آب شوفاژ دارد .

منبع انبساط دو نوع میباشد . 1-منبع انبساط باز 2- منبع انبساط بسته

طریقه محاسبه و نصب منبع انبساط به اندازه و تعداد دیگها بستگی دارد .

منبع انبساط باز  سه سوراخ ورودی و خروجی آب دارد . رفت و برگشت و پرکن انبساط سوراخهای رفت و برگشت به لوله های رفت و برگشت انبساط متصل هستند و میزان انبساط آب را کنترل میکنند .

پرکن انبساط هم که به فلوتر یا شناور منبع انبساط متصل است برای مواقع کمبود آب شوفاژ طراحی شده است. حجم منبع انبساط به میزان حجم موتورخانه و زیربنای محیطی که قرار است گرم شود بستگی دارد .

معمولا حجم منبع انبساط از 80 لیتر تا 200 لیتر میباشد

که البته برای سیستمهای بزرگ از منبع انبساط با حجم های بزرگتر نیز استفاده میشود . گرفتگی لوله های منبع انبساط نیز از مواردی است , که بنا بر تجربه که هر ساله در ساختمانها با آن مواجه میشویم .

در موارد گرفتگی منبع انبساط خطر ترکیدن دیگ وجود دارد. در این مواقع بهتر است لوله های پنج لایه یا تک لایه با عبور از دودکش موتورخانه جایگزین لوله کشی قدیمی شود .

بهتر است برای هر دیگ یک منبع انبساط اختصاص داده شود تا خرابی آن کل مجموعه را از کار نیندازد . منبع انبساط از جنس ورق گالوانیزه , آلومینیوم و جدیدا از جنس پلیمری نیز در بازار موجود میباشد .

بهترین نوع منبع انبساط از نوع ورق گالوانیزه ضخیم میباشد که به علت قیمت گرانتر آن نسبت با سایر اجناس آن خیلی مورد استقبال قرار نمیگیرد.

در برخی مواقع از سیستم انبساط بسته نیز استفاده میشود که در آن منبع انبساط کاملا تحت فشار میباشد . آب شوفاژ موجود منبع انبساط بسته کاملا تحت فشار میباشد. برای نصب, تعویض و تعمیر منبع انبساط و آگاهی از اجرت دستمزد , هزینه و قیمت منبع انبساط با ما تماس بگیرید . ما شمال ,شرق, غرب ,مرکز و جنوب تهران در خدمت شما عزیزان هستیم.

لوله کشی , تعویض و تعمیر منبع انبساط
تعویض و تعمیر منبع انبساط

نصب منبع انبساط

محل نصب منبع انبساط باز

محل نصب منبع انبساط امکان دارد در خط مکش پمپ (در صورت نصب پمپ در خط رفت) و یا پس از پمپ (در صورت نصب پمپ در خط برگشت) تعبیه شود .

شایان به ذکر در منابع انبساط دو لوله‌ای، اگر پمپ در خط رفت باشد، محل قرارگیری هر دو لوله رفت و برگشت بایستی الزاما قبل از پمپ نصب شود.

اما اگر پمپ در لوله کشی برگشت باشد، هر دو لوله باید پس از پمپ نصب شوند. اگر به اشتباها اتصال رفت منبع انبساط بعد از پمپ و برگشت آن قبل از پمپ اجرا شود، در این وضعیت مقدار زیادی از آب در گردش در منبع انبساط می‌چرخد و دبی آب و نیروی کمتری به تبادل کننده های گرمایشی از جمله رادیاتور یا سیستم گرمایش کفی رسانده می‌شود و احتمال آنها به اندازه کافی گرم نشوند و به اشتباه فکر کنیم پمپ ضعیف است .

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاه (3)

 • لوله کشی آریاشهر 09129242783 | خدمات تاسیساتی تهران 09129242783 پاسخ

  […] نصب منبع و مخزن موتورخانه و انبساط و منبع ذخیره آب ساختمان […]

  13 اردیبهشت 1398 at 3:12 ب.ظ
 • حمید پاسخ

  سلام شناور فابریک منبع انبساط باز قطع نمیکند واب سرریز میشود یک عدد شناور نو خرید کردیم ولی شناور اصلی باز نمیشود مثل اینکه پرس است میخواستم راهنمایی کنید ممنون.نوع منبع گالوانیزه دوجداره ۵۰ لیتری زرد رنگ میباشد .

  4 اسفند 1399 at 3:03 ق.ظ
  • آقای حسین پور پاسخ

   شناوری که جریان آب را در ارتفاع دلخواه قطع و وصل نمیکند , معیوب بوده و بهتر است با تهیه یک شناور مرغوب و متناسب با حجم منبع این مشکل را رفع نمایید . برای منبع 50 تا 100 لیتری شناور سایز 1/2 کفایت میکند .

   4 اسفند 1399 at 3:03 ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.