راه اندازی و تغییر فصل موتورخانه شوفاژ در زمستان و تابستان

راه اندازی و تغییر فصل موتورخانه شوفاژ در زمستان

راه اندازی و تغییر فصل موتورخانه شوفاژ در زمستان و تابستانی کردن شوفاژخانه

تلفن دفتر مرکزی: 09122437371-22533080 کل مناطق تهران

عیب یابی و رفع عیب موتورخانه شوفاژ مرکزی, سرویس و تعمیرات مشعل گازی شوفاژ, تعمیرات لوله کشی موتورخانه, بازسازی و جوشکاری کلکتور شوفاژخانه, تعمیر و تعویض دیگ پره ای و فولادی و پره های دیگ شوفاژ, نصب , تعویض و جوشکاری منبع دوجداره و کویل دار, نصب و تعمیرات پمپ شوفاژ و واسطه پمپ, تعمیرات پمپ تحت فشار خانگی , منبع , تیوب , کلید اتوماتیک و کلیه خدمات تاسیساتی و لوله کشی ساختمان

برای تعمیرات موتورخانه باید حتما از یک شخصی که در این مورد کارشناس و با تجربه و یک متخصص حرفه ای است برای سرویس  تعمیر موتور خانه کمک بگیرید. حتی در سرویس راه اندازی اولیه و تغییر فصل نیز توجه به جزییات در بسیاری از مواقع کارساز است.

سرویس و راه اندازی موتورخانه

سرویس موتورخانه هر چند وقت یکبار یک امر ضروری است. اگر شما به موقع به سرکشی موتورخانه بپردازید قطعا ایرادات و تعمیرات کوچکی را مشاهده خواهید کرد بنابراین هم در زمان برای شما به صرفه تر است و هم سرکشی به موتورخانه ها باعث می شود هزینه کمتری را با توجه به تعمیرات موتورخانه به صورت محدود صورت می گیرد صرف خواهید کرد.

در غیر اینصورت اگر موتورخانه ها را دیر به دیر سرکشی کنید قطعا عواقب خوبی در بر نخواهد داشت. در هر زمانی که قصد بررسی موتورخانه را داشتید, موارد زیر را چک کنید.

 • بررسی دودکش موتورخانه
 • چک کردن فن و هواکش موتورخانه
 • چک کردن شلنگ گاز مشعل
 • بررسی کلکتور , لوله کشی و منبع موتورخانه و حصول اطمینان بابت عدم نشتی
 • کارکرد درست مشعل و عدم خام سوزی
 • تنظیم درجه ترمستات دیگ و پمپ
 • سالم بودن پمپ سیرکلاسیون موتورخانه
 • عدم وجود صدای ناهنجار
 • عدم احساس بوی گاز

تعمیر موتورخانه

تغییر فصل موتورخانه

تنظیم درجه ترموستاتهای روی پمپ و بخصوص روی دیگ در هنگام تغییرات فصلی از حالت زمستانی به تابستانی و بالعکس نیز در افزایش طول عمر شوفاژخانه و بهبود کارکرد آن اهمیت بالایی دارد.

همچنین در تغییر وضعیت از مدار گرمایش به غیرگرمایش بایستی پمپ سیرکولاتور شوفاژ درحالت خاموش قرار بگیرد و درابتدای فصل سرما نیز شیرهای بای پس را بسته و پمپ برگشت شوفاژ را باز کنیم تا آب بهتر در لوله کشی شوفاژ گردش داشته و همه رادیاتورها را بخوبی گرم کرده تا دچار هواگیری نشوند.

به طور کلی تغییر فصل موتورخانه در فصل زمستان به غیر از سرویس های عمومی و چک کردن وضعیت کلی و ادوات موتورخانه شامل موارد زیر است.

 1. باز کردن شیر فلکه های( 2 عدد شیر فلکه در بالا و پایین پمپ) پمپ سیرکولاسیون شوفاژ
 2. بستن شیر فلکه بای پس که به موازات شیر فلکه های پمپ قرار دارد.
 3. روشن کردن پمپ سیرکولاتور شوفاژ
 4. تنظیم درجه حرارت ترمستات پمپ(آکوستات) هماهنگ با ترموستات دیگ.

پس از چند ساعت کار موتورخانه در این  حالت بایستی رادیاتور با هوگیری گرم شوند, در غیر این صورت بایستی اقدام به بررسی و رفع عیب اشکالات احتمالی باشیم. یک نکته که در برخی مواقع ممکن است باعث گرم نشدن رادیاتور شود, بسته بودن شیر فلکه های ورودی واحد است. در بسیاری از ساختمان ها علاوه بر وجود یک شیر فلکه اختصاصی بر روی کلکتور یک شیر فلکه شوفاژ در ورودی هر واحد نیز قرار دارد. عموما در هنگام تغییر فصل موتورخانه در زمستان و تابستان به این شیر فلکه های دست نزده و فقط شیر فلکه های واحد را باز و نصب میکنند.

انسداد دهانه شیر فلکه یا قفل شدن شیر فلکه های موتورخانه یکی از مواردی است که در هنگام راه اندازی و تغییر فصل موتورخانه باعث گرم نشدن یا کمتر گرم شدن رادیاتورها میشود.

حالت تابستانی موتورخانه

در حالت تابستانی خطوط شوفاژ از مدار خارج میشود, اما موتورخانه برای تولید آب گرم مصرفی به کار خود ادامه میدهد. بستن شیر شوفاژ و تابستانی کردن موتورخانه علاوه بر کاهش مصرف سوخت, موجب استراحت چند وقته و کاهش استهلاک شوفاژخانه و افزایش طول عمر آن میشود.

 1. بستن شیر شوفاژ از واحد و رادیاتورها
 2. خاموش کردن کلید مینیاتوری پمپ برگشت ( سیرکولاتور) شوفاژخانه از تابلو برق موتورخانه
 3. بستن شیر فلکه های بالا و پایین پمپ شوفاژخانه
 4. باز کردن شیر فلکه بای پس
 5. تنظیم و کاهش درجه ترموستات دیگ در حالت تابستانی

بستن شیر شوفاژ موتورخانه

عدم استفاده از شیر فلکه به مدت طولانی سبب رسوب بستن شیر فلکه ها شده و به مرور موجب قفل شدن و خرابی آنها میشود. توصیه ما به شما این است که هر از چندی حتی بی دلیل نه فقط شیر فلکه های شوفاژ, بلکه شیر فلکه های آب و حتی شیر پیسوار شیرالات بهداشتی را باز و بسته کنید, تا طول عمر آنها افزایش پیدا کند.

راه اندازی موتورخانه شوفاژ در زمستان

شاید در ابتدا اینکار کمی سخت به نظر برسد, اما اگر فقط بحث راه اندازی است و از عدم وجود ایراد در موتورخانه اطمینان دارید, میتوانید با چند کار ساده موتورخانه شوفاژ خود را در ابتدای فصل زمستان راه اندازی کنید.

مشعل موتورخانه در کلیه روزهای سال در حال کار است. اولین قدم برای زمستانی کردن شوفاژخانه بازکردن شیر فلکه های مربوط به سیستم شوفاژ است. هر موتورخانه دارای یک کلکتور رفت و یک کلکتور برگشت شوفاژ بوده که معمولا هر واحد ساختمان یک لوله و شیر فلکه اختصاصی بر روی کلکتور رفت و برگشت دارد.

در راه اندازی زمستانی بایستی شیر فلکه های همه واحدهای دارای سکونت باز شده و در فصل تابستان این شیر فکله ها بسته میشود. به تعداد واحدها شیر فکله ها را باز کرده و شیر فلکه های بالا و پایین پمپ شوفاژ را نیز باز کرده و یک شیر فکله موازی با پمپ را میبندیم. به این شیر فکله بای پس هم گفته میشود.

سپس پمپ سیرکولاسیون شوفاژ را از جعبه کلید مینیاتوری روشن کرده و بعد از حدود یک ساعت منتظر گرم شدن تدریجی رادیاتورها میمانیم. در صورت نیاز به سرویس و تعمیر مشعل موتورخانه و یا دیگر سرویس ها مورد نیاز از قبیل تعمیر پمپ شوفاژ نیز بایستی فورا اقدام به رفع عیب احتمالی کرد.

تجهیزات یک موتورخانه

شما می دانید که سیستم گرمایشی موتورخانه شما چه اهمیت بسزایی برای زندگی شما از هر نظر خواهد داشت.

اما باید بدانید موتورخانه چه تجهیزاتی را دارند و در این مقاله تا حدودی به این امر خواهیم پرداخت.

تجهیزات یک موتورخانه شامل، دیگ ها،مشعل، منبع کوئل دار یا دوجداره یا مبدل, درجه های نشان دهنده ,کلکتور رفت و برگشت , لوله ها، دودکش، منبع انبساط،ترموستات و پمپ سیرکولاتور است.

چگونه از موتورخانه ها بهتر نگهداری کنیم

هنگامی که شما ایمنی های مربوط به موتورخانه ها را رعایت کنید, قطعا کمتر به تعمیرات موتورخانه خواهید پرداخت. بنابراین اگر شما به منطقه ای که موتورخانه قرار دارد وارد می شوید حتما مدتی درب آن را باز نگه دارید تا اگر بخار یا دودی ایجاد شده است که معمولا هم سمی است از ان منطقه کاملا خارج شود.

هم چنین شما به کلیدهای برق و اتصالات توجه کنید که سالم باشند، دیگ ها را بررسی تا سوراخ یا نشتی در انها وجود نداشته باشد، مشعل را چک کنید تا به رنگ قرمر و نارنجی کامل بسوزد،

منبع کوئل دار را همیشه بررسی کنید تا نشتی نداشته و لوله ها را نیز همیشه مورد بررسی قرار دهید. این کار ها باعث میشود, تعمیرات موتورخانه برای شما کمتر صورت گرفته و در هزینه های شما نیز صرفه جویی می شود.

بهترست در زمانی که احساس کردید که موتورخانه بدرستی کار نمیکند و صدای ناهنجاری از هرکدام از قطعات و لوازم میدهد بابررسی و مشاوره بایک شوفاژکار خبره اگر رفع عیب احتمالی وجود دارد انجام دهید زیرا در غیر اینصورت ممکن است, یک ایراد کوچک موجب آسیب زدن بیشتر به سایر لوازم شوفاژخانه شود ویا خرابی بدموقع آن کل ساختمان را با مشکل آب گرم و گرم نشدن رادیاتورها مواجه کند.

بعنوان مثال اگر لوله کشی منبع انبساط کیپ و مسدود شود و گردش آب شوفاژ در مدار براحتی انجام نشود میتواند موجب فشار آوردن به دیگ شده و دیگ را بترکاند که هزینه ای هنگفت وزمانی بیشتر برای تعمیرات موتورخانه شما میبرد.