نصب روشویی کمد دار سنگی کاسه ای پایه دار و بدون پایه

نصب روشویی کمد دار سنگی کاسه ای پایه دار و بدون پایه

نصب روشویی

روشها و طریقه نصب روشویی کابینتی , کمددار , کاسه ای , معمولی و شیشه ای         تعمیرات , لوله کشی و نصب شیرالات ساختمانی-سرویس بهداشتی و توالت فرنگی

تلفن دفتر خدمات : 09122437371-22533080 سراسر تهران , بدون تعطیلی

کاربرد روشویی ها علاوه بر شستشو و تمیز کردن دستها در حال حاضر به زیباسازی محیط سرویس بهداشتی تبدیل شده است . یکی از المانهای دکوراتیو سرویس حمام و توالت و البته محل جای دادن لوازم مربوط به لوازم بهداشتی روشویی ها هستند که امروزه با ست کردن و هماهنگی با سایر اقلام موجود میتواند نقش مهمی در شکل ظاهری این محیط داشته باشد .

در فضايي كه روشويي نصب ميشود بايد قبل از اجرای كف، خروجی فاضلاب و لوله هاي آب گرم و سرد مصرفي، پيش بینی و اجرا شده باشند. اين تاسيسات بدنه نزديک روشويی نصب
از آنجاييكه در اين فضاها كليد و پريز وجود دارد، بایستی مراقب بود که در هنگام سوراخ کاری دیوار سرویس بهداشتی آسیبی به سیستم لوله کشی و سیم کشی برق وارد نشود .

قیمت نصب روشویی

آموزش نصب روشویی

بسته به نوع روشویی مراحل نصب روشویی متفاوت هستند , اما به طور کلی شامل تعیین محل نصب و جای گذاری  , اتصال بدنه روشویی به دیوار , نصب شیر روشویی و نصب سیفون روشویی میباشند .

انواع روشویی

به طور کلی در کلیه مدلهای روشویی , استانداردهای نصب یکسان بوده و فقط در برخی مدلهای فانتزی اولویت و قرار گرفتن قطعات و مونتاژ آنها با انواع ساده تر متفاوت هستند .

روشویی بسته به مدل و متریال استفاده شده در انواع و برندهای مختلفی ساخته و بازار عرضه ,   که کلی ترین  تقسیم بندی ، روشویی از نظر شیوه  نصب  پایه دار و روشویی دیواری بدون پایه هستند که روش نصب هر کدام ممکن است , تفاوتهای کمی با همدیگر داشته باشند .

از لحاظ جنس نیز میتوان به انواع روشویی سرامیکی , سنگی , شیشه ای , چوبی , MDF , PVC  اشاره داشت . به دلیل محیط مرطوب بهتر است از روشویی با متریالی استفاه شود , که آب و شستشوی حاصل از حداقل صدمه را به روشویی زده و طول عمر زیادی داشته باشد .

ارتفاع نصب روشویی

گام اول در برای وصل کردن روشویی مهمترین گام محسوب میشود و آن مشخص کردن محل مناسب برای نصب است , ارتفاع نصب , تقارن و استفاده از روشویی از ویژگیهایی هستند که در یک نصب روشویی بایستی رعایت شود . تراز بودن روشور نیز از مهمترین مواردی است که بایستی هنگام نصب بدنه حتما لحاظ نمایید .

ارتفاع تمام شده روشویی از کف حدود 85 تا 95 سانتیمتر بوده و میتوان گفت که ارتفاع 88 تا 90 یک اندازه استاندارد میباشد . در برخی از روشوییهای کمددار , پایه های روشویی دارای قابلیت رگلاژ بوده و در تراز کردن و کم و زیاد کردن ارتفاع به شما کمک میکند .

مساله بعدی که بایستی رعایت شود , تقارن محل قرار گیری و شکل ظاهری روشویی از نظر محل قرارگیری بوده و در کنار این مساله در دسترس بودن و استفاده آسان برای مصرف کننده است .

پس از تعیین مکان نصب و علامت گذاری محل نصب و سوراخ کاری , بسته به نوع روشور , سوراخهای محل نصب را با استفاده از مته مناسب میزنیم . معمولا محکم کردن روشور به روی دیوار توسط پیچ رولپلاک های بلند و قوی انجام میشود که به نام بست روکا در بازار عرضه میشوند . روی بدنه کاسه جای عبور این پیچها وجود داشته و در صورتی که این جای سوراخ وجود نداشت یا شکستگی مانع استفاده از بست روکا میشد , می توانید بجای بست روکا از بست دیگری به نام بست قورباغه ای استفاده نمایید .

جهت افزایش استحکام روشویی , به ویژه در روشویی های کابینتی و سنگی که وزن بالایی دارند , بهتر است با استفاده از چسب سیلیکون یا آکواریوم ضدباکتری بدنی روشویی را به دیوار خوبی محکم نمایید , تا در اثر تنشهای فیزیکی دچار لقی و افتادگی نشوند .

استفاده از چسب آکواریوم علاوه بر استحکام باعث آب بندی و جلوگیری از نفوذ رطوبت از پشت روشویی به بدنه سرویس بهداشتی شود .

در نصب روشویی بدون پایه استفاده از چسب به شدت توصیه میگردد , زیرا فشار وزن کاسه روی پیچ ها ممکن است موجب شکستگی بدنه کاسه شود .

در نصب روشویی کمددار بهتر است پیش از نصب بدنه روشویی , محل عبور شیلنگها و لوله سیفون در صورتیکه سوراخ نداشته باشد , بوسیله گردبر مناسب با علامت گذاری مناسب سوراخ شوند .

ارتفاع نصب روشویی کمددار

نصب روشویی کاسه ای

در نصب روشویی کاسه ای یا روشوییهایی که کاسه نسبتا سنگین تری دارند , پس از جایگذاری کمد و کاسه روشویی , قسمت کمد را خارج نموده و پس از محکم کردن کاسه روشویی , اقدام به نصب کابینت روشویی میکنیم , زیرا در برخی از مدلهای روشویی نصب این دو بخش روشویی مجزا بوده و نمیتوان طریقه نصب واحدی را برای آنها آموزش داد .

نصب شیر روشویی

قبل از قرار دادن کمد روشویی در محل خود , بایستی که شیر پیسوال سرد و گرم روی دیوار نصب شده باشد . آب بندی شیرهای پیسوار و محل سوراخ آن در بدنه پشتی شیر هم بایستی مورد بررسی قرار بگیرد .

برای نصب شیر مخلوط ابتدا بوسیله آچار تخت یا فرانسه شیلنگهای تک پایه را به شیر روشویی متصل میکنیم . قبل از این کار بهتر است چک کنیم که آیا سایز شیلنگ تک پایه با اندازه شیرهای پیسوار یکسان بوده و طول شلنگهای موجود به میزان کافی باشد .

شلنگهای شیر روشویی از سمت شیر پیسوار دارای دو سایز مهره 3/8 و 1/2 و از سمت اتصال به شیر روشویی دارای سایزبندی مهره 1/2 , مغزی  M8 یا M10 میباشند , که معمولا در مورد شیرهای تک پایه کلاسیک و اهرمی شیلنگها سایز M10 در 3/8 یا 1/2 هستند .

در هنگام نصب شیلنگها به نوار تفلون احتیاجی نیست و آب بندی آنها با واشر یا ارینگ انجام میشود .

پس از اتصال شیلنگها , شیر را بوسیله پیچ و آچارهای نعلی شکل روی روشویی محکم کنید . بهتر است برای آب بندی علاوه بر واشر مقداری چسب آکفاریوم به قسمت تحتانی شیر زده تا از قسمت زیر شیر آب به قسمت زیرین رسوخ نکند .

 

نصب سیفون روشویی

سیفون روشور یک ورودی به نام زیرآب داشته که در کف روشویی نصب میشود , زیرآب روشویی به یک لوله عمودی متصل بوده و پس از جمع آوری آب در مخزن آب , بوسیله یک خروجی به سمت لوله خروجی فاضلاب هدایت میشود .

مخزن سیفون روشویی همواره میزان مشخصی آب را در خود نگه میدارد تا از ورود بوی نامطبوع فاضلاب به محیط جلوگیری نماید .

به طور کلی سیفونهای روشویی شامل  زیرآب , لوله عمودی , مخزن , لوله خرطومی خروجی و مهره و واشرهای آب بندی میباشند و از لحاظ متریال به دو دسته تمام پلاستیکی و یا دارای قطعات فلزی تقسیم بندی میشوند .

در مدلهای معمولی پلاستیکی زیرآب یک قسمت توری فلزی داشته که در قسمت بالای سوراخ روشویی قرار میگیرد و به وسیله یک پیچ بلند به قسمت پلاستیکی که در زیر سوراخ کف روشویی قرار میدهیم , متصل شده و یک واشر برای آب بندی هم وظیفه آب بندی را انجام میدهد . لوله عمودی بوسیله یک مهره و واشر به پیچ زیرآب بسته میشود که سایزبندی این پیچ ممکن است 3 , 4 یا 5 باشد , و در ست کامل روشویی این مهره ها هم سایز یکدیگر قرار میگیرند . لوله عمودی نیز توسط مهره و واشر به مخزن متصل میشود و مخزن دارای یک خروجی در قسمت میانی بوده که آب ماحصل شستشو را به لوله کشی فاضلاب منتقل میکند . یک واشر لاستیکی یا بوگیر هم برای آب بندی بین لوله فاضلاب و خرطومی خروجی برای کیپ کردن لوله فاضلاب نصب میشود .

نصب سیفون اتوماتیک روشویی

یک نوع فانتزی هم در سیفونهای روشویی وجود دارد که سیفون اتوماتیک یا پدالی نامیده میشود . برخی از این سیفونهای اتوماتیک در یک ست کامل بوده و تماما از فلز تهیه شده و برخی از انها فقط در قسمت زیراب فلزی هستند و مابقی قطعات پلاستیکی و در کارخانه های ایرانی مانند محک ساخته میشوند .

تفاوت این نوع سیفونها فقط در قسمت زیرآب بوده و مابقی قسمتها مشابه سیفونهای پلاسیتکی هستند . این نوع سیفونها که فلزی هستند به رنگ استیل یا طلایی بوده و دو تکه دارند و نصب آنها درست مانند سیفونهای ساده هستند . در سیفونها اتوماتیک برای آب گیری روشویی فقط لازم است که قسمت دایره ای شکل را فشار دهیم تا جلوی خروج آب از کف روشویی گرفته شود . تنها تفاوت آن با زیرآبهای معمولی همین مورد و ظاهر زیبای آن است , وگرنه کارکرد دیگری نداشته و بعضا بخاطر نامرغوب بودن آنها پس از مدتی پوسیده و شکسته میشوند .

هزینه نصب روشویی

هزینه نصب بسته به نوع روشویی و لوازم جانبی داشته , اما به طور کلی هزینه نصب یک روشویی از  120 هزار تومان در بهترین حالت شروع شده و تا حدود 400 هزار تومان برای روشوییهای با نصب زمان بر ادامه پیدا میکند . البته بهتر است برای قبل از نصب استعلام قیمت گرفته شود .

تعداد قطعات ؛ شیرالات و  لوازم میتواند نقش اصلی و تعیین کننده در  قیمت نصب وسایل بهداشتی را داشته باشد . البته برخی از نصبها ممکن است بخاطر قیمت گرانتر شیرالات و لوازم کمی وقت و دستمزد نصب بیشتری داشته باشد . تخصص در نصب روشوییهای لوکس نیز مهارتی است که مساله ای است که بایستی در اجرت ملاحظه شود .

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه