شیر گازی

شیر گازی

شیر گازی

شیر گازی یکی  از انواع شیرالات توپی یا Ball Valve ربع گرد است, که به دلیل استفاده زیاد در لوله کشی گاز به نام شیرگازی معروف بوده و البته این مدل شیرالات در لوله کشی آب و سایر انواع لوله کشی ساختمانی و صنعتی نیز کاربردهای زیادی دارند.

شیر گازی دارای یک اهرم بلند بوده که در 90 درجه قابلیت حرکت داشته و به همین دلیل کار را برای باز و بسته کردن خط لوله کشی راحت میکند. شیرالات گازی قابل استفاده در لوله کشی گاز بایستی دارای نشان استاندارد بوده و هم از لحاظ وزن و هم از نظر آلیاژ مواد تشکیل دهنده دارای استاندارهای خاصی است. بدنه اصلی شیر گازی از جنس برنج بوده و شیرهای گازی بایستی با اهرم نارنجی رنگ تولید شوند. انواع شیر گازی مورد استفاده در لوله کشی آب, باد و سایر سیالات دارای رنگ های متفاوتی مانند دسته زرد یا مشکی رنگ و حتی بدنه آبکاری شده با کروم به رنگ نقره ای میباشند.

معمولا دبی شیر گازی نسبت به دبی شیرهای دسته گازی آب کمتر بوده و از این جهت کمتر در لوله کشی آب استفاده میشوند. دسته یا اهرم این نوع شیرالات نیز از آهن ساخته شده و یک کاور قرمز یا نارنجی روی آن را پوشش میدهد. برند شیرهای گازی استاندارد همگی ایرانی بوده, اما شیرهای دسته گازی Ball valve مورد استفاده در لوله کشی آب یا شیر گازی غیرتایید انواع مختلفی چینی و اروپایی دارند.

قیمت شیر گازیقیمت شیر گازی

قیمت شیر گازی به 3 عامل وزن, برند و سایز شیر بستگی دارد. هرچقدر وزن شیر افزایش یابد نسبت به سایز و برند شاهد افزایش قیمت شیرالات هستیم. در حال حاضر شیر گازی سایز 1/2 در حدود 40 تا 60 هزار تومان در عمده فروشی  قیمت دارد. شیر سایز 3/4 در حدود 60 تا 80 هزار تومان, شیرگازی 1 اینچ در حدود 100 تا 130 هزار تومان, شیر سایز 11/4 اینچ حول و حوش 170 تا 220 هزار تومان, شیرالات 11/2 تقریبا 210 تا 250 هزار تومان و شیر گازی 2 اینچ در حدود 240 تا 300 هزار تومان توزیع شده که البته قیمت خرده فروشی در مقادیر کم بین 20 تا 30 درصد بیشتر از ارقام فوق میباشد.

گران قیمت ترین شیرگازی را میتوان برند امین شیر دانست و از دیگر مارکهای با کیفیت شیرگازی میتوان شیرگازی گازایران, آذران یا آذر, ایران شیر, استارکو, حقیقی, نگین, مهشیر و سارا نام برد. البته برندهای دیگری هم در این عرصه فعالیت میکنند. برخی از تولیدکنندگان فوق در کنار شیر گازی استاندارد گاز, شیرالات آبی یا غیر تایید نیز تولید کرده و قیمت این دو مدل شیر تقریبا در یک رنج قیمتی قرار دارد.

ممکن است واژه شیر غیر تایید یا غیراستاندارد این شبهه را به وجود بیاورد که شاید این نوع شیرالات به اندازه شیر استاندارد کیفیت نداشته باشند, اما این اشتباه است, چرا که این مفهوم برای استفاده یا عدم استفاده در لوله کشی گاز به کار برده میشود و شیرالات آبی غیرتایید بعضا وزن و قیمت و کیفیت بیشتری نسبت به شیرالات استاندارد گاز داشته باشند.

جدای انواع شیر ساختمانی یک نوع از شیرالات برای اماکن خاص وجود دارد که به نام شیر گازی فشار قوی تولید و برای خطوط لوله گاز با فشار بالا استفاده میشوند.

شیر گازی فشار قوی

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *