عایق رطوبتی , انواع روشها و کاربرد آنها در ساختمان

عایق رطوبتی

معرفی انواع عایق رطوبتی , روشها و کاربردهای آن در ایزولاسیون ساختمان

اجرا و تعمیرات عایق رطوبتی ایزوگام , قیروگونی و آسفالت

اجرای عایق کاری لوله کشی و تاسیسات گرمایشی سرمایشی

عایق رطوبتی چیست

عایق رطوبتی هر نوع عایقی که جلوی عبور و نفوذ نم , رطوبت و آب را از یک سمت به سمت دیگر بگیرد اطلاق میشود .

بسته به سطح مختلف , ضخامت , طول عمر و شرایط محیطی انواع عایقهای مختلفی وجود دارند که هر کدام دارای مزایا و نقاط ضعفی هستند .

شاید در زمانهای خیلی دور بتوان استفاده از شیره و صمغ گیاهان را اولین ابداع بشر به عنوان عایق رطوبتی دانست . اما بطور کلی سنتی ترین عایقی که از گذشته و تا بحال توانسته نقش بسیار پر رنگی در این صنعت داشته باشد , قیر است .

از دیگر روشهایی که در صنعت ایزولاسیون رطوبتی استفاده میشود , میتوان به ایزوگام , قیروگونی , آسفالت و عایق های رطوبتی پلیمری اشاره نمود .

میزان نفوذ پذیری عایقهای رطوبتی در سطوح مختلف تابع عوامل گوناگونی بوده و تشخیص نوع عایق استفاده شده , برعهده عایقکار میباشد . حتی در برخی از موارد میتوان مصالحی مانند سنگ , موزاییک و سرامیک را به عنوان عایق نیز استفاده نمود , اما ممکن است نفوذناپذیری کافی را در برابر شرایط محیطی نداشته باشند . از این رو مهمترین پارامتر در عملکرد یک عایق را میتوان بازدهی صددرصد و طول عمر مناسب عایق قلمداد کرد .

عایق رطوبتی چیست

قیر

قیر با خصوصیت منحصر بفردی که دارد توانسته نقش همیشگی را در سایر عایقهای ساخت بشر ایفا کند . از قیر در ساخت ایزوگام و آسفالت استفاده فراوانی شده و بخاطر همین قیر علاوه بر قیر طبیعی , برخی از کشورهای اقدام به قیرهای پلیمری و مصنوعی نیز کرده اند .

ایران به عنوان یک قطب اصلی در صنعت قیر , صادرات این ماده ارزشمند را به عنوان یک ابزار قوی در تولیدات وابسته به نفت حفظ کرده است .

قیر طبیعی یا پالایشگاهی که حاصل از میعانات گازی است , به عنوان یک محصول جانبی در صنعت پالایش نفت است , اما خود به تنهایی یک صنعت ارزشند تلقی میشود .

در سایر عایقهای رطوبتی مانند ایزوگام و آسفالت نیز اگر از قیر طبیعی استفاده شود , کیفیت آن کالا به طور فاحشی افزایش پیدا میکند .

ایزوگام

ایزوگام نیز به عنوان یک عایق آماده در کارخانه تولید شده و در محل توسط نصاب اجرا میشود . از لحاظ هزینه و کارایی و راحتی نصب شاید بتوان ایزوگام را برای عایق کاری رطوبتی در سطوحی مانند پشت بام ها و سرویسهای بهداشتی از بهترین عایقهای رطوبتی دانست .

از ایزوگام میتوان برای عایق کاری پشت بام ها , خرپشته , دیوار , پی فونداسیون , سطوح شیب دار , افقی و عمودی , استخرهای تفریحی و صنعتی , شیروانی , ایرانیت , سقف کاذب و … دیگر نقاط ساختمان و حتی سایر صنایع استفاده نمود .

قیروگونی

قیروگونی نیز به عنوان یک عایق سنتی مانند ایزوگام و حتی از لحاظ کیفیت از ایزوگام هم بهترست , اما بخاطر قیمت بالاتر , کثیف کاری بیشتر و سخت بودن اجرا آن و داغ کردن قیر خیلی مورد استقبال سازندگان ساختمانها قرار نمیگیرد .

قیروگونی با استفاده از گونی چتایی و قیر طبیعی داغ شده اجرا میشود و معمولا بسته به سطح مورد نظر بصورت قیروگونی یک لایه , دولایه و سه لایه نصب میشود . در برخی موارد میتوان از ترکیب ایزوگام و قیروگونی برای عایق رطوبتی پشت بام استفاده نمود .

قیرگونی بیشتر از ایزولاسیون پشت بام و سرویس بهداشتی قابل اجراست و کاربرد آن در سطوح شیب دار و عمودی کاری سخت و کیفیتی نه چندان مناسب دارد .

اما بهترست در عایق کاری سرویسهای بهداشتی از قیروگونی استفاده نمود که دوام بسیار زیادی دارد .

 آسفالت

آسفالت ترکیبی از قیر و سنگ ریزه بوده و بسته به درصد قیر موجود و مقدار سنگریزه ها کاربرد و کیفیت آسفالتها متفاوت هستند . البته گرم بودن و سرد بودن نیز دسته دیگری از انواع آسفالتها هستند .

در ساختمانها آسفالت در گذشته در پشت بامها مورد استفاده قرار میگرفت , که در حال حاضر بخاطر قیمت بالا , سخت بودن حمل و اجرا و گران قیمت بودن آن کمتر اجرا میشود .

آسفالت در حال حاضر بیشتر کاربرد پوشش سطوحی مانند معابر , خیابان و محوطه های پارکینگی و فضای باز را داشته که بسته به فاکتورهایی مانند میزان عبور , با زیرسازی , ضخامت و مش بندی متفاوتی اجرا میشود .

عایق رطوبتی پلیمری

عایقهای پلیمری نسل جدیدی از مواد ایزولاسیون هستند که با استفاده از خصوصیات آبگریز مواد پلیمری و ترکیب آنها در عایق کاری سطوحی مانند استخرها و سرویسهای بهداشتی و جلوگیری از عبور نم از دیوارها مورد استفاده قرار میگیرند .

این نوع عایقها دو نوع پایه آب و پایه پلیمری داشته که برخی دوجزیی و برخی تک جزیی مورد استفاده قرار میگیرند .

این عایقها برای عایقکاری سطوح کم بسیار عملکرد مناسبی داشته و حتی برخی از آنها مانند بندکشی کف سرویس بهداشتی , نشتیهای کم رطوبت را با قیمت مناسب و آب بندی راحت انجام میدهند .

برخی از انواع این عایقها را میتوانید از ابزارفرشیها و مصالح فروشیها در ظرفهای کوچک تهیه کنید . بعضی از آنها نیز مانند چسب بتون در مخلوط با ملات سیمان باعث آب بندی رطوبت و نم دیوارهای جانبی و کف مکانهایی مانند زیرزمینها و پارکینگها میشوند .