بهترین شیوه های لوله کشی ساختمان

بهترین شیوه های لوله کشی ساختمان

لوله کشی ساختمان 

اجرای لوله کشی در یک ساختمان بخشی از امکاناتی محسوب میشود که باعث افزایش آسایش و راحتی ساکنین برای دسترسی به آب شرب , شتسشو , استحمام و هدایت فاضلاب به خارج از محل , راه اندازی سیستم گرمایشی و سرمایشی ساختمان , تهویه مطبوع , سیم کشی ساختمان اجرا میشود . 

موارد فوق به طور خلاصه شامل لوله کشی آب سرد و گرم مصرفی , لوله کشی شوفاژ و تاسیسات گرمایشی , لوله کشی برودتی شامل لوله کشی کولر گازی , داکت اسپلیت , چیلر , لوله کشی برق , لوله کشی فاضلاب و ونت , لوله کشی هواکش میشوند .

البته ممکن است با تنوعی که در نصب تجهیزات حرارتی و برودتی وجود دارد و حتی صلیقه مالکین در انتخاب سیستمهای مختلف , تعدادی از لوله کشیهای فوق در یک ساختمان اجرا نشود , اما لوله کشی آب و فاضلاب تقریبا در تمام ساختمانها اجرا شده و وجود آنها گریزناپذیر است . 

ما در بخشهای مختلف سایت خدمات لوله کشی تهران پایپر به طور ویژه توضیحات مفصلی راجع به انواع و روشهای لوله کشیها داده و به آنها پرداخته ایم و در اینجا به طور خلاصه به آنها میپردازیم .

لوله کشی ساختمان

لوله کشی ساختمان چگونه است

همانطور که گفته شد , لوله کشی ساختمان به بخشهای گوناگونی از جمله لوله کشی آب سرد و گرم , لوله کشی فاضلاب , لوله کشی شوفاژ یا سیستم گرمایشی , لوله کشی گاز , لوله کشی  سیستم سرمایشی , لوله کشی هواکش و تهویه مطبوع, لوله کشی آب باران یا زهکشی , لوله کشی استخر , لوله کشی چاه و آبیاری تقسیم بندی میشوند . البته ممکن است در برخی از ساختمانها نوع اجرای لوله کشیها متفاوت باشد و یا یک کدام از آنها مانند لوله کشی استخر وجود نداشته باشد , اما به طور کلی لوله کشیهای محتمل در یک ساختمان شامل موارد فوق است , که هر یک خط جداگانه , متریال خاص و تجهیزات ویژه ای را طلب میکنند .

اصلی ترین لوله کشی هایی که در یک ساختمان وجود دارند , شامل لوله کشی آب و فاضلاب هستند . لوله کشی آب معمولا بسته به نوع ساختمان شامل یک خط لوله کشی آب و یک لاین جداگانه لوله کشی گرم میباشد . نقطه شروع لوله کشی آب سرد در یک ساختمان کنتور آب شهری , مخزن ذخیره آب یا چاه آب است . یک خط لوله کشی آب سرد به سمت آبگرمکن , پکیج یا موتورخانه میرود تا برای مصارفی مانند شستشو و استحمام آب گرم بهداشتی تولید کند . این آب تولید شده کاملا تمیز بوده و خط لوله کشی آن به کاملا از لوله آب سرد و شوفاژ مجزا میباشد . لوله کشی آب گرم بعد از خروج از دستگاه تولید کننده آب گرم ( آبگرمکن , پکیج یا موتورخانه )  به همراه یک خط لوله کشی آب سرد به صورت موازی به سمت شیرالات ساختمان اجرا میشوند .

در ساختمانهای قدیمی و تا حدود 20 سال پیش جنس لوله های آب سرد و گرم در ایران لوله های فلزی سفید یا گالوانیزه بودند که در حال حاضر در اکثر ساختمانها از لوله های تک لایه پلیمری ( پلاستیکی ) یا لوله های پنج لایه استفاده میشود . البته در کشورهای غربی به خصوص آمریکا برای لوله کشی آب بیشتر از لوله های مسی استفاده میشود .

تقریبا میتوان گفت که در هر نقطه از ساختمان که لوله کشی آب شده باشد , یک لوله فاضلاب نیز در نزدیکی و مجاورت آن قرار دارد , چرا که لوله کشی فاضلاب به همراه لوله کشی آب مهم ترین لوله کشی ساختمان محسوب شده و تقریبا میتوان گفت که هیچ ساختمانی بدون لوله کشی آب و فاضلاب وجود ندارد . البته ممکن است در برخی اماکن به دلیل شرایط خاص لوله کشی آب فقط شامل لوله کشی سرد باشد و از امکانات لوله آب گرم استفاده نشود .

جنس لوله های فاضلاب در گذشته لوله اتصالات چدنی بود که در حال حاضر می توان گفت که لوله کشی فاضلاب با چدن منسوخ شده است . در حال حاضر لوله کشی فاضلاب با پلیکا یا پی وی سی و پوش فیت و به ندرت پلی اتیلن فاضلابی استفاده میشود .

لوله کشی پلی اتیلن هم دارای لوله اتصالات آبرسانی پیچی-دنده ای هستند و هم لوله اتصالات فاضلابی جوشی .

لوله کشی ساختمان به غیز از آب و فاضلاب برای گرم کردن محیط نیز استفاده میشود . لوله کشی گرمایش از کف , لوله کشی شوفاژ رادیاتور , لوله کشی فن کویل , لوله کشی موتورخانه , لوله کشی پکیج از زیر مجموعه های لوله کشی گرمایشی هستند .

جنس لوله کشی شوفاژ در گذشته معمولا از لوله اتصالات فولادی سیاه و در حال حاضر مانند لوله کشی آب از لوله اتصالات تک لایه و پنج لایه میباشند که البته نوع پنج لایه کیفیت  بهتری برای تحمل دمای نسبتا بالای آب گرمایشی دارد .

لوله کشی کولر گازی  برای سرمایش نیز از لوله ای مسی استفاده میکند و لوله کشی سایر سیستم های برودتی مانند چیلر و داکت اسپلیت نیز همانند شوفاژ میباشد .

انواع لوله های مورد استفاده در ساختمان

1- لوله کشی آب : لوله تک لایه پلی پروپلین ,  لوله پنج لایه , لوله پکس , لوله سه لایه فویل دار یا کامپوزیت ,  لوله پلی اتیلن پیچی , لوله گالوانیزه از لوله اتصالات مورد استفاده در لوله کشی آب ساختمان هستند که البته 2 مورد اول درکشور ما رایج تر هستند. لوله های پلی اتیلن نیز معمولا برای آبرسانی , لوله کشی چاه و سیستم آبیاری قطره ای مورد استفاده قرار میگیرند.

2- لوله کشی فاضلاب : لوله اتصالات PVC یا پلیکا , لوله پوش فیت , لوله پلی اتیلن فاضلابی جوشی , لوله چدنی از لوله های مورد استفاده در فاضلاب کشی ساختمان میباشند که در این نوع لوله کشی لوله پلیکا و پوش فیت کاربردی تر میباشند.

3- لوله کشی شوفاژ :  لوله تک لایه PP سفید , لوله پنج لایه , لوله سه لایه , لوله تک لایه پکس و لوله های فولادی سیاه از متریال مورد استفاده در لوله شکی گرمایشی رادیاتوری و پکیج هستند که تقریبا همانند لوله کشی آب 2 مورد اول متداولتر بوده و ما لوله کشی پنج لایه را برای اجرا پیشنهاد میکنیم . در گذشته لوله های فولادی سیاه برای این نوع لوله کشی ساختمان به کار میرفت که به دلیل هزینه های اجرا و تعمیرات مناسبتر و ارزانتر لوله های پلیمری طرفداران بیشتری دارد.

4- لوله کشی گرمایش از کف : برای اجرای سیستم گرمایش از کف ساختمان تنها میتوان از لوله اتصالات پنج لایه و تک لایه پکس استفاده نمود.

5- لوله کشی گاز : در لوله کشی گاز توکار ساختمان ملزم به استفاده  از لوله های فولادی مانیسمان و API , و اتصالات مانیسمان هستیم و در لوله کشی گاز روکار از لوله اتصالات بدون درز یا درزدار استاندارد فلزی سیاه میتوان استفاده نمود.

6- لوله کشی کولر گازی و اسپلیت : در لوله کشی سرمایش اسپلیت از لوله های مسی استفاده میشود. 

7- لوله کشی موتورخانه :  لوله کشی موتورخانه ساختمان به دلیل حرارت بالا حداقل تا کلکتور بایستی حتما لوله های فولادی ضخیم به کار برده شود و بعد از آن با کاهش درجه حرارت سیال میتوان از لوله های تک لایه و پنج لایه استفاده کرد.

8-لوله کشی هواکش : لوله کشی هواکش به منظور هدایت گازهای موجود در سرویس بهداشتی , پخت و پز و لوازم گازسوز انجام میشود, و اغلب با لوله های پلیکا هواکشی یا لوله های حلبی گالوانیزه به صورت رایزری و عمودی اجرا میشود که خروجی هر قسمت به آن متصل میگردد.

جدیدترین سیستم لوله کشی ساختمان

ار لحاظ متریال در لوله کشی آب و سیستم گرمایشی میتوان به لوله اتصالات پنج لایه و پکس و لوله اتصالات پوش فیت سایلنت در اجرای سیستم نوین لوله کشی اشاره نمود . البته ممکن است در این بین از سایر انواع لوله و اتصالات نیز استفاده نمود . مثلا در ساختمان های بلند مرتبه که استفاده از لوله های پنج لایه و پکس پاسخگوی مناسبی برای تغذیه تعداد واحد زیاد و زیربنای بالا نیستند به ناچار بایستی از لوله های گالوانیزه در رایزر بالارونده آب مصرفی استفاده نمود .

جدا از متریال , انتخاب مسیر , نحوه انشعاب گیری و روش لوله کشی نیز در سالهای اخیر دستخوش تغییرات بسیاری شده است . استفاده از لوله کشی کلکتوری در اجرای لوله شکی آب , شوفاژ و گرمایش از کف این امکان را به شما میدهد که مواقع مقتضی ابتکار عمل لازم را داشته باشید . از طرف دیگر زمینه برای هوشمند سازی تاسیسات گرمایش وجود دارد .

در بحث فاضلاب ساختمان هم این روزها به دلیل استفاده از سقف های با ضخامت و حجم بالا روش لوله کشی زیر سقفی از جدیدترین سیستم لوله کشی ساختمان محسوب میشود .

لوله کشی ساختمان

اجرا و تعمیرات لوله کشی ساختمان 09122437371-22533080 شبانه روزی , سراسر تهران

اجرا,بازسازی و تعمیر لوله کشی آب , گاز , شوفاژ و فاضلاب ساختمان

اصلاحات , کارشناسی و نوسازی لوله کشی ساختمان

نصب و راه اندازی موتورخانه شوفاژ مرکزی, پکیج دیواری , کولرآبی و گازی

نصب و تعمیرات شیرالات و لوازم بهداشتی منزل و وسایل تاسیساتی آپارتمان

بر اساس تنوع و گستردگی امکانات و تأسیسات ساختمانی در دوران حاضر، لوله کشی ساختمان بسیاری از امکانات را در بر می گیرد. همه ی ساختمان ها به ویژه در شهر های بزرگ شامل امکانات و تأسیسات متنوعی هستند که مهم ترین آن ها شامل لوله کشی گاز، لوله کشی آب، لوله کشی برق، لوله کشی فاضلاب، لوله کشی پکیج و لوله کشی رادیاتور می باشد.

عکس لوله کشی ساختمان

سیستم لوله کشی ساختمان چیست ؟

سیستم لوله کشی ساختمان یکی از موارد مهم در ساختمان های اداری و مسکونی است . که برای آن باید از بهترین ترفند لوله کشی ساختمان استفده کرد. بدون انجام لوله کشی ساختمان ، منازل و ادارات امکان استفاده را ندارند. با توجه به نوع لوله کشی و کاربری آن از ترفند لوله کشی ساختمان متفاوت استفاده می  شود. کانال کشی و تاسیسات ساختمان و لوله کشی از جمله موارد تخصصی هستند که باید توسط مراکز با متخصصان با تجربه انجام شود. متخصصان موارد تخصصی از جمله جنس و قطر لوله و فاکتورهای مهم دیگر توسط فرمول های مهندسی و ترفند لوله کشی ساختمان محاسبه می کنند.

برای انتقال جریان گاز و مایعات از انواع لوله کشی ساختمان استفاده می شود.بیشترین مصارف لوله کشی برای آب و فاضلاب و گاز است. بخش های مهم در لوله کشی ساختمان عبارتند از : لوله کشی و انتقال آب به آشپزخانه ، لوله کشی و انتقال آب به سرویس بهداشتی و حمام ، شوفاژ و تاسیسات موتورخانه ، لوله کشی رادیاتور و شوفاژهای داخلی ، لوله کشی آبگرمکن و پکیج ، لوله کشی فاضلاب برای آشپزخانه و سرویس بهداشتی. برای آشنایی با نکات و ترفند لوله کشی ساختمان این مطلب را تا پایان مطالعه کنید.

هر یک از این انواع لوله کشی ساختمان نیز ممکن است بر اساس متد ها و تجهیزات استفاده شده، دارای انواع باشند که در ادامه بیشتر درباره ی هر یک توضیح داده خواهد شد.

 

برای کسب اطلاع ا ز جدیدترین لیست قیمت لوله کشی ساختمان کلیک کنید . البته قیمتهای اجرای لوله کشی ساختمان و تعمیرات مربوطه در یک بازه میانگین تعریف شده و بودن بازدید از محل , نمیتوان هزینه دقیقی از آن براورد نمود .

تقریبا میتوان گفت که هر جایی که لوله کشی آب وجود دارد , یک لوله فاضلاب نیز بایستی در نزدیکی و حوالی آن در نظر گرفت . به طور کلی از لحاظ  بهداشتی و محافظتی لوله کشی فاضلاب را میتوان ارجح تر از لوله کشی آب در نظر گرفت . بسته به سیستم گرمایشی و سایر شرایط ساختمان نیز لوله کشی گرمایشی شوفاژ و گاز در رده های بعدی اهمیت قرار میگیرند.

در حال حاضر در ایران برای لوله کشی آب سرد و گرم از لوله های تک لایه پلیمری , پنج لایه پکس PEX ,لوله های گالوانیزه و برای آبرسانی بعضا از لوله پلی اتیلن و پی وی سی استفاده میشود .

لوله کشی فاضلاب نیز معمولا با لوله های پلیکا و پوش فیت و به ندرت با لوله های پلی اتیلن جوشی فاضلابی و چدن اجرا میشود .

لوله کشی شوفاژ با لوله های پلیمری پ پ یک لایه جوشی یا لوله پنج لایه و در برخی نقاط با استفاده از لوله های فولادی سیاه اجرا میشود . لوله کشی گرمایش از کف فقط با لوله های پنج لایه قابل اجراست .

لوله کشی گاز نیز با جوشکاری لوله های مانیسمان یا API و اتصالات مانیسمان به صورت روکار و توکار  و یا لوله اتصالات درزدار به روش روکار قابل قبول میباشد .

قیمت لوله کشی برق ساختمان

لوله کشی ساختمان

چه اینکه خودتان لوله کشی ساختمان را انجام دهید و چه آن که لوله کشی ساختمان خود را به متخصصین لوله کشی ساختمان واگذار نمایید، در هر حال بایستی از میان انواع لوله کشی ها یکی را انتخاب کرده و از آن استفاده نمایید. از آن جایی که شاید انتخاب نوع لوله کشی ساختمان برای تامین آب، فاضلاب و … برای شما کمی سخت و گیج کننده باشد در این مقاله از تهران پایپر سعی داریم تا شما را با انواع لوله کشی ها و مزایا و معایب هر کدام از آن ها آشنا کنیم.

1. لوله های پکس  PEX(پلی اتیلن)

لوله های پلی اتیلن یا پکس یکی از انواع لوله های مورد استفاده در لوله کشی ساختمان ها می باشد که اخیرا از آن ها به طور گسترده ای استفاده می شود. از این نوع لوله ها معمولا برای تامین آب ساختمان یا در واقع برای لوله کشی آب استفاده می کنند. این نوع از انواع لوله ها به اندازه کافی محکم و سفت هستند تا بتوانند فشار آب را تحمل نمایند. همچنین این لوله ها انعطاف پذیری خوبی نیز دارند و برای قرار گرفتن در سقف ها، زیرزمین ها و … نیز مناسب می باشند.

مزایای لوله های پلی اتیلن یا پکس

از جمله مزایای لوله های PEX در لوله کشی ساختمان عبارتند از:

 • قیمت مناسب
 • انعطاف پذیری بالا تا 90 درجه
 • برش آسان
 • قابلیت اتصال به لوله های مسی
 • مناسب برای آب گرم و سرد

معایب لوله های پلی اتیلن یا پکس

از جمله معایب لوله های PEX در لوله کشی ساختمان عبارتند از:

 • قابل بازیافت نیست
 • چنانچه اتصالات نامناسب باشد احتمال نشتی وجود دارد
 • برای استفاده طولانی مدت تست نشده اند

2. لوله های پی وی سی یا  PVC

لوله های PVC نیز از دیگر انواع لوله ها برای لوله کشی ساختمان می باشند و به دلیل سبکی و راحت بودن کار با آن ها نسبت به لوله های فولادی گالوانیزه که در گذشته استفاده می شدند، بسیار محبوب می باشند. نصب لوله های پی وی سی یا پلی وینیل کلرید آسان است و به کمک حلال ها به راحتی به یکدیگر می چسبند. همچنین برش دادن این لوله ها نیز آسان می باشد.

مزایای لوله های PVC یا پلی وینیل

از جمله مزایای لوله های پی وی سی در لوله کشی ساختمان عبارتند از:

 • قیمت مناسب
 • امکان استفاده برای آبیاری
 • انعطاف مناسب
 • سطح لوله سفید بوده و به راحتی می توان قطر آن را تشخیص داد

معایب  لوله های PVC یا پلی وینیل

از جمله معایب لوله های پی وی سی در لوله کشی ساختمان عبارتند از:

 • این لوله ها قابلیت اتصال کمی دارند و بایستی برش بخورند.
 • این نوع از لوله ها که چسبندگی پیدا می کنند، احتمال نشتی دارند
 • این نوع از لوله ها شکننده بوده و تمایل به خرد شدن دارند

3. لوله های مسی محکم

لوله های مسی از جمله دیگر انواع لوله ها برای لوله کشی ساختمان می باشند که بسیار سفت و محکم بوده و معمولا برای لوله کشی های آب مورد استفاده قرار می گیرند. این لوله ها به راحتی برش می خورند اما اتصال آن ها به یکدیگر کمی تجربه نیاز دارد.

توجه کنید که این نوع از لوله ها برای تامین آب ساختمان بسیار مناسب بوده و برای سلامتی انسان ها خطراتی را به همراه ندارند.

مزایای لوله های مسی

از جمله مزایای لوله های مسی در لوله کشی ساختمان عبارتند از:

 • در عین سفت و سفتی، این نوع از لوله ها انعطاف پذیری خوبی نیز دارند
 • برای لوله کشی آب گرم نیز مناسب می باشند
 • در برابر فشار های شدید مقاومت خوبی دارند
 • بازیافت این لوله ها آسان بوده و حتی می توان پس از خارج کردن و تعویض آن ها را فروخت

معایب  لوله های مسی

از جمله معایب لوله های مسی در لوله کشی  ساختمان عبارتند از:

 • اتصالات این نوع از لوله ها از نوع لحیم کاری بوده و بنابراین کمی دشوار است.
 • این نوع لوله ها معمولا گران قیمت هستند
 • پوسیدگی این لوله ها معمولا به صورت سوراخ هایی بر روی آن ها ایجاد شده و موجب نشتی می شود.
 • درون این لوله ها ممکن است دچار خوردگی و رسوب شده و مانع جریان آب شود.

البته توجه کنید که نوع دیگری از لوله های مسی نیز وجود دارند که به آن ها لوله های مسی انعطاف پذیر می گویند و برای لوله  کشی آب گرم ساختمان یا یخچال و .. مناسب می باشند. البته توجه کنید که اگر چه این لوله ها به راحتی بریده می شوند اما از این نوع لوله ها برای کوتاه مدت استفاده می شود و همچنین می توان از آن ها در زاویه ها استفاده نمود.

از جمله مزایای این لوله های مسی انعطاف پذیر می توان انعطاف پذیری و استفاده در نواحی تنگ و باریک و نیز تحمل بالای گرما را نام برد.  علاوه بر این از معایب این لوله ها برای لوله کشی ساختمان نیز می توان گران قیمت بودن و البته نازک و شکننده بودن آن ها را نام برد.

4. لوله های ABS

لوله ABS یا اکریلونیتریل بوتادین استایرن معمولا برای فاضلاب در لوله کشی ساختمان کاربرد دارند. این لوله ها بسیار شبیه به لوله های PVC هستند اما کمی نرم تر و سیاه تر می باشند.

مزایای لوله های ABS

از جمله مزایای لوله های ABS در لوله کشی ساختمان عبارتند از:

از لوله های پی وی سی محکم تر هستند

برای مصارف خارج از زمین نیز مناسب می باشند

در دمای سرد نیز به خوبی کار می کنند

معایب  لوله های ABS

از جمله معایب لوله های ABS در لوله کشی ساختمان عبارتند از:

معمولا در ساخت و ساز های ساختمان ها مجاز به استفاده از این لوله ها نمی باشند. در دمای بالا تغییر شکل می یابند.

5. لوله های گالوانیزه و چدنی

لوله های گوالوانیزه و لوله های چدنی که از دیگر سیستم های لوله کشی ساختمان هستند، معمولا امروزه کمتر از آن ها استفاده می شود در گذشته به صورت عمده برای آبرسانی، گاز، فاضلاب و … مورد استفاده قرار می گرفتند. لوله های فولادی گالوانیزه اگر چه امروزه همچنان در برخی مناطق خصوصا برای گاز استفاده می شود اما در ساخت و ساز های جدید اغلب کمتر از آن ها استفاده می شود.

لوله های چدنی نیز که اغلب برای فاضلاب در لوله کشی ساختمان ها استفاده می شدند، امروزه همچنان بسیاری از ساختمان های قدیمی با این نوع از لوله ها لوله کشی شده اند. لوله های چدنی بسیار سنگین و سفت هستند و به سختی برش می خورند.

مزایای لوله های گالوانیزه و چدنی

از جمله مزایای لوله های گالوانیزه و چدنی در لوله کشی ساختمان عبارتند از:

 • لوله های فولادی گالوانیزه و چدنی بسیار سفت و محکم هستند

معایب لوله های گالوانیزه و چدنی

از جمله معایب لوله های گالوانیزه و چدنی در لوله کشی ساختمان عبارتند از:

 • لوله های فولادی گالوانیزه و چدنی در انتها باعث مسدود کردن جریان آب می شوند.

انواع لوله کشی ساختمان

تیم تهران پایپر خدمات خود را از جمله انواع لوله کشی ساختمان، بدون محدودیت منطقه ای و زمانی، به صورت شبانه روزی و در شمال، جنوب، شرق، غرب و مرکز تهران به شهروندان عزیز ارائه خواهد داد. ارتباط با این تیم از طریق همین سایت امکان پذیر خواهد بود.

استاندارد لوله کشی برق ساختمان

–   ابتدا باید از نقشه ساختمان کاملا مطلع شد ویک نقشه تاسیساتی را برای برق ساختمان رسم کرد

–   بررسی سیستم های صوتی و روشنایی ، سوکتهای برق و برق ضروری که در موتورخانه وجود دارد.

–   اجرای نقشه سیستم برقی که به صورت روکار یا توکار صورت می گیرد.

–   اینکه کلیدهای برق با هم تراز باشند.

–   از دستگاه شیار زن برای انتخاب مسیر لوله ها استفاده می کنیم.

–   جای کلیدها را بادستگاه مشخص می کنیم.

–   نصب کلیدها

–   اجرای لوله یه صورت لوله پلیکا و هماهنگ کردن آنها برای لوله های ورودی و خروجی

–   فیکس کردن در لوله های پلیکا انجام می شود .

طرح لوله کشی برق ساختمان مشخص میکند که چراغ روشنایی هر قســمت ازآپارتمان از چــه مناطقی و چطور کنترل میشــود.

ضمنا برقکار از طریق این نقشــه محل تعبیه کلیدها و چراغهارا تشــخیص داده و مدار لوله کشــی بــرق را از روی این نقشــه مشخص مینماید.

در اتاقهای خواب چراغ سقفی با کلیدهای تبدیلتقسیم  کنار در اتاق ، کنار تخت کنترل میشود.

همچنین از کنار تخت خواب کلید یک پل،چراغ مطالعه دیواری بالای تخت چراغ خواب را کنترل میکند .

چراغهای سالن پذیرایی با لوستر به همراه کلید دو پلبرای روشن و خاموش کردن  دو نوع روشنایی طراحی شده است.

در این فضا از چراغ دیواری با لامپ مهتابی آفتابی که توسط کلید یک پل کنترل می شوند ، استفاده شده است.

لوله کشی سیم کشی برق هالوژن , نورمخفی و سایر نورپردازیهانیز بایستی از لوله گذاری مناسب یا خرطومی با قراردادن کلیدهای دوپل انجام پذیرد.

3 دیدگاه
 • Pingback:خدمات تاسیساتی تهران - خدمات لوله کشی ساختمان کارا
  Posted at 19:17h, 05 آگوست پاسخ

  […] تاسیساتی لوله کشی تهران , اجرای لوله کشی ساختمان , اجرا و تعمیرات لوله کشی آب و فاضلاب , شوفاژ و گاز , […]

 • Pingback:شیر پیسوار شیر پیسوار - محصولات استاندارد و مرغوب ایرانی تهیه کنید شیر پیسوار
  Posted at 15:32h, 14 فوریه پاسخ

  […] درآوردن رزوه شیر پیسوار درون اتصال لوله کشی ساختمان بهتر […]

 • رضا سالاری
  Posted at 14:45h, 09 آگوست پاسخ

  خدمات لوله کشی ساختمان این مجموعه حرف نداره ما استفاده کردیم و به شدت راضی هستیم.

ارسال دیدگاه