لوله کشی شوفاژ و رادیاتور

لوله کشی شوفاژ

اجرا و تعمیرات لوله کشی شوفاژ , گرمایش از کف و لوله کشی ساختمان

تلفن : 22533080-09122437371 شبانه روزی , سراسر تهران

در ساختمانهای مسکونی در حال حاضر لوله کشی شوفاژ در کنار لوله کشی آب و فاضلاب یکی از بخشهای مهم تاسیسات مکانیکی یک ساختمان است که فارغ از نوع پخش کننده های حرارتی نظیر نصب رادیاتور , فن کویل سقفی یا زمینی یا اجرای گرمایش از کف برای افزایش آپشنهای یک ساختمان و بالا بردن آسایش از آن استفاده میشود .

انواع لوله کشی شوفاژ

لوله کشی شوفاژ را میتوان با سیستمهای تک لوله ای , دولوله ای , سه لوله و چهار لوله ای اجرا نمود که با توجه به جمیع جوانب لوله کشی شوفاژ دو لوله ای اصولی تر بوده و تقریبا روشهای دیگر لوله کشی شوفاژ منسوخ شده است .

لوله کشی شوفاژ معمولا به دو شکل روکار و توکار اجرا میشود . از لحاظ توزیع انشعابات نیز لوله کشی شوفاژ به دو شکل لوله کشی کلکتوری و انشعابی تقسیم بندی میشود . لوله کشی معکوس نیز یکی از شگردهای لوله کشی برای گرم نمودن رادیاتورهایی است که دورتر از سایر رادیاتورها و دستگاه پکیج قرار گرفته اند .

روش متدوال لوله کشی شوفاژ کلکتوری و انشعابی از کف میباشد , اما به دلیل اینکه لوله کشی کلکتوری فقط با لوله های پنج لایه اجرا میشود و هزینه نسبتا بالاتری دارد , در ساختمانهای با کلاس بالاتر اجرا میگردد .

در کنار شیوه انشعاب گیری در لوله کشی شوفاژ , وضعیت قرار گرفتن لوله ها در کنار رادیاتور نیز میتواند شکلهای گوناگونی داشته باشد .

1- لوله های رفت و برگشت میتوانند کنار هم قرار بگیرند , این روش بازدهی کمی دارد , اما از لحاظ ظاهری زیباتر است .

2- لوله رفت و برگشت ممکن است در یک طرف در قسمت بالا رفت و پایین برگشت به رادیاتور متصل شوند که نسبت به مابقی روشهای کاربردی تر بوده و ظاهر نسبتا خوبی هم دارد .

3- لوله کشی شوفاژ ممکن است از یک سمت در بالا وارد شده و از طرف دیگر در قسمت پایین لوله برگشت باشد که بسیار کارایی بالایی دارد اما به درد اماکنی میخورد که اندازه و طول رادیاتور مشخص میباشد یا در هنگام لوله کشی رادیاتور هم نصب شود .

4- در روش دیگر هر دو لوله رفت و برگشت از پایین متصل میشود که بخاطر نامشخص بودن طول رادیاتور ممکن است هنگام نصب با مشکل مواجه شویم و در عین حال برای تخلیه رادیاتور هیچ درپوشی وجود ندارد .

به طور کلی در ایران شیوه شماره 2 از سایر روشها رایج تر میباشد .

 

لوله کشی شوفاژ

لوله کشی رفت و برگشت شوفاژ

لوله کشی رفت و برگشت شوفاژ به منظور گرمایش آپارتمانها , ساختمان های مسکونی ,تجاری , اداری و صنعتی  انجام میگیرد. در حال حاضر به صورت استاندارد از لوله کشی شوفاژ دو لوله ای رفت و برگشت برای گرمایش محیطی استفاده میشود . لوله کشی تک لوله ای نیز در گذشته بکار گرفته میشد , که به دلیل عدم گردش مناسب سیال در سیستم تقریبا منسوخ شده است .

در لوله کشی شوفاژ انتقال گرما از یک منبع تولید آب گرم شوفاژ به یک یا چند محیط مجزی صورت میگیرد , و در آن محیط گرما توسط رادیاتور ,پنل و یا لوله های گرمایش از کف به فضای پیرامون مبادله حرارتی انجام داده و هوای اطراف را گرم میکند و لوله آب برگشت دوباره به موتورخانه یا پکیج بازگشته و این سیرکولاسیون ادامه پیدا میکند.

در لوله کشی شوفاژ دو لوله که احتمالا به طور موازی با هم حرکت میکنند در مسیر گشته در محیطهای ساختمانی لوله رفت و برگشت شوفاژ هرکدام یک شیرفلکه قطع کن مخصوص برای کنترل ,قطع کردن و کم و زیاد کردن دارند.

در سیستم شوفاژمنبع ایجاد گرما معمولا موتورخانه شوفاژ و پکیج شوفاژ دیواری و زمینی میباشد.

البته لوله کشی در هر دو سیستم تا حدودی یکسان میباشد, اما در لوله کشی پکیج که معمولا برای واحدهای آپارتمانی مجزا طراحی شده ,لوله کشی شوفاژ باید با ملاحظه بیشتری انجام شود, زیرا به علت ضعیف بودن پمپاژ و چرخش آب در پکیج باید سایز لوله های استفاده شده تا حدی قوی تر باشند تا در گرم کردن محیط اصطلاحا کم نیاورد.

هزینه لوله کشی شوفاژ

لوله کشی شوفاژ رادیاتوری

در لوله کشی رادیاتوری وسیله گرمایی اغلب رادیاتور میباشد , که در برخی ساختمانها از سیستم گرمایش از کف نیز استفاده میشود.

سیستم گرمایش از کف با گردش لوله ها در کف آپارتمانها و واحدهای تجاری هوای محیط را گرم میکند.

که البته مزایا و معایبی نیز دارد که در صفحات دیگر به تفضیل در مورد لوله کشی گرمایش کفی توضیح داده شده است.

در لوله کشی اندازه و قطر لوله ها به تعداد رادیاتورها, زیربنا و مساحت آپارتمان و سیستم حرارت مرکزی موجود بستگی دارد.

در برخی ساختمانها بنا به اجبار لوله کشی شوفاژ روکار انجام میشود که در این نوع لوله کشی شوفاژ, لوله ها آشکار بوده و در امتداد قرنیزها میگردد و به رادیاتورها انشعاب میدهد. لوله کشی شوفاژ روکار به خاطر در معرض دید بودن باید بسیار با سلیقه انجام شود تا زیبایی بصری بیشتری داشته باشد.

از اینرو بهتر است لوله کشی  روکار با لوله های حدالامکان ظریف و البته پاسخگوی نیاز ساختمان انجام شود.

قیمت لوله کشی شوفاژ

قیمت لوله کشی شوفاژ

قیمت لوله کشی شوفاز بستگی به سایز بندی و متریال لوله کشی دارد . لوله کشی با لوله های پنج لایه هم از لحاظ دستمزد و هم نظر هزینه خرید لوله اتصالات تا حدودی گرانتر از لوله کشی با لوله های تک لایه میباشد . البته در گذشته لوله کشی گرمایشی را با لوله های فولادی نیز اجرا میکردند که به دلیل پوسیدگیهای زیاد جای خود را لوله های پلیمر دادند .

از لحاظ اجرا نیز لوله کشی به دو صورت روکار و توکار انجام میشود , که مسلما بخاطر هزینه های مربوط به تخریب و کنده کاری , این نوع لوله کشی مخارج بیشتری دارد . به طور کلی قیمیت لوله کشی گرمایشی با لوله سبز یا سفید پلیمری اقتصادی تر از لوله کشی پنج لایه بوده اما نقاط ضعف آن بیشتر از لوله کشی پنج لایه پرسی و کوپلی میباشد .

اما اگر شما قصد یک برآورد قیمت کلی لوله کشی داشته باشید , میتوان گفت که یک حد نرمال اجرای لوله کشی شوفاژ حدودا متری 20 هزار تومان دستمزد داشته و با لوله و اتصالات تک لایه حدود 20 تا 30 هزار تومان هزینه خرید لوله اتصالات میشود . این هزینه ها به غیر از اجرت نصب رادیاتور و لوازم آن خواهد بود .

برای یک آپارتمان حدود 70 متری با 4 رادیاتور تقریبا بین 700 هزار تومان تا یک میلیون تومان دستمزد و حدود 1 میلیون تومان نیز احتمالا خرج خرید لوازم خواهد شد .

لوله کشی کلکتوری شوفاژ

لوله کشی کلکتوری شوفاژ یکی از مدرن ترین انواع لوله کشی بوده که البته هزینه خرید مصالح اولیه و دستمزد آن نیز بسیار گرانتر است . این نوع لوله کشی فقط با لوله های پنج لایه و کلکتورهای برنجی در ابتدای کار در داخل یک جعبه کلکتور شروع شده و از هر انشعاب کلکتور پس از نصب شیر کلکتور مستقیما به سمت رادیاتور مربوطه رفته و بدون مصرف هیچ سراه و زانویی از طریق یک رابط یا زانوی یکسر پنج لایه به شیر رادیاتور متصل میشود .

مصرف لوله در این نوع لوله کشی بسیار بیشتر از لوله کشی انشعابی بوده و مزیت آن استقلال هر قسمت از واحدهای آپارتمان بوده و در صورت عدم تمایل به استفاده از شوفاژ میتوان شوفاژ آن بخش را قطع  یا وصل نمود .

محاسبات لوله کشی شوفاژ

داشتن نقشه لوله کشی در اجرای هر نوع لوله کشی میتواند علاوه بر اصولی بودن به تعیین میزان لوله اتصالات و متریال اولیه به ما یاری برساند . در آموزش لوله کشی ساختمان به این نکته اشاره کردیم که نقشه لوله کشی میتواند از بروز بسیار از اجراهای ناصحیح جلوگیری کرده و حتی پس از سکونت افراد برای تعمیرات احتمالی در آینده کمک نماید .

لوله اصلی خارج از واحد ( در ساختمانهای دارای موتورخانه ) ممکن است , تا سایز 2 اینچ و بیشتر هم بکار گرفته شوند , اما در داخل واحد بسته به متراژ و تعداد رادیاتورها لوله های شوفاژ از سایز 16 تا 32 میلیمتر در پنج لایه و از قطر 20 تا 40 میلیمتر در تک لایه مورد استفاده قرار میگیرند .

البته معمولا برای واحدهای زیر 80 متر معمولا دو سایز کوچکتر پنج لایه یعنی 16 و 20 و تک لایه 20 و 25 مورد استفاده قرار خواهند گرفت . چیدمان رادیاتورها و فاصله پکیج و موتورخانه و طول کلی لوله کشی نیز میتواند در سایزبندی لوله کشی موثر باشد .

لوله کشی شوفاژ به دو صورت روکار و توکار انجام میشود و بسته به نیاز به کنده کاری , سوراخ کاری قیمت اجرای لوله کشی شوفاژ تغییر میکند .

لوله کشی شوفاژ از سقف

لوله کشی شوفاژ از سقف یک روش لوله کشی قدیمی بوده و در ساختمانهای بلندمرتبه اجرا میشده است و البته به ندرت امروزه هم انجام میشود . اجرای این روش بیشتر به این دلیل است که در صورت ترکیدگی و نیاز به تعمیرات , انجام مجدد آن یا نشتی های حاصل از لوله های شوفاژ مزاحمت برای طبقات زیرین نداشته باشد . البته این شیوه به دلایلی فنی مانند سیفون شدن لوله کشی و ضعیف بودن گردش آب , سخت بودن اجرا و تعمیرات , این  سیستم خیلی مورد اسقبال قرار نمیگیرد .

برای اجرا و تعمیرات لوله کشی  با ما تماس بگیرید تا در اسرع وقت در خدمت شما باشیم.