تعمیر شیر آب در منزل , شیرالات جدید و قدیمی

تعمیر شیر آب در منزل , شیرالات جدید و قدیمی

تعمیر شیر آب

عیب یابی  و تعمیر شیر آب , نصب شیر و کلیه لوازم بهداشتی تاسیساتی ساختمان 09122437371-22533080 سراسر تهران , بدون تعطیلی

نصب و تعمیر شیرالات بهداشتی مخلوط سرد و گرم

تعمیر شیر آب سردوگرم دوش حمام , سینک ظرفشویی آشپزخانه , روشویی دستشویی و آفتابه توالت نصب و جابجایی روشویی کابینتی و معمولی, نصب رادیاتور شوفاژ و حوله ای

نصب و تعمیر توالت فرنگی , نصب لوازم بهداشتی و اکسسوری , رفع چکه کردن شیر آب

تعمیر و تعویض شیر فلکه آب ورودی واحد , موتورخانه و ساختمان سرویس , نصب و تعمیر کولر آبی و گازی , تعویض مغزی و کاتریج شیرهای کلاسیک و اهرمی تعویض شیلنگهای شیرالات , آبگرمکن و پکیج دیواری , لوله کشی آب و جابجایی شیرالات منزل .

تعمیر شیر آب

نصب شیر آب

برای نصب شیر آب در منزل  از یک سری نکات ریز و درشت پیروی کرد تا بعدا و پس از نصب و هنگام استفاده با خیالی آسوده کارکند .

برای اینکار اولین مساله ای که در نظر میگیرید اینست که شیر تحت فشار فیزیکی نباشد, زیرا برخلاف ظاهر فلزی و قوی شیرالات برنجی , اگر تحت فشار خارجی و فیزیکی قرار بگیرند , ترکهای ریزی در آنهاایجاد شده که شاید تا مدتها متوجه آنها نشوید اما به طور ناگهانی شیر ترکیده و خراب خواهد شد.

دومین مساله ای که هنگام نصب باید رعایت شود دستگیر و پاگیر نبودن آن و راحتی استفاده از شیر پس از نصب میباشد.

آب بندی و استفاده مناسب از واشرها و نوارتفلون نیز از اولویتهای بعدی نصب شیرالات است. سعی کنید تا حد امکان در نصب شیر از نوار تفلون کمتری دور شیر و اتصالات برنجی استفاده کنید. زیرا بعد خیس شدن و تورم به مهره های برنجی فشار وارد کرده و موجب ترکاندن شیرها میشود .

تعمیر شیرالات در منزل

به طور کلی شیرالات مخلوط بهداشتی به دو نوع اهرمی و کلاسیک یا پیچی تقسیم میشوند و هر یک از آنها میتوانند به صورت توکار یا روکار باشند , اما از آنجایی که اکثر شیرالات در منزل از نوع روکار هستند , به بررسی روش تعمیر شیرالات روکار میپردازیم .

در تعمیر شیر آبهای اهرمی اغلب خرابیها مربوط به کاتریج شیر , علم شیر , سوپاپ شیر دوش اهرمی , شیلنگهای تک پایه شیر ظرفشویی و روشویی و شیلنگ و سردوش شیر شاوری میشود .

در بیشتر موارد قطعه معیوب بایستی تعویض شود , بخصوص کاتریج شیر اهرمی که هر یکی دوسال احتیاج به تعویض پیدا میکند . در برخی موارد اگر نشتی از اتصال بین شیلنگ و شیر پیسوار باشد , شاید بتوان با تعویض واشر یا ارینگ رفع نشتی را انجام داد . به طور کلی به دلیل ضعف در تولید قطعات یدکی و وجود لوازم با کیفیت پایین نمیتوان توقع زیادی از تعمیر شیر آب داشت .

جهت بررسی و دریافت اطلاعات بیشتر در مورد نحوه تعمیر شیرالات اهرمی روی لینک کلیک کرده تا به مقاله تخصصی راجع به شیرالات اهرمی هدایت شوید .

در ادامه در مورد نحوه تعمیر شیرالات قدیمی کلاسیک یا پیچی توضیحاتی داده شده که بد نیست مطالعه شود .

تعمیر شیر آب

تعویض مغزی شیر

به صورت عمومی علت اصلی چکه کردن شیر آب به واشر های روی مغزی های آن مرتبط میباشد . شیرهای قدیمی دو نوع مغزی تمام دور یا نیم دور دارند که فقط طریقه استفاده آنها تفاوت دارند و هیچ فرقی در کیفیت و طریقه تعویض آن دو وجود ندارد . فقط در نوع تمام دور مغزی شیر دارای یک قطعه ثابت است و واشر کار آب بندی را انجام میدهد و متحرک میباشد . اما در نوع مغزی نیم دور کل مغزی ثابت است و یک قطعه سرامیکی درون مغزی با تغییر جهت در 180 درجه باعث باز کردن یا انسداد جریان آب میشود .

در تعویض مغزی شیرهای قدیمی یا اصطلاحا پیچی به این نکته توجه کنید که یک واشر کوچک کار آببندی کامل شیر را انجام میدهد. مغزی شیر با پیچاندن دست واشر را وادار به قرار گرفتن در کفی برنجی شیر یا مهره چپگرد میشود.

پس از گذشت چندوقتی این مهره چپگرد به دلیل رسوبات داخل آب و شنریزه که باید صاف و صیقلی باشد دارای خلل و فرجی میشود که این باعث خرابی واشر و عدم توانایی آن در آببندی شیر خواهد شد.

پس بهتر است در هنگام تعویض مغزی شیر کف شیر یا سطخ چپگرد توسط وسیله ای به نام کفتراش صاف و صیقلی شود .

کفتراش شیر وسیله است که مانند مغزی برروی شیر نصب شده و باچرخاندن چند دور سطح مهره چپگرد را تمیز میکند.

البته لازم به ذکراست که کفتراش را بیش ازحد نچرخانید و با دو یاسه دور به چرخاندن پایان دهید زیرا ممکن است باعث خرابی چپگرد شود.

کفتراشی نیز تعداد دفعات محدودی میتوان انجام داد و پس از مدتی چپگرد کوچک شده و واشر مغزی به آن نمیرسد به همین دلیل پس از چندبار خرابی و تعویض مغزی شیر مجبور به تعوییض شیر آب و یا تعویض چپگرد میشود.

مهره چپگرد سایزها و اندازه های مختلفی دارند و چندین اندازه و نوع با دنده های مختلف هستند . در موارد نادر ممکن است به دلیل تفاوت در قالب شیر و مهره برنجی یدکی تفاوت سایز در حد کمی وجود داشته باشد و شیر آب را نتوان آب بندی کرد که در این صورت بایستی نسبت به تعویض کل شیر اقدام نمایید .

2 دیدگاه

ارسال دیدگاه