نشت یابی لوله گاز

نشت یابی لوله گاز

نشت یابی لوله گاز

کار نشت یابی لوله گاز به دلیل حساسیت بسیار مهم میباشد . چراکه نشت گاز هم ممکن است باعث انفجار و آتش سوزی شود و هم اینکه در خوشبینانه ترین حالت موجب سردرد و سرگیچه و در نهایت بیهوشی شود با جان انسانها و همین طور همراه با خسارتهای مالی همراه است .

از این رو نشت یابی گاز به عنوان یک کار تخصصی بوده و کار هرکسی نیست . در صورتیکه احساس بوی گاز شدید در منزل کردید بهتر است با یک متخصصی نشت یابی گاز تماس گرفته و یا از سازمان آتش نشانی کمک بگیرید .

در صورتیکه به تازگی تغییراتی یا تعمیر لوله کشی گاز یا نصب لوازم گاز سوز در منزل خود یا حتی همسایه های مجاور صورت گرفته است را به اطلاع متخصص نشتی یابی لوله گاز برسانید .

نشت یابی لوله گاز

روشهای نشت یابی لوله گاز

روشهای نشت یابی لوله گاز شامل شیوه های استفاده از دستگاه و یا راهکارهای تجربی میباشد . پیدا کردن منشا بو میتواند ما را در رفع این کار کمک کند . نشتی از لوله های گاز ممکن است از لوله های روکار یا لوله کشی گاز توکار باشد که در مورد دوم کار ببسیار سخت میباشد .

همچنین ممکن است نشتی از لوله های دودکش موتورخانه , پکیج , شومینه , بخاری و آبگرمکن باشد . وجود سقفهای کاذب در نشتیهای اینچنینی گاز ممکن است کار نشت یابی لوله گاز را دشوار کند . پوسیدگی و جدا شدن لوله های دودکش لوازم گازسوز میتواند باعث شود که گازهای حاصل از اشتعال به محیط آپارتمان شما رسوخ کرده و شما گمان کنید که نشتی گاز از لوله های گاز شماست , در صورتیکه ممکن است این نشتی از واحدهای زیرین یا حتی ساختمانهای مجاور به واحد آپارتمانی شما نفوذ کرده باشد .

در صورت چنین حدسی شما میتوانید با قطع کردن لوله گاز ورودی خود تا حدودی پی به منشا بیرونی یا درونی نشت گاز پی ببرید . در صورتیکه با قطع کردن استفاده از گاز بوی گاز احساس نمیشد , نشت لوله گاز منشا درونی دارد و بایستی که لوله کشی گاز خود و  حتی دودکشهای موجود را چک کنید .

در صورتیکه با قطع گاز داخلی بازهم بوی گاز استشمام میشد بایستی به لوله های دودکشی که از دیوارهای کناری شما عبور کرده اند مشکوک شوید . سوراخ شدن یا جدا شدن لوله های دودکش عمودی ممکن است باعث نشتی گاز به فضای بین واحدها , سقف کاذب و حتی درز انقطاع شده و این مساله میتواند موجب شود که واحدهای مجاور احساس بوی گاز را داشته باشند .

سازمان آتش نشانی و برخی از تاسیسات کاران حرفه ای شاغل در نشت یابی لوله گاز دارای دستگاههای هستند که غلظت گاز مختلف را تشخیص و تا حدی محل را هم میتوانند پیدا کنند , اما حدس اینکه علت نشتی لوله دودکش است یا لوله گاز زیرکار خود مساله دیگری است که نیاز به آزمون و خطا دارد .

بستن شیرهای گاز ساختمان و تست فشار گاز هم از  روشهایی است که برای پیدا کردن نشتی احتمالی لوله کشی گاز استفاده میشود .

علل نشت گاز

  1. سوراخ شدن لوله کشی گاز روکار یا توکار
  2. نشتی حاصل از خرابی دودکش لوازم گازسوز
  3. نشتی گاز از شلنگ , اتصالات , شیر و بست گاز و فر روکار و توکار
  4. بوی حاصل از اشتعال ناقص لوازم گاز سوز مانند شومینه , بخاری و گاز خوراک پزی
  5. انسداد لوله دودکش و یا غیر استاندارد بودن لوله دودکش لوازم گازسوز و موتورخانه
  6. اجرای لوله کشی گاز با روشهایی به غیر از جوشکاری لوله گاز و متریال غیراستاندارد

در تمام موارد فوق بهتر است با یک متخصص تماس گرفته و برای نشت یابی لوله گاز و دودکش خودسرانه اقدام به کارهایی ناشیانه نکنید .

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه