تعمیرات لوله کشی فاضلاب

تعمیرات لوله کشی فاضلاب

تعمیرات لوله کشی فاضلاب

اجرا و تعمیرات لوله کشی فاضلاب سراسر تهران

09122437371-22533080 شبانه روزی

اجرای لوله کشی ساختمان فاضلاب , آب , گاز و شوفاژ

بازسازی لوله کشی آب و فاضلاب , عیب یابی و رفع عیب لوله کشی فاضلاب

تعمیرات رایزرهای اصلی و لوله اتصالات فرعی آپارتمانهای مسکونی , تجاری و اداری

تغییرات و جابجایی فاضلاب آشپزخانه , سرویس بهداشتی , حمام , توالت , پارکینگ و مشاعات , لوله کشی فاضلاب توکار و روکار .

تعمیرات لوله فاضلاب ساختمان

لوله کشی فاضلاب را شاید بتوان مهمترین بخش لوله کشی ساختمان دانست.

اهمیت لوله کشی فاضلاب واجرای صحیح آن جایی خود را نشان میدهد که به مشکل برخورده وراهی جز شکافتن کف یادیوار ساختمان برای ما باقی نمیگذارد.

وظیفه لوله کشی فاضلاب جمع آوری آبهای سطحی و حاصل از شستشو و استحمام وهدایت آنها به خارج از آپارتمان و ساختمان یعنی چاه یا فاضلاب شهری میباشد.

حال به هر دلیلی اگر این کار مختل شود استفاده از آب در آپارتمان و حتی شرایط زندگی در منزل مختل شده و بایستی به فکر رفع مشکل و چاره ای اساسی باشیم.

پیش پا افتاده ترین راهی که به نظر میرسد استفاده از محلولها و مواد لوله بازکنی میباشد که شاید برای رفع گرفتگیهای عادی کارساز بوده و مشکل را حل کند. البته از نظر کارشناسان ما در لوله بازکنی تهران پایپر استفاده از محلولهای شیمیایی بخصوص از نوع قوی اصلا توصیه نشده و رفع بازکردن فیزیکی در انسدادهای فاضلاب بهترین روش میباشد .

به دلیل اینکه در لوله کشی فاضلاب آب با نیروی جاذبه زمین و شیب بندی به حرکت درآمده و تحت فشار نیست این معضل در بسیار از خانه ها و منازل مسکونی و تجاری پیش خواهد آمد. از طرفی حجیم بودن لوله های فاضلاب در کنار توکار بودن آنها باعث میشود که تعمیرات لوله فاضلاب علاوه بر تخریب و کنده کاری, هزینه و زمان زیادی داشته باشند و از همه مهمتر آلودگی و هزینه زیادی نسبت با سایر انواع لوله کشی دارد.

اجرا و تعمیر لوله کشی فاضلاب ساختمان
لوله کشی فاضلاب تهران

بازکردن لوله فاضلاب

اما اگر با لوله بازکنها مشکل حل نشود مرحله بعدی استفاده از فنرلوله بازکنی با دستگاه ژنراتور و یا استفاده از دستگاه تراکم هوا میباشد که هرکدام از اینها مصایب و مشکلات خود را دارند اما به هر حال شاید کارساز بوده و مشکل را حل کنند. مهمترین بخش لوله فاضلاب, لوله کشی فاضلاب توالت به خصوص فاضلاب توالت ایرانی است.

لازم به ذکر است که اگر سطح مقطع لوله کشی به دلیل عدم شیب بندی مناسب مملو از لجن و مواد دیگر از جمله مو, دستمال کاغذی و آشغالهایی از این قبیل باشد فنر لوله بازکنی هرچقدر هم که قوی باشد و خوب عمل کند فقط به اندازه خود فنر لوله را بازکرده و تاچندمدتی شما راحت میباشد.

اما اگر یک قسمت از اتصالات یا لوله دچار گرفتگی مقطعی شده باشد و توسط یک تکه جسم خارجی مانند مسواک یا صابون مسدود شده بافنر زدن میتوان امیدوار بود که حداقل این جسم با لوله اصلی راه پیدا کرده و به دلیل بزرگ بودن قطر لوله اصلی در آنجا نیز مشکلی پیش نخواهد آمد.

اما اگر این گرفتگی تکرار شود مشکل اساسی میباشد و باید با حداقل تخریب ایراد به طور کلی رفع شود وگرنه باید شاهد فنرزدن چندین باره باشید.

لوله های خروجی فاضلاب معمولا متشکل از لوله فاضلاب توالت ایرانی یا فرنگی, لوله های کفشوی آشپزخانه , سرویس بهداشتی , حمام , توالت,خروجی روشویی ,کفشوی حیات خلوت و بالکن , راه آب پشت بام و ناودانی از جمله مهترین لوله های فاضلاب یک ساختمان مسکونی هستند.

در اجرای لوله کشی فاضلاب ساختمان سعی میشود تا از نزدیکترین لوله عمودی برای هدایت لوله کشی استفاده شود تا با استفاده از شیب بندی و رعایت اصول لوله کشی فاضلاب به رایزر اصلی متصل شده تا گرفتگی و تعمیرات احتمالی در آینده به کمترین حد ممکن برسد. از اب بندی و تست آبرو و آببند نیز باید غافل نماند, چرا که تست قبل از پوشاندن کف و دیوارها بسیار کم هزینه و کم زحمتتر از عیب یابی پس از آن میباشد.

در برخی مواقع بخصوص در گرفتگیهایی که مجددا تکرار میشوند , احتمالا شما مجبور به تعویض و تعمیر لوله کشی فاضلاب شوید , زیرا فنرزدن مکرر علاوه بر هزینه های همیشگی خاطر ساکنین را آزرده کرده و موجب سلب آسایش میشود .

عیب یابی لوله کشی فاضلاب

برای عیب یابی و تعمیرات لوله کشی فاضلاب و اینکه نشتی لوله از کجا صورت گرفته و ایراد کار کجاست به دقت نمیتوان نظر داد و تستهای زیادی توسط فرد با مهارت و باتجربه صورت بگیرد تا تکه ای که گرفتگی دارد یا نشتی میدهد را بتوان پیدا کرد.

اما به احتمال فراوان گرفتگیهای لوله کشی فاضلاب در لوله های افقی میباشد که به دلیل سکون آب کثیف و پساب رسوبات شروع به ته نشین شدن میکنند.

در گرفتگیهای لوله فاضلاب و حل کردن آن به جنس لوله کشی فاضلاب نیز بستگی دارد. لوله های چدنی در برابر محلولهای شیمیایی و اسیدها برخلاف ظاهر محکم بسیار آسیب پذیر هستند .

لوله های پلیمری پلیکا و پوشفیت استقامت بهتری در برابر مواد شیمیایی دارند. تعمیرات لوله کشی فاضلاب معمولا با همان متریالی که در ساختمان استفاده شده صورت میگیرد مگراینکه لوله چدنی باشد و یا محدودیتی وجود داشته باشد تا ما مجبور به تبدیل لوله فاضلاب به لوله اتصالات دیگری شویم.

شاید بتوان گفت که سخت ترین کار در تعمیر لوله کشی فاضلاب ساختمان , تعویض و تعمیر لوله فاضلاب چدنی باشد که بسیاری از تعمیرکاران یا اینکار را بلد نیست و یا به دلیل سختی از انجام آن سر باز میزنند .

گرفتگی مکرر لوله فاضلاب

گرفتگی مکرر لوله فاضلاب به خصوص در لوله های زیرسقفی پارکینگ و مشاعات یکی از مشکلات عدیده ای است که اتفاق افتاده و با روشهایی مانند فنر زدن ممکن است به صورت موقت رفع شود اما دوباره حادث شود .

در این مواقع بهترین کار تعویض لوله فاضلابی است که دایما دچار رسوب گرفتگی میشود و البته بایستی بررسی شود که اگر لوله تعویض شود , شیب موجود میتواند از گرفتگی مجدد جلوگیری کند یا خیر ؟

چرا که در مجتمع های ساختمانی به دلیل پاسخگویی مدیر و هیات  مدیره ساختمان به اهالی بایستی این نکته را در نظر بگیرند که در برخی موارد ممکن است شرایط ساختمان از شیب بندی مناسب جلوگیری کرده و حتی با تعویض لوله رسوب دار نیز بعد از مدتی دوباره این مساله اتفاق میفتد که در این صورت بایستی به صورت دوره ای لوله رسوب تراشی شود.

تبدیل چدن به پلیکا و پوش فیت

در بسیاری از ساختمانهای قدیمی برای دفع پساب از لوله کشی چدنی استفاده شده است که درصورتیکه شما ناچار به تعمیرات آن شوید و یا بخواهید آپارتمان را بازسازی بنمایید بایستی ازلوله کشی پوش فیت یا لوله کشی پلیکا استفاده کنید . مهمترین بخش در این بخش محل یا نقاطی است که قرار است لوله کشی چدن به لوله کشی پلیکا یا پوشفیت تبدیل شوند .

استفاده از بوشنهای پوشفیت یا لوله های سوکت دار پوشفیت یکی از این روشهای تبدیل است و درمورد پلیکا هم استفاده از چسب سنگ در محل اتصال میتواند کارگشا باشد .

البته در ساختمانهای که در کلیه بخشهای آن از چدن استفاده شده است , تعویض و تعمیرات آن بصورت مقطعی کاری بسیار هزینه بر و سخت میباشد و علاوه بر مخارج سنگین لوله کشی تخریب و بازسازی گسترده ای در بخشهای زیادی از ساختمان به بار می آورد .

 

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *