آشنایی با انواع اتصالات لوله آب فاضلاب فلزی پلاستیکی پلیمری پلیکا

آشنایی با انواع اتصالات لوله آب فاضلاب فلزی پلاستیکی پلیمری پلیکا

انواع اتصالات لوله

در این نوشته به بررسی و آشنایی با انواع اتصالات لوله و کاربرد آنها در ساختمان میپردازیم . بسته به متریال و شرایط اتصالات لوله کشی مختلفی در بخش ساختمان و صنعت بکار گرفته میشود که ما در این بخش به بررسی انواع اتصالات لوله کشی ساختمان میپردازیم .

با توجه به گستردگی انواع لوله کشی ساختمان و کاربردهای متفاوت , اتصالات لوله کشی هم از لحاظ متریال و هم از نظر شکل و کارکرد تنوع بسیاری دارند . همانطور که میدانید در یک ساختمان لوله کشی آب , فاضلاب , گرمایش و سرمایش , گاز و تهویه مطبوع از مهمترین لوله کشیهایی هستند که با انواع اتصالات لوله اجرا میشوند .

تنوع لوله کشیهای مختلف باعث شده است که از نظر قیمت لوله آب ساختمان و همچنین سایر بخشها مانند فاضلاب تفاوتهای فاحشی را شاهد باشیم که آشنایی با کارکردها و کیفیتهای آنها میتواند شما را در انتخاب درست و اقتصادی کمک کند .

لوله ها استوانه هایی با قطر یکسان هستند که برای انتقال سیالات مختلف از جمله آب , گاز , بخار و … بکار گرفته میشوند . برای اجرای لوله کشی در کنار لوله ما ناگزیر به استفاده از انواع اتصالات لوله جهت انشعاب گیری , تغییر مسیر , اتصال لوله ها و نصب شیرالات میباشیم .

با توجه به انواع لوله های مختلف و نحوه اتصال آنها اتصالات هر سیستم لوله کشی  قابل استفاده برای همان نوع لوله کشی بوده و تقریبا میتوان گفت که جز در موارد نادر در یک خط لوله کشی با یک متریال نمیتوان از اتصالات سایر لوله کشیها استفاده نمود .

به عنوان نمونه در لوله کشی فولادی گاز فقط بایستی از اتصالات فولادی سیاه استفاده کرد و بکارگیری اتصالات پلیمری غیراستاندارد و تقریبا غیرعملی است .

به طور کلی با وجود لوله های فولادی سیاه و گالوانیزه , لوله های پلیمری تک لایه و پنج لایه , لوله اتصالات فاضلاب پلیکا , پوش فیت , پلی اتیلن و چدن اتصالات آنها هم به تناسب نوع و متریال انتخاب میشوند که در ادامه به بررسی آنها میپردازیم .

اتصالات لوله کشی آب شامل اتصالات پلیمری تک لایه , پنج لایه , اتصالات گالوانیزه میباشند . اتصالات لوله کشی شوفاژ رامیتوان با لوله اتصالات پلیمری 1 و 5 لایه و فولادی سیاه کار کرد . اتصالات لوله فاضلاب شامل اتصالات پلیکا , پوش فیت , پلی اتیلن و چدن هستند .          اتصالات لوله گاز شامل اتصالات درزدار و اتصالات مانیسمان بدون درز میباشند .

انواع اتصالات لوله

انواع اتصالات لوله کشی آب

اتصالات لوله کشی آب پلیمری یا پلی پروپیلن , مانند سایر اتصالات لوله کشی ؛ قطعاتی هستند که برای تغییر جهت لوله کشی , منشعب کردن , نصب شیرالات و لوازم تاسیساتی مختلف مورد استفاده قرار میگیرند . این اتصالات با اتو لوله کشی به همدیگر متصل میشوند .

به طور کلی زانو 90 و 45 درجه برای تغییر مسیر جهت لوله کشی , سراهی برای انشعاب گیری , تبدیل برای کاهش یا افزایش سایز لوله , بوشن برای اتصالات لوله و اتصالات به کار گرفته میشوند . اتصالات فوق تقریبا در کلیه لوله کشیها مشترک هستند .

اما یک سری از اتصالات مانند بوشن یا زانوی یکسر دنده و یکسر مغزی اتصالاتی هستند که برای وصل کردن لوله پلاستیکی به شیرالات بهداشتی , شیر فلکه , پکیج , پمپ سایر لوازم تاسیساتی مورد استفاده قرار میگیرند .

این نوع اتصالات از یک طرف پلاستیکی بوده و از سمت دیگر برنجی و رزوه دار میباشند . معمولا تناسب سایز در این اتصالات نیز وجود دارند .

در کنار این اتصالات یک سری تجهیزات جانبی نیز برای اجرای لوله کشی ساختمان استفاده میشود . صفحه نصب و بست لوله از این لوازم محسوب میشوند . تقریبا میتوان گفت که این اتصالات متناظر با اتصالات گالوانیزه هستند .

مضافا بر اینکه اتصالات گالوانیزه دارای اتصالای به نام مغزی برای ارتباط دادن دو اتصال فلزی داخل دنده یا شیر فلکه یا شیر گازی هستند .

در لوله کشی آب زانو و سراهی بیشترین کاربرد را در بین انواع اتصالات لوله کشی دارند .

انواع اتصالات لوله کشی ساختمان

اتصالات لوله شوفاژ

اتصالات لوله شوفاژ نیز تقریبا مانند لوله کشی آب بوده و در حال حاضر از متریال یکسان برای اجرای آب و شوفاژ استفاده میشود . در گذشته برای اجرای لوله کشی شوفاژ از لوله اتصالات فولادی جوشی استفاده میشد که در حال حاضر بیشتر از لوله کشی پنج لایه و تک لایه پلیمری استفاده میشود . اتصالات لوله کشی پنج لایه دو نوع پرسی و کوپلی دارند و نوع پرسی با استفاده از دستگاه پرس لوله پنج لایه به یکدیگر متصل میشوند .

اتصالات لوله فاضلاب

اتصالات لوله فاضلاب همگون با لوله فاضلاب ساختمان میباشند . در حال حاضر بیشتر انواع اتصالات لوله کشی فاضلاب پلیکا یا یو پی وی سی UPVC و پوش فیت میباشند . تبدیل این لوله ها و آب بندی آنها کمی سخت به نظر میرسد , پس بهتر است در لوله های فاضلاب با همان جنس لوله کار شود .

بسته به نوع متریال اتصالات لوله فاضلاب بوسیله چسب , اورینگ , جوش و سرب به یکدیگر متصل میشوند .

انواع اتصالات لوله پلیکا

لوله پلیکا یا یو پی وی سی UPVC نوعی از لوله های پلیمری بوده که ماده اولیه آن پلی وینیل کلراید است . مانند سایر دسته های لوله کشی بایستی در این نوع لوله کشی فاضلاب هم تمام متریال لوله و اتصالات از یک جنس باشند . حتی در برخی موارد برند لوله و اتصالات نیز بایستی یکسان بوده تا کارایی و طول عمر آن افزایش یابد .

البته نوع قوی و اصلاح شده لوله پلیکا در سیستم های آبرسانی و لوله کشی استخر نیز مورد استفاده قرار میگیرند که نسبت به سایر انواع اتصالات لوله پلیکا کمی قیمت بیشتری دارند .

به طور کلی در سیستم لوله کشی فاضلاب استفاده از اتصالات 45 درجه نسبت به زانو و سراهی های 90 درجه کارایی بهتری دارند .

انواع اتصالات از لحاظ کاربرد

از لحاظ مورد استفاده اتصالات به انواع مختلف مانند زانو , سراهی , بوشن , تبدیل , مغزی , فلنچ , کوپلینگ , درپوش و … تقسیم بندی میشوند .

زانوی لوله کشی

زانو یا elbow در لوله کشی از پرمصرف ترین اتصالات به حساب می آید . به طور کلی در لوله کشیها دو نوع زانوی 90 و 45 درجه مورد استفاده قرار میگیرد .

زانوی 90 درجه به شکل قایم بوده و زانوی 45 درجه بازتر از زانوی 90 درجه مباشند و در تمام انواع اتصالات لوله میتوانید از این نوع زانوها استفاده کنید . البته زانوی 90 بیشتر در لوله کشی آب و شوفاژ و زانوی 45 درجه در لوله کشی فاضلاب بکار گرفته میشوند .

زانوی تبدیلی هم یک نوع زانوی در لوله کشی آب و شوفاژ است که در دو نوع گالوانیزه و پلیمری آن تولید میشود .

بوشن لوله کشی

بوشن , رابط یا joint در لوله کشی دو لوله یا اتصال را به یکدیگر متصل میکند . به طور کلی بوشن ها اتصالاتی هستند که حالت مادگی دارند . بوشن گالوانیزه در دو سمت دنده ماده داشته و در اتصالات پلاستیکی جوشی هستند . در اتصالات پلیکا که به آن کوپلینگ هم گفته میشود . برخی از بوشنها حالت تبدیل هم دارند .

در اتصالات پنج لایه هم دو نوع بوشن پرسی و کوپلی با سایزهای مختلف وجود دارد .

سه راهی در اتصالات

سه راهی یا(T (TEE در اتصالات کار انشعاب گیری را انجام میدهند . سراهی در لوله کشی آب و شوفاژ معمولا به شکل 90 درجه بوده و در فاضلاب کشی هم سراهی 90 و هم 45 درجه استفاده میشود . به طور کلی در لوله کشی فاضلاب بهتر است از اتصالات 45 درجه استفاده شود .

برخی از انواع سراهی وظیفه دوگانه دارند که در عین انشعاب گیری , کار تبدیل سایز را نیز انجام میدهند . سراهی تبدیل هم در لوله کشی آب و پکیج فلزی و سفید و هم در لوله های فاضلاب مصرف میشوند .

مغزی لوله کشی

مغزی در لوله کشی شامل مغزی گالوانیزه و بعضا برنجی و استیل است . البته اتصالات لوله سبز نیز نوع بوشن یکسر مغزی دارند که تقریبا در رنج خود کارکرد تقریبا مشابهی دارند . شاید بتوان مغزی را بعد از زانو پرمصرفترین انواع اتصالات لوله برشمرد .

فلنچ

فلنچ ها در لوله کشی برای بیشتر برای متصل کردن خطوط لوله به تجهیزاتی مانند پمپ , لرزه گیر , مخزن و دیگر لوازم تاسیساتی بکار میروند . به طور کلی در لوله کشی خطوط فلزی دو نوع فلنچ جوشی و دنده ای با متریال و کلاس های متخلف وجود دارد .

چپقی لوله کشی

چپقی در لوله کشی درست شبیه زانو بوده و تنها تفاوت آنها در این است که در زانوی لوله کشی دو سمت مادگی و در چپقی یک سمت نر و یک سمت مادگی میباشد .

مهره ماسوره لوله کشی

مهره ماسوره در لوله کشی در مقاطعی از لوله کشی بکار میرود که احتمال باز و نصب را برای قطعاتی مانند شیرالات و پمپ های بوجود بیاوریم . این اتصالات سه تکه ای بوده که یک قسمت آنها هرزگرد بوده و این مساله باعث میشود که در صورت نیاز بتوانیم قطعات مجاور مهره ماسوره را به راحتی برای اهدافی مانند تعمیرت احتمالی باز و نصب کنیم .

مهره ماسوره گالوانیزه و سیاه , یک سرچوش و دو سرجوش از انواع مهره ماسوره ای پرمصرف هستند .

درپوش لوله

درپوش لوله همانطور که از نامش پیداست برای انسداد و کور کردن لوله های مختلف کاربرد دارد . درپوش دنده ای و جوشی فلزی , درپوش پلاستیکی دنده ای و جوشی و درپوش پلیکا و پوش فیت  از رایج ترین درپوش ها میبانشد .

تبدیل لوله کشی

تبدیل لوله کشی برای افزایش یا کاهش سایز لوله کشی مورد استفاده قرار میگیرد و تقریبا در تمام انواع لوله های فلزی و پلیمری آب , شوفاژ و فاضلاب وجود دارند .

کوپلینگ لوله کشی

کوپلینگ در لوله کشیهای مختلف وجود داشته و به طور کلی به انواع اتصالات لوله های غیرساختمانی نیز اطلاق میشود . انواع سرشلنگی و واسطه های پمپ آب و باد کوپلینگ نامیده میشوند .

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه