علت کار نکردن موتور کولر آبی

علت کار نکردن موتور کولر آبی

علت کار نکردن موتور کولر آبی

عیب یابی و علت کار نکردن موتور کولر آبی و سرویس کولر 

نصب , راه اندازی و تعمیرات کولر آبی , دینام کولر , پمپ و لوازم کولر

عیب یابی سیم کشی ساختمان , برق کولر آبی و کلید برق کولر

علت کار نکردن موتور کولر آبیعلت کار نکردن موتور کولر آبی چیست ؟

از کار افتادن کولر آبی ممکن است ناگهانی بوده و یا پس از مدتی استفاده نکردن این اتفاق بیفتد . بهترین کار برای بررسی علت کار نکردن موتور کولر آبی این است که کولر را خاموش کرده و دربهای کولر را باز کنیم تا مطمین شویم که تسمه سالم بوده و مشکلی در یاتاقانها و یا سیستم مکانیکی کولر وجود ندارد .

پس از اینکه مطمین شدیم که تسمه و سیستم انتقال نیروی کولر آبی سالم هستند به سراغ برق دینام کولر میرویم . اگر بوی سوختگی از موتور کولر به مشام برسد , تقریبا به احتمال 90 درصد میتوان گفت که موتور کولر آبی سوخته یا حداقل نیم سوز شده است .

در این مواقع دو راه وجود دارد . یا میتوانید با خرید یک موتور کولر آبی نو یا دست دوم و جایگزینی آن به موتور سوخته , کولر خود را راه اندازی کنید و یا با سیم پیچی مجدد موتور خود را نصب کرده و کولر را درست کنید .

البته تعمیر موتور کولر آبی فقط برای موتورهای کولر موتوژن قابل انجام است و موتورهای متفرقه سیم پیچی نمیشوند و یا ارزش سیم پیچی مجدد ندارند , زیرا قیمت موتور نو با هزینه سیم پیچی آنها خیلی تفاوت ندارد .

کار نکردن دور کند کولر آبی

برخی مواقع یک دور کولر کار نمیکند . این مساله ممکن است بخاطر خرابی کلید کولر یا خرابی سیم کشی ساختمان باشد و یا احتمال دارد سیم پیچی موتور کولرهایی که دارای دو دور هستند در یک دور کار نکند و علت آن هم صدمه در قسمتی از سیم پیچی آن است که با سیم پیچی موتور رفع میشود .

اما به طور  معمول سوختگی سیم پیچ در قسمت دور کند موتور کولر علت اصلی این مساله است که دلایلی همچون خرابی بوش یا بلبرینگ کولر علت این مشکل است . برای رفع این مشکل نیاز است که موتور کولر باز شده به تعمیرگاه سیم پیچی رفته تا آنرا بررسی کند . برای جلوگیری از این مشکل و همچنین سوختن موتور کولر بهتر است یک بار در ابتدای راه اندازی کولر به یاتاقان ها روغن زد و سپس بعد از دو هفته بعد از کار کردن موتور کولر مجددا یاتاقانها را روغن کاری کنیم .

نحوه تست موتور کولر آبی

موتور کولر آبی سه سیم در خروجی دارد . یک سیم مربوط به سیم نول است , یک سیم دور کند و یک سیم دور تند کولر میباشد . برای تست موتور کولر آبی و اینکه علت کار نکردن موتور کولر آبی را بفهمید , میتوانید با برق مستقیم موتور کولر را چک کرده و در صورت سالم بودن , علت خرابی را در سیم کشی کولر و ساختمان پیدا کنید . اگر موتور کولر کار نمیکرد بایستی به فکر تعمیر و یا خرید یک موتور نو باشید . برخی مواقع نیز علت کار نکردن کولر آبی میتواند خرابی بوش یا خاذن کولر آبی باشد .

عیب یابی موتور کولر آبی

عیب یابی موتور کولر آبی در بسیاری از موارد به ساکنین منازل کمک خواهد کرد که خود همچون یک تعمیرکار بتوانند در منزل خودشان رو به تعمیر کولر آبی آورند. به واقع هیچ کس از نقش پررنگ کولرهای آبی در تابستان و روزهای گرم و طاقت فرسایش غافل نیست. اما این وسیله کارآمد و مفید برخی موارد دچار مشکل می گردد و عملکرد خود را از دست می دهد. بنابراین باید برای رفع این نقیصه چاره اندیشی کرد. مشکلات بسیار زیادی می تواند در کولرهای آبی به وجود آید که عملکرد آن ها را از بین ببرد. در ادامه مطلب به برخی از این مشکلات اشاره می کنیم و سپس به عیب یابی کولر آبی می پردازیم تا با یافتن عیب آن بتوان به راحتی مشکل به وجود آمده را برطرف نمود. بنابراین اگر شما نیز از مشکل خرابی و عدم کارکرد کولر آبی خودتان رنج می برید؛ ادامه مطلب را از دست ندهید تا با فراگیری نکات در این مختصر بتوان همچون یک استادکار متخصص به فردی فنی در خانه بدل شد.

خرابی کولر آبی

قطعات بسیار زیادی در کولرهای آبی هستند که هر کدام از آن ها وظیفه ای را برعهده دارند. از کار افتادن هر یک از قطعات مذکور ممکن است سبب بروز اختلال در عملکرد اصلی کولرهای آبی گردند و یک کولر نتواند به وظیفه اصلی خویش- خنک کردن محیط افراد – رسیدگی نماید. بروز هر مشکلی از جمله بع علت کار نکردن موتور کولر آبی  و نیز عوامل دیگر از جمله پاره شدن تسمه کولر، عدم تنظیم درست تسمه کولر، اتصالی بدنه کولر آبی، نیم سوز شدن موتور، درست نچیدن پوشال ها به صورت یکدست، خرابی پمپ آب بر اثر فرسودگی و یا پاره شدن شیلنگ، ایجاد اختلال در فاز و نول، معیوب بودن یاتاقان یکی از ابزارآلات موجود در کولرهای آبی و… همگی از جمله عواملی هستند که در بیشتر موارد سبب بهم ریختگی سیستم سرمایشی می گردد و باد خنک از کولر تولید نمی گردد و یا اصلا کولر آبی کار نمی کند که با توجه به گرمای طاقت فرسای روزهای گرم تابستان باید برای علت یابی کولر آبی چاره ای اندیشید.

آموزش عیب یابی کولر آبی

در بخش قبلی در خصوص مشکلات کولر آبی سخن به میان آمد. در این بخش در صدد آموزش عیب یابی کولر آبی هستیم تا با تشخیص دادن یکی از علت های بند بالا در راستای تعمیر کولر آبی گام برداریم. علت کار نکردن موتور کولر آبی توسط کارشناسان و متخصصین این حوزه ساده تر و زودتر از سایر افراد غیر متخصص انجام می گیرد. به واقع آن ها با بهره گیری از تجربه و تخصص خود تمامی جوانب را در نظر می گیرند تا در نهایت بتوانند مشکل به وجود آمده را کشف و در برخی موارد جزئی آن را خودشان تعمیر کنند و در صورت مشکل فنی تر و تخصصی تر مراتب را با یک متخصص در میان بگذارند. به طور کلی علت یابی کولر آبی می تواند بسته به مشکلات به وجود آمده بالا مختلف باشد. به عنوان مثال برای مشکل پارگی تسمه باید ابتدا فیوز مرکزی را قطع نموده و سپس درپوش ها را باز کرده تا در صورت مشاهده پارگی تسمه آن را تعویض نمود و در صورتی که فقط تسمه از جای خود رها شده باشد، آن را سفت نمود و آن را مجددا در سر جای خود قرار داد. مهمترین اقدام علت یابی کولر آبی است بعد از یافتن علت می توان با تعمیر یا تعویض یکی از قطعات موجود عیب کولر آبی را برطرف نمود.

دور موتور کولر آبی چقدر است

موتورهای کولر آبی معمولی سه نوع هستند . موتور کولر آبی 3/4 HP یا اسب بخار , موتور کولر 1/2 اسب بخار و موتور کولر 1/3 اسب بخار که هر یک از اینها به ترتیب برای کولر های 7000 -6500 از دینام 3/4 , 5000 – 4500 از دینام 1/2 و 3500-3000 از دینام 1/3 استفاده میکنند . البته برای کاهش یا افزایش قدرت میتوان در حد یک سایز از موتورهای کولر دیگر استفاده نمود . بهترین برند موتور کولر در ایران نیز مارک موتوژن تبریز و الکتروژن میباشند .

این موتور های کولر از سیم پیچ مسی که بهترین سیم پیچ برای موتور کولر است استفاده میکنند و در برخی موتور کولر های نسبتا ارزان قیمت از سیم پیچ آلومینیوم یا ترکیب با ترکیب با مس استفاده میشود که کیفیت  خوبی ندارند .

چه موتور کولر آبی استفاده کنیم ؟ 

در صورت ا زکار افتادن سوختن موتور کولر آبی دو راه پیش رو داریم . راه اول تعمیر و سیم پیچی مجدد موتور کولر آبی است که البته اینکار را تنها برای موتور های کولر دارای سیم پیچ مسی میتوان انجام داد و تقریبا میتوان گفت که تنها موتور کولری که میتوان مجددا سیم پیچی و استفاده کرد , موتور کولر موتوژن تبریز است . هزینه سیم پیچی به غیر از اجرت باز و نصب موتور کولر حدود 700 تا 900 هزار تومان است .

راه دوم این است که با خرید یک موتور نو یا دست دوم سالم و نصب آن , کولر را راه اندازی کنید . البته پیشنهاد ما خرید موتور کولر نو است , چرا که موتور کولر نو علاوه بر داشتن گارانتی ممکن است سالیان سال برای شما کار کنند . بهترین مارک موتور کولر هم موتور کولر الکتروژن و موتوژن هستند . البته بایستی در هنگام خرید به گارانتی موتور کولر دقت کافی نمایید .

2 دیدگاه
  • Pingback:دور کند کولر کار نمیکنه | خدمات تاسیساتی و لوله کشی ساختمان
    Posted at 13:54h, 03 ژوئن پاسخ

    […] ادامه همراه ما باشید تا به بررسی علت کار نکردن کولر در دور تند و کند بپردازیم . جهت دریافت خدمات ما در بخش […]

  • Pingback:تعمیر موتور کولر | لوله کشی ساختمان تهران
    Posted at 15:29h, 05 ژوئن پاسخ

    […] ساختار موتور کولر آبی آشنا شده و در صورت ایجاد مشکل به علت کار نکردن موتور کولر آبی بهتر واقف شوید […]

ارسال دیدگاه