علت کار نکردن موتور کولر آبی

علت کار نکردن موتور کولر آبی

علت کار نکردن موتور کولر آبی

عیب یابی و علت کار نکردن موتور کولر آبی و سرویس کولر 

نصب , راه اندازی و تعمیرات کولر آبی , دینام کولر , پمپ و لوازم کولر

عیب یابی سیم کشی ساختمان , برق کولر آبی و کلید برق کولر

علت کار نکردن موتور کولر آبیعلت کار نکردن موتور کولر آبی چیست ؟

از کار افتادن کولر آبی ممکن است ناگهانی بوده و یا پس از مدتی استفاده نکردن این اتفاق بیفتد . بهترین کار برای بررسی علت کار نکردن موتور کولر آبی این است که کولر را خاموش کرده و دربهای کولر را باز کنیم تا مطمین شویم که تسمه سالم بوده و مشکلی در یاتاقانها و یا سیستم مکانیکی کولر وجود ندارد .

پس از اینکه مطمین شدیم که تسمه و سیستم انتقال نیروی کولر آبی سالم هستند به سراغ برق دینام کولر میرویم . اگر بوی سوختگی از موتور کولر به مشام برسد , تقریبا به احتمال 90 درصد میتوان گفت که موتور کولر آبی سوخته یا حداقل نیم سوز شده است .

در این مواقع دو راه وجود دارد . یا میتوانید با خرید یک موتور کولر آبی نو یا دست دوم و جایگزینی آن به موتور سوخته , کولر خود را راه اندازی کنید و یا با سیم پیچی مجدد موتور خود را نصب کرده و کولر را درست کنید .

البته تعمیر موتور کولر آبی فقط برای موتورهای کولر موتوژن قابل انجام است و موتورهای متفرقه سیم پیچی نمیشوند و یا ارزش سیم پیچی مجدد ندارند , زیرا قیمت موتور نو با هزینه سیم پیچی آنها خیلی تفاوت ندارد .

کار نکردن دور کند کولر آبی

برخی مواقع یک دور کولر کار نمیکند . این مساله ممکن است بخاطر خرابی کلید کولر یا خرابی سیم کشی ساختمان باشد و یا احتمال دارد سیم پیچی موتور کولرهایی که دارای دو دور هستند در یک دور کار نکند و علت آن هم صدمه در قسمتی از سیم پیچی آن است که با سیم پیچی موتور رفع میشود .

نحوه تست موتور کولر آبی

موتور کولر آبی سه سیم در خروجی دارد . یک سیم مربوط به سیم نول است , یک سیم دور کند و یک سیم دور تند کولر میباشد . برای تست موتور کولر آبی و اینکه علت کار نکردن موتور کولر آبی را بفهمید , میتوانید با برق مستقیم موتور کولر را چک کرده و در صورت سالم بودن , علت خرابی را در سیم کشی کولر و ساختمان پیدا کنید . اگر موتور کولر کار نمیکرد بایستی به فکر تعمیر و یا خرید یک موتور نو باشید . برخی مواقع نیز علت کار نکردن کولر آبی میتواند خرابی بوش یا خاذن کولر آبی باشد .

عیب یابی موتور کولر آبی

عیب یابی موتور کولر آبی در بسیاری از موارد به ساکنین منازل کمک خواهد کرد که خود همچون یک تعمیرکار بتوانند در منزل خودشان رو به تعمیر کولر آبی آورند. به واقع هیچ کس از نقش پررنگ کولرهای آبی در تابستان و روزهای گرم و طاقت فرسایش غافل نیست. اما این وسیله کارآمد و مفید برخی موارد دچار مشکل می گردد و عملکرد خود را از دست می دهد. بنابراین باید برای رفع این نقیصه چاره اندیشی کرد. مشکلات بسیار زیادی می تواند در کولرهای آبی به وجود آید که عملکرد آن ها را از بین ببرد. در ادامه مطلب به برخی از این مشکلات اشاره می کنیم و سپس به عیب یابی کولر آبی می پردازیم تا با یافتن عیب آن بتوان به راحتی مشکل به وجود آمده را برطرف نمود. بنابراین اگر شما نیز از مشکل خرابی و عدم کارکرد کولر آبی خودتان رنج می برید؛ ادامه مطلب را از دست ندهید تا با فراگیری نکات در این مختصر بتوان همچون یک استادکار متخصص به فردی فنی در خانه بدل شد.

خرابی کولر آبی

قطعات بسیار زیادی در کولرهای آبی هستند که هر کدام از آن ها وظیفه ای را برعهده دارند. از کار افتادن هر یک از قطعات مذکور ممکن است سبب بروز اختلال در عملکرد اصلی کولرهای آبی گردند و یک کولر نتواند به وظیفه اصلی خویش- خنک کردن محیط افراد – رسیدگی نماید. بروز هر مشکلی از جمله بع علت کار نکردن موتور کولر آبی  و نیز عوامل دیگر از جمله پاره شدن تسمه کولر، عدم تنظیم درست تسمه کولر، اتصالی بدنه کولر آبی، نیم سوز شدن موتور، درست نچیدن پوشال ها به صورت یکدست، خرابی پمپ آب بر اثر فرسودگی و یا پاره شدن شیلنگ، ایجاد اختلال در فاز و نول، معیوب بودن یاتاقان یکی از ابزارآلات موجود در کولرهای آبی و… همگی از جمله عواملی هستند که در بیشتر موارد سبب بهم ریختگی سیستم سرمایشی می گردد و باد خنک از کولر تولید نمی گردد و یا اصلا کولر آبی کار نمی کند که با توجه به گرمای طاقت فرسای روزهای گرم تابستان باید برای علت یابی کولر آبی چاره ای اندیشید.

آموزش عیب یابی کولر آبی

در بخش قبلی در خصوص مشکلات کولر آبی سخن به میان آمد. در این بخش در صدد آموزش عیب یابی کولر آبی هستیم تا با تشخیص دادن یکی از علت های بند بالا در راستای تعمیر کولر آبی گام برداریم. علت کار نکردن موتور کولر آبی توسط کارشناسان و متخصصین این حوزه ساده تر و زودتر از سایر افراد غیر متخصص انجام می گیرد. به واقع آن ها با بهره گیری از تجربه و تخصص خود تمامی جوانب را در نظر می گیرند تا در نهایت بتوانند مشکل به وجود آمده را کشف و در برخی موارد جزئی آن را خودشان تعمیر کنند و در صورت مشکل فنی تر و تخصصی تر مراتب را با یک متخصص در میان بگذارند. به طور کلی علت یابی کولر آبی می تواند بسته به مشکلات به وجود آمده بالا مختلف باشد. به عنوان مثال برای مشکل پارگی تسمه باید ابتدا فیوز مرکزی را قطع نموده و سپس درپوش ها را باز کرده تا در صورت مشاهده پارگی تسمه آن را تعویض نمود و در صورتی که فقط تسمه از جای خود رها شده باشد، آن را سفت نمود و آن را مجددا در سر جای خود قرار داد. مهمترین اقدام علت یابی کولر آبی است بعد از یافتن علت می توان با تعمیر یا تعویض یکی از قطعات موجود عیب کولر آبی را برطرف نمود.

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه