سرویس و تعمیر کولر آبی -سرویس کار تعمیرکار کولر آبی تهران

سرویسکار کولر آبی تهران

سرویس و تعمیر کولر آبی -سرویس کار تعمیرکار کولر آبی تهران

کارهایی که سرویس کار کولر آبی انجام میدهد

سرویسکار کولر آبی در سراسر تهران تعمیرات  و سرویس کولر آبی و سلولزی

تعمیر و سرویس کولر شبانه روزی

تلفن : 09122437371-22533080

نصب , جابجایی , عیب یابی و راه اندازی کولر آبی

عیب یابی و رفع عیب کولر آبی و سلولزی

سیم کشی برق و رفع عیب ایرادات برق کولر آبی

تعویض موتور کولر , پمپ کولر , پوشال کولرآبی تعویض یاتاقان ,برزنت کولر و دیگر قطعات کولر آبی

اعزام سرویس کار شبانه روزی به محل وارایه کلیه خدمات تاسیسات شبانه روزی تهران.

تعمیر کولر آبی

همانطور که میدانید, علل گوناگونی باعث نیاز به تعمیر کولر آبی میشود که بسته به نوع خرابی بایستی اقدام به تعمیرات انجام دهیم. همواره تشخیص درست اولین و مهم ترین گام در تعمیرات کولر آبی محسوب میشود. در ادامه به برخی از ایرادات و راه حل های احتمالی تعمیر کولر آبی میپردازیم.

نشت آب از کولر آبی

خرابی شیر, شلنگ آبرسانی, شناور و توپی, لوله و سراهی سقفی, شکستگی زیراب, سوراخ شدن کفی کولر از دلایل نشتی آب از کولر ابی هستند. در اکثر موارد تعویض قطعات معیوب راهکار اصلی است.

کولر آبی باد نمیزند

در صورتی که دریچه کولر باز است و از روشن بودن کلید کولر اطمینان دارید, ایرادات زیر میتواند علل و راهکارهای ان باشد.

 • وجود نقص در کلید کولر که بایستی توسط یک نصاب حرفه ای یا برقکار کولر اصلاح شود.
 • خرابی سیم کشی کولر یا برق ساختمان که مانند مورد قبلی بایستی توسط برقکار انجام شود.
 • خراب شدن موتور کولر که میتواند به دلیل سوختگی سیم پیچی ,گیرپاژ موتور کولر یا خرابی بوش دینام کولر باشد.
 • پاره شدن تسمه کولر
 • پارگی برزنت یا نشت از قسمت های جانبی برزنت کولر

در موارد خرابی فوق موتور کولر ممکن است کولر هیچ صدایی تولید نکرده و یا صدای ضعیف و ناهنجاری تولید میکند. در برخی موارد مانند سوختن سیم پیچ موتور کولر میتواند همراه با بوی سوختگی همراه باشد.

پاره شدن تسمه کولر آبی

پاره شدن تسمه یا شل بودن بیش از حد آن باعث میشود که موتور بیهوده بچرخد و بدون آنکه بادی تولید کند, کار کند. رگلاژ تسمه یکی از کارهایی است که در  هنگام سرویس کولر آبی بایستی انجام شود. سفت بودن بیش از حد تسمه نیز به موتور کولر فشار آورده و به مرور باعث سوختن موتور کولر آبی میشود.

خرابی یاتاقان کولر و به ندرت پاره شدن برزنت کولر نیز میتواند باعث شود, که در عین سلامت موتور, هیچ بادی از خروجی  کولر آبی به بیرون پرتاب نشود.

خنک نکردن کولر آبی به اندازه کافی

بعضی از مشتریان از اینکه کولر آبی کار میکند, اما به اندازه کافی شدت باد نداشته و یا خنک نیست, شکایت میکنند. در اکثر مواقع علت این مساله عدم کارکرد مناسب سیستم خنک کننده شامل پوشال و آبرسانی کولر است.

خرابی پمپ کولر از حمله رایج ترین موارد تعمیر کولر آبی به موارد گرم بودن باد کولر است که بایستی اقدام به تعویض و تعمیر پمپ آب کولر آبی کرد.

نقص در سیستم آبرسانی شامل سوراخ بودن کفی کولر, خرابی شیر و شلنگ کولر, نقص در شناور کولر از جمله  مواردی هستند که میتواند موجب نرسیدن آب به تشت کولر شود. اما اگر در کف کولر آب موجود باشد و پمپ کولر کار کند, گرفتگی شیلنگ یا لوله آبرسانی و اتصالات آب پخش کن کولر میتواند دلیل اصلی باشد که با تمیز کردن و یا تعویض قطعه درست میشود.

سر و صدای زیاد کولر

در تعمیر کولر آبی منبع ایجاد سر و صدای ناهنجار یا از موتور کولر است و یا از یاتاقان و تسمه کولر آبی, در مورد ایجاد صدای از موتور که بایستی توسط سیم پیچ موتور باز و بررسی شود اما اگر صدا از یاتاقان و تسمه باشد, تعویض این قطعات تنها راه تعمیر کولر آبی است.

سوراخ شدن کف کولر آبی

سوراخ شدن کف کولر آبی یکی از مشکلاتی است که برای کولرهای قدیمی باعث بلااستفاده بودن کولر میشود. تراشیدن کف کولر آبی به استفاده از اجسام سخت یکی از دلایل این مشکل است و بهتر است در هنگام سرویس کولر آبی فقط گرد و غبار کفی کولر زدوده شود.

در صورت بروز مشکل سوراخ شدن کف کولر, اگر تعداد سوراخ ها کم بوده و امکان آب بندی کف با ایزوگام یا مواد مخصوص باشد, میتوان تا چند سالی از آن استفاده کرد. اما اگر پوسیدگی کف کولر وسیع باشد, تعمیر کولر آبی در قسمت کفی فقط با استفاده از تعویض کفی کولر امکان پذیر است.

بوی بد کولر آبی

به ندرت در برخی از منازل بوی بدی از کولرهای آبی به مشام میرسد که میتواند منشا و علل مختلفی داشته باشد. نزدیک بودن محل قرارگیری کولر به لوله هواکشی سرویس بهداشتی ساختمان خود یا ساختمان مجاور, وجود لاشه پرنده یا حیوانات خانگی در کانال یا برزنت کولر و جای نامناسب کولر از لحاظ هوادهی و شروع به سوختن دینام کولر از دلایل اصلی بوی نامطبوع کولر آبی است که بایستی کارشناسی و رفع شود.

نحوه سرویس کولر آبی

به طور کلی سرویس کولر آبی شامل مراحل زیر است:

 • تعویض پوشال کولر
 • تمیزکاری و شستشوی کولر و قطعات
 • روغن کاری و روان کردن قطعات گردان
 • بررسی و چک کردن قطعات آبرسانی, تسمه, برزنت, موتور و یاتاقان
 • راه اندازی کولر و در صورت نیاز رفع عیب و ایرادهای احتمالی

سرویس کولر به صورت سالانه تاثیر بسیار زیادی در بازدهی کولر و افزایش عمر کولر و قطعات کولر آبی و گازی میشود. سرویس کولر معمولا در آغاز فصل گرما انجام میشود و اینکار به ظاهر ساده باید با دقت و حوصله انجام شود.

سرویس کولر آبی شامل بازدید از سیم کشی و برد تقسیم برق کولر و اطمینان از کارکرد آن, چک کردن موتور کولر آبی,کارکرد صحیح دینام کولر موتور آبی,بازدید از پمپ کولر آبی و لوازم مکانیکی مانند یاتاقان,فولی,فلکه,شفت, حلزونی ,کفی کولر,برزنت کولر آبی,کانال کولر, شناور کولر,شیلنگ کولر آبی,شیر کولر, لوله های آب داخل کولر میشود.

تمیز کردن کولر آبی و تعویض پوشال کولر از مهمترین کارهایی است که در سرویس کولر بایستی انجام شود, تا کولر آبی خنکای مطلوبی تولید کند. پس از تمیز کاری , روغن کاری یاتاقان , رگلاژ شناور و تسمه , چک کردن دینام , پمپ و مسیر آب بدهی به پوشال , بررسی سالم بودن تسمه و برزنت و عدم لنگ زدن در قطعات مکانیکی کولر آبی و تعویض یا شستشوی پوشال از مهمترین کارهایی است که در سرویس کولر آبی صورت میگیرد.

ضمنا چک کردن شیر و شلنگ کولر و زیرآب کولر فراموش نشده و حدالامکان یک سایبان آماده یا حتی یک کارتن بزرگ باعث افزایش راندمان کولر آبی میشود . اطراف کولر آبی بهتر است خلوت بوده تا هر چه بیشتر به هوای آزاد دسترسی داشته باشد . چرخش هوا در اطراف کولر میتواند بهروری کولر را زیاد کند .

هر چقدر فاصله کولر آبی تا کانال خروجی هوا بیشتر باشد ,بازدهی کولر آبی کاهش پیدا میکند. روغنکاری یاتاقان کولر و روان کار کردن قطعات کولر نقش بسیار زیادی در کاهش سوختن موتور کولر و صدای گوشخراش کولر دارد.

تسمه کولر باید کمی بازی داشته باشد و خیلی سفت نباشد که به موتور کولر فشار بیاورد.

خیلی هم نباید شل باشد که بکسوات کند , و باید انتقال نیرو را به خوبی به حلزونی کولر انجام دهد.

در سرویس کولر به صورت کلی برق کولر, درست کار کردن قطعات کولر و انتقال مناسب باد کولر به کانالها و سپس به محیط مورد نظر باید توجه کرد , که در غیر اینصورت یک مشکلی در قطعات کولر وجود دارد.

تعویض پوشال کولر هر سال باید انجام شود , زیرا با توجه به آلودگی هوا در چند سال اخیر در تهران سرویس و تعمیر  کولر در تهران و تعویض پوشال باید هر سال انجام شود.

آلودگی پوشال علاوه بر کاهش بازدهی آن حساسیت زا بوده و ممکن است مشکلات تنفسی به وجود آورد.

سرویسکار کولر آبی

 

سرویس کار کولر آبی تهران

اگر قصد دارید سرویس کار کولر آبی خود باشید مراحل زیر را طی کنید تا به بهترین نحو کولر آبی را سرویس و راه اندازی کنید .

ابزار و لوازم مورد نیاز :

فرچه سیمی , روغن دان برای روغن کاری کولر , آچار فرانسه و پیچ گوشتی و لوازم یدکی کولر مانند تسمه , پمپ زیرآب و در صورت نیاز به تعویض پوشال کولر آبی , پوشال مناسب سایز کولر . البته ممکن است سایر قطعات کولر مانند برزنت نیز نیاز به تعویض داشته باشند که پس از بررسی اولیه مشخص میشوند .

مراحل کار 

ابتدا درب های کولر آبی خود را برداشته و با برداشتن پوشال ها همه جای کولر را تمیز کنید ,به طوری که از گردوغبار و آلودگی عاری شود.

شستشو و زدودن آلودگیهای کولر از مهمترین مراحلی است که باید هنگام سرویس و راه اندازی ابتدای فصل کولر با رعایت جزییات به آن توجه و دقت ویژه ای نمود.

شستشوی کولر علاوه بر بالا بردن راندمان کولر از لحاظ بهداشتی نیز یک نیاز به نظر میرسد.

در مرحله بعد به ترتیب شیر آب کولر ,مهره ممگی کولر شیلنگ کولر و در انتهای آن شناور کولر را بررسی کنید تا آب بندی باشند و عملکرد شناور کولر را نیز تست کنید تا در نقطه مطلوب آب را قطع کند. بعد کفی کولر را چک کنید تا سوراخ و پوسیدگی نداشته باشد که دراین صورت باید کفی کولر را با پرایمر یا ایزوگام پوشانده و سوراخ آن را پر کنید.

 

سرویسکار کولر آبی تهران

روغن کاری کولر

سرویس کار کولر آبی در قسمت بعد باید با روغن کاری یاتاقان ها و دیگر لوازم مکانیکی کولر مانندفولی ,حلزونی,تسمه,فلکه بزرگ کولر ازروان بودن این قطعات اطمینان حاصل کند ,زیرا روان نبودن آنها باعث میشود به دینام کولر فشار وارد شده و عمر آن بکاهد.

در مرحله بعد باید از اتصال صحیح برزنت به کانال و هدایت درست باد کولر به مطمین شوید,تا کارایی کولر بالاتر رود.تراز بودن بدنه کولر وچهارپایه کولر از مهمترین اولویت ها در نصب و سرویس کولر میباشد.

بعد این مرحله سرویسکار کولر آبی به سراغ پمپ آب کولر و سیستم ایجاد رطوبت در کولر آبی میرود که شامل زیرآب کولر,پمپکولر,شیلنگ پمپ ,لوله های سقفی کولر و هدایت کننده آب به سمت پوشال ها را بررسی میکند.

در این قسمت سرویسکار با رعایت ایمنی و با استفاده از فازمتر برق کولر و جعبه تقسیم کولر را چک میکند و کولر را روشن میکند , تا از رسیدن برق به موتور کولر و پمپ کولر اطمینان حاصل کرده و اگر کارکرد کولر به خوبی انجام میشد , کار سرویسکار کولر آبی به پایان رسیده است .

اگر مورد یا مشکلی در برق کولر وجود داشت باید کلید کولر و برق کولر و در انتها از سالم بودن موتور کولر اطمینان حاصل کند.

تعمیرکار کولر آبی تهران

تعمیر کولر آبی بستگی به نوع خرابی دارد. همان طور که میدانید کیفیت باد کولر بسته به میزان قدرت پرتاب باد و خنکای آن دارد . قدرت پرتاب باد کولر به موتور , تسمه , یاتاقان و قطعات مکانیکی کولر داشته و همچین مسیر عبور باد تا رسیدن به دریچه کولر مانند برزنت کولر و کانال کولر تاثیر مستقیمی روی کیفیت باد کولر از لحاظ شدت کولر دارد . برای عیب یابی یک سرویس کار کولر بایستی ابتدا نوع خرابی را تشخیص دهد. در صورت کاهش شدت باد قطعات مذکور در این قضیه دخیل هستند.

در تعمیر کولر آبی اولین و مهمترین قدم پیدا کردن عیب کولر است . برخی عیوب کولر واضح بوده و احتیاجی به مهارت ویژه ای نداشته و یک کابر عادی نیز میتواند با خرید و حتی تعویض اقدام به درست کردن کولر آبی نماید .

اما در برخی موارد ولو با صرف هزینه میتواند از خسارتهای بیشتر جلوگیری کند . در تعمیر و سرویس کولر آبی عمده مشکلی که برای کولرهای آبی پیش می آید , سوختن موتور کولر آبی است که شاید بسیاری از افراد بتوانند به تهیه دینام کولر اقدام به تعویض آن نمایند .

اما نکته حایز اهمیت در اینجا , رفع ایرادی است که موجب سوزاندن موتور کولر آبی به صورت ناگهانی یا پس از مدتی کرده است . از عمده دلایل سوختن موتور کولرهای آبی ایراد داشتن سیم کشی و فشار آوردن قطعات مکانیکی کولر از قبیل یاتاقان و تسمه به موتور کولر است .

حتی پاشیدن نامناسب آب کولر و ریختن قطرات آب به سیم پیچ موتور , میتواند موجب سوزاندن موتور کولر شود .

البته در برخی مواقع هوا انقدر گرم میشود که زور کولر به گرمای موجود نمیرسد و بایستی بعد از مطمین شدن از عملکرد صحیح قطعات  از ترفندهایی مانند استفاده از سایبان یا ریختن یخ در کف کولر استفاده نمایید .

در صورتیکه  کولر باد با شدت کافی دارد اما خوب خنک نمیکند علت را بایستی در خراب شدن پوشال یا خیس نشدن پوشال کولر جستجو نمایید . تعویض پوشال کولر را هرسال بایستی انجام دهید . در صورتیکه پوشال کولر نو است بایستی به سراغ خرابی پمپ کولر یا درست کردن مسیر آب کولر بروید .

به هر حال کولر سالم کولری است که پوشالهای آن همواره خیس باشند .

عیب یابی کولر آبی

خاموش شدن و روشن نشدن کولر آبی از شایعترین مواردی است که در خرابیهای کولر آبی اتفاق افتاده و بیشتر کارهای مربوط به تعمیر کولر آبی در این حیطه قرار دارد .

دلیل قطعی را نمیتوان گفت اما اگر از کارافتادن کولر به دلیل پارگی تسمه نباشد و احتمالا با بوی سوختگی همراه باشد , متاسفانه باید گفت که موتور کولر شما سوخته و یا نیم سوز شده است .

برای تعمیر کولر آبی در این مواقع اگر از برق منزل و کولر مطیمن بودید و تسمه هم سرجای خود بوده باشد , بایستی موتور کولر را تعمیر یا تعویض نمایید .

موتورهای کولر دو دسته هستند , یک دسته آنهایی که قابل سیم پیچی و تعمیر بوده مانند موتور کولر موتوژن تبریز با سیم پیچی مسی و یک عده که تعمیر شدنی نیستند مانند موتور کولر توان تهران و موتورهایی که دارای سیم پیچی آلومینیومی هستند .

در عیب یابی کولر آبی در صورت مشکوک بودن به سوختن یا نسوختن کولر میوانید با برق مستقیم آنرا امتحان کرده و سپس به فکر تعویض موتور کولر بیفتید .

البته برخی خرابیهای موتور کولر آبی مربوطه به خرابی بوش و بلبرینگهای موتور بوده که با تعویض آنها توسط سیم پیچهای محلی میتوانید دینام کولر را درست کنید . اما ممکن است کمی تاخیر در تعویض بوش منجر به سوختن سیم پیچ کولر نیز شود .

کاهش قدرت کولر آبی

یکی از مشکلاتی که در منازل با آن روبرو میشوید , احتمالا احساس این است که کولر مانند سابق قدرت کافی برای خنک کردن را ندارد .

اگر گرمای بیش از حد تابستان و القای این احساس به شما را واقعی بدانیم , میتوان مشکلات زیر را از دلایل کاهش بازدهی و قدرت کولر آبی دانست .

1- گرم شدن بدنه کولر بر اثر تابش نور خورشید که با نصب یک سایه بان و یا قرار دادن کولر در سایه به هر وسیله ای تا حدودی این مساله را رفع کرد .

2- عدم وجود هوای کافی در اطراف کولر که با خلوت کردن اطراف کولر میتوان این موضوع را نیز مرتفع نمود .

3-از کار افتادن سیستم آبرسانی کولر به پوشالها به دلایلی از قبیل خرابی پمپ کولر , انسداد لوله کشی آب و قطعی آبرسانی و یا حتی کهنه بودن و کثیف بودن پوشالها و خود کولر .

4- نیم سوز شدن موتور کولر

5- شل بودن تسمه کولر آبی و یا خرابی یکی از اجزای انتقال نیرو گردشی به پروانه کولر .

تعمیر کولر آبی سلولزی

ساختار و تعمیر کولر آبی سلولزی مانند کولرهای آبی معمولی است و فقط پوشال استفاده شده در آنها از نوع ورقه های مقوایی شکل سلولزی است که بصورت شبکه ای ساخته شده و بازدهی آنها نیز خیلی با کولرهای آبی ندارد . منتها قیمت پوشال گران قیمت آنها باعث میشود که تعویض هرساله آن به تعویض بیفتد که این مساله هم از لحاظ فنی و هم نظر بهداشتی مورد تایید نیست .

سرویس کار کولر

اعزام سرویس کار و تعمیرکار کولر آبی همراه با خدمات لوله کشی و برقی در سراسر تهران را به تهران پایپر محول کنید تا با بهترین سرویس در خدمت شما شهروندان گرامی سرویس کار کولر شمال تهران,سرویس کار کولر شرق تهران, سرویس کار کولر غرب تهران سرویس کار  کولر مرکز تهران با ما تماس بگیرید.

قیمت سرویس کولر آبی در تهران

قیمت سرویس کولر آبی در تهران سال 1401 بسته به نوع سرویس و کاری که روی کولر انجام میشود متفاوت میباشد. تمیز کردن کولر و روغن کاری و تعویض پوشال رایج ترین نوع سرویس کولر میباشد که دستمزد و اجرت آن بدون لوازم حداقل 150 هزار تومان میباشد و شاید با تعویض لوازم و قطعاتی مانند پوشال و … این اجرت تا  300 هزار تومان نیز برسد.

تعویض یاتاقان های کولر و کفی کولر از اموری سختی هستند که در سرویس کولر ممکن است انجام شود و اجرت نسبتا بالایی دارند.

لوازم کولر مانند پوشال , تسمه ,برزنت , شناور , پمپ و موتور که بیشتر مصرفی هستند , جداگانه محاسبه شده و با توجه به گرانی و تورم موجود در بازار نمیتوان قیمت ثابتی برای انها اعلام کرد.

ریختن آب روی موتور کولر آبی

ریختن آب روی موتور کولر آبی یکی از مواردی است که موجب سوختن موتور کولر و حتی اتصالی در سیم کشی برق کولر و ساختمان میشود. شایان ذکر است که در صورت ریختن آب روی موتور کولر آبی سازندگان موتور از ارایه خدمات گارانتی به موتور کولر خودداری میکنند. پس در هنگام سرویس و تعمیر کولر آبی مواظب باشید تا به هیچ وجه روی موتور کولر آب نریزد و در صورت ریختن آب تا یک روز از آن استفاده نکنید.

سرویس موتور کولر آبی

سرویس موتور کولر آبی یکی از مواردی است که کمتر سرویس کاری به سراغ آن میرود. چرا که در عین تخصص و مهارت نیاز به صرف وقت بیشتری داشته و معمولا به دلیل عدم درخواست یا ناآشنایی اغلب سرویس کارهای کولر سرویس دینام کولر توسط افراد متخصص سیم پیچی انجام میشود.

در صورت آشنایی به ساختار موتور کولر و نحوه تعویض بوش موتور کولر میوانید با استفاده از چندقطره روغن در منتها الیه شفت کولر این کار را به راحتی انجام دهید.

 

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاه (6)

 • تعمیر کولر آبی تهران | خدمات لوله کشی تهران 09122437371 پاسخ

  […] تعمیرات کولر آبی تهران با سرعت و دقت هر چه تمام تر انجام می گیرد. […]

  جولای 12, 2019 at 2:40 ب.ظ
 • تعمیر کولر آبی تهران - تهران پایپر پاسخ

  […] تعمیرات کولر آبی تهران با سرعت و دقت هر چه تمام تر انجام می گیرد. […]

  ژانویه 14, 2020 at 1:54 ب.ظ
 • علت گیرپاژ موتور کولر آبی | خدمات تاسیساتی و لوله کشی ساختمان پاسخ

  کولر و روشهای تعمیر آن میپردازیم . شاید بتوان گفت که در تعمیر کولر آبی مهمترین و اغلب هزینه های اساسی به دلیل از کارافتاد

  آگوست 3, 2021 at 6:25 ب.ظ
 • حسین پاسخ

  ایده های خیلی خوبی از مطلبتون گرفتم و ازشون استفاده کردم و واقعا نتیجه گرفتم. به نظرم باید از تیم زحمت کشی که این مطالب رو به صورت رایگان در اختیار مردم میزاره قدردانی کرد. چند روز پیش با یکی از شماره های تبلیغات لوله بازکنی برچسب های روی دیوار خونمون تماس گرفتم که هیچ راهنمایی نکرد.

  نوامبر 1, 2021 at 2:47 ب.ظ
 • محسن پاسخ

  سلام استاد متشکرم از سایت خدمات عالیتون??

  می 24, 2022 at 6:44 ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *