شغل لوله کشی , درآمد و ویژگی های کار تاسیسات

شغل لوله کشی , درآمد و ویژگی های کار تاسیسات

شغل لوله کشی

آشنایی با شغل لوله کشی و تاسیسات ساختمان

شغل لوله کشی و تاسیسات به عنوان یک حرفه و مهارت فنی از گذشته تا کنون دستخوش تغییرات زیادی بوده و مانند مشاغل دیگر دارای ویژگیهای مثبت و نقاط ضعف میباشد . بالاترین رتبه در این زمینه شغل مهندسی تاسیسات مکانیکی است که به صورت آکادمیک در دانشگاه آموزش نظری داده میشود . البته این آموزشها به صورت تیوری بوده و برای یادگیری کار لوله کشی و تاسیسات خود شما باید راسا دست به آچار باشید و با علاقه به یادگیری این مهارت فنی اقدام نمایید . عموما شغل لوله کشی تواما با خدمات تاسیساتی یکسان تلقی شده و خیلی هم بیراه نیست , اما ممکن است جزییات این دو سرویس تفاوتهایی با هم داشته باشند .

راه سنتی و متداول یادگیری شغل لوله کشی و تاسیسات ساختمان , شروع کار به عنوان شاگرد و کارگر ساده نزد یک استادکار لوله کشی و تاسیسات کار میباشد . البته بهتر است برایر پیشرفت سریع تر و اصولی در کنار کارکردن و یادگیری ترفندهای لوله کشی , با مطالعه دانش فنی خود را افزایش داده تا به اصول کار لوله کشی و تاسیسات مسلط شوید .

در ضمن آموزشگاههای آزاد نیز در تهران و شهرستانها برای آموزش شغل لوله کشی وجود دارد که در کنار تدریس لوله کشی ساختمان و تاسیسات , در کارگاههای آموزش تا حدود به صورت پراتیک لوله کشی را یاد میدهند . برای یادگیری کار لوله کشی بهتر است با افراد اهل فن مشورت کرده و به خوبی در مورد انتخاب آن تحقیق کنید .

درآمد شغل لوله کشی

درآمد شغل لوله کشی

درآمد شغل لوله کشی بسته به سطح کار شما دارد . به طور کلی کار لوله کشی معمولا به دو صورت اجرای لوله کشی و تاسیسات در ساختمان های نوساز و تعمیرات لوله کشی و تاسیسات انجام میشود . برخی از لوله کشها ترجیح میدهند که کار اجرایی ساختمان انجام دهند و بعضی دیگر تخصصشان کار تعمیراتی است . البته برخی هم هردو نوع کار را با هم انجام داده و هیچ کاری را از دست نمیدهند .

به طور کلی اگر کار تعمیراتی همواره وجود داشته باشد , از کار اجرایی درآمد بیشتری داشته و کار اجرایی فقط برای پیمانکاران و مجریان پروژه های بزرگ درآمد خوبی در این شغل دارد .

در بین دستمزد لوله کشی های مختلف درآمد لوله کشی گاز را میتوان از مابقی موارد شغل لوله کشی بیشتر دانست .

ویژگیهای شغل لوله کشی

مزیت کار نو این است که شخص در طول یک بازه یک یا چند ماهه یک کار مشخص و برنامه ریزی شده داشته و در حین کار با دریافت مبالغ درشت تر میتواند برای خرج کرد آن برنامه ریزی کند . اما در کار تعمیراتی ممکن است یک لوله کشی در یک روز بیکار باشد و در روز دیگری سرش آنقدر شلوغ باشد که نتواند به کلیه کارهای دریافتی برسد . به خصوص در تهران و سایر شهرهای بزرگ بعد مسافت و رفت و آمد شغل لوله کشی میتواند یک معضل برای  ما محسوب شود . برخی از کارهای لوله کشی انقدر کوچک هستند که تاسیسات کار ترجیح میدهد که به سراغ آن نرود , البته این یک اشتباه بزرگ است که به خصوص برای لوله کشهای جوان و تازه کار باعث ناراحتی مشتری میشود . به قول معروف مشتری درخت جواهر است و د در صورت جلب مشتریان خوب , شما میتوانید با تعامل با انها یک عمر درآمد خوب داشته باشید . در این شغل همه چیز پول نیست . مدارا با مشتری , تخفیف دادن به مشتریان و گرفتن دست کسانی که بضاعت مالی کمی دارند , میتواند سبب احساس رضایت قلبی شما و مردم و افزایش روزی شما شود .

مساله دیگر این است که در کنار درآمد خوب شما با رفاقت و دوستی علاوه بر حفظ مشتریان قدیمی سبب جذب مشتریان جدید شده و درکنار افزایش مشتری و درآمد , یک حس خوب به شما دست میدهد که هر روزه با میل به سمت محل کار بروید .

شغل تاسیسات در ایران

به طور کلیه کار و شغل لوله کشی و تاسیسات ساختمانی و نه صنعتی به شاخه های زیر تقسیم بندی میشود و ممکن است در کنار شغل لوله کشی مجبور شوید مهارتهای دیگر ساختمانی را به واسطه شغلتان فرا بگیرید .

لوله کشی آب شامل لوله کشی پنج لایه (پرسی و کوپلی) لوله کشی اتویی تک لایه , لوله کشی گالوانیزه , لوله کشی پلی اتیلن پیچی

لوله کشی فاضلاب شامل لوله کشی پلیکا یا UPVC , لوله کشی پوش فیت , لوله کشی پلی اتیلن جوشی فاضلاب , لوله کشی فاضلاب شهری , لوله کشی چدنی

لوله کشی گرمایشی مشتمل بر لوله کشی پکیج شوفاژ با لوله های تک لایه و پنج لایه , لوله کشی سیستم گرمایش از کف , لوله کشی جوشکاری موتورخانه , فن کویل و داکت اسپلیت

لوله کشی برودتی شامل لوله کشی کولر گازی اسپلیت , لوله کشی چیلر و هواساز

لوله کشی تهویه مطبوع و هواکش با انواع لوله های مخصوص

لوله کشی گاز با جوشکاری لوله اتصالات مانیسمان و درزدار

لوله کشی آتش نشانی و نصب تجهیزات اطفای حریق

لوله کشی ,  نصب و راه اندازی تجهیزات موتورخانه شوفاژ مرکزی و پمپ های تحت فشار

نصب و تعمیر شیرالات و لوازم بهداشتی مختلف مانند نصب و تعمیرات توالت فرنگی , نصب روشویی , نصب وال هنگ , نصب اکسسوری و تجهیزات سرویس بهداشتی و آشپزخانه

نصب , تعمیرات و سرویس کولر آبی و گازی اسپلیت و کلیه تجهیزات برودتی و حرارتی

کار لوله کشی در دنیا

کار لوله کشی در سایر کشورهای دنیا از جمله آمریکا  , کانادا , آلمان , سوئد , استرالیا و حتی کشور همسایه عراق و ترکیه به عنوان یک شغل متوسط به بالا محسوب شده و درآمد خوبی دارد . حتی گفته میشود که کار لوله کشی در کیش درآمد بیشتری از پایتخت دارد .جدا از ارزش بالای دریافتی به دلار و پول کشورهای دیگر درآمد لوله کشی  در برخی از کشورها به اندازه یک مهندس با سطح بالا میباشد و به دلیل سختی و مشقات اینکار رقبای کمتری هم در کنار خود مشاهده میکنید . برای مهاجرت به کشورهای دیگر بهتر است با اخذ گواهی سازمان فنی و حرفه ای و ترجمه آن , در هنگام مهاجرت آنرا همراه داشته باشید . حتی ممکن است این گواهی برای اخذ اجازه کار در بعضی از کشورها به شما کمک کند .

البته اخذ مدرک بین المللی لوله کشی میتواند پایه حقوق شما را تا حد زیادی افزایش دهد .

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه