انواع شتر گلویی فاضلاب, تعویض شترگلو توالت

انواع شتر گلویی فاضلاب, تعویض شترگلو توالت

شتر گلویی Trap

شتر گلویی یکی از انواع اتصالات لوله فاضلاب است که نصب آن در نقاطی که مورد نیاز است, حتما بایستی انجام شود, وگرنه میتواند موجب ورود بوی نامطوع فاضلاب به محیط شود. به طور خلاصه شترگلویی یک اتصال است که همواره مقدار مشخصی آب در خود نگه داشته تا از ورود بوی بد گازهای موجود در فاضلاب ساختمان به داخل محیط جلوگیری کند.

همانطور که از نامش پیداست شبیه گلوی شتر بوده و البته در اشکال دیگر هم تولید و و استفاده میشود. شتر گلویی در زبان انگلیسی Trap نامیده میشود. بستگی به جنس لوله کشی شترگلویی از فلز و پلیمر ساخته شده و البته در توالت فرنگی شترگلویی در ساختار و طراحی فرنگی وجود دارد. استفاده از شتر گلویی در اماکن سرپوشیده اجتناب ناپذیر است. شترگلویی یکی از اتصالات مورد نیاز لوله کشی فاضلاب ساختمان محسوب میشود.

به شترگلویی سیفون فاضلاب هم گفته میشود و در نقاطی مانند کاسه توالت ایرانی, کف سرویس بهداشتی فرنگی و حمام, کفشور آشپزخانه و بالکن,تراس, حیات خلوت, پارکینگ و.. نصب میشوند. سیفون سینک ظرفشویی و روشویی نیز نوع شترگلویی محسوب میشوند. تقریبا میتوان گفت که در تجهیزات بهداشتی ساختمان تنها وسیله ای که نیاز به شترگلو ندارد, توالت فرنگی است.

شتر گلویی در معماری سنتی ایرانی هم به کار گرفته میشده و در حال حاضر در برخی آثار قدیمی وجود دارد.

کارکردهای دیگر شترگلویی جلوگیری از ورود حشرات از لوله فاضلاب و نگه داشتن اجسام مختلف است. با این عملکرد میتوان با در آوردن اشیا از چاه توالت از گرفتگی های احتمالی جلوگیری کرد.

شتر گلویی فاضلاب

نصب شتر گلویی

نصب شترگلو  فاضلاب هم از لحاظ آب بندی و هم از نظر کارکرد سیفون بسیار مهم تلقی میشود. از آنجا که سیفون فاضلاب در انتهای خطوط فاضلاب نصب میشود, تراز بودن شتر گلو و شیب منتهی به سیفون بسیار دقیق انجام میشود. در برخی از متریال مانند لوله کشی پوش فیت, شترگلویی با زانوی 45 درجه متصل به آن و حتی لوله منتهی به کاسه توالت یک تکه تولید و نصب میگردد. اما در لوله کشی پلیکا شتر گلویی یک قطعه کاملا مجزا بوده که بایستی توسط یک زانوی 45 درجه به خروجی افقی فاضلاب متصل شود. در صورت نیاز هم یک قطعه لوله 20 تا 50 سانتی متری( بسته به ضخامت سقف) در حالت انتظار برای سوار کردن کاسه توالت یا دیگر کفشورها به دهانه شترگلویی وصل میشود.

تراز بودن شترگلو باعث میشود که همواره مقداری معین از آب درون سیفون باقی بماند و این میزان آب از ورود گازهای بدبو به مکان مورد نظر ممانعت میکند.

آب بندی کاسه توالت با شترگلویی از بالا بایستی در هنگام عایق کاری ایزوگام و قیرگونی انجام شود.

تعویض شترگلو توالت

سیفون یا شترگلو توالت ایرانی یکی از مهمترین و اصلی ترین شتر گلویی های موجود در یک ساختمان میباشد. به دلیل بزرگ بودن سایز و استفاده های فراوان از سرویس بهداشتی و همچنین گرفتگی های احتمالی, خرابی های زیادی در این قسمت اتفاق میفتد. در کنار تبدیل توالت ایرانی به فرنگی, نشتی و سوراخ شدن شترگلویی توالت ایرانی یا تعویض کاسه توالت ایرانی از جمله مواردی است که موجب میشود, اقدام به حذف یا تعویض شترگلویی توالت ایرانی کنیم.

یکی از مشکل ترین و فنی ترین خدمات لوله کشی در بخش تعمیرات تعویض شترگلویی توالت مبیاشد. این کار به خصوص اگر شترگلویی از جنس چدن باشد, کار هر تاسیسات کاری نیست و عده کمی میتوانند از عهده این کار برآیند. در آوردن شترگلویی به خصوص چدنی بسیار زمان بر و با مشقت بوده و دقت, حوصله و مهارت زیادی میخواهد.

معمولا برای تعویض شتر گلویی توالت در صورت چدنی بودن به پلیکا یا پوش فیت تبدیل شده و در صورتیکه پولیکا یا پوش فیت باشند از همان متریال استفاده میشود. بعد از تعویض شترگلویی بایستی آب بندی آن تست شده و سپس اقدام به پوشش محل نماییم. عموما از آنجا که اکثر شترگلویی های فاضلاب توالت زیرسقفی نصب شده اند, تعویض آنها نیز از طبقه زیرین انجام میشود. در بازسازی سرویس بهداشتی بهتر است, در صورت نیاز اقدام به تعویض شترگلویی توالت کنیم.

ورود بوی بد فاضلاب با وجود نصب شتر گلو

در صورت عدم ریزش آب به مدت ظولانی, تبخیر آب موجب خالی شدن سیفون و ورود بو به محیط شود. این مشکل با استفاده و جمع شدن آب در شتر گلویی پس از مدتی رفع میشود. اما ممکن است, متروک مانند یک ساختمان و آپارتمانی به مدت طولانی,موجب ورود بوی بد به مکان شده و باعث آزار و اذیت همسایه های مجاور شود.

مشکل دیگری که سبب تخلیه شدن آب موجود در سیفون میشود, سیفوناژ شدن یا ایجاد فشار معکوس است. این پدیده موجب مکش آب سیفون به سمت فاضلاب اصلی ساختمان شده و شترگلویی را تخلیه میکند. عدم وجود لوله کشی ونت مناسب از دلایل حادث شدن سیفوناژ شدن فاضلاب ساختمانها میشود.

نشتی از شتر گلویی

از دیگر مشکلات متداول در رابطه با شترگلو, نشتی از اطراف و محل اتصال شترگلویی به کاسه توالت یا زانوی متصل به آن است. در صورت صدمه دیدن شترگلویی, اگر عملی باشد, ترمیم با چسب و اگر نتوان با چسب های مخصوص آب بندی را انجام داد, بایستی اقدام به تعویض شترگلویی کرد.

گرفتگی شتر گلویی

یکی از شایع ترین انواع انسداد, تجمع توده های جامد مختلف در کف شترگلویی توالت ایرانی است. به دلیل سنگین بودن فاضلاب سرویس بهداشتی, این اتفاق در شترگلویی توالت بیشتر از دیگر کفشورهای ساختمان رخ میدهد. گرفتگی توالت فرنگی نیز در قسمت داخلی کاسه فرنگی یا همان قسمت شترگلویی کاسه اتفاق افتاده که بایستی با مهارت رفع شود.

رفع گرفتگی لوله در قسمت شترگلویی بسته به نوع گرفتگی تبحر خاصی میطلبد و ممکن است گرفتگی با مصالح ساختمانی مانند سیمان و آهک, منجر به تعویض این قسمت از لوله کشی فاضلاب شود.

استفاده از میله و ضربات عمودی در داخل کاسه توالت باعث شکستگی و آسیب به شترگلویی میشود و در مواقع بهتر است از یک نیروهای ماهر برای رفع گرفتگی شترگلویی استفاده شود.

توالت فرنگی بدون شترگلو

در سرویس های بهداشتی که از قبل برای نصب توالت فرنگی طراحی و لوله کشی شده است, شترگلویی کار گذاشته نمیشود, اما در مواردی که قصد تبدیل توالت ایرانی به توالت فرنگی را داریم, بهتر است شترگلویی حذف شود, اما از آنجا که برداشتن شترگلویی مستلزم تخریب و هزینه بیشتری نسبت به نصب توالت فرنگی روی کاسه توالت ایرانی است, فقط با تخریب و تعویض سنگ توالت بدون تخریب ایرانی و به جای آن قرار دادن توالت فرنگی با یک لوله کشی مختصر اینکار صورت میگیرد.

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *