روغن کاری کولر آبی موتور پمپ یاتاقان

روغن کاری کولر آبی موتور پمپ یاتاقان

روغن کاری کولر آبی

روغن کاری کولر آبی از پارامترهای مهم در هنگام سرویس کولر آبی محسوب میشود . این عمل هر چند پیش پاافتاده به نظر برسد , اما میتواند در تاحد زیادی از خرابی قطعات کولر و نیاز به تعمیر کولر آبی جلوگیری کند و علاوه بر افزایش طول عمر بازدهی کولر آبی و میزان خنک سازی کولر آبی را بالا ببرد . اما بهتر است بدانید که کجای کولر ابی باید روغنکاری شود .

به طور کلی سه قطعه برای روغن کاری کولر آبی وجود دارد . یاتاقان , موتور و پمپ کولر آبی از قطعاتی هستند که در حین سرویس کولر آبی بایستی روغنکاری شوند .

روغن کاری کولر آبی

طریقه روغن کاری کولر آبی

مهمترین قسمتی که بایستی در هنگام سرویس کولر یاتاقان های کولر آبی است . روغن کاری یاتاقان میتواند از عوامل اصلی علت گیرپاژ موتور کولر میباشد . هر کولر آبی معمولا دو یاتاقان دارد که هر دو بایستی به دقت روغن کاری شوند . پس از ریختن چندین قطره روغن به درون روزنه هر یاتاقان , شفت کولر را میچرخانیم تا روغن به کل بخشهای درون یاتاقان نفوذ کند . بعد از چرخاندن یاتاقانها و با نفوذ روغن به داخل آن سطح روغن آن کمی کاهش پیدا میکند و ما مجددا کمی روغن برای پرکردن قسمت روغندان یاتاقان میریزیم .

بهتر است روغن کاری یاتاقان را در طول فصل گرما و استفاده از کولر چند بار تکرار کنیم . مراقب باشید که در حین روغن کاری کولر آبی , روی قطعاتی مانند تسمه کولر روغن نریزید .

روغن کاری موتور کولر آبی

قطعه بعدی که بهتر است حداقل هر 2 تا سال یکبار روغنکاری شود , موتور کولر آبی است که اکثرا هنگام سرویس کولر آبی از آن غافل میشوند . موتورهای کولر یا دارای بلبرینگ هستند و یا بوش که در حال حاضر اغلب موتورها دارای بوش هستند . روغنکاری بوش دو سر موتور باعث میشود که شفت راحت تر چرخیده و کمتر دچار خرابی شود . در ضمن به دلیل انتقال راحت تر نیرو راندمان کولر بالاتر میرود .

برای این کار پولکهای دو سر موتور را چه از سمت فولی و چه سمت مقابل آن خارج کرده و پس از ریختن روغن دوباره سرجای خود قرار میدهیم .

روغن کاری پمپ آب کولر آبی

روغن کاری پمپ آب کولر هم علاوه بر افزایش روان کردن پمپ آب کولر باعث میشود که عمر آن نیز طولانی شود . حتی در برخی مواقع برخی از پمپهای خراب را میتوان با روغن کاری کولر و پمپ آن تعمیر کرد .

این کار با ریختن روغن به محل اتصال شفت و سیم پیچ پمپ انجام میشود . برای انجام آن پمپ کولر را باز کرده و برعکس میکنیم چند قطره روغن به منتهای الیه شفت میریزیم . روغن ریزی پمپ کولر را میتوان با بازکردن قاب پمپ یا حتی بدون بازکردن آن صورت داد .

برای روغنکاری کولر از چه روغنی استفاده کنیم

معمولا روغن مناسب برای کولر به صورت بسته بندی قوطی های مخصوص در فروشگاه های تاسیساتی و لوازم کولر به فروش میرسد .  روغن تصفیه شده 30 مناسب ترین نوع برای روغن کاری کولر آبی میباشد . این نوع لوبریکنت برای موتور اتومبیل نیز استفاده میشود .

به طور کلیه روغنکاری در هر دستگاهی به منظور روان کردن حرکت و کاهش درجه حرارت قطعات مکانیکی به منظور تسهیل کارکرد و افزایش طول عمر آنها انجام میشود .

 

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه