قیمت دستگاه پرس لوله پنج لایه شارژی نیوپایپ سوپرپایپ

قیمت دستگاه پرس لوله پنج لایه شارژی نیوپایپ سوپرپایپ

دستگاه پرس لوله پنج لایه

انواع دستگاه پرس لوله پنج لایه و ویژگیهای آن .

با ورود لوله های پلیمری به بازار , تجهیزات لوله کشی نیز تفاوتهای زیادی پیدا کرده که یکی از این وسایل , دستگاه پرس لوله پنج لایه است . به طور کلی لوله کشی پنج لایه به دو صورت پرسی و کوپلی قابل اجرا میباشد , که معمولا در اجرای لوله کشی در ساختمان های نوساز به دلیل قیمت مناسب تر اتصالات و راحت بودن پرس نسبت به آچار کشی , سازندگان و محریان ترجیح میدهند که با اتصالات پرسی کار کنند . بسته به سایز لوله هر قطر لوله دارای یک قالب منحصر به فرد داشته که هنگام پرس زدن بایستی روی فک دستگاه نصب شوند .

امروزه کاربرد این دستگاه در لوله کشی آب و شوفاژ و پکیج دیواری بسیار گسترده بوده و یکی از ابزارالات مورد نیاز تاسیسات کاران و لوله کشهای حرفه ای میباشد .

دستگاه پرس لوله پنج لایه

قیمت دستگاه پرس لوله پنج لایه

قیمت دستگاه پرس لوله 5 لایه بسته به نوع دستگاه از حدود 1 میلیون تومان شروع شده و در برخی برندهای اروپایی به حدود 60 میلیون تومان هم میرسد . البته مکانیزم دستگاه های یاد شده و کیفیت اجرایی و نوع پرس آنها نیز بسیار متفاوت میباشد .  در ادامه به انواع دستگاه پرس لوله و بررسی عملکرد و قیمت حدودی آنها میپردازیم .

انواع دستگاه پرس لوله 5 لایه

جدا از برندهای موجود در بازار سه نوع دستگاه پرس لوله پنج لایه وجود دارد .

  1.  دستگاه پرس برقی-شارژی یا اتوماتیک
  2. دستگاه پرس هیدرولیک
  3. دستگاه پرس دستی مکانیکی

دستگاه پرس لوله پنج لایه شارژی

بهترین نوع دستگاه پرس لوله , نوع اول یا دستگاه پرس اتوماتیک بوده که علاوه بر سهولت در اجرا , کیفیت پرسی بالایی داشته و قدرت پرس بین دو دهنه دستگاه به صورت مساوی توزیع میشود . این دستگاه ترکیبی از سیستم الکترنیکی و هیدرولیک بوده از همه لحاظ بهترین نوع دستگاه پرس لوله محسوب میشود .

دستگاههای پرس لوله پنج لایه از نوع شارژی موجود در بازار مناسب برای کار با لوله اتصالات پرسی نیوپایپ , سوپایپ , مسترپایپ , ایزوپایپ , بهتراشان , ایزی پایپ , وحید ,یونیک پایپ و قابل اتصال به قالب فولادی  سایز 16 , 20 , 25 , 32 , 40 , 50 و 63 میباشد .

قیمت این نوع دستگاهها بسته به برند از حدود 30 میلیون تومان تا 60 میلیون تومان بسته به تجهیزات جانبی و مارک دستگاه متغیر است . برای اجرای لوله کشی ساختمان در ساختمانهای بزرگ در صورت استفاده از لوله های پنج لایه بهتر است از این نوع دستگاهها استفاده شود .

برندهای موجود در بازار دستگاه پرس لوله نیوپایپ ( ماکیتا ژاپنی  ) , دستگاه پرس رمس آلمان , يوپونور آلمان , روتنبرگر آلمان , رونیکس و رستگار صنعت میباشند . البته بخاطر شرایط موجود در بازار ممکن است , برخی از این دستگاهها با کمیاب یا ناموجود شوند , بخاطر همین و در ضمن قیمت گران این دستگاه , تمایل به خرید دستگاه پرس لوله پنج لایه دست دوم و یا اجاره دستگاه پرس لوله بسیار زیاد میباشد .

دستگاه پرس دستی لوله 5 لایه

دو نوع دستگاه پرس دستی وجود دارد که در نوع هیدرولیک نیروی لازم برای انجام پرس بوسیله سیستم هیدرولیک توسط دست انجام میشود . در این سیستم بواسطه توزیع نیرو در طرفین فک دستگاه , پرس لوله کیفیت نسبتا خوبی داشته و برای کارهای خرده کاری لوله کشی و تعمیرات مناسب میباشد . زیرا علاوه بر گران بودن دستگاههای شارژی , فک بزرگ در برخی از اماکن تعمیراتی اجازه کار با این پرس اتوماتیک لوله را نمیدهد .

قیمت این نوع دستگاه حدود 4 تا 7 میلیون تومان بسته به تعداد قالبها و کارخانه سازنده متفاوت میباشد . این دستگاهها اغلب به دست صنعتگران ایرانی ساخته میشوند .

مدل دیگری از دستگاه پرس وجود دارد که به نام دستگاه پرسی دستی مکانیکی بوده و پرس توسط زور بازوی مجری انجام میشود . این دستگاه مانند یک قیچی لوله بر بزرگ بوده و عمل پرس را نه با کیفیت مدلهای شارژی و هیدرلیک انجام میدهد . البته مهارت لوله کش در کیفیت پرس نقش تاثیرگذاری دارد .

قیمت دستگاه پرس لوله پنج لایه

نحوه کار با دستگاه پرس لوله پنج لایه

بعد از محاسبات لوله کشی و قرار دادن لوله و اتصالات در جای خود بایستی قبل از اجرای پرس  ، لوله کالیبر یا برقو شود . سپس لوله را وارد اتصال پرسی کرده برای اطمینان از اینکه لوله به طور کامل وارد حلقه استیل شده است از سوراخی که در انتهای حلقه استیلی است می‌توان استفاده کرد . بعد با استفاده از دستگاه پرس برقی یا پرس دستی هیدرولیک یا مکانیکی حلقه استیل پرس می‌شود . در انتهای لوله کشی بایستی کلیه پرسها چک شده و با پایان یافتن اجرای لوله کشی , سر اتصالات درپوش و تحت فشار تست شده تا در صورت وجود نقص احتمالی ,  پرس لوله ها اصلاح شود .

اجاره دستگاه پرس لوله پنج لایه

به دلیل قیمت نسبتا بالای دستگاه پرس هیدرولیک لوله پنج لایه , در صورت نیاز میتوانید با مراجعه به برخی فروشگاههای تاسیساتی و ابزار فروشیها , به صورت روزانه این دستگاهها را اجاره کنید . معمولا برای پروژه های بزرگ کل عملیات لوله کشی انجام شده و در پایان در حد چند روز این دستگاهها اجاره میشوند تا هزینه اجاره دستگاه پرس کاهش پیدا کند .

 

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه