نصب شیر ظرفشویی شلنگدار

نصب شیر ظرفشویی شلنگدار

نصب شیر ظرفشویی

نصب شیر ظرفشویی از آنجا که بیشترین استفاده را در یک ساختمان دارد و در عین حال به دلیل اینکه نصب شیر ظرفشویی شلنگدار و معمولی از پیچیدگی خاصی نسبت با مابقی شیرالات بهداشتی دارد در این مطلب به صورت اختصاصی نحوه نصب شیر ظرفشویی را بررسی میکنیم .

همانطور که میدانید نصب شیرالات بسته به نوع شیر به دو صورت توکار و روکار انجام میگردد , اما بهتر است بدانید که شیرالات ظرفشویی در ایران همگی از نوع روکار بوده و اغلب تک پایه و روی سینک ظرفشویی نصب میشوند و شیرالات دیواری ظرفشویی در حال حاضر به ندرت مورد استفاده قرار میگیرند .

نصب شیر ظرفشویی شلنگدار

نحوه نصب شیر ظرفشویی

برای نصب هر شیر مخلوط از جمله شیر ظرفشویی به یک جفت لوله کشی سرد و گرم برای متصل کردن شیرهای پیسوار اختصاصی شیرالات ظرفشویی و اتصال شیلنگهای آن به شیرهای پیسوار نیاز داریم . البته وجود لوله آب سرد و گرم برای نصب شیرالات مخلوط کلیه نقاط ساختمان ضروری و به صورت پیش فرض آماده شده است .

به طور معمول فاصله بین دو عدد شیر پیسوار ظرفشویی در حدود 28 سانتی متر بوده و لوله خروجی فاضلاب سینک هم مابین این 2 شیر سرد و گرم قرار میگیرد . اولین کار در نصب شیر ظرفشویی در صورت نبود شیرهای پیسوار نصب این شیرهاست . سپس به سراع نصب شیلنگهای پیسوار روی شیر رفته و به این مساله دقت کنید که در نصب آنها از نوار تفلون استفاده نمیشود , چرا که به طور معمول شلنگ و شیرالات با واشر لاستیکی آب بندی میشوند و استفاده از نوار تفلون به دلیل تورم تفلون در اثر جذب آب ممکن است باعث ترکاندن مهره های برنجی شود .

بعد از نصب شلنگها و عبور آن از روزنه سینک و قرار گرفتن شیر در سر جای خود نسبت به سفت کردن شیر اقدام میکنیم . قبل از آن بهتر است از آب بندی شلنگها اطمینان حاصل کنیم تا در صورت خراب بودن آنها دوباره کاری نشود .

نصب شیر ظرفشویی اهرمی یا معمولی با محکم کردن آن بوسیله واشر یا مهره های نعلی یا پیچی تمام است . واشر و پیچ نعلی تک پیچ و دوپیچ یا مهره و پلاستیک مثلثی شکل از قطعات هستند که بسته به نوع شیر ظرفشویی برای نصب کاربرد دارند .

بعد از نصب شیر علم شیر را به آرامی روی شیر نصب کرده و مهره آنرا سفت و با بازکردن شیرهای پیسوار تست میکنیم .

نحوه نصب شیر ظرفشویی شلنگدار

شیر ظرفشویی شلنگدار یا شاوری شیرهای لوکسی هستند که تنها تفاوت آنها با شیرهای معمولی متحرک بودن علم آنهاست . شیر ظرفشویی معمولی علم نیمه ثابتی دارد که فقط دز یک محور حرکت کرده و به علم ثابت مشهور است , در حالیکه با نصب شیر ظرفشویی شیلنگدار شما میتوانید مانند شلنگ دوش آنرا تا مقدار زیادی از داخل غلاف خود بیرون آورده و اطراف سینک و ظروف بزرگ را شستشو دهید . البته برخی از مدلهای این شیرالات در نصب سرشور آرایشگاههای زنانه و مردانه نیز استفاده میشوند .

برای نصب شیر ظرفشویی شلنگدار مانند نصب شیرالات معمولی عمل کرده و پس از نصب شیر پیسوار و اتصال شیلنگ سرد و گرم شیر به آنها شیر را روی سینک نصب میکنیم . معمولا این شیرهای برای نصب ,  یک پیچ تمام رزوه روی خود دارند که بوسیله یک مهره روی سینک نصب میشوند . بسته به نوع شیر یک قطعه پلاستیکی سه گوش یا مستطیل شکل وجود دارد که در برخی از مدلها سه سوراخ روی آن داشته و شلنگها بایستی از داخل آن عبور کنند . البته قرار دادن واشر درست در اولین قسمت از محل برای آب بندی و جلوگیری از عبور آب از بالای سینک به زیر سینک ضروری است .

معمولا برای سفت کردن مهره آچاری مطابق با سایز آن در پک شیرالات وجود دارد .

برای اینکه شلنگ شاوری پس از استفاده به سرجای خود بازگشت کند یک وزنه مخصوص وجود دارد که بر روی شلنگ نصب میشود . وزنه را وری شلنگ قرار داده و در صورت وجود پیچ آنها را سفت میکنیم .

بعد از نصب شیر شلنگ سوم یا شلنگ شاوری را از داخل شیر عبور داده و به زیر  شیر متصل میکنیم . این شلنگها دارای دو سر متفاوت داشته و سری که رزوه داشته و یک مهره استکانی شکل دارد در بالای شیر برای متصل کردن به سردوش یا شاوری میباشد .

بعد از وصل کردن شیلنگ , سرشیر شلنگ دار یا شاوری را به روی سمت بالای شلنگ نصب میکنیم . سایز شلنگ و سردوشی شیرهای ظرفشویی با برندهای مختلف متفاوت بوده و سردوشها معمولا دارای یک دکمه برای تعویض نوع پاشش میباشند .

بعد از اطمینان حاصل کردن از نحوه نصب شیر ظرفشویی شلنگدار با بارکردن شیرهای پیسوار , نحوه نصب را چک کرده و از عدم نشتی و کارکرد صحیح شاوری مطمین میشویم .

حال به صورت خلاصه نحوه نصب شیرالات شلنگدار را بررسی میکنیم .

1- نصب شیلنگ پیسوار به روی شیر

2- قرار دادن شیر به روی سینک با عبور شلنگ از روزنه سینک

3- سفت کردن شیر بوسیله پیچ و مهره مخصوص

4- اتصال شیلنگ شاوری به لوله مخلوط شیر

5- نصب وزنه سربی به روی شلنگ شاوری

6- نصب شیلنگهای پیسوار به روی شیر پیسوار

7- بازکردن شیرهای پیسوار و بررسی نحوه نصب شیلنگ ظرفشویی

در پایان بایستی متذکر شویم که استفاده از نوار تفلون در نصب شیرالات عملی غیراستاندارد بوده و کلیه قطعات شیرالات بوسیله واشر و اورینگ آب بندی میشوند و کاربرد نوار تفلون اغلب در لوله کشی ساختمان میباشد .

برندهای شیر ظرفشویی شلگندار

از برندهای داخلی شیر ظرفشویی شلنگدار که برای نصب مناسب هستند میتوان به شیرالات قهرمان , راسان , شیبه , کلار , نوبل , شودر , شایان و کسری اشاره کرد . این شیرالات ایرانی با قیمت نسبتا مناسب کیفیت بسیار بهتری نسبت به شیرالات خارجی و به خصوص چینی دارند و طبق استانداردهای بهداشتی  ایران ساخته شده اند .

 

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه