نحوه تعویض پوشال کولر آبی, عوض کردن پوشال سلولزی

نحوه تعویض پوشال کولر آبی, عوض کردن پوشال سلولزی

نحوه تعویض پوشال کولر آبی

سرویس و تعمیرات کولر ,  تعویض پوشال کولر آبی و سلولزی 09122437371

به طور معمول در هنگام سرویس و راه اندازی کولر به طور سالانه اغلب کسانی که کار راه اندازی و تعمیر کولر آبی را انجام میدهند, اقدام به تعویض پوشال کولر آبی میکنند. پوشال کولر آبی با جذب آب, محیط خنکی را در داخل بدنه کولر ایجاد کرده و کولر به هنگام پرتاب باد میزان زیادی از این خنکی را از طریق کانالها به محیط انتقال میدهد.

بهتر است هرساله کار تعویض پوشال کولر آبی را انجام دهید, چرا که احتمال دارد با آلودگیهای محیط و رطوبتی که در کولر وجود دارد, پوشال کهنه محل رشد قارچها و میکروارگانیسمها شده و یا ایجاد بیماریهای تنفسی و آلرژی کند.

حداکثر میتوان از یک پوشال در طول 2 فصل استفاده کرده و احتمالا رنگ پوشال بعد از دوسال خاکستری و سیاه شده و قدرت جذب کافی آب را برای خنک سازی از دست میدهد. اما اگر رنگ پوشال کولر به رنگ چوب باقی مانده و کثیف نباشد, میتوان مجددا از آن استفاده کرد.

علاوه بر این به مرور در طی گذشت زمان , گرد و غبار و آلودگی باعث کورشدن منافذ مورد نیاز برای جذب و توزیع قطرات توسط پوشال شده و راندمان کولر به شدت کاهش پیدا میکند . در ضمن با تعویض پوشال کولر آبی , میتوان گفت که وزیدن باد مطبوع و طبیعی را به صورت واضح میتوانید حس کنید.

در نتیجه نقش پوشال در کولر آبی یک پارامتر تعیین کننده محسوب میشود و تعویض آن را نمیتوان باری به هر جهت انجام داد.

به طور کلی به این سیستم خنک سازی کولر تبخیری یا آبی و در انگلیسی به آن Air cooler گفته میشود . در این نوع خنک سازی هوا از بیرون مستقیما به فضای جایی که قرار است خنک شود بوسیله پروانه انتقال داده میشود.

از این رو نقش پوشال کولر آبی در درجه حرارت ارسالی پررنگ تر شده و به همین جهت تعویض پوشال کولر به صورت دوره ای ضروری به نظر میرسد  . در برخی از کولرها به جای پوشالهای چوبی از پد سلولزی استفاده میشود و اصطلاحا به این نوع کولرهای آبی , کولر سلولزی میگویند.

پوشال کولر از چوب درختانی مانند سپیدار , بید و صنوبر در ابعاد خاصی تولید و در پکهاو توری های ویژه به هم دوخته میشوند. نخهای استفاده شده در پوشال کولر نیز معمولا از جنس چتایی یا کتان بنگلادشی یا مالایی میباشند.

ابعاد چوبهای رنده شده بایستی با ضخامت 1 میلی متر , عرض 1 تا 2 میلی متر و طول چندین سانتی متری باشند . معمولا هر بسته پوشال حاوی سه پد دوخته شده بوده و طول و عرض هر پد بسته به سایز کولر متفاوت میباشد .

از لحاظ تعداد دریچه ها اغلب کولرهای آبی از 6 بعد یک مکعب دارای یک کفی , یک سقف , سه دریچه پوشال خور و یک بعد جانبی یا از بغل متصل به کانال کولر میباشند . البته در برخی اماکن بسته به وضعیت کانال کشی کولر ممکن است که کولرهایی نصب شوند که به کولر بالازن مشهور بوده و این کولرها از 4 سمت دارای درب متحرک پوشال خور داشته و دریچه خروجی هوا از قسمت فوقانی کولر میباشد .

تعویض پوشال کولر

نحوه عوض کردن پوشال کولر آبی

برای تعویض پوشال کولر بعد از تهیه پوشال متناسب با اندازه کولر , ابتدا دریچه های کولر را باز کرده و روی زمین قرار میدهیم . سپس میله های پوشال گیر پوشال را بوسیله انبردست باز کرده و پوشال کهنه را از دریچه خارج کرده و سپس یک عدد از پوشالهای نو را جایگزین میکنیم. این کار در مورد سه دریچه کولر انجام میشود و بهتر است که هنگام تعویض پوشال در حد امکان به تمیزکاری دریچه های کولر نیز بپردازیم . بعد از تعویض پوشال کولر و شستشوی کف کولر و روغن کاری , اقدام به راه اندازی کولر کرده و در صورت کارکرد مناسب دریچه های کولر را رو جای خود ببندید.

برای بیرون آوردن دریچه کولر ابتدا بایستی دریچه را به سمت بالا فشار داده و مانند کرکره از سرجای خود بیرون بیاورید. برای اینکار یک یا دو شیار جای دست در قسمت پایینی هر دریچه کولر وجود دارد و در صورتیکه رسوب گرفتگی و زنگ زدگی مانع از بالا رفتن درب شدن بهتر است با استفاده از 1 پیچ گوشتی 2 سو این کار را انجام دهید. دقت کنید در هنگام تعویض پوشال کولر آبی هر درب را بعد از تعویض دقیقا سرجای خود قرار دهید. هرچند که دربها به یک اندازه هستند اما به دلیل جنس نه چندان قوی ورقه های آنها ممکن است در حد میلی متری با هم تفاوت سایز داشته باشند.

دقت کنید در هنگام تعویض پوشال کولر آبی, پوشال جلوی ناودان آبریز کولر آبی قرار بگیرد. با اینکار از ریختن آب به روی تسمه و فضای داخلی کولر جلوگیری میکنید. ریختن آب به روی تسمه یا داخل کولر, احتمالا بکسوات تسمه, سوختن موتور یا اتصالی سیم پیچی را به همراه دارد.

به طور خلاصه تعویض پوشال کولر آبی شامل مراحل زیر است:

  1. تهیه پوشال مناسب و هم سایز کولر آبی
  2. جدا کردن درب های سه یا چهار طرف کولر از بدنه
  3. باز کردن بست یا سیم های نگه دارنده پوشال از درب
  4. خارج کردن پوشال های قدیمی از دریچه های کولر
  5. نظافت و تمیز کردن درب های کولر
  6. نصب پوشال های نو و بست های نگه دارنده
  7. نصب مجدد درب های کولر
  8. تست و آب گیری پوشال کولر

ضمنا بعد از تعویض پوشال و تست آن, در صورت خارج شدن سرشاخه های چوبی به سمت داخل آنها را از پوشال جدا کرده تا باعث ریزش آب به محوطه داخلی کولر نشود.

نصب پوشال کولر آبی بایستی به شکلی انجام شود, که آبریز کولر فقط پوشالها را خیس کرده و هیچ پاشش آبی به اطراف و داخل کولر وجود نداشته باشد, چرا که خیس شدن لوازمی مانند تسمه, موتور و پمپ باعث سوختن آنها میشود.

بعد از تعویض کولر در صورت عدم رسیدن آب به دلایل مختلفی نظیر انسداد لوله ها و اتصالات یا خرابی پمپ آب کولر نسبت به رفع گرفتگی یا تعویض و تعمیر پمپ آب کولر اقدام کنید.

انواع پوشال کولر

به طور کلی پوشال کولر در چند اندازه اصلی اتاقی یا 2800 & پوشال 3000 یا 3500 & پوشال 4500 یا 5000 و پوشال 6500 یا 7000 تولید و به بازار عرضه میشود. البته پوشالهای بزرگ یا 13000 هم پوشالهای مخصوصی هستند که بایستی به هنگام تعویض پوشال کولر آبی این سایز با استفاده از پوشالهای بسیار بزرگ اقدام به تعویض و برش آنها انجام شوند.

کیفیت پوشال کولر آبی به جنس چوب, نو یا کهنه بودن چوب, میزان خلوص چوب در پوشال, کیفیت دوخت پوشال و بسته بندی پوشال بستگی دارد. وزن پوشال نیز یکی از پارامترهای مهم در کیفیت پوشال قلمداد میشود.

ابعاد تقریبی پوشال کولر آبی به شرح زیر است . البته بایستی دقت کنید که بسته به برندهای مختلف کولر آبی و سایز اتاق کولر این ابعاد ممکن است تا 5 سانتی متر تلورانس داشته باشند.

سایز کولر          ابعاد پوشال

3000-3500      70×50
4500-5000     85×70
6500-7000     95×70

در داخل هر بسته سه عدد پوشال بوده و وزن تقریبی آنها بایستی حدود 1 کیلوگرم باشند.

در ایران پوشال کولر در کارگاههای مختلفی تولید و بسته بندی میشوند و کیفیت آنها بسته به وزن و پر بودن پوشال و همچنین نوع چوب استفاده شده و خلوص آن متغیر میباشد.

پوشالی که در اکثر کارخانه ها تولید میشود به پوشال سوزنی معروف است و این نام به دلیل ابعاد قطعات چوب مصرفی در پکهای پوشال میباشد.

پوشال کاج , سه کاج , زمستان , رز , گل , سه گل , سارا , کندوان , گل تهران , گل ایران , سرما , ساحل از تولیدکنندگان مطرح پوشال هستند. تقریبا میتوان گفت که به دلیل هزینه های حمل پوشال تقریبا کارخانه های پوشال هر استان وظیفه فروش و توزیع آنرا در سطح استان و شهرستانهای هم جوار انجام میدهند.

نحوه تعویض پوشال کولر سلولزی

تعویض پوشال کولر سلولزی هم تقریبا شبیه کولر آبی بوده , با این تفاوت که در کولرهای سلولزی پدهای سلولزی یا مقواهایی شبکه ای شده کار جذب و توزیع آب را در اتاقک کولر انجام میدهند. البته به نظر نمیرسد که فرق چندانی بین بهروری کولرهای آبی و سلولزی باشد و فقط کولرهای سلولزی کمی گران قیمت تر و لاکشری میباشند.

برای تعویض پوشال کولر سلولزی ابتدا یک دست پوشال هم سایز کولر تهیه کرده و بهتر است از پوشال های داخل کارتن باشد. برند بهترین نوع پوشال سلولزی کولان است که تحت نظر کارخانه انرژی تولید میشود.

بعد از تهیه پد کولر سلولزی درب های کولر را باز کرده و پوشال قدیمی را خارج کرده و با تمیز کردن درب های پوشال, پدهای نو را جایگزین میکنیم.

به دلیل قیمت بالا نیازی به تعویض پوشال کولر سلولزی در هر سال وجود نداشته و میتوان هر 4 یا 5 سال یکبار این کار را انجام داد. اما برای استفاده مجدد بهتر است, با خارج کردن پد کولر سلولزی از محل نصب آنها در هنگام سرویس کولر, اقدام به تمیز کردن و شستشوی آنها بکنیم.

قیمت پوشال کولر

قیمت پوشال کولر با گران شدن چوب و هزینه های تولید رشد بسیار زیادی داشته و در ده سال اخیر تقریبا بین 10 تا 15 برابر شده است. متاسفانه این مساله باعث میشود, که بسیاری از مردم اقدام به تعویض پوشال کولر نکنند, که این موضوع سبب در معرض قرار گرفتن آنها در معرض بیماری و حساسیت یا حداقل سخت تر شدن تحمل گرمای تابستان برای آنها میشود. در حال حاضر قیمت پوشال در فروشگاه های خرده فروشی بین 65 تا 90 هزار تومان میباشد. سایز و برند پوشال و البته انصاف فروشنده از عوامل موثر در قیمت فروش پوشال هستند. البته ممکن است به خاطر هزینه خرید و حمل, سرویس کار کولر کمی بیشتر از این مبلغ با مصرف کننده حساب کند.

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *