تعویض پوشال کولر انواع و نحوه خرید و نصب

تعویض پوشال کولر انواع و نحوه خرید و نصب

تعویض پوشال کولر آبی

سرویس و تعمیرات کولر ,  تعویض پوشال کولر آبی و سلولزی 09122437371

به طور معمول در هنگام سرویس و راه اندازی کولر به طور سالانه اغلب کسانی که کار راه اندازی و تعمیر کولر آبی را انجام میدهند , اقدام به تعویض پوشال کولر آبی میکنند . پوشال کولر آبی با جذب آب , محیط خنکی را در داخل بدنه کولر ایجاد کرده و کولر به هنگام پرتاب باد میزان زیادی از این خنکی را از طریق کانالها به محیط انتقال میدهد .

بهتر است هرساله کار تعویض پوشال کولر آبی را انجام دهید , چرا که احتمال دارد با آلودگیهای محیط و رطوبتی که در کولر وجود دارد , پوشال کهنه محل رشد قارچها و میکروارگانیسمها شده و یا ایجاد بیماریهای تنفسی و آلرژی کند .

علاوه بر این به مرور در طی گذشت زمان , گرد و غبار و آلودگی باعث کورشدن منافذ مورد نیاز برای جذب و توزیع قطرات توسط پوشال شده و راندمان کولر به شدت کاهش پیدا میکند . در ضمن با تعویض پوشال کولر آبی , میتوان گفت که وزیدن باد مطبوع و طبیعی را به صورت واضح میتوانید حس کنید .

در نتیجه نقش پوشال در کولر آبی یک پارامتر تعیین کننده محسوب میشود و تعویض آن را نمیتوان باری به هر جهت انجام داد .

به طور کلی به این سیستم خنک سازی کولر تبخیری یا آبی و در انگلیسی به آن Air cooler گفته میشود . در این نوع خنک سازی هوا از بیرون مستقیما به فضای جایی که قرار است خنک شود بوسیله پروانه انتقال داده میشود .

از این رو نقش پوشال کولر آبی در درجه حرارت ارسالی پررنگ تر شده و به همین جهت تعویض پوشال کولر به صورت دوره ای ضروری به نظر میرسد  . در برخی از کولرها به جای پوشالهای چوبی از پد سلولزی استفاده میشود و اصطلاحا به این نوع کولرهای آبی , کولر سلولزی میگویند .

پوشال کولر از چوب درختانی مانند سپیدار , بید و صنوبر در ابعاد خاصی تولید و در پکهاو توری های ویژه به هم دوخته میشوند . نخهای استفاده شده در پوشال کولر نیز معمولا از جنس چتایی یا کتان بنگلادشی یا مالایی میباشند .

ابعاد چوبهای رنده شده بایستی با ضخامت 1 میلی متر , عرض 1 تا 2 میلی متر و طول چندین سانتی متری باشند . معمولا هر بسته پوشال حاوی سه پد دوخته شده بوده و طول و عرض هر پد بسته به سایز کولر متفاوت میباشد .

از لحاظ تعداد دریچه ها اغلب کولرهای آبی از 6 بعد یک مکعب دارای یک کفی , یک سقف , سه دریچه پوشال خور و یک بعد جانبی یا از بغل متصل به کانال کولر میباشند . البته در برخی اماکن بسته به وضعیت کانال کشی کولر ممکن است که کولرهایی نصب شوند که به کولر بالازن مشهور بوده و این کولرها از 4 سمت دارای درب متحرک پوشال خور داشته و دریچه خروجی هوا از قسمت فوقانی کولر میباشد .

تعویض پوشال کولر

نحوه تعویض پوشال کولر آبی

برای تعویض پوشال کولر بعد از تهیه پوشال متناسب با اندازه کولر , ابتدا دریچه های کولر را باز کرده و روی زمین قرار میدهیم . سپس میله های پوشال گیر پوشال را بوسیله انبردست باز کرده و پوشال کهنه را از دریچه خارج کرده و سپس یک عدد از پوشالهای نو را جایگزین میکنیم . این کار در مورد سه دریچه کولر انجام میشود و بهتر است که هنگام تعویض پوشال در حد امکان به تمیزکاری دریچه های کولر نیز بپردازیم . بعد از تعویض پوشال کولر و شستشوی کف کولر و روغن کاری , اقدام به راه اندازی کولر کرده و در صورت کارکرد مناسب دریچه های کولر را رو جای خود ببندید .

برای بیرون آوردن دریچه کولر ابتدا بایستی دریچه را به سمت بالا فشار داده و مانند کرکره از سرجای خود بیرون بیاورید . برای اینکار یک یا دو شیار جای دست در قسمت پایینی هر دریچه کولر وجود دارد و در صورتیکه رسوب گرفتگی و زنگ زدگی مانع از بالا رفتن درب شدن بهتر است با استفاده از 1 پیچ گوشتی 2 سو این کار را انجام دهید . دقت کنید در هنگام تعویض پوشال کولر آبی هر درب را بعد از تعویض دقیقا سرجای خود قرار دهید . هرچند که دربها به یک اندازه هستند اما به دلیل جنس نه چندان قوی ورقه های آنها ممکن است در حد میلی متری با هم تفاوت سایز داشته باشند .

انواع پوشال کولر

به طور کلی پوشال کولر در چند اندازه اصلی اتاقی یا 2800 & پوشال 3000 یا 3500 & پوشال 4500 یا 5000 و پوشال 6500 یا 7000 تولید و به بازار عرضه میشود . البته پوشالهای بزرگ یا 13000 هم پوشالهای مخصوصی هستند که بایستی به هنگام تعویض پوشال کولر آبی این سایز با استفاده از پوشالهای بسیار بزرگ اقدام به تعویض و برش آنها انجام شوند .

ابعاد تقریبی پوشال کولر آبی به شرح زیر است . البته بایستی دقت کنید که بسته به برندهای مختلف کولر آبی و سایز اتاق کولر این ابعاد ممکن است تا 5 سانتی متر تلورانس داشته باشند .

سایز کولر          ابعاد پوشال

3000-3500      70×50
4500-5000     85×70
6500-7000     95×70

در داخل هر بسته سه عدد پوشال بوده و وزن تقریبی آنها بایستی حدود 1 کیلوگرم باشند .

در ایران پوشال کولر در کارگاههای مختلفی تولید و بسته بندی میشوند و کیفیت آنها بسته به وزن و پر بودن پوشال و همچنین نوع چوب استفاده شده و خلوص آن متغیر میباشد .

پوشالی که در اکثر کارخانه ها تولید میشود به پوشال سوزنی معروف است و این نام به دلیل ابعاد قطعات چوب مصرفی در پکهای پوشال میباشد .

پوشال کاج , سه کاج , زمستان , رز , گل , سه گل , سارا , کندوان , گل تهران , گل ایران , سرما , ساحل از تولیدکنندگان مطرح پوشال هستند . تقریبا میتوان گفت که به دلیل هزینه های حمل پوشال تقریبا کارخانه های پوشال هر استان وظیفه فروش و توزیع آنرا در سطح استان و شهرستانهای هم جوار انجام میدهند .

تعویض پوشال کولر سلولزی

تعویض پوشال کولر سلولزی هم تقریبا شبیه کولر آبی بوده , با این تفاوت که در کولرهای سلولزی پدهای سلولزی یا مقواهایی شبکه ای شده کار جذب و توزیع آب را در اتاقک کولر انجام میدهند . البته به نظر نمیرسد که فرق چندانی بین بهروری کولرهای آبی و سلولزی باشد و فقط کولرهای سلولزی کمی گران قیمت تر و لاکشری میباشند .

قیمت پوشال کولر

قیمت پوشال کولر با گران شدن چوب و هزینه های تولید رشد بسیار زیادی داشته و در ده سال اخیر تقریبا بین 10 تا 15 برابر شده است . متاسفانه این مساله باعث میشود که بسیاری از مردم اقدام به تعویض پوشال کولر نکنند که این موضوع سبب در معرض قرار گرفتن آنها در معرض بیماری و حساسیت یا حداقل سخت تر شدن تحمل گرمای تابستان برای آنها میشود . در حال حاضر قیمت پوشال در فروشگاه های خرده فروشی بین 60 تا 90 هزار تومان میباشد . سایز و برند پوشال و البته انصاف فروشنده از عوامل موثر در قیمت فروش پوشال هستند . البته ممکن است به خاطر هزینه خرید و حمل  , سرویس کار کولر کمی بیشتر از این مبلغ با مصرف کننده حساب کند .

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه