تعویض مغزی و شیر رادیاتور شوفاژ

تعویض مغزی و شیر رادیاتور شوفاژ

تعویض مغزی و شیر رادیاتور شوفاژ

رفع نشتی , تعمیر و تعویض مغزی و شیر رادیاتور شوفاژ

تلفن : 09122437371-22533080 سراسر تهران , شبانه روزی

عیب یابی , تعمیر , تعویض و رفع نشتی شیر رادیاتور شوفاژ, شیر رفت و برگشت

رفع چکه از شیر بالا و پایین رادیاتور , اتصالات , رادیاتور و لوله کشی شوفاژ و پکیج

تعویض مغزی و شیر رادیاتور شوفاژ

نحوه تعویض مغزی شیر رادیاتور شوفاژ

برای تعویض مغزی شیر رادیاتور شوفاژ بایستی ابتدا شیر فلکه قطع کن رفت و برگشت شوفاژ را بسته و پس از تخلیه آب رادیاتور با یک آچار تخت یا فرانسه اقدام به باز کردن مغزی شیر رادیاتور و نصب مغزی نو به جای آن میکنیم . این کار ظاهرا خیلی دردسر ندارد اما در عمل ممکن است کمی با مشکلات مواجه شویم .

بهتر است در هنگام تعویض شیر و مغزی شیر رادیاتور شوفاژ دستمال و تشت آب برای جلوگیری از نشتی و جریان آب به سمت فرش یا وسایل منزل دم دست داشته باشد .

مشکل اساسی تهیه مغزی شیر رادیاتور منطبق با روی شیر موجود است که بایستی با توجه به برند شیر رادیاتور آنرا تهیه کنید . در اغلب ساختمانها به دلیل قیمت و کیفیت خوب معمولا از شیر رادیاتور گرما یا گرمافر یا اسامی شبیه به آن در نصب رادیاتور استفاده میشود که میتوانید با پیدا کردن حرف G یا نمادی شبیه آن روی بدنه شیر از مشابه بودن مغزی شیر رادیاتور گرما اطمینان حاصل کنید و برای خرید مغزی شیر رادیاتور به دنبال مغزی شیر گرما بگردید . در صورتیکه شیر رادیاتور مورد نظر متفاوت باشد بهتر است که از تعویض مغزی شیر رادیاتور منصرف شده و کل شیر رادیاتور را عوض کنید .

لازم به ذکر است که فقط شیرهای رفت رادیاتور دارای مغزی جداگانه هستند , و در صورت خرابی و نشتی شیر برگشت به دنبال تعویض مغزی آن نباشید .

مساله بعدی این است که با وجود تعویض مغزی ممکن است رسوبات موجود در بدنه شیر یا تفاوت میلیمتری در قالبهای آنها نتوانید به درستی کار تعویض مغزی و آب بندی شیر را به خوبی انجام دهید و بنابراین با توجه به زیاد نبودن تفاوت قیمت شیر رادیاتور و مغزی شیر ما به شما پیشنهاد میکنیم که کل شیر را تعویض نمایید .

تعویض مغزی و شیر رادیاتور شوفاژ

تعویض شیر رادیاتور شوفاژ

تعویض شیر رادیاتور شوفاژ به مانند تعویض مغزی بعد از قطع کردن شیر فلکه ورودی واحد از موتورخانه یا پکیج صورت میگیرد . بعد از قطع کردن جریان مدار گرمایش و تخلیه آب رادیاتور با بازکردن رادیاتور اقدام به تعویض شیر مینیماییم .

در صورت قدیمی بودن لوله کشی شوفاژ به دقت مواظب باشید که لوله کشی رادیاتور دچار آسیب دیدگی نشود .

انواع شیر رادیاتور شوفاژ

هر رادیاتور شوفاژ دارای دو شیر رفت و برگشت یا شیر بالا و پایین میباشد . شیر بالا مدار رفت گرمایش را کنترل میکند و کمی بزرگتر است و شیر برگشت در مسیر برگشت قرار داشته و به شیر زانو یا شیرقفلی نیز نامیده میشود .

معمولا در خرابی شیرهای رادیاتور نشتی از شیر بالا اتفاق میفتد و نشتی از شیر پایین به دلیل اینکه کمتر استفاده میشوند کمتر حادث میشود . شیرهای بالا رادیاتور هم به دسته شیرهای معمولی و شیرهای ترموستاتیک تقسیم بندی میشوند .

شیر معمولی یا دستی شیر رادیاتوری است که کنترل شدت جریان توسط کاربر انجام شده و در شیر رادیاتور ترموستاتیک شیر روی یک دمای معین تنظیم و مورد استفاده قرار میگیرد .

 

تعویض مغزی و شیر رادیاتور شوفاژ

در شکل بالا نقاطی که مشخص شده اند , مواردی هستند که احتمال نشتی از آنها وجود دارد و برای هرکدام ممکن است راه حل هایی جداگانه وجود داشته باشد .

اجزای شیر رادیاتور

شیر رادیاتور به عنوان باز و بست و کنترل کننده شدت گردش آب در مدار شوفاژ نقش مهمی در تنظیم درجه حرارت منزل داشته و در فصول سرما بسیار مورد استفاده قرار میگیرد . بسته به شرایط انواع مختلفی داشته و در انواع رادیاتور و نصب حوله خشک کن به کار گرفته میشوند.

شیر رادیاتور رفت شامل 4 قسمت کله گی , مغزی شیر , تنه شیر و مهره دنباله شیر میباشند. کلگی شیر بخش پلاستیکی شیر است که توسط آن مغزی شیر را میچرخانیم. مغزی شیر با چرخیدن روی تنه باعث باز و بسته و کم و زیاد شدن شدت جریان میشود. آب بندی بین مغزی و  تنه شیر با نشستن قسمت مخروطی مغزی شیر در داخل تنه شیر بوده و هیچ نوع واشر لاستیکی در آنها بکار رفته نشده است , چرا که آب گرم باعث خرابی مکرر واشر لاستیکی میگردد . طراحی شیر و مغزی رادیاتور شوفاژ به قدری دقیق است که با قرار گرفتن مغزی در کف شیر هیچ آبی نمیتواند عبور کند . به همین دلیل برای ساخت شیر رادیاتور از فلز برنج استفاده میکنند که تراش آن بسیار دقیق است .

دنباله و مهره شیر رادیاتور هم برای متصل شدن شیر به رادیاتور میباشد . سمت دیگر شیر که به لوله کشی بیرون آمده از دیوار متصل میشود , یک مادگی 1.2 اینچ است .

علل نشتی شیر و مغزی رادیاتور

این مساله به خصوص در ابتدای فصل سرما و پس از بستن شوفاژ بسیار رایج است , چرا که انقباض و انبساط سیستم لوله کشی شوفاژ موجب تغییرات و فشار روی هم قطعات از جمله شیرالات و اتصالات شوفاژ میبشود .

ترک خوردن و نشتی از اتصالات کف و دیوار لوله شوفاژ , نشتی از مهره و دنباله شیر رادیاتور , نشتی از بدنه شیر , نشتی از مغزی و نافی شیر رادیاتور از علل عمده خرابی و نیاز به تعویض شیر و مغزی شیر رادیاتور شوفاژ میباشند .

به دلیل مشکل بودن این مساله هم ما پیشنهاد میکنیم خود راسا به آن دست نزنید , چرا که مهارت و تجربه زیادی در تعمیرات مربوط به تعمیر و تعویض مغزی شیر رادیاتور نیاز دارید .

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه