لیست قیمت اتصالات گالوانیزه 1402

لیست قیمت اتصالات گالوانیزه 1402

اتصالات گالوانیزه Galvanized fittings

اتصالات گالوانیزه به دلیل ویژگیهای منحصر به فرد در اجرا و تعمیرات انواع لوله کشی ساختمان کاربردهای زیادی داشته و دارند. اجرای لوله کشی آب سرد و گرم و شوفاژ, نصب شیرالات بهداشتی و حتی استفاده محدود در لوله کشی گاز و فاضلاب از کاربردهای اتصالات گالوانیزه هستند. البته خارج از کاربردهای ساختمانی نیز در بسیاری از صنایع این اتصالات مورد استفاده قرار میگیرند.

جهت دریافت جدیدترین لیست قیمت اتصالات گالوانیزه به وبسایت پایپ بازار مراجعه کنید.

اتصالات گالوانیزه از جنس چدن یا فولاد روی اندوده شده بوده و در گذشته برای اجرای لوله کشی گالوانیزه آب جزو لاینفک لوله کشی ساختمان بوده اند. اما در حال حاضر با ورود لوله های پلیمری و اجرای کمتر لوله کشی گالوانیزه, بیشتر در موتورخانه, رایزر اصلی آبرسانی و خرده کاری های تعمیراتی لوله کشی و نصب شیرالات استفاده میشوند. با این وجود در حال حاضر از پرمصرف ترین اتصالات لوله کشی ساختمان و صنعتی محسوب میشوند.

اتصالات گالوانیزه

برند اتصالات گالوانیزه

اتصالات گالوانیزه از لحاظ نحوه تولید به 2 نوع اتصالات سرد و گرم تقسیم بندی میشوند. ضخامت و نوع آبکاری نقش مهمی در طول عمر اتصالات داشته و میتواند در کیفیت لوله کشی تاثیر مستقیم بگذارد. از این رو لازم است در پروژه ها و اماکن حساس از اتصالات گالوانیزه مرغوب استفاده شود. اتصالات نوع گرم از لحاظ کیفی برای اجرای لوله کشی و رفع نشتی لوله آب بسیار بهتر از اتصالات نوع سرد هستند.

در بازار امروز برندهای مختلف داخلی و خارجی از اتصالات آهنی سفید یافت میشوند که میتوان به شرح زیر آنها را تقسیم بندی کرد.

  • اتصالات برزیل Tupy
  • اتصالات گالوانیزه جرج فیشر
  • اتصالات مک چینی
  • اتصالات چینی معمولی
  • اتصالات ایرانی

هریک از اتصالات فوق به جهت کیفیت متفاوت بوده و به دلیل تفاوت های قیمتی در کارهای مختلف لوله کشی ساختمان مورد استفاده قرار میگیرند. از آنجا که وزن و جثه اتصالات آهنی در کنار کیفیت ساخت آنها نقش مهمی در قیمت و مرغوب بودن این کالا دارد.

  • اتصالات برزیلی

اتصالات گالوانیزه برزیلی از با کیفیت ترین اتصالات دنده ای در کل دنیا هستند. این برند از اتصالات مشهور, هم از لحاظ وزنی و هم از نظر کیفیت آبکاری بسیار در سطح بالایی قرار داشته و البته قیمت بالایی هم دارند. کاربرد این اتصالات هم در پروژه های صنعتی و هم در ساختمان های بزرگ در خطوط اصلی آب بسیار زیاد است.

مشاهده و دانلود لیست قیمت اتصالات گالوانیزه برزیل با مارک Tupy

tupy price list

  • اتصالات جرج فیشر

اتصالات جرج فیشر از جمله اتصالات با کیفیت هستند, که نه به اندازه برزیل, اما در حد خود مصرف نسبتا خوبی دارند.

  • اتصالات گالوانیزه مک

اتصالات مک به دلیل کیفیت خوب و قیمت مناسب از پرمصرف ترین های گالوانیزه به حساب می آیند. این اتصالات با وجود ساخت چین بودن کیفیت و وزن خوبی داشته و قیمت خوب آنها باعث شده فروش بالایی در پروژه های ساختمانی داشته باشند.

  • اتصالات چینی معمولی

اتصالات چینی از دیرباز به عنوان مصرفی ترین اتصالات ساختمان بوده و هم اکنون نیز به دلیل قیمت پایین و کیفیت نسبتا خوب طرفداران بسیاری دارد. البته این اتصالات به اندازه اتصالات گالوانیزه برزیلی,جرج فیشر و مک کیفیت ندارند, اما قیمت مناسب آنها باعث شده که برای کارهای خرده کاری طرفداران بسیاری داشته باشند.

  • اتصالات ایرانی

تولید اتصالات گالوانیزه ایرانی به دلیل افزایش قیمت ارز در چند سال اخیر رونق گرفته و برخی از آنها کیفیت مناسبی دارند. قیمت این اتصالات تقریبا هم رده اتصالات چینی معمولی یا پایین تر از آنها بوده و بسته به سازنده  کیفیت های معمولی و وزن متوسطی دارند.

انواع اتصالات دنده ای سفید

اتصالات گالوانیزه از لحاظ کاربرد در اشکال مختلفی تولید و استفاده میشوند.  این نکته را یاد آور شویم که اتصالات گالوانیزه در انواع سیاه هم وجود داشته که بیشتر در لوله کشی گاز و شوفاژ به کار میروند, اما از لحاظ کاربرد و شکل, ساختاری کاملا شبیه هم دارند.عمق رزوه اتصالات, اندازه و طول اتصالات و نوع کلاس دنده ها نیز ممکن است تفاوتهایی در کیفیت آنها ایجاد کند.

در ادامه به بررسی اسامی اتصالات گالوانیزه و کاربردهای آن میپردازیم.

زانوی گالوانیزه ELBOW

زانوی گالوانیزه برای تغییر جهت در لوله کشی استفاده شده و یکی از مهمترین انواع اتصالات گالوانیزه محسوب میشود. زانویی دنده ای در دو شکل زانوی 90 و 45 درجه تولید و در برخی از سایزهای پایین زانوی تبدیلی هم وجود دارد. رانو گالوانیزه دارای دو سر داخل دنده است و به لوله رزوه شده یا اتصال دنده بیرون متصل میشود.

زانو گالوانیزه

سه راه گالوانیزه TEE

سراهی گالوانیزه برای انشعاب گیری استفاده میشود. سه راهی گالوانیزه دارای 3 سر داخل دنده بوده و معمولا به شکل T میباشد. به غیر از سایزبندی مساوی, نوع تبدیلی آن هم وجود دارد که برای انشعاب گرفتن از یک سایز بزرگ به قطر کوچک تر استفاده میشود.

زانو چپقی گالوانیزه Street Elbow

زانوی چپقی درست شبیه زانوی معمولی گالوانیزه است, با این تفاوت که یکسر آن دنده از رو دارد. کاربرد آن هم درست شبیه زانویی تغییر جهت لوله کشی در زوایای 45 و 90 درجه است. منتها در برخی موارد برای کاهش مصرف مغزی, میتوان از چپقی استفاده کرد.

مغزی گالوانیزه Nipple

این اتصال پرمصرف یک اتصال صاف با دو سر دنده از رو بوده که برای متصل کردن اتصالات و انواع شیر و تجهیزات دیگر لوله کشی مورد استفاده زیادی دارد.

بوشن گالوانیزه Coupling

بوشن گالوانیزه یک اتصال مستقیم برای مرتبط کردن دو لوله یا اتصال روپیچ است. بوشن دنده ای از اتصالات اصلی به حساب آمده و دو سر داخل دنده دارد.

انواع اتصالات گالوانیزه

تبدیل گالوانیزه Reducer

همان طور که از نامش پیداست, تبدیل برای تبدیل و کاهش سایز لوله کشی نصب میشود. به طور معمولا اتصالات گالوانیزه تبدیل در سر سایز بیشتر روپیچ دنده و در سر کمتر داخل دنده هستند. اما تبدیل هایی هم وجود دارند که دو سر داخل دنده بودن و به بوشن تبدیلی یا بوشن کوزه ای معروف هستند, که کاربرد کمتری دارند.

تبدیل اتصالات گالوانیزه

روپیچ توپیچ گالوانیزه Female Conector

بوشن روپیچ توپیچ یکی از اتصالات خاص گالوانیزه برای امتداد و اضافه کردن لوله کشی در نقاطی است که نیاز به مقدار کمی جابجایی وجود دارد. این نوع اتصال به خصوص برای نصب شیرالاتی که لوله کشی در داخل دیوار مانده کاربرد زیادی دارد.

روپیچ توپیچ گالوانیزه

مهره ماسوره گالوانیزه Union

مهره ماسوره گالوانیزه یکی از اتصالات مهم در نقاطی است که دو خط لوله کشی یا شیرالات اصلی و فرعی ساختمان به هم رسیده و اصطلاحا قرار است به یکدیگر قفل شوند. مهره ماسوره در نصب در کنار شیرفلکه,کنتور, پمپ آب و تجهیزات این چنینی نصب شده تا در مواقع نیاز مانند نیاز به تعمیرات این لوازم لوله کشی, بتوان بدون دردسر اقدام به باز کردن این تجهیزات نمود. مهره ماسوره ها اغلب دارای دو سر داخل دنده هستند.

مهره ماسوره اتصالات گالوانیزه

درپوش Cap

درپوش گالوانیزه یکی از اتصالات مهم به خصوص در هنگام اتمام لوله کشی و برای تست سیستم لوله کشی قبل از نصب شیرالات به کار میروند. به طور معمول درپوش دارای دنده روپیچ بوده و در بازار این نوع کورکن را به نام درپوش ساده و درپوش داخل دنده را که کم مصرف تر است به نام کپ میشناسند.

چهار راهی, پل, سیفون گالوانیزه, سراهی کنج, مغزی تبدیلی از دیگر اتصالات کم مصرف تر اتصالات دنده ای هستند.

سایز اتصالات گالوانیزه

سایز معمول اتصالات مورد استفاده در ایران از قطر 1/2 اینچ تا 4 اینچ است. البته ممکن است در برخی مواقع نمره بازاری آنها را استفاده کنند.

در بازار ایران به سایز 1/2 اینچ نمره 2 , به سایز 3/4 اینچ نمره 2/5, به قطر 1 اینچ نمره 3, به اتصالات 11/4 اینچ نمره 4, به سایز 11/2 شماره 5, به سایز 2 اینچ نمره 6 , به سایز 21/2 نمره 7, به قطر 3 اینچ نمره 8, به سایز 4 اینچ نمره 10, به قطر 5 اینچ نمره 12 و به قطر 6 اینچ 15 گفته میشود.

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *