علت سرریز آب از منبع انبساط

علت سرریز آب از منبع انبساط

سرریز آب از منبع انبساط

پیدا کردن علت سرریز آب از منبع انبساط موتورخانه با چند آزمایش ساده و صرف کمی وقت به راحتی امکان پذیر است. سرریز شدن آب  منبع انبساط دلایل مختلفی دارد که با آزمون و خطا میتوان پی به علت اصلی  و رفع آن اقدام نمود.

سرریز شدن منبع انبساط حتی در حد کم, علاوه بر هدر رفت آب و کاهش راندمان موتورخانه میتواند موجب آسیب به ایزوگام و عایق کاری پشت بام شود, از این رو عیب یابی علت سرریز آب و تعمیر منبع انبساط و رفع آن بایستی در اسرع وقت انجام شود.

سرریز شدن آب منبع انبساط

علت سرریز آب از منبع انبساط

برای عیب یابی منبع انبساط ابتدا به طور خلاصه به بررسی عملکرد منبع انبساط میپردازیم. منبع انبساط در سیستم های گرمایشی از جمله موتورخانه به منظور جلوگیری از فشار به سیستم نصب شده و در صورت بالا رفتن حجم آب مدار گرمایش در اثر گرما, منبع انبساط جلوی فشار بیش از حد به دیگ, منبع و لوله های موتورخانه را میگیرد. برای این منظور یک لوله ورودی از رفت شوفاژ و یکی لوله خروجی برگشت شوفاژ در منبع انبساط وجود دارد.از طرفی در صورت نشتی از یکی از لوله های شوفاژ منبع انبساط از طریق شیر شناور نصب شده بر روی خود, آب کسر شده را جبرا میکند. یعنی منبع انبساط دارای دو عملکرد است, اولی جبران انبساط احتمالی و و دومی جبران آب کسرد شده از سیستم موتورخانه. بدین م

به طور کلی دو دلیل اصلی برای سرریز شدن آب از منبع انبساط وجود دارد. که ممکن است دلایل خاصی داشته باشند. البته ایرادات ذکر شده به غیر از اشتباهات احتمالی در طریقه نصب منبع انبساط باز میباشند.

نقص در عملکرد شناور منبع انبساط

در صورت عدم توانایی شناور در قطع کردن آب ورودی به منبع, سرریز شدن آب از منبع انبساط حتمی است. کارکرد صحیح شناور انبساط را میتوانید با احتیاط و با بالا و پایین کردن میله شناور با دست به راحتی امتحان کنید.صحیح عمل نکردن شناور دلایلی به شرح زیر میباشند.

  • سوراخ شدن توپی منبع انبساط
  • تراز نبودن فلوتر و توپی انبساط
  • تنظیم نبودن شناور و توپی انبساط
  • وجود آشغال در شیر پرکن شناور
  • خراب شدن شیر شناور به علت خرابی واشر و قطعات

در صورت سوراخ بودن توپی, آنرا تعمیر یا تعویض کرده و در صورت نصب اشتباه و عدم رگلاژ صحیح شناور را درست نصب کنید. اگر شناور با تمیز کردن درست نشد ناچار به تعویض شناور منبع انبساط هستیم. در صورت سالم بودن عملکرد شناور علت سرریز شدن ورود آب از دو سوراخ دیگر یعنی ورودی و خروجی مدار شوفاژ به داخل منبع انبساط است, که این مورد بایستی توسط متخصصی عیب یابی شود.

ورود آب از سیستم شوفاژ

ورود آب از مدار گرمایش به منبع انبساط یکی از دلایل سرریز آب از انبساط است. این اشکال در حالت عادی اشکالی ندارد, اما لبریز شدن منبع میتواند نشانه وجود یک مشکل در سیستم بوده که میتواند عملکرد موتورخانه را تحت تاثیر قرار دهد. دلایل فوق را از شایع ترین علت ورود آب از سیستم شوفاژ به منبع انبساط پشت بام میتواند دانست.

سوراخ شدن دیواره داخلی منبع دوجداره یا کویل های منبع کویلی

یکی از دلایل رایج سرریز شدن منبع انبساط وجود یک سوراخ یا روزنه بین جداره داخلی منبع دوجداره یا کویل منبع کویل دار است. تعویض و نصب منبع دوجداره یا تعویض کویل منبع کویلی هم تنها راه حال چنین مشکلی است.

بالا رفتن بیش از حد دمای موتورخانه 

افزایش دمای موتورخانه سبب میشود, درجه حرارت و در نتیجه حجم آب شوفاژ زیاد شده و موجب سرزیر شدن آب از منبع انبساط شود. این مساله چند دلیل دارد, یا درجه ترموستات دیگ بالا بوده و مشعل مدام کار میکند و بدین ترتیب حجم آب شوفاژ افزایش پیدا میکند و یا به دلیل خراب بودن ترموستات, مشعل خاموش نشده و یکسره شعله داخل دیگ را روشن نگه داشته است.

علت سرریز شدن آب منبع انبساط

نکته دیگری که در موتورخانه های دارای دو بویلر یا دیگ شوفاژ به وجود می آید, این است که با خاموش کردن یکی از دیگها, آب دیگ مذکور سرد شده و منقبض میشود. این انقباض سبب موجب بازشدن پرکن آب انبساط از دیگ خاموش شده و با ورود به سیستم یکپارچه کلکتورهای موتورخانه( در صورت باز بودن شیر فلکه های متصل) سبب افزایش حجم آب سیستم و سرریز آب از منبع انبساط دیگر روشن میشود. در اصل با خاموش کردن یک دیگ, منبع انبساط دیگ دیگر سرریز میشود. که البته این سرریز موقتی میباشد.

جهت جلوگیری از تکرار این مورد میتوان با متصل کردن دو منبع انبساط به یکدیگر از سرریز شدن باعث یکپارچه نمودن این منابع انبساط نمود.

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه