فلوسوئیچ پکیج چیست ؟ تعویض و تعمیر فلومتر

فلوسوئیچ پکیج چیست ؟ تعویض و تعمیر فلومتر

فلوسوئیچ پکیج

عیب یابی , تعمیر و تعویض فلوسوئیچ پکیج دیواری

پکیج شوفاژ دیواری به عنوان یک دستگاه گرمایشی و تولید آبگرم دو عمل موازی را انجام میدهد و در این راه برای اتوماسیون و دورشدن از تنظیمات دستی به قطعاتی نیاز دارد که یکی از این قطعات فلوسوئیچ پکیج دیواری میباشد. فلوسوییچ یکی از لوازم یدکی کنترلی در مدار ورود آب مصرفی پکیج میباشد که در بسیاری از موارد تعمیر پکیج نیاز به تعویض یا تعمیر دارد.

فلوسوئیچ پکیج چیست water flow switch

فلوسوئیچ پکیج یک کلید قطع و وصل و کاهش یا افزایش شدت جریان است که از طریق برد پکیج دستورهای مقتضی را صادر میکند . هنگامی که آب گرم باز میشود، در مسیر آب سرد ورودی به پکیج، شناور تفلونی موجود در فلوسوئیچ به سمت بالا حرکت کرده و چون مگنت آهنربایی در قسمت بالای این شناور وجود دارد، میدان مغناطیسی ایجاد می‌کند که موجب اتصال کنتاکت های رله فلوسوئیچ و برقراری جریان در پکیج می‌شود. جریان برق ایجاد شده به سمت برد الکترونیکی هدایت و دستور باز کردن مسیر آب را به برد کنترل دستگاه می‌دهد. بنابراین به این طریق فلوسوئیچ باعث روشن شدن پکیج و باز شدن مسیر آب گرم خروجی از پکیج می‌گردد.

تعمیر فلوسوئیچ پکیج

تفاوت فلوسوئیچ و فلومتر

 1. یکی از فرق های این 2 تعداد سیم‌هاست که به ترتیب دو سیم و سه سیم هستند .
 2. فلومتر علاوه بر ارسال سیگنال به برد دستگاه و باز کردن جریان آب گرم ، کنترل میزان آب و تنظیم دمای آن را هم بر عهده دارد .
 3. فلومتر نسبت به فلوسوئیچ دقت بیشتر و تلورانس کمتری دارد.
 4. امکان جایگزینی فلوسوئیچ به جای فلومتر وجود دارد اما نصب فلومتر به جای فلوسوییچ خیر.

روش تست فلوسوییچ

جهت تست فلوسوئیچ انواع پکیج کافیست شیر آب گرم را باز کنید. در صورت سالم بودن باید چراغ سبز رنگ در پکیج انالوگ شماچشمک بزند.

البته اگر شما پکیج ایران رادیاتور داشته باشید چراغ های روی پکیج هر دو با هم چشمک خواهند زد و اگر پکیج بوتان داشته باشید یک چراغ روی آن چشمک خواهد زد.

اگر پکیج شما از انواع دیجیتال باشد تصویر یک شیر آب گرم روی مانیتور خواهید کرد. با این روش موفق به انجام تست صحت عملکرد فلوسوییچ شده اید.

نشانه های خراب بودن فلوسوئیچ پکیج

در صورت خراب شدن فلوسوییچ ، پکیج از وضعیت گرمایشی به حالت تابستانی تغییر نکرده و آب گرم خارج نمیشود.

در شرایط کارکرد تابستانی پکیج خاموش میماند.

سرد بودن آب گرم مصرفی.

عملکرد پکیج به صورت یکسره در حالت تابستانه با وجود بسته بودن شیر آب گرم.

علل خرابی فلوسوییچ

فلوسوئیچ مدل 2 سیم از 7 قطعه مختلف به اسامی پین، مغزی برنجی، اورینگ، شناور تفلونی، مغناطیس شناور، سنسور مغناطیس و بدنه در کنار سیم های رابط  به برد پکیج ساخته شده است.

حال در ادامه دلایل از کار افتادن فلوسوییچ پکیج را با توجه به خرابی قطعات آن واکاوی میکنیم.

قطع شدن سیم های فلوسوئیچ

گام نخست برای عیب یابی و یا تعمیر فلوسوئیچ پکیج ایران رادیاتور این است که سر سیم‌های این قطعه را اتصال کوتاه کنید در صورت روشن شدن پکیج ، فلوسوییچ خراب است چرا که فلوسوئیچ نباید یکسره عمل کند و تنها باید در حالت روشن کردن آب گرم و اتصال کنتاکت­های فلوسوئیچ، روشن شدن پکیج صورت گیرد.

تجمع رسوب در مغزی و اورینگ فلوسوئیچ

در بسیاری از موارد خراب شدن فلوسوییچ به علت تجمع رسوب املاج داخل آب ورودی به پکیج در داخل قسمت اورینگ یا مغزی فلوسوئیچ است.

در این وضعیت با اینکه میزان فشار آب در دستگاه بالاتر از نیم بار است، شناور تفلونی داخل فلوسوئیچ تکان نخورده تا شرایط مغناطیسی مورد نیاز در قطعه را ایجاد کند.

چرا که رسوبات جمع شدن در مغزی و اورینگ فلوسوییچ حجم آب ورودی به آن را کم میکند. همین مطلب دلیل اهمیت نصب رسوبگیر در دستگاه را خاطر نشان می کند.

از سوی دیگر به منظور کم کردن احتمال بروز این مشکل در فلوسوئیچ از فیلتر قبل از نصب فلوسوئیچ در پکیج استفاده می شود که در هنگام راه اندازی پکیج شستشوی این فیلتر بخشی از سرویس پکیج محسوب میشود و میتوان با استفاده از این روش ایجاد رسوب در تمامی قطعات را به کمترین میزان ممکن رساند.

تعمیر فلوسویچ پکیج و سرویس پکیج در این موارد با تعویض یا تمیز کردن صافی قبل از آن و یا تمیز یا تعویض کردن اورینگ و مغزی درون فلوسوئیچ انجام میگردد.

گیرکردن فلوسوییچ

در حالت استاندارد بایستی پس از بسته شدن شیر آب گرم مصرفی پکیج از وضعیت تابستانی خارج شده و خاموش گردد . اما در وضعیتی که فلوسوئیچ از کار میفتد، این عمل انجام نشده و پکیج همچنان در وضعیت تابستانی و روشن باقی خواهند ماند. استمرار وجود چنین مساله ای می‌تواند عوارض زیادی را در پکیج ایران رادیاتور به دنبال داشته باشد که مشتمل بر چکه آب از پکیج، گرم شدن پکیج، خرابی پمپ پکیج و در نهایت کاهش راندمان و عمر مفید دستگاه می‌باشد و فورا باید نسبت به تعویض فلوسوئیچ اقدام نمود.

خراب شدن سنسور مغناطیسی پکیج

در صورت خرابی سنسور مغناطیسی , پکیج توانایی تأمین آب گرم مصرفی ندارد و تنها راه ممکن  برای رفع عیب ، تعویض فلوسوئیچ پکیج می‌باشد , چرا که در وضعیت خرابی سنسور مغناطیسی، جریان الکتریسیته برای رساندن پیام به برد پکیج متصل نخواهد شد. در بیشتر مواقع سرویس کار پکیج ایران رادیاتور , بوتان یا برندهای ایرانی مشابه در هنگام سرویس پکیج از رسوب‌گیر یا فیلتر در مسیر آب ورودی قبل از نصب فلوسوئیچ استفاده می‌کنند که این موضوع موجب جلوگیری از بروز این مساله می‌شود.

عدم چرخش قطعه شناور فلوسوئیچ

علت اصلی این مشکل احتمالا اتصال جابجای لوله‌های شیلنگ آب گرم و سرد باشد . با اتصال صحیح شیلنگ‌ آب گرم و سرد می‌توان مشکل فلوسوئیچ پکیج  را به سهولت مرتفع نمود.

جمع شدن رسوب در مسیر آب ورودی

فلوسوئیچ در مسیر آب سرد ورودی نصب شده و زمانی که این مسیر در قسمت لوله آب ورودی و یا مغزی فلوسوئیچ توسط رسوبات بسته شود کم بودن دبی آب ورودی شده و شناور تفلونی بالا نرفته و سیکل مغناطیسی برای بوجود آمدن جریان برق تولید نمی‌کند. برای رفع این مشکل باید اورینگ (مغزی) فلوسوئیچ تمیز یا عوض شود.

تعویض فلوسوئیچ پکیج

تعویض فلوسوییچ پکیج

موقع نصب فلوسوئیچ روی پکیج نخستین مساله ای که باید در نظر داشته باشید این است که زمان نصب، جای کافی جهت بررسی , تعمیر و تعویض در صورت لزوم وجود داشته باشد.

جهتی که فلوسوییچ باید به سمت آن نصب شود روی پکیج و در محل ورود جریان آب سرد نمایش داده شده است که لازم است حتما طبق آن عمل نمایید.

برای تعویض فلوسوئیچ پکیج دیواری نخست بایستی فلوسوئیچ متناسب با پکیج خود را که در دو جنس پلاستیکی و برنجی موجود است, را تهیه کنید که در مورد فلوسوئیچ پکیج ایران رادیاتور و بوتان ، نوع پلاستیکی کیفیت بهتری دارد.

هزینه تعویض و تعمیر فلوسوییچ پکیج را در تعرفه تعمیرات پکیج ۱۴۰۲ میتوانید مشاهده کنید.

نحوه تعویض فلوسوئیچ پکیج

 1. جریان آب , برق و گاز پکیج را قطع کنید .
 2. قاب پنل پکیج را باز نمایید .
 3. با بازکردن شیر تخلیه , آب موجود در پکیج را خالی کنید .
 4. کنسول پنل جلوی پکیج را پایین بکشید .
 5. هم اکنون میتوانید فلوسوئیچ پکیج را بر روی لوله مسی آب ورودی در کنار پمپ پکیج  مشاهده کنید.  این قطعه سیاه رنگ است و شکل استوانه ای دارد .
 6. سیم های ارتباطی بین فلوسوییچ و برد را قطع کنید .
 7. فلوسوئیچ بوسیله مغزی دنباله دار به داخل لوله متصل است، بنابراین با استفاده از آچار مناسب مغزی را کمی باز و آزاد کرده و فلوسوئیچ را آهسته به سمت جلو بکشید . پیش از انجام این کار پین نگهدارنده فلوسویچ را بردارید .
 8. یکی از قطعات مهم در نصب و تعویض فلوسوییچ ارینگ آن است که در هنگام تعویض بهتر است آنرا نیز با اورینگ نو جایگزین کنید.
 9. حال میتوانید با دقت فلوسوئیچ نو را جایگزین قدیمی نمایید.
 10. دو سیم ارتباطی در فلوسوئیچ جدید را به برد پکیج متصل کنید.
 11.  مغزی فلوسوئیچ را چند دور توسط آچار مناسب برای بستن فلوسوئچ بپیچانید.
 12. قاب و کنسول پکیج را مجددا نصب کنید.
 13. شیر آب ورودی پکیج را باز کرده , برق پکیج را متصل کرده و شیر گاز را باز کنید.
 14. در مرحله آخر اقدام به آبگیری , آب بندی و تست پکیج نمایید تا از عملکرد صحیح فلوسوئیچ و پکیج دیواری مطمین شوید.

 

 

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاه (1)

 • محمد اسماعیلی پاسخ

  ممنون از لطف شما

  ژوئن 13, 2022 at 7:09 ق.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *