آموزش نصب برزنت کولر آبی + قیمت و اندازه انواع برزنت

آموزش نصب برزنت کولر آبی + قیمت و اندازه انواع برزنت

آموزش انتخاب و نصب برزنت کولر

در این نوشته به نحوه نصب برزنت کولر آبی و قیمت انواع برزنت کشی , گیره ای , تسمه ای و طریقه نصب آنها میپردازیم. برزنت کولر یک تک پارچه دوخته شده است که بین دهانه خروجی باد کولر و کانال ورودی به ساختمان قرار  میگیرد. استفاده از برزنت آماده پارچه ای برای کولر در اتصال کولر به بدنه کولر باعث میشود, که صدا و لرزش کولر به میزان زیادی کاهش پیدا کرده و دلیل اصلی استفاده از پارچه همین موضوع میباشد. جنس برزنت در سالهای گذشته از برزنت که پارچه ای بافته شده از الیاف طبیعی پنبه و کتان بوده و در حال حاضر بیشتر از پارچه های پلیمری به نام کانتینری ساخته میشود.

یکی از بخشهای مهم در هنگام سرویس و تعمیر کولر آبی چک کردن و بررسی برزنت و رفع عیب احتمالی آن میباشد. چرا که حتی خرابیهای جزیی  برزنت میتوان بخش مهمی از باد خنک تولید شده توسط کولر را به هدر دهد.

در صورت نیاز به خدمات تاسیسات ساختمان, کولر آبی و نصب برزنت کولر آبی با ما تماس بگیرید. 09122437371-22533080 سراسر تهران, بدون تعطیلی

برزنت کولر

اندازه برزنت کولر

ابعاد برزنت کولر بسته  به سایز کولر و فاصله بین دهانه کولر و کانال بستگی دارد. هرچقدر که فاصله کولر با کانال کولر کمتر باشد, عرض دهانه کولر نیز کاهش پیدا کرده و این موضوع از لحاظ بازدهی و راندمان کولر آبی بهتر است. به طور استاندارد عرض برزنت کولر بین 30 تا 40 سانتیمتر است که البته در برخی کولرهای آبی با فاصله بیشتر عرض برزنت به حدود 50 سانتی متر و بیشتر هم میرسد که در برخی سایزها بایستی با سفارش دوخت برزنت مورد نظر را  تهیه کنید.

دهانه برزنت کولر معمولا مربع بوده و به طور تقریبی سایز 50 در 50 , 45 در 45 و حداقل 40 در 40 میباشند. به همین دلیل عموما کولرهای 7000 دارای یک برزنت با محیط 210 , کولر 5000 برزنت حدودا 190 و برزنت کولر 3500 دارای محیط 170 هستند.

انواع برزنت کولر

برزنت پارچه ای و برزنت کانتینری از انواع متریالی هستند که در ساخت انواع برزنت به کار میروند. از لحاظ نصب میتوان به چهار روش برزنت را نصب کرد. تسمه و پیچ , برزنت کشی , چسب و نصب برزنت گیره ای از انواع برزنت از لحاظ نحوه نصب میباشند.

برای ساخت و نصب سایبان کولر نیز میتوان از انواع برزنت شمعی استفاده نمود.

از نظر تنوع پارچه به کار رفته در برزنت میتوان به انواع زیر اشاره کرد.

 • برزنت برنو
 • برزنت کولر پنبه
 • برزنت پلی استر
 • برزنت ترانزیتی
 • برزنت چادر مسافرتی
 • پارچه برزنت تریلی
 • پارچه کولر برزنت ضدآب
 • پارچه برزنت ضد آتش

قیمت برزنت کولر

قیمت برزنت کولر بسته به کیفیت جنس , ابعاد و تجهیزاتی مانند بست و گیره از حدود 50 هزار تومان تا 100 هزار تومان و در مورد برزنت های سفارشی شاید بالاتر هم به فروش میرسد. هزینه نصب برزنت هم بسته به روش نصب بین 150 تا 200 هزار تومان متغیر میباشد.

برای نصب برزنت کولر به شما پیشنهاد میشود با توجه به در معرض قرار گرفتن آن در گرما و سرما بهتر است از انواع کانتینری و ضخیم آن برای این کار استفاده کنید . چرا که پاره شدن و نشتی باد از برزنت کولر میتواند باعث کاهش راندمان کولر شود.

ویژگی های یک برزنت خوب

 • هوا را از خود عبور نمی دهد.
 • ممانعت از عبور آب و رطوبت.
 • در برابر نور خورشید بسیار مستحکم بوده و به سختی میپوسد .
 • قیمت نسبتا مناسبی دارد.
 • دوام آن بسیار بالا است.

آموزش نصب برزنت کولر آبی

انواع برزنت از نظر نحوه نصب برزنت به کولر آبی شامل موارد زیر است.

 • نصب برزنت با استفاده از تسمه حلبی به دور برزنت و پیچ خودکار و چسب
 • نصب برزنت گیره ای با استفاده از گیره های پلاستیکی یا فلزی
 • نصب برزنت کشی با استفاده از کش دوخته شده به دهانه برزنت

نصب برزنت کولر با تسمه و زوار یکی از بهترین انواع نصب برزنت است که طول عمر زیادی داشته و البته نصب آن کمی مشکل است. در این روش با استفاده از پیچ خودکار یا میخ پرچ نوار از جنس حلبی پس از قرار گرفتن روی برزنت به کانال کولر متصل میشود. فاصله نصب این پیچها بایستی به اندازه ای باشد که هیچ گونه پرت هوایی نداشته باشد. به دلیل اینکه  تسمه یا زوار حلبی در تمام محیط برزنت را به کانال کولر میچسباند, بهترین روش و نوع نصب این شیوه است که کمی هم وقت گیر میباشد.

در کنار قرار گرفتن برزنت روی کانال بایستی به این مساله توجه کنید که برزنت نصب شده حداقل چروک را داشته باشد, تا در طی پروسه انتقال باد کمترین مقاومت را نشان داده و باعث افت شدت پرتاب هوا شاهد نباشیم.

نصب برزنت با گیره نیز در چند سال اخیر رایج شده است, که با استفاده از گیره های پلاستیکی و فلزی در فواصل حدود 10 سانتی متری برزنت به ورقه کانال چفت میشود.

روش دیگری از اتصال برزنت به ورق فلزی استفاده از چسب آهن بوده که به دلیل فاسد شدن چسب بر اثر نور خورشید دوام خیلی خوبی ندارد.

یک مدل برزنت نیز وجود دارد که به برزنت کشی معروف است و تک سایز است. دور دهنه های این نوع برزنت کش دوخته شده و در دو سمت به وسیله کش دور کانال قرار میگیرد. البته برای دوام بیشتر بهتر است که گیره یا بست برزنت نیز استفاده شود.

بنابراین انواع برزنت شامل مراحل زیر میباشد.

 1. تهیه برزنت مرغوب و مناسب اندازه دهانه خروجی و کانال کولر
 2. اتصال برزنت دهانه برزنت با استفاده از تسمه, گیره یا کش به کانال کولر
 3. متصل کردن برزنت به دهانه کولر توسط لوازم فوق
 4. در صورت امکان پوشاندن برزنت با استفاده از پارچه برای جلوگیری از پوسیدگی

جایگزین برزنت کولر

در برخی اماکن به دلیل فاصله زیاد کولر تا محل قرارگیری کانال کولر, دو راهکار برای انتقال هوای کولر به کانال وجود دارد. استفاده از برزنت بلند و تسمه های نگهدارنده که مانند یک قابل و چارچوب حالت برزنت را ثابت میکند یک روش بوده و شیوه دوم استفاده از کانال کولر فلکسیبل است که البته نسبت به روش اول قیمت بالا و البته طول عمر بیشتری دارد.

برای تعویض و نصب برزنت کولر آبی در سراسر تهران با تهران پایپر تماس بگیرید.

 

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *