بهترین شیوه لوله کشی آب سرد و گرم ساختمان

لوله کشی آب سرد و گرم

اجرا و تعمیرات لوله کشی آب سرد و گرم روکار و توکار

تلفن دفتر مرکزی : 22533080-09122437371  سراسر تهران

لوله کشی آب و فاضلاب , شوفاژ و گاز

نصب و تعمیرات موتورخانه , پکیج , شیرالات و رادیاتور

لوله کشی آب سرد و گرم و اجرای آن چند روش متفاوت دارد. در اینجا به چند روش از معمولترین انواع لوله کشی آب مصرفی اشاره میشود.

انواع لوله کشی آب سرد و  گرم

لوله کشی آب سرد و گرم برای مشخص بودن مسیر لوله کشی معمولا به صورت خطوط موازی و با فاصله چند سانتی متری از هم اجرا میشود. لوله و اتصالات استفاده شده در لوله های سرد و گرم هم از یک جنس بوده و از مبدا تا مقصد به صورت منظم حرکت کرده و در محل نصب شیرالات و سایر لوازم تاسیساتی با رعایت فواصل نصب شیرالات و دیگر لوازم در حالت انتظار قرار میگیرند.

از لحاظ متریال مورد استفاده در حال حاضر لوله کشی آب گرم و سرد با لوله اتصالات تک لایه پلی پروپیلن, پنج لایه و تک لایه پکس اجرا میگردد. البته در گذشته برای این نوع لوله کشی از لوله اتصالات گالوانیزه استفاده میشده که به دلایلی نظیر اجرای سخت و هزینه بالای آن کمتر مورد استفاده قرار میگیرد, مگر در رایزر آبرسانی ساختمانهای بلندمرتبه که لوله های پلیمری پاسخگوی مصرف آب ساختمان نیستند.

از لحاظ نوع اجرا لوله کشی آب سردو گرم میتواند به روشهای کلکتوری, انشعابی, کنتور مجزا, زیرسقفی , روکار و توکار انجام شود. سیستم گرمایشی نیز میتواند در نوع و مسیر اجرای لوله کشی یک فاکتور تعیین کننده باشد.

در ساختمانهای دارای موتورخانه لوله کشی آب سرد و گرم از موتورخانه به سمت واحدهای آپارتمانی اجرا شده و در بناهای دارای پکیج شوفاژ لوله کشی آب سردوگرم داخل واحد اجرا شده و یک لوله آب سرد مصرفی از کنتور برای تغذیه آب پکیج کشیده میشود.

از لحاظ کیفیت و زیبایی لوله کشی کلکتوری توکار با لوله های پنج لایه را میتوان برترین نوع لوله کشی آب مصرفی دانست, که البته بایستی با دقت و رعایت نکات فنی تاسیساتی اجرا شود.

از نظر قیمت هم لوله کشی با لوله های پلاستیکی تک لایه ارزان قیمت ترین نوع لوله کشی آب مصرفی سرد و گرم است که اتفاقا کیفیت قابل قبولی هم دارد.

هزینه لوله کشی آب سرد و گرم1- لوله کشی کلکتوری

در این روش لوله کشی آب سردوگرم هرکدام یک کلکتور جداگانه مختص خود دارند و توزیع و انشعاب آب سردوگرم به سرویس های بهداشتی , حمام,دستشویی,روشویی ,توالت فرنگی و ایرانی را انجام میدهند.

در این روش که در چند سال اخیر مرسوم شده است, میزان لوله استفاده شده برای لوله کشی آب سرد و گرم مصرفی زیاد است اما در عین حال برای تعمیرات و تعویض شیرالات بسیار مفبد.

2- لوله کشی آب از موتورخانه

لوله کشی در این روش از شوفاژخانه شروع شده و به تک تک واحدها میرود و آب سردوگرم مصرفی انشعاب پیدا کرده با یک شیرفلکه تحویل هر واحد میشود و توسط سراهی بین سرویسهای بهداشتی توزیع میشود. در این ساختمانها امکان اجرای لوله کشی کلکتوری و انشعابی وجود دارد.

قبلا که زندگی آپارتمان نشینی به این شکل نبود, در برخی ساختمان ها لوله کشی آب به صورت رایزری نیز اجرا میشد. در این نوع لوله کشی آب حمام ها با یک رایزر , آب آشپزخانه با یک رایزر برده شده که این باعث افت فشار در مصرف همزمان میشد.

3-لوله کشی آب مصرفی از آبگرمکن و پکیج شوفاژ دیواری

در بسیاری از ساختمانها لوله کشی آب سرد و گرم از پکیج و آبگرمکن شروع شده و بین سرویس های بهداشتی ,آشپزخانه توزیع میشود.

لوله کشی آب مصرفی در گذشته توسط لوله های گالوانیزه اجرا میشد, اما مشکلات پیش آمده در لوله کشی ساختمانها باعث گرایش مردم به لوله های پلیمری شد.

لوله کشی آب سرد و گرم توکار اگر آسیب ببیند برای تعمیرات بایستی قسمت آسیب دیده مشخص شده که این باعث تخریب و عملیات ساختمانی و بنایی متعاقب آن میشود.

اگر آسیب دیدگی و پوسیدگی لوله ها گسترده باشد احتیاج به صرف هزینه و وقت زیادی میشود, که این مساله باعث شده بسیاری از مالکین و به تبع آن مجریان لوله کشی آب سرد و گرم اقدام به اجرای لوله کشی آب سرد و گرم روکار نمایند.

لوله کشی آب روکار با هزینه حداقلی و صرف وقت کمتر جایگزین خوبی برای لوله کشی توکار شده است. در لوله کشی آب سرد و گرم مصرفی روکار بیشتر از لوله های پلیمری تک لایه استفاده میشود.

زیبایی,قیمت مناسب و سهولت اجرا باعث استفاده از این نوع لوله ها شده است. از لوله های پنج لایه و فویل دار هم میشود

در این نوع لوله کشی آب سرد و گرم استفاده کرد. برای اجرای و تعمیرات لوله کشی آب گرم وسرد ساختمان خود با تماس بگیرید.