بهترین لوله آب شوفاژ فاضلاب ساختمان

بهترین لوله آب شوفاژ فاضلاب ساختمان

بهترین لوله آب شوفاژ فاضلاب ساختمان

آشنایی و معرفی بهترین لوله آب شوفاژ فاضلاب ساختمان از نظر نوع و برند

با تحولاتی که در بیست سال اخیر در متریال تاسیسات و لوله کشی ساختمان رخ داده و سرمایه گذارانی که در عرصه تولید لوله و اتصالات وارد بازار شده اند , بهتر است برای انتخاب نوع لوله های مورد مصرف در ساختمان چه از نظر متریال بکار رفته و چه از لحاظ برند و مارک تجاری و مقایسه کیفیت و قیمت های مختلف به یک نتیجه نهایی برسیم .

معرفی بهترین لوله آب شوفاژ و فاضلاب ساختمان

انتخاب لوله مناسب برای مهندسین و ساختمان سازها یکی از مواردی است که آنها را بر سر دوراهی قرار میدهد . البته با توجه به محدودیت های اخیر در استفاده از برندهای خاصی از لوازم تاسیساتی و لوله اتصالات و اینکه سازمان نظام مهندسی و شهرداری ها فقط طبق وندور لیست تعیین شده میتوان مارک های محدودی را برای اجرای تاسیسات مکانیکی ساختمان استفاده کرد که بایستی ماهانه استعلام شود .

اما فارغ از وندور لیست تاسیسات مکانیکی انتخاب برند و نوع لوله کشی ممکن است برای شما ذغدغه ای فراهم کند که ما در ادامه سعی خواهیم کرد , تا با واکاوی برندهای مختلف , ویژگیهای مثبت و منفی و قیمتی به شما در این زمینه کمک کنیم . شایان ذکر است که ما در زمینه معرفی هیچ برندی ذی نفع نبوده و بر حسب تجربه و اطلاعاتی که داریم اقدام به بازتاب این مطالب میکنیم .

بهترین لوله آب شوفاژ فاضلاب ساختمان

بهترین لوله فاضلاب ساختمان

لوله اتصالات پلیکا یا یو پی وی سی UPVC , لوله اتصالات پوش فیت و لوله اتصالات پلی اتیلن گزینه های پیش رو برای انتخاب لوله کشی فاضلاب هستند که در بین آنها لوله کشی فاضلاب با پلیکا و لوله کشی پوش فیت از متداول ترین بوده و لوله کشی پلی اتیلن رواج کمتری دارند والبته لوله های چدنی نیز خیلی کم مورد استفاده قرار میگیرند . لوله های پوش فیت قیمت بیشتری نسبت به لوله اتصالات پلیکا دارند و البته در برخی مناطق لوله کشی با پلیکا مورد تایید ناظران تاسیسات مکانیکی قرار نمی گیرند .

در برخی نقاط با توجه به لول منطقه لوله کشی پنج لایه مورد تایید بوده و مناطق پایین تر لوله کشی تک لایه نیز مورد تایید است .

به هرحال با توجه به سلایق و ساختمانهای مختلف میتوان گفت که تقریبا مصرف لوله های پلیکا با توجه به قیمت نسبتا مناسب تر و اجرای آسانتر و همچنین در دسترس بودن بسیار بیشتر از لوله های پوش فیت میباشند .

انواع لوله پلیکا فاضلاب

به طور کلی لوله های پلیکا بر حسب مواد بکار رفته و وزن لوله و اتصالات قیمت گذاری میشوند . البته اکثر تولیدکنندگان دارای لیست قیمت لوله و اتصالات بوده و برحسب آن تخفیف های نسبت به میزان خرید به مشتری میدهند .

لوله های پلیکا دارای 3 تقسیم بندی  لوله هواکشی , لوله نیمه قوی یا فاضلابی و لوله قوی دارند . لوله های قوی برای لوله کشی آبرسانی نیز مورد استفاده قرار میگیرند .

لوله های پلیکا دارای یک وزن استاندارد به ازای هرشاخه هستند . لوله 63 , 4/800 کیلوگرم , لوله 90 , 6/300 کیلو و لوله 110 هر شاخه 9/100 کیلوگرم وزن دارند و البته برخی از تولیدکنندگان بخاطر استحکام بیشتر اقدام به تولید لوله های سنگین تر میکنند . مهر استاندارد لوله پلیکا بر روی لوله ها درج شده و هنگام خرید بهتر است به اصالت نشان ملی استاندارد توجه ویژه ای داشته باشد .

در بین برندهای لوله پلیکا , پلیمر گلپایگان ( PG ) ,  لوله اتصالات پارس پلاست زنده رود , لوله اتصالات پلیکا داراکار , لوله اتصالات تک پلیمر , لوله اتصالات ناردین , لوله اتصالات وینوپلاستیک , لوله پلیکا یزد , لوله اتصالات یاس و لوله اتصالات سمنان از برندهای رایج در این بازار هستند . لوله اتصالات پلیمر گلپایگان قیمت بالاتری نسبت به مابقی برندهای پلیکا داشته و کیفیت نسبتا خوبی هم دارند , اما نه به اندازه فاصله قیمتی حدود 50 درصد بالاتر نسبت به بقیه و ما پیشنهاد میکنیم که از سایر برندهای پلیکا استفاده کنید , زیرا همگی آنها هم استاندارد بوده و هم اینکه قیمت معقول تری نسبت به این کارخانه دارند و تنها دلیل قیمت بالای آن معروفیت برند مذکور میباشد .

بهترین برند لوله پوش فیت

جدا از کیفیت جنس بدنه اصلی لوله و اتصالات پوش فیت , کیفیت اورینگ پوش فیت نیز در افزایش مرغوببت آن تعیین کننده است . با توجه به قدمت لوله اتصالات پوش فیت پلی ران , این شرکت را میتوان بهترین برند لوله پوش فیت دانست , اما با توجه به اینکه قیمت لوله و اتصالات پلی ران بسیار گران بوده و تقریبا 2 برابر سایر برندهای داخلی است , استفاده از لوله اتصالات پلی ران برای لوله کشی پوش فیت از بسیار از مالکین و سازندگان برنیامده و لوله اتصالات مارکهای دیگری از قبیل نیک بسپار , نیوفلکس , یزد پوش فیت و غیره را انتخاب میکنند . لوله اتصالات سوپردرین که تولید شرکت سوپرپایپ میباشد نیز از برندهای پوش فیت موجود در بازار است که این مارک هم قیمت بالایی دارد .

پوش فیت نیوفلکس هم تولید شرکت صنایع گیتی پسند ( آذین و نیوپایپ ) میباشند , که اتفاقا قیمت مناسبی دارد .

بهترین لوله برای شوفاژ

همانطور که در مقاله لوله کشی پنج لایه به طور تفضیلی توضیح داده ایم , بهترین لوله برای شوفاژ لوله اتصالات پنج لایه است . لوله های تک لایه پلیمری , اتصالات و لوله پنج لایه و لوله های فولادی سیاه از گزینه های موجود برای اجرای لوله کشی پکیج و شوفاژ هستند که البته لوله های فلزی سیاه در حال حاضر فقط در موتورخانه ها مورد استفاده برای شوفاژ هستند و داخل ساختمان و آپارتمانها را با لوله های پلاستیکی سفید و یا لوله  پنج لایه لوله کشی شوفاژ انجام میدهند .

بهترین لوله آب شوفاژ فاضلاب ساختمان

بهترین برند لوله سفید

لوله اتصالات آذین لوله سپاهان , یزد بسپار , یزد پلیمر , یزدپایپ , نیک بسپار , سپاهان , بیست بسپار , چابهار , اتصال بسپار , وحید را میتوان از بهترین برندهای لوله سفید یا سبز پلی پروپلین مناسب برای لوله کشی شوفاژ و آب دانست .

بیشترین فروش را از لحاظ تیراژ شرکت آذین لوله اصفهان داشته و البته مانند بقیه لوله اتصالات کیفیت خوبی هم دارد , اما با توجه به استراتژی مناسب , سرمایه گذاری ,  نوآوری و خدمات که در ابتدای فعالیت خود داشت , به مرور زمان گوی سبقت را از دیگر رقبا با سابقه بیشتر ربود و در حال حاضر اجناس این شرکت را در همه  فروشگاه لوله و اتصالات میتوان پیدا کرد .

قیمت مناسب , دپوی مناسب و وجود نمایندگی در کل شهرها و شهرستانها در کنار تنوع محصولات توانسته لوله آذین را تعیین کننده قیمت لوله های تک لایه پلیمری در کشور کند .

البته شرکت گیتی پسند که شرکت مادر آذین لوله سپاهان میباشد , تولیدات دیگری هم دارد که از جمله میتوان , به لوله پنج لایه نیوپایپ اشاره کرد , که بخاطر معروفیت برند نیوپایپ به لوله های پنج لایه نیوپایپ یا سوپرپایپ نیز اطلاق میشود .

لوله اتصالات تک لایه سفید یا سبز برای لوله کشی آب و شوفاژ مناسب میباشند .

بهترین مارک لوله نیوپایپ

لوله های پنج لایه دارای دو لایه PEX , یک لایه آلومینیوم و دو لایه چسب مخصوص بوده و از انعطاف خوبی بهره میبرند . این لوله ها به شکل رول لاستیک مانند بوده و با اتصالات برنجی کوپلی و برنجی استفاده میشوند . برای اتصال نوع پرسی از دستگاه پرس لوله پنج لایه استفاده میشود .

نیوپایپ و سوپرپایپ از معروف ترین برندهای ایرانی لوله اتصالات پنج لایه هستند . مانند لوله اتصالات سفید تک لایه آذین , نیوپایپ با قیمت مناسب و کیفیت خوب توانسته بالاترین فروش را در این عرصه داشته باشد . از سایر شرکتهای تولید کننده داخلی میتوان به ایزوپایپ , بهتراشان , وحید , نیک بسپار , آرین پایپ , ایزی پایپ , آذران , آرسین پایپ , نونام پایپ , پایپکس , ایران رادیاتور , یزد لوله و … اشاره کرد , که البته ایزوپایپ , ایزی پایپ , وحید و بهتراشان از فروش نسبتا بالاتری نسبت به بقیه برخوردار هستند , اما از لحاظ فروش به پای نیوپایپ و سوپرپایپ نمی رسند . سوپرپایپ قیمت بالاتری نسبت به مابقی لوله های پنج لایه دارد .

لوله های پنج لایه در سیستم گرمایش از کف , لوله کشی شوفاژ و پکیج و لوله کشی آب سرد و گرم مصرفی کاربرد داشته و بهترین لوله برای آب و شوفاژ به حساب می آیند .

لوله پکس تک لایه

لوله پکس تک لایه نوعی لوله پلی اتیلن با انعظاف بالا است که به خاطر خاصیت برگشت پذیربودن به لوله هوشمند نیز معروف شده است . مصرف لوله های پکس در سیستم گرمایش از کف , شوفاژ و آب سرد و گرم بوده و از خانواده لوله های پنج لایه با تکنولوژی اصلاح شده هستند . شرکت سوپرپکس و پایپکس از معروف ترین برندهای این عرصه میباشند .

تحمل فشار و حرارت بالا , انعطاف زیاد و عدم شکستگی در برابر ضربات فیزیکی , قابلیت کار با اتصالات برنجی و پلیمری , کاهش ارتفاع کف سازی ساختمان , عدم استفاده از ارینگ در اتصالات لوله کشی را میتوان از مزایای این سیستم لوله کشی برشمرد .

اما بخاطر عدم آشنایی مجریان و سازندگان و ضعف در سیستم توزیع و تولید تاکنون نتوانسته بخش زیادی از بازار لوله اتصالات را به دست آورد .

بهترین برند لوله پلی اتیلن

بهترین برند لوله پلی اتیلن را در بخش فاضلاب و آب میتوان پلی ران دانست . اما به خاطر تفاوت قیمت پلی ران و شرکتهایی که به صورت تخصصی اقدام به تولید پلی اتیلن میکنند , این لوله اتصالات در ایران تولیدکنندگان زیادی دارد .

اتصالات پلی رود , لوله اتصالات پلی غرب , کوشان اتصال , پارسیان , حافظ , کاوه گستر و دیناپلیمر ( گیتی پسند ) از دیگر شرکتهای فعال در تولید پلی اتیلن در کشور هستند .

لوله اتصالات پلی اتیلن مصارف لوله کشی فاضلاب , لوله کشی آبرسانی , فاضلاب شهری اگو , آبیاری قطره ای و کشاورزی دارند . در ضمن در خط لوله های گاز بین شهری و محافظت از کابل های برق و تلفن هم از دیگر مصارف لوله های پلی اتیلن است .

 

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه