لوله کشی توکار

لوله کشی توکار

اجرا و تعمیرات لوله کشی توکار ساختمان

تلفن دفتر مرکزی :22533080-09122437371 سراسر تهران , شبانه روزی

لوله کشی توکار یا زیرکار نوعی از لوله کشی ساختمان است که از لحاظ محل عبور و مسیر لوله کشی پس از اجرا با مصالح مختلفی مانند ملات , گچ , سیمان , سنگ , کاشی و دیگر پوشش های قابل استفاده پوشانده میشود. این روش به دلیل افزایش زیبایی بصری و دید نداشتن لوله ها انجام میگردد. به همین خاطر قبل از پوشاندن بایستی حتما مورد تست های لازم قرار گرفته و در صورت نیاز با عایق کاری از لوله ها محافظت شود, چرا که تعمیرات احتمالی هم از لحاظ نشت یابی لوله کشی و هم از نظر هزینه بسیار مشکل بوده و گران تمام میشود.

به طور معمول لوله کشی ساختمانها یا به صورت توکار انجام میشود و یا روکار و انتخاب اینکه کدام روش بهتر است , بستگی به هزینه , شرایط ساختمان , نوع لوله کشی و در نهایت انتخاب مالک با همفکری مجری لوله کشی ساختمان دارد. لوله کشی ساختمان های درحال ساخت همگی از لوله کشی توکار هستند. چرا که در حین ساخت بایستی پیش بینی نصب و راه اندازی کلیه شیرالات و لوازم گرمایشی سرمایشی ساختمان صورت بگیرد.

به طور کلی همه انواع لوله کشی اعم از لوله کشی آب , لوله کشی گاز , لوله کشی پکیج و شوفاژ , لوله کشی فاضلاب و لوله کشی کولر گازی قابلیت اجرای لوله کشی به صورت زیرکار را دارند. البته تقریبا میتوان گفت که لوله کشی فاضلاب را به دلیل قطر بالای آن نمیتوان به صورت روکار کار کرد و فقط در برخی متراژهای کم و شرایط خاص مجبور به استفاده از این روش هستیم.

لوله کشی توکار یک ساختمان معمولا در هنگام ساخت سازه و معمولا بعد از عملیات سفت کاری و قبل از نازک کاری انجام میشود. البته در  بازسازی لوله کشی ساختمان , سرویس بهداشتی و آپارتمان نیز معمولا روش لوله کشی زیرکار استفاده میشود.

لوله کشی توکار بخشهای مختلفی دارد و تقریبا با رعایت ترتیب زیر انجام میپذیرد. لوله کشی فاضلاب در ابتدا انجام میشود وبسته به بزرگی ساختمان تعداد,سایز لوله های رایزر افزایش پیدا میکند, و همچنین تعداد رایزرها هم متغیر است که باید محاسبه شود.

لوله کشی توکار ساختمان لوله کشی توکار ساختمان

اصلی ترین لوله که تعیین محل عبور آن میتواند حتی در چیدمان ساختمان تاثیر بگذارد رایز ساختمان است. رایزر به لوله های عمودی و اصلی یک ساختمان گفته میشود. لوله کشی رایزر را معمولا داخل یک داکت و در کنار ساختمان انجام میدهند و انشعابات مربوط به هر ظبقه و هر واحد آپارتمان را از آن منفک میکنند.

اجرای لوله کشی توکار باید در داخل داکت مجزا یا با فاصله از سیم کشی برق و آسانسور ساختمان باشد. در لوله کشی توکار فاضلاب باید طوری عمل کنیم که لوله های افقی به حداقل برسد, تا به خاطر مساله شیب به مخاطره نیفتیم.

چون در لوله کشی افقی در متراژهای بالا شیب را بایستی بیشتر کرد و این باعث بالا آوردن غیر استاندارد کف ساختمان میشود. در لوله کشی توکار فاضلاب باید به گونه ای عمل و پیش بینی شود که مالکین و ساکنین ساختمان در آینده کمترین دردسری نداشته باشند.

تست آب بندی لوله کشی توکار حتما باید توسط لوله کش و کارفرما انجام شود تا در صورت نشت احتمالی لوله ها قابل اصلاح و بررسی باشد. تست لوله کشی آب,شوفاژ و گاز بایستی تحت فشار انجام شود تا لوله و اتصالات نصب شده حداقل 24 ساعت در این شرایط چک شوند.

بعد از اتمام عملیات لوله کشی و تست لوله کشی باید بسیار از لوله ها مراقبت کرد تا اجسام برنده به لوله کشی آسیب نرساند. در لوله کشی توکار آب و شوفاژ برای نصب شیرالات بهداشتی و رادیاتورها و پکیج یک آکس و فاصله استاندارد بین آب سردوگرم و رفت و برگشت رادیاتور تعریف شده و اعمال میشود که این فواصل باید تا هنگام نصب تغییر نکرده تا نصب لوازم تاسیساتی نیز به آسانی انجام شود.

لوله کشی توکار یا روکار

همانطور که ذکر شد در یک ساختمان نوساز لوله کشیهای موجود همگی به صورت توکار بوده و معمولا انتخاب بین لوله کشی توکار یا روکار در آپارتمان های قدیمی و در مواقعی که قصد راه اندازی یا نوسازی لوله کشی گرمایشی مانند پکیج یا تعویض لوله کشی آب سرد و گرم داریم , صورت میگیرد. از آنجا که کمترین امکان برای اجرای لوله کشی فاضلاب به صورت روکار وجود دارد در فاضلاب کشی داخل ساختمان ناچار به انتخاب لوله کشی توکار میباشیم.

در لوله کشی آب مصرفی و شوفاژ نیز از لحاظ اجرای لوله کشی هیچ تفاوتی بین این 2 نوع لوله کشی نبوده و تخریب و کنده کاری و بنایی بعد از آن تمایز این دو نوع لوله کشی را ایجاد میکند. اینجاست که شما به عنوان مالک یا مجری لوله کشی بایستی با برآورد هزینه لوله کشی ساختمان و مقایسه این دو به انتخاب یکی از دو روش بپردازید. البته در کنار این هزینه , مخارج تخریب , حمل نخاله , قیمت کاشی کاری , سفت کاری و دیگر خدمات بنایی نیز در این میان مهم تلقی میشود.

برای اجرا,مشاوره و بازدید از پروژه های ساختمانی خود در سراسر تهران با ما تماس بگیرید. خدمات لوله کشی تهران پایپر در شمال تهران ,شرق تهران,غرب تهران, مرکز و جنوب تهران در ارایه خدمات لوله کشی و تعمیرات تاسیساتی کلی و جزیی در خدمت شما شهروندان گرامی میباشد.