لوله گاز , قیمت لوله اتصالات , کاربرد و جدول وزن

لوله گاز , قیمت , جدول وزن و کاربرد

توزیع و فروش انواع لوله گاز و اتصالات گاز درزدار و بدون درز

فروش انواع لوله اتصالات ساختمانی با مناسبترین قیمت و بالاترین کیفیت

جهت استعلام قیمت و دریافت پیش فاکتور با تماس گرفته یا لیست صورت اجناس مورد نیاز را بوسیله واتساپ یا تلگرام ارسال کنید .

قیمت لوله گازانواع لوله گاز و کاربرد آنها

برای انتقال گاز از یک نقطه به نقطه دیگر از لوله های گازی استفاده میشوند . دو نوع لوله برای انتقال گاز استفاده میشود .

نوع اول که لوله های فولادی هستند خود دارای انواع مختلفی از لحاظ طریقه ساخت , کاربرد و وزن متفاوت بوده و طول عمر و استانداردهای گوناگون دارند .

لوله های گازی فولادی در صنعت ساختمان , پالایشگاه , صنعت پتروشیمی , سوله ها , صنایع نفت و گاز , دیواره چاه , نیروگاه و سایر صنایع تولیدی مورد استفاده قرار میگیرند .

نوع دیگری از لوله ها که بیشتر برای انتقال گاز در پایپ لاینها و خطوط انتقال گاز استفاده میشوند , لوله های پلی اتیلن بوده و این نوع لوله ها نیز از لحاظ نوع اجرا و شرایط پایپینگ دارای استانداردهای خاص خود هستند .

در لوله کشی ساختمانها استفاده از لوله های فولادی برای گازکشی آنهم با نظارت شرکت گاز و تایید مجری توسط سازمان نظام مهندسی بوده و فقط جوشکاری لوله های فولادی مورد تایید قرار میگیرند .

ما در اینجا به بررسی انواع لوله های فولادی گازی در صنعت ساختمان خواهیم پرداخت . البته لوله های گازی به غیر از استفاده در گازکشی و گازرسانی ساختمانها در لوله کشی آتش نشانی و لوله کشی موتورخانه و سیستمهای حرارتی و برودنی نیز مورد استفاده قرار میگیرند.

لوله و اتصالات گازی فولادی به طور کلی به دو دسته درزدار و بدون درز تقسیم بندی میشوند . لوله کشی اسپیرال , لوله های جدار چاهی و لوله های داربستی از دیگر انواع لوله های سیاه یا گازی هستند .

لوله های درزدار گازی

لوله های درزدار گازی از طریق نورد کردن ورقه های فولادی ساخته شده در حین ساخت پس از نورد شدن بصورت مکانیزه بوسیله جوشکاری به دو لبه ورقه مورد نظر از داخل به همدیگر جوش داده میشوند . به همین خاطر اگر به سطح مقطع داخلی لوله های درزدار نگاه کنید , یک خط درز در تمام طول لوله مشاهده میکنید .

به دلیل اینکه لوله اتصالات گاز بایستی از طریق جوشکاری به یکدیگر متصل شوند , هیچگونه روکش , رنگ و آبکاری نداشته و پس از بندیل کردن و بسته بندی در کارخانه به سمت انبارها و بنگاههای توزیع , بارگیری میشوند .

مورد استفاده لوله اتصالات درزدار در گازرسانی روکار , لوله کشی موتورخانه , شوفاژ و دیگر موارد گرمایشی سرمایشی در ساختمانها مورد استفاده قرار میگیرند .

البته کارخانه لوله سپاهان نوعی از لوله گاز درزدار تولید میکند که لوله درزدار API نامیده میشود و همراه با اتصالات بدون درز میتواند در لوله کشی گاز توکار مورد استفاده قرار بگیرد .

لوله های بدون درز

لوله های بدون درز یا مانیسمان گازی , لوله هایی هستند که بصورت ریخته گری در قالبهای مخصوص ساخته شده و سطح مقطع آنها کاملا دایره ای شکل هستند .

لوله کشی گاز توکار , لوله کشی آتش نشانی , لوله کشی موتورخانه شوفاژ و سیستمهای حرارتی و برودتی مانند داکت اسپلیت از مواردی هستند که لوله های بدون درز گازی در آنها بکار میروند .

در گازکشی ساختمانهای نوساز برای اخذ تاییدیه شرکت گاز حتما بایستی از لوله اتصالات مانیسمان در لوله کشی گاز توکار استفاده شود .

البته عایق کاری , رنگ آمیزی و اجرای لوله کشی طبق نقشه و بازرس مهندسین گاز نیز از دیگر شرایط اخذ کنتور گاز میباشد .

اتصالات لوله گاز

اتصالات لوله گاز نیز مانند لوله گاز به درزدار و بدون درز تقسیم بندی میشوند . اتصالات درزدار مانند زانو و سراهی از لوله های درزدار توسط دستگاههای خاصی در اثر کشش و حرارت ساخته شده و اتصالات بدون درزدار هم به دو روش تهیه میشوند . روش اول مانند اتصالات درزدار در اثر کشش و حرارت لوله های بدون درز و روش دوم بوسیله ریخته گری و فابریک کارخانه ای تولید میشوند .

زانو , سراهی , سردنده , بوشن جوشی , تبدیل , سراهی تبدیلی از مهمترین اتصالات گازی هستند .

سایز لوله اتصالات جوشی از 1/8 اینچ تا 48 اینچ و حتی بالاتر است و در صنعت ساختمان بیشتر از سایز 1/2 اینچ , 3/4 , 1 , 11/4 , 11/2 , 2 , 21/2 , 3 , 4 , 5 و 6 اینچ مورد استفاده قرار میگیرد.

جدول وزن لوله گاز

طول لوله های گاز معمولا 6 متری است ,  اما برخی لوله ها بخصوص کارخانجات روسی بعضا لوله هایی با طول 12 متر نیز به بازار عرضه میکنند .

در ادامه جدول وزن لوله درزدار  با وزن متوسط مشاهده مکنید . لوله های فلزی برحسب وزن به لوله های سبک , لوله های نیمه سنگین و لوله های سنگین تقسیم بندی میشوند .

سایز لوله ضحامت      وزن لوله
1/2 اینچ     2 mm 5.82 Kg 6 متر
3/4    2 mm 7.44 Kg 6 متر
1    2 mm 9.66 Kg 6 متر
11/4    2.5 mm 14.88 Kg 6 متر
11/2    2.5 mm 16.86 Kg 6 متر
   3  mm 25.92 Kg 6 متر
21/2    3 mm 32.88 Kg 6 متر
3    3 mm 39.06 Kg 6 متر
4    4 mm 67.08 Kg 6 متر

البته جدول بالا متوسط وزن لوله های هر سایز است و در هر سایز لوله های با وزن و ضخامت بالاتر و پایین تر از مقادیر بالا نیز وجود دارد .

قیمت لوله گاز

قیمت لوله های گاز مانند دیگر آهن آلات , برحسب وزن لوله محاسبه میشود . البته پارامترهایی نظیر برند و کیفیت لوله نیز در قیمت گذاری لوله تا حدودی موثر میباشد . از دیگر پارمترهای تاثیر گذار در قیمت لوله فلزی محل تحویل لوله و هزینه های حمل و نقل لوله است .

در مقادیر بالا لوله های فلزی بصورت وزنی خرید و فروش میشوند و قیمت گذاری لوله ها به صورت شاخه ای نیز بستگی به وزن لوله های مورد نظر دارد . بعضا ممکن است کمبود یک سایز از یک لوله در بازار , باعث افزایش مقطعی آن شود .

لوله های درزدار معمولا قیمتی به مراتب پایین تر لوله های بدون دردار دارند .