لوله مانیسمان چیست

لوله مانیسمان

مشخصات فنی ,کاربردها و قیمت انواع لوله مانیسمان معمولی , رده 40 , 80 , 160

ارایه پیش فاکتور لوله های مانیسمان گازی , آتش نشانی صنایع نفت و پتروشیمی

استعلام قیمت درخواست شما طبق وندور و سرتیفیکیت های استاندارد

فروش انواع لوله اتصالات مانیسمان فولادی سیاه و گالوانیزه با برندهای مختلف

توزیع انواع لوله های اهوازی , روسی , چینی , اسپانیایی و دیگر کارخانه های اروپایی

قیمت لوله مانیسمان

لوله مانیسمان چیست

لوله های فولادی به دو صورت درزدار و بدون درز ساخته و بازار ارایه شده و هرکدام کاربردهای ویژه خود را دارند.

لوله های مانیسمان یا  Seamless Pipe نوعی از لوله های فولادی هسند که با تکنولوژی ساختی متفاوت بوسیله کشش در شرایط مخصوص از شمشهای فولادی ساخته میشوند.

معمولا برای ساخت لوله های بدون درز از شمش فولادی با سطح مقطع دایره ای استفاده میشود, اما تولید آنها از شمشهای مربع نیز امکان پذیر است. ساخت این نوع لوله ها از طریق تراش سمبه های ماتریسی در حین حرارت دادن و کشش در شرایط ویژه امکان پذیر بوده و تولید آن در انواع مختلف تابع , استانداردهای منحصر به فردی میباشد.

در تولید این نوع لوله ها دو شیوه اکستروژن سرد و سیستم  رولینگ گرم بکارمیرود.

تفاوت عمده این نوع لوله ها با لوله های درزدار در این است که در فرایند تولید هیچ نوع جوشی بکار نرفته و یک شاخه لوله , بصورت یکپارچه تولید و به بازار عرضه میشود . در حالی که در لوله های درزدار , ورق فولادی نورد شده و لبه های ورق به یکدیگر جوش داده میشوند.

جدا از سایزبندی لوله های مانیسمان , این نوع لوله ها بسته با آلیاژ بکار رفته و ضخامت یا گوشت لوله , در انواع مختلفی ساخته و به بازار عرضه میشوند.

این نوع لوله توسط یک صنعتگر آلمانی به نام مانسمان ابداع شد و از آن زمان به لوله های بدون جوش یا Seamlessمرسوم گردید.

قطر لوله (NPS) و  ضحامت رده لوله (SCHEDULE) مشخص کننده اولیه لوله های مانیسمان بوده و معمولا در طول 6 متری ساخته میشوند.

قیمت لوله مانیسمان

قیمت لوله مانیسمان

قیمت لوله مانیسمان در ایران مانند سایر محضولات فلزی , تابع پارامترهایی نظیر قیمت فولاد و نوسان قیمت دلار میباشد. هرچند که بخشی از نیازهای داخلی را تولیدکنندگان داخلی تامین میکنند , با این وجود به دلیل حجم زیاد واردات این کالا , فاکتورهای فوق تعیین کننده نهایی قیمت لوله های فلزی هستند.

هر چه سایز و رده لوله بیشتر شود, وزن لوله و در نتیجه قیمت لوله مانیسمان نیز افزایش پیدا میکند , البته برند لوله  تا حدی کمیاب بودن و موجود بودن لوله در بازار نیز در قیمت لوله بخصوص در سایزهای بالا موثر است. در بازار قیمت لوله مانیسمان بر حسب وزن , برند و حتی عرضه و تقاضای بازار تعیین میشود. لوله مانیسمان رده 20 یا معمولی ارزان قیمت ترین لوله مانیسمان موجود در بازار است و برای مصارف لوله کشی گاز توکار , لوله کشی آتش نشانی و اماکنی که نیاز به ضخامت جندانی نیست, استفاده میشود. لوله مانیسمان رده 40 نیز در مواردی که نیاز به ضخامت بیشتری است مصرف میشود.

ارایه قیمت لوله اتصالات به صورت روزانه بوده و برای دریافت قیمت روز لوله مانیسمان بهتر است با بخش فروش ما تماس بگیرید. در ادامه لیست قیمت نمونه آورده شده است که با توجه به تغییرات قیمت احتمالا نوساناتی خواهد داشت.

لیست قیمت مورخ 17/5/1403

انواع لوله های مانیسمان

استاندارد ASTM به شماره A106 و A53 و همچنین استاندارد نفت و گاز API 5L میباشد و هرکدام در اجرا تابع شرایط اجرایی و فنی مباشند.

انواع لوله مانیسمان بر اساس آلیاژ و استاندارد 

 لوله های کربن استیل 

1- لوله های کربن استیل API 5L – لوله مانیسمان API5L کاربرد صنایع نفت و گاز

2- لوله کربن استیل  ASTM A106 – لوله فولادی مانیسمان A106 کاربرد دمای بالای صنایع پالایشگاهی و پتروشیمی

2- لوله بدون درز ASTM A53 – لوله مانیسمان A53 جهت استفاده از دما و فشار پایین  و همچنین برای خطوط انتقال سیالاتی همچون بخار، آب، گاز و هوا و نوع s آن بدون درز است .

3- لوله ASTM A333 – لوله مانیسمان  A333 کاربرد این لوله های صنایع برودتی است .

لوله های استنلس استیل

صنایع مواد غذایی,  بهداشتی, دارویی و صنعت ساختمان از موارد مصرف این نوع لوله های میباشند . به این لوله های مانیسمان فولاد ضدزنگ نیز گفته میشود و صنایعی که میزان خورندگی مهم باشد , میتوان از این لوله های افزایش طول عمر سیستم استفاده نمود .

1- لوله بدون درز استنلس استیل ASTM A312 TP 316

2- لوله بدون درز استنلس استیل ASTM A312 TP 316L

3- لوله بدون درز استنلس استیل ASTM A312 TP 304

4- لوله بدون درز استنلس استیل ASTM A312 TP 304L

5- لوله بدون درز استنلس استیل ASTM A312 TP 316Ti

6- لوله بدون درز استنلس استیل ASTM A312 TP 304Ti

لوله های فوق لوله های به رنگ استیل میباشند .

لوله مانیسمان آلیاژی

انواع لوله بدون درز آلیاژی ASTM A335

لوله بدون درز آلیاژی ASTM A335 P5

لوله بدون درز آلیاژی ASTM A335 P9

لوله بدون درز آلیاژی ASTM A335 P11

لوله بدون درز آلیاژی ASTM A335 P22

لوله بدون درز آلیاژی ASTM A335 P91

این لوله های حاصل افزودن فلز مولیبدن به آلیاژ فولاد بوده و به همین خاطر موجب افزایش انعطاف و مقاومت استیل میشوند . استحکام آنها در برابر سایش و حرارت بسیار بالاست .

کاربرد لوله های مانیسمان

صنعت ساختمان ,خط لوله گاز , صنایع نفت , پتروشیمی , صنایع دارویی و سیستمهای هیدرولیکی از کاربردهای این نوع لوله میباشند .

انتقال آب , گاز , بخار , روغن , سوپرهیت و بویلرهای فشار قوی و برجهای خنک کننده در برخی موارد فقط از طریق این نوع لوله ها قابل انجام است.

هنگام تهیه این لوله ها,  طبق محاسبات صورت گرفته , توسط مجری طرح و درخواست کارفرما بایستی مشخصات فنی یا وندور ضمیمه قرار داد , بایستی مشخصات فنی به صورت کاملا واضح ارایه و درخواست شود , در زمان اجرا و تستهای فنی , لوله اتصالات خریداری شده با ویژگیهای داخل قرارداد منافاتی نداشته باشد. از این رو مرسوم است که وندور اجناس هنگام تهیه به فروشنده ارایه گشته و در صورت درخواست , سرتیفیکیت Certificate کالا نیز به خریدار ارایه میگردد.

لوله مانیسمان سبک

لوله های بدون درز سبک اغلب مصارف ساختمانی دارند . لوله کشی گاز و آتش نشانی و بعضا لوله کشی فاضلاب و جدار چاهی از زمینه های مصرف لوله های سبک بدون درز هستند.

اتصالات مانیسمان

اتصالات مانیسمان نیز مطابق با استاندارهای لوله ساخته و تولید میشوند. معمولا اتصالات مانیسمان به دو روش سرد و گرم ساخته و تولید میشوند. گرما , کشش و تراش سه فاکتور اساسی در ساخت اتصالات مانیسمان هستند.

در هنگام خرید لوله اتصالات مانیسمان بایستی به همخوانی لوله و اتصالات با یکدیگر توجه ویژه ای نمود , چرا که اگر از لحاظ ضحامت و آلیاژ لوله و اتصالات تفاوت داشته باشند , طول عمر سیستم تحت تاثیر منفی قرار خواهد گرفت . از این رو تطابق لوله و اتصالات و حتی لوازم جانبی دیگر بسیار حایز اهمیت است .

آلیاژ لوله مانیسمان

آلیاژ این لوله ها معمولا کربن استیل carbon steel بوده که طبق استانداردهای مختلف تولید میشوند . ASTM   که از مهمترین سازمانهای استاندارد برای مواد در دنیا میباشد , آلیاژ لوله مانیسمان را در تقسیم بندیهایی مختلفی آورده است.

لوله‌  A 335  یکی از پرکابردترین گونه ها هستند که برای استفاده در دماهای بالا بسیار مناسب هستند.

محصولات فولادی بطور عمده تحت استانداردهای زیر ساخته و عرضه میشوند و اخذ حداقل یکی از این استانداردها برای هر محصول فلزی در دنیا , اجتناب ناپذیر است.

DIN ,EN ,ASTM ,BS ,AISI ,SAE ,API ,JIS ,GOST

لوله های مانیسمان رایج و پر مصرف در بازار شامل لوله های فولادی کربن استیل A 106، API 5L، St 37 و استنلس استیل 316، 316L، 304 و 304L و انواع لوله بدون درز آلیاژی P11، P22 بوده و بستگی به موجودی بازار و مصارف متفاوت تا حد کمی امکان جابجایی در اجرا را دارند .

البته تشخیص تعویض مورد استفاده در حوزه اختیارات مجری و کارفرما و تابع ضوابط مندرج در قرارداد میباشد . هرکدام از این آلیاژهای در رده های مختلف کابردهای ویژهای در صنایع بالادستی و پایین دستی نفت , گاز و پتروشیمی را داشته و در صنایع ساختمانی تقریبا استانداردهای به مراتب پایین تری وجود دارد .

کارخانه های سازنده لوله مانیسمان

یکی از کارخانه های معتبر در خاورمیانه در زمینه تولید و ساخت لوله مانیسمان , کارخانه فولاد اهواز است که به دلیل محدودیتهایی که در تولیدات این شرکت است , قادر به پاسخگویی کامل به مصارف داخلی نبوده و از دیرباز , کشور ما به عنوان یک وارد کننده لوله های مانیسمان روس , اوکراین , چینی و دیگر برندهای اروپایی بوده است .

در ایران تا قطر 6 اینچ لوله های بدون درز تولید میشوند .

از دیرباز بلوک شرق اروپا مانند روسیه و رومانی یک قطب اصلی و چین , ژاپن و کره در آسیا نیز یکی از تولیدکنندگان اصلی لوله های مانیسمان بوده اند . کانادا و آمریکا نیز از تولیدکنندگان مهم این بازار هستند .

سایز بندی لوله مانیسمان

این لوله ها از سایز 1/8 تا 24 اینچ تولید میشوند . OD قطر خارجی و SCH ضخامت گوشت لوله میباشد .در ادامه جدول مشخصات فنی لوله های کربن استیل و استنلس استیل را مشاهده میکنید .

جدول سایز لوله مانیسمان