لوله کشی اب ساختمان

لوله کشی اب ساختمان

لوله کشی اب ساختمان

اجرا و تعمیرات لوله کشی اب ساختمان سراسر تهران

تلفن تماس: 09123437371 – 22533080 کلی و جزیی , شبانه روزی

اجرا  تعمیرات لوله کشی آب سرد و گرم مصرفی

اجراو تعمیر لوله کشی فاضلاب , شوفاژ و گاز ساختمان

لوله کشی آب روکار , لوله کشی آب توکار , تاسیسات ساختمان ,  آبرسانی و انشعاب گیری با نقاط مختلف ساختمان مسکونی, تجاری و صنعتی , لوله کشی با لوله های سفید تک لایه پلیمری , پنج لایه و فلزی , نصب شیر های بهداشتی و ساختمانی .

اجرای لوله کشی آب ساختمان

لوله کشی آب ساختمان به منظور رساندن  آب شرب بهداشتی به شیرهای مصرف کننده جهت شستشو , استحمام  و آب آشامیدنی صورت میگیرد .

برای لوله کشی ساختمان بایستی طوری انجام شود , که توزیع آب از شیر اولی تا آخرین شیر مصرف کننده فشاری مناسب داشته باشند.

قطر لوله کشی اصلی و فرعی , تعداد و نوع لوله کشی , مسیر لوله کشی جنس متریال لوله اتصالات و اجرای لوله کشی از اهم مواردی است که در طراحی و اجرا مهم میباشند.

به لوله ای که در مسیر  عمودی قرار بگیرد رایزر می گویند. حفظ توازن و تعادل در طراحی و اجرای لوله کشی ساختمان بایستی بسیار مهم تلقی شود زیرا عدم حفظ این محاسبات ممکن است در کمبود و یا بالا بودن بیش از حد انشعابات بخصوص در لوله کشی آب مهم باشد.

فشار بیش از حد یک شیر آب احتمالا باعث افت فاحش فشار آب در سایر شیرها یا واحدهای آپارتمانی شود. مبدا شروع لوله کشی آب ساختمان کنتور آب شهری , پمپ آب و منبع آب بوده و مقصد لوله کشی شیرآلات مخلوط مصرفی , لباسشویی و دیگر لوازم منزل میباشد .

در ساختمانهای بلندمرتبه به دلیل تعداد مصرف کننده ها و شیرالات , تعبیه پمپ و نصب مخزن ضروری به نظر میرسد . توجه داشته باشید که در سیستم اصولی لوله کشی آب ساختمان وجود مخزن درکنار پمپ اصولی بوده و از شرکتهای آب منطقه میتوانند بخاطر نصب پمپ بدون منبع آب , انشعاب آب شهری را قطع کنند .

Piping

در مهندسی لوله کشی piping رایزر لوله ای است که , مسیر عمودی داشته باشد. و این نام یک کاربرد عمومی است که در رشته های مختلف مهندسی کاربرد دارد.

رایزر لوله کشی آب ساختمان در آبرسانی ساختمان نقش مهمی دارد. محاسبه لوله کشی در استفاده از شیرالات سرویس بهداشتی حمام , دستشوییتوالت و رادیاتور  شوفاژ  به بازدهی مناسب نقش اساسی دارد.

سایزبندی لوله کشی آب ساختمان

یعنی انتخاب سایز  رایزر باید بر اساس برآورد  دقیق انجام  شود. تا در موقع بهره برداری در ساختمان افت فشار موجب کمبود اب نشود. شوربختانه بیشتر ساختمان های که دچار کمبود اب هستند ؛ به دلیل درست انتخاب نشدن قطر رایرز می باشد.

برخی از همکاران متاسفانه با توجه به  اینکه اب ورودی به ساختمان (کنتور اب) دارای قطر کم می باشد, لوله اصلی ساختمان را نیز با سایز کوچک  اجرا می کنند ؛ و قطر پایین  امر سبب افت شدید اب در ساختمان می شود.

لوله های دفع فاضلاب ساختمان نیز باید درست انجام شود ,ذ زیرا هدایت فاضلاب باید بدرستی انجام شود.

اصول لوله کشی آب ساختمان

اصول  لوله کشی آب ساختمان سرد و گرم 

نقشه لوله کشی مورد استفاده باید فاقد اندازه گذاری و بدون تزیینات معماری و بدون در باشد. اجرای  لوله کشی باید صاف  و موازی دیوارها باشد.

طراحی  لوله کشی آب بایستی با با توجه به سایر تاسیسات برق و سازه و فاضلاب تطبیق داده شده وتداخل نداشته باشند.

مشخص کردن محل لوله های اصلی

لوله های اصلی ساختمان در داکت یا داخل بدنه  قرار می گیرند. باید طوری طراحی شوند که  کوتاهترین فاصله را تا مصرف کننده داشته باشند , الزاما لوله آب نباید از اتاق برق و آسانسور و دودکش عبور کند.

مشخص کردن  محل شیرهای آب

لوله کشی آب سرد – Cold water

کاری کنید تا حدالامکان  کوتاهترین مسیر ممکن را (برای صرفه جویی در مصرف لوله و کاهش ضعف سیستم) در نظر بگیرید .

لوله کشی آب گرم  مصرفی

لوله کشی آب گرم برگشتی

لوله برگشت آب گرم بایستی به لوله آب گرم رفت در نزدیکی محل مصرف وصل باشد. علت تعبیه کردن  این لوله این ست که آب در لوله های آب گرم در صورت عدم مصرف، سرد نشده و آب گرم مصرفی همیشه و بلافاصله در دسترس مصرف کننده باشد.

لوله کشی اب ساختمان بایستی این نکته را یاد آور شد  که در ساختمانهایی که هر واحد آپارتمان برای خود دستگاه آبگرمکن دیواری یا پکیج دارد استفاده از این لوله لزومی ندارد.

مشخص کردن قطر لوله های اصلی

– هرچه سطح  زیربنا و به تبع آن شیرالات بیشتر باشد قطر رایزر بزرگتر است. مسلما هر چقدر به طبقات بالاتر برویم از سایز لوله اصلی کاسته  می شود. لوله کشی اب ساختمان .

– قطر لوله های فرعی  آب :

حتما  قطر لوله های فرعی و انشعابی باید کوچکتر از لوله های اصلی آب ساختمان باشد. لوله کشی فاضلاب ساختمان قبل از لوله کشی آب سرد و گرم و شوفاژ اجرا میشود. از این رو بهتر است با توجه عدم تداخل لوله های مختلف اجرا شود.

مشخص کردن محل لوله های فاضلاب

– تعیین سایز لوله های فاضلاب

-تعیین محل  انشعابات و قطر لوله های فرعی فاضلاب

– به کار بردن زانو و اتصالات  ۴۵ درجه در محل اتصال لوله های انشعابی

– درانتهای لوله های اصلی دریچه بازدید نصب نمایید.

لوله کشی ونت

– لوله هواکش VENT را نیز برای لوله کشی فاضلاب اجرا کنید.

قراردادن ونت  برای کل فاضلاب به خصوص فاضلاب های اصلی  ضروری میباشد.

لوله کشی آب ساختمان برای باران نیز از

ضروریات اجرای لوله کشی ساختمان است.

لوله کشی رادیاتور

اصول لوله کشی رادیاتور

-تعداد رادیاتور ها را برا اساس متراژ زیربنا و اقلیم شهر برآورد کنید.

– رادیاتور را در محل مناسب نصب کنید.  بهتر است محل نصب رادیاتور نزدیک پنجره ها باشند.

برای افزایش  جریان همرفتی و ایجاد گرمای مناسب مسیر لوله های رفت لوله کشی آب گرم و برگشت آب گرم را جلو یا پشت رادیاتورها قرار دهید. ضمنا لوله ها ی رفت و برگشت به موتور خانه را نیز با دقت و سایز مناسب اجرا کنید.

-فاصله  اتصال لوله های رفت و برگشت به رادیاتور را نیز در نظر بگیرید.

لوله کشی موتورخانه

لوله کشی موتورخانه مرکزی به روش برگشت مستقیم لوله کشی اب ساختمان در لوله کشی رادیاتور معکوس گرمای رادیاتور انتهایی کمتر از رادیاتور اولی است. اگر بخواهیم لوله کشی به روش  برگشت معکوس انجام شود  باید لوله برگشت آب گرم را از رادیاتور ابتدا یی قطع وبه انتهایی ترین رادیاتور وصل نمایید.

اگر عرض هر پره رادیاتور را ۵۱ میلیمتر در نظر بگیریم طول رادیاتور از حاصل ضرب تعداد پره در عدد ۵۱ بدست می آید. هر چه تعداد پره های رادیاتور کم شود باید قطر لوله منشنعب شده کمتر باشد.

تعمیر لوله کشی اب ساختمان

لوله کشی اب ساختمان

1 نظر

ارسال دیدگاه