سیم کشی ساختمان

سیم کشی ساختمان

اجرا و تعمیرات سیم کشی ساختمان

اجرا , بازسازی و سیم کشی ساختمان

نصب تجهیزات و لوازم برقی ساختمان

عیب یابی و رفع خرابی برق ساختمان

نصب انواع روشنایی و نورپردازی داخلی و نمای ساختمان

نصب لوستر های سبک ,سنگین,فانتزی, ریموت دار , چراغ سقفی و دیوارکوب

نصب و تعویض کلیدپریز , تایمر ساعتی , سنسور حرکتی راه پله , دیمر و فتوسل

سیم کشی, کابل کشی و داکت کشی تجهیزات الکتریکی ساختمان

نصب کنتاکتور و بی متال سیستمهای سه فاز

نصب و سیم کشی هالوژن , ال ای دی LED , اس ام دی SMD  و ریسه های رنگی

نصب و سیم کشی کلیدپریز روکار وتوکار

نصب هالوژن , ال ای دی و انواع روشنایی

کابل کشی و سیم کشی کولر آبی و گازی

نصب و سیم کشی آیفون تصویری و آنتن مرکزی

کابل کشی شبکه و نصب دوربین مداربسته

نصب و سرویس کولر آبی و رفع عیب کولر آبی

نصب و سیم کشی انواع هواکش و فنهای تهویه مطبوع

سیم کشی ساختمان

اصول سیم کشی ساختمان

سیم کشی ساختمان نیز مانند کلیه مهارتهای فنی از یک سری اصول علمی و تخصصی بهره میبرد . اگرچه به زعم بسیاری از مردم و در برخی موارد شناخت نول و فاز بخش اصلی سیم کشی ساختمان محسوب میشود , اما در اجرای اصول سیم کشی ساختمان قوانینی وجود دارد , که اگر به درستی اجرا نشود , میتواند منجر به خسارتهای جانی و مالی سنگینی شود .

مهمترین قسمت از اصول برقکاری رعایت ایمنی است که باید از طرف مجری رعایت شده و در حین اجرای کار به شرایط استفاده کاربر از لوازم برقی , ملاحظه ایمنی مصرف کننده را نیز داشته باشد .

هدف از سیم کشی ساختمان رساندن برق و توزیع بار الکتریکی یکسان و متناسب به مصرف کننده های مختلف میباشد . انتخاب کابل , سیم و لوازم مناسب , مسیر سیم کشی و عایقکاری و حفظ ایمنی از اصول ابتدایی سیم کشی ساختمان است .

تاسیسات برق ساختمان

تاسیسات ساختمان شامل دوبخش تاسیسات مکانیکی و تاسیسات الکتریکی میباشد وهر دوی آنها برای افزایش رفاه ساکنین میباشند. ما در اینجا راجع به تاسیسات الکتریکال که بانام عمومی تر برق کشی یا سیم کشی ساختمان معرف شماست توضیحات مفصل خواهیم داد.

هدف از سیم کشی ساختمان توزیع متناسب و تغذیه کلیدها و پریزهاست . کلیدهای برق دونوع کلید روشنایی و کلیدهای مینیاتوری میباشند که البته کلیدهای مینیاتوری نفش فیوز و حفاظت از برق سیستم را دارند.

کلیدها وظیفه قطع و وصل کردن برق یک لامپ یا یک سیستم برقی را دارند. پریزها وسایلی هستند که بوسیله یک دوشاخه برق دستگاه و لوازم برقی را تغذیه میکنند .

برقکاری و سیم کشی  ساختمان باید با یک نقشه و طرح حساب شده برای یک ساختمان اجرا شده و خطور از استانداردهای سیم کشی  ممکن است باعث کاهش راندمان و نقص در سیستم برق ساختمان شود .

در اولین گام برای نقشه کشی یک ساختمان باید بدانیم که یک ساختمان چه مصارف برقی داشته و کنتوری که دارد و یا درآینده به آن تخصیص داده میشود دارای چه مشخصاتی است . برای اجرای فرآیند سیمکشی ساختمان و  برق ساختمان های مسکونی  می بایست کلی دقت نظر داشت و اجرای کلیه مراحل مربوط به آن را به  افراد متخصص سپرد تا با تکیه بر تجربه و تخصص خود تمامی نکات ایمنی  و کلیدی مربوط به سیمکشی یا برقکاری ساختمان را طبق استاندارد های آن به اجراء درآورد تا در درازمدت هیچ گونه مشکلی گریبانگیر ساکنین منازل نگردد.

قیمت سیم کشی ساختمان

قیمت سیم کشی ساختمان بسته به نوع کار رنج متفاوتی دارد . درکذشته هزینه برقکاری ساختمان شعله ای محاسبه میشد. معمولا قیمت خدمات برق کشی ساختمان چکی و توافق محاسبه میشود.

اجرت سیم کشی و کابل کشی بصورت متری هم در برخی پروژه های بزرگ با نقشه مشخص متداول است . نصب تجهیزات الکتریکی و لوازم برقی نیز قیمتهای مشخصی دارند که برحسب تعداد قطعات و نوع تجهیزات میتوان قیمت گذاری نمود .

البته این قیمتهای کلی برای خدمات سیم کشی بزرگ است و برای خدمات برقکاری در رنجهای کوچکتر قیمتها بصورت کلی ارایه داده میشود .

قیمت سیم کشی ساختمان

رعایت نکات در حین اجرای سیم کشی ساختمان

در هنگام اجرای برق کشی ساختمان حتما در این کار سال ها تجربه دید و نکات مربوط به این کار را به طور کلی فراگرفت تا بتوان با رعایت تمامی نکات لازم سلامت وسایل برقی ساکنین خانواده ها را تأمین کرد تا موجبات نارضایتی آنان را به هیچ عنوان در پی نداشته باشد.

اولین نکته در راستای سیم کشی ساختمان، کشیدن نقشه ای مهندسی شده و اصولی است تا در حین کار طبق برنامه و نقشه پیش روی سیستم برق ساختمان را تأمین کرد.

سایر نکات سیم کشی برق ساختمان به قرار زیر می باشد:

 • رعایت فواصل دقیق و استاندارد در سیم کشی ساختمان ,فاصله جعبه فیوز ساختمان از لوله های آب و برق و گاز، ,فاصله قوطی های از چارچوب ساختمان و… که این فواصل باید حتما به خوبی رعایت گردند.
 • استاندارد سازی فیوزها در سیم کشی ساختمان , بایستی در حین اجرای سیم کشی ساختمان از فیوز با ظرفیت مناسب برای آن بخش استفاده شود. مثلا ظرفیت فیوز برای روشنایی ۱۰ آمپر و برای پریزها ۱۶ آمپر می باشد. رعایت این نکات جزء ملزومات اولیه و کلیدی برق کشی ساختمان است.
 • توجه به جایگاه وسایل خانگی

سیم کشی ساختمان اگر بر حسب نقشه ساختمانی به پیش رود و یک متخصص با کوله باری تجربه رو به سیم کشی ساختمان آورد، به خوبی می داند که جایگاه یخچال، گاز، ماشین لباسشویی و سایر وسایل خانگی کجاست و با مشورت کردن با صاحب ساختمان مربوطه و تعیین محل دقیق آن ها برای هر یک از این وسایل می بایست کلید برقی در نزدیک ترین نقطه آنان قرار دهد و به گونه ای آن را صورت دهد و کلید برق محو نگردد و دسترسی به آن آسان باشد.

رعایت ظرفیت سیم های در انتقال الکتریسیته نیز از مهمترین مواردی است که در هنگام سیم کشی بایستی رعایت شود . عدم توجه به قدرت متناسب برای تغذیه مصرف کننده و سیم یا کابل مورد استفاده , میتواند منجر به سوختگی سیم کشی به خصوص در اوج مصرف رشته سیم مورد نظر شده و موجب قطعی برق آن شود .

ارتفاع نصب کلیدپریزهای ساختمان

 • ارتفاع نصب کلید روشنایی 115 سانتیمتر با 5 سانتیمتر تلورانس
 • ارتفاع پریز در آشپزخانه 60 سانتیمتر و 120 سانتیمتر
 • ارتفاع پریز در سرویس بهداشتی 120 سانتی متر
 • ارتفاع کلید کولر 125 سانتی متر از کف تمام شده .
 • کلید ها باید در ساختمان به وسیله لیزر یا شلنگ تراز شوند .
 • فاصله پریزهای برق، تلفن و آنتن ساختمان 30 تا 40 سانت .
 • مسافت جعبه فیوز ساختمان از لوله های گاز و آب یک متر
 • ارتفاع نصب آیفون تصویری یا صوتی 140 تا 150 سانتی متر
 •  فاصله آویز لامپ ها از سقف ساختمان: 30-50سانتی متر
 • فاصله قوطی برق چارچوب درب و پنجره 15 تا 25سانتی متر

انتخاب کابل و سیم برای سیم کشی ساختمان

1- سیم مصرفی استاندارد  برای روشنایی سطح مقطع 1.5 میلی متر

2- سیم مصرفی برای نصب کلیدپریز ساختمان سطح مقطع 2.5 میلی متر

3- سیم مصرفی برای سیم کشی اصلی برق سطح مقطع 4 تا 6 میلی متر

4- سیم مصرفی برای کولر آبی سطح مقطع 2.5 میلی متر

5- سیم مورد استفاده برای کولر گازی سطح مقطع 4 میلی متر

انتخاب فیوز برق ساختمان

1- قدرت فیوز برای روشنایی: 10 آمپر

2- قدرت فیوز برای پریزها: 16 آمپر

3- قدرت فیوز برای کولرگازی و برق اصلی ساختمان: 20 آمپر

4- قدرت  فیوز برای کنتور ساختمان: 25 آمپر

نصب لوازم در آشپزخانه

برای نصب لوازمی مانند ماشین لباسشویی , یخچال , ظرفشویی و گاز رومیزی بایستی حداقل یک جایگاه مناسب با شرایط نصب چیدمان در نظر گرفته شود .

1- جایگاه لباس شویی در آشپزخانه

2- جایگاه پکیج در آشپزخانه

3- جایگاه یخچال در آشپزخانه

4- جایگاه گاز در آشپزخانه

5- جایگاه مایکروفر در آشپزخانه

 

 

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه