روز اول لوله کشی

روز اول لوله کشی

روز اول لوله کشی

روز اول لوله کشی مانند روز اول هرکاری مانند روز اول مدرسه یا بسیار مهم است و البته همواره با استرس و ترس از ورود به یک دنیای همراه میباشد.

یک لوله کش به طور سنتی معمولا پیش یک یا چند استاد کار به واسطه آشنا و دوست معرفی شده و پس از چند سالی با افتتاح مغازه یا مشتریهای قبلی شروع به کار کرده و مستقل کار میکند.

شخیصت داستان ما لوله کشی به نام داود است که پس از گذراندن مراحل بالا حالا در اولین روزکاری خود به عنوان لوله کشی مستقل و نه شاگرد مشغول کار شده و در زمان این اتفاق که حدودا سال 1375 میباشد برای فنر زدن و رفع گرفتگی لوله 50000 تومان طلب دستمزد میکند که در آن زمان پول خوبی به عنوان دستمزد بود و به عنوان شاهد باید بگوییم که پس از گذشت , بیش از بیست سال این دستمزد فرق چندانی با تورم این بیست ساله نکرده است.

این را گوشزد کنیم که درامد تاسیساتی و لوله کشی در آن زمان نسبتا بالا بوده و پس از گذشت چندین سال به دلیل هجوم نیروهای جوان به بازار کار تا حد زیادی درآمد آنزمان نسبت به هزینه یک رویا شده است.

داستان لوله بازکنی

در شغل تاسیسات لوله کشی و لوله بازکنی در تهران , رفع گرفتگی یکی از موارد و کارهایی به حساب می اید که یا اغلب لوله کشها از آن دوری میکنند و یا بخاطر پولساز بودن آن خیلی به آن علاقه دارند .

به هر حال آقای داودخان با دستگاه ژنراتور و فنرهای خود و جعبه ابزار خود با یک موتور هوندا به سمت مقصد راه افتاده و با آدرسی که در دست داشته به یک منزل مسکونی میرسد و پس از زنگ زدن صاحبخانه درب را بازکرده و به داخل میرود.

مورد گرفتگی لوله , کفشور یک آشپزخانه بوده که پس از انداختن فنر و روشن کردن دستگاه پس چند دور چرخش موتور و چرخاندن فنر لوله مذکور آقا داود وسایل خود را جمع کرده و از درب ساختمان خارج میشود که که به سمت مغازه خود برود که از طبقه پایین همسایه مشتری آقا داود او را صدا کرده و او را به داخل واحد آپارتمان خود فرا میخواند.

آقا داود که داخل میشود فکر میکند در روز اول لوله کشی یک کارچرب دیگر به او خورده و از این بابت خوشخال میشود.

خانه مورد نظر بازسازی شده و منزل نو عروس به نظر میرسیده است. لوله کش به محض اینکه پا به داخل آشپزخانه میگذارد با صحنه ای وحشتناک مواجه میشود .

غیر قابل باور از اینکه تمام لوازم آشپزخانه که با ملحفه سفید پوشانده شده است

با کثیفیهای سیاه رنگی به وضع بد فرمی در آمده و این به دلیل این

بوده که فنر لوله کشی با شکستن سیفون و کفشور طبقه بالا به این

طبقه راه پیدا کرده و لوله کش با خیال اینکه فنر داخل لوله میچرخد در

حال باز شدن است به کار خود مشغول بوده است.

البته در طول این 30 سال که بنده مشغول این حرفه هستم چنین اتفاقی را

ندیده و نشنیده ام اما به هر حال اینگونه اتفاقات نادر هم پیش میاید.

مورد دیگری که شنیدنیست سردر اوردن فنر از همسایه طبقه کناری

و پارس کردن سگ آنها بوده است که در قسمت بعد به ان میپردازیم.

روز اول لوله کشی تاسیساتی

روز اول لوله کشی

 

 

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه