تعمیر اجاق گاز تهران | فردار توکار صفحه ای مبله

تعمیر اجاق گاز تهران | فردار توکار صفحه ای مبله

تعمیر اجاق گاز

نصب , عیب یابی و تعمیر اجاق گاز کلیه برندهای داخلی و خارجی

تلفن : 09122437371-22533080 بدون تعطیلی کلیه نقاط تهران

نصب , عیب یابی و تعمیر انواع اجاق گاز مبله و صفحه ای توکار , تعویض شیر ولوم , درب فر , بوبین , ترموکوپل , سنسور , سرشعله , گریل و کلیه قطعات اجاق گاز منازل .

از آنجا که اجاق گاز به عنوان یک وسیله پخت و پز در منازل جزو ملزومات اصلی ساختمان به شمار می آید , در صورت خرابی  و نقص در عملکرد آن , تعمیر اجاق گاز نیز از جمله خدماتی است که بایستی در اسرع وقت صورت بگیرد . شما میتوانید با تماس با ما در سریعترین زمان ممکن خیال خود را بابت تعمیر انواع اجاق گاز با هر برندی راحت نمایید .

تعمیر اجاق گاز

به طور کلی 2 نوع اجاق گاز مبله و توکار یا رومیزی در هر آشپزخانه قابل نصب است که از لحاظ کلی کارکرد تمام اجاق گازها و نحوه تعمیرات آن تقریبا یکسان است . خرابی اجاق گازها شامل موارد بسیار بوده , اما مهمترین خرابی را  میتوان روشن نشدن اجاق گاز دانست . در ادامه به  مشکلات و انواع خرابیهای اجاق گاز و نحوه عیب یابی و رفع عیب آن میپردازیم .

اجاق گاز یا فر اجاق گاز اصلا روشن نمیشوند .

فر اجاق گاز را نمتوان خاموش کرد .

فندک اجاق گاز خراب است .

مشعل اجاق برقی در زمانی که شعله روشن است جرقه میزند .

شعله اجاق گاز حتی با ولوم بالا شعله ضعیفی دارد .

درب اجاق گاز یا درب فر اجاق گاز بسته نمیشود .

نوسان دار بودن میزان شعله اجاق گاز .

آموزش تعمیر اجاق گاز

عیب یابی در تعمیر اجاق گاز مانند هر وسیله دیگری در اولویت قرار دارد . برخی از ایرادات و خرابیهای اجاق گاز ممکن است بسیار ساده باشند و خود شما هم بتوانید با کمی آزمون و خطا آنها را رفع نمایید .

  • وجود رسوب چربی
  • وجود آب در مسیر سر شعله و ژیگلور
  • نقص در عملکرد فندک
  • وجود نشتی گاز در شلنگ یا تاخوردگی شلنگ
  • خرابی شیر کنترل یا ولوم اجاق گاز
  • نصب غیر صحیح سرشعله یا سرپوش
  • خرابی ترموکوپل

کیپ شدن شلنگ گاز بر اثر تاخوردگی و خرابی شیر گاز که با باز نمودن مسیر گاز میتوان آنرا رفع نمود . وجود نشتی در شیر و شلنگ اجاق گاز نیز از عواملی است که میتواند مانع از رسید گاز به اجاق گاز شود .

همچنین مسدود شدن سرشعله ها بر اثر ریختن چربی از دیگر خرابیهایی است که با تمیز کردن آنها میتوان اجاق گاز را تعمیر نمود . در برخی موارد نیز خیس بودن سرشعله ها مانع از عبور گاز به میزان کافی میشود . به طور کلی هر نوع چربی یا ذرات ریزی مانع از عبور گاز از سرشعله و ژیگلورهای گاز شود باعث میشود که مسیر گاز مسدود شده و اجاق گاز روشن نشود . معمولا در هنگام استفاده از اجاق از ممکن است یک مقدار روغن و چربی حاصل از پخت و پز همراه با گرد و غبار موجود در محیط به درون روزنه های سرشعله و ژیگلور برود که لازم است هر از چندی به دقت با تمیزکاری و شستشو این مسیر باز شود .

استفاده از محلولهای شستشو نیز بایستی با دقت فراوان انجام شود , چرا که میتواند موجب مسدود کردن لوله آلومینیومی درون اجاق گاز شده که تعمیر آن کار تعمیرکار اجاق گاز است .

یک سری از ایرادات نیز وجود دارند که کار افراد متخصص تعمیرکار اجاق گاز بوده و  پس از عیب یابی بایستی نسبت به تعمیر اجاق گاز اقدام نمود .

تعمیر اجاق گاز منزل

تعمیر فندک اجاق گاز

خراب بودن فندک اجاق گاز نیز یکی از مشکلات رایج در استقاده از اجاق گاز است . در حقیقت فندک اجاق گاز یک آپشن برای اجاق گاز محسوب میشود که موجب آسایش و راحتی در استفاده از اجاق گاز است . اما خرابی آن باعث میشود که شما نیاز به تعمیر اجاق گاز پیدا کنید .

زمانی که شعله روشن است، کلید فندک ولتاژ را برای تولید جرقه به مدول مرکزی کنترل جرقه می‌فرستد .

اگر فندک نقص داشته باشد ,  ولتاژ مورد نظر را به مدول جرقه نمی‌فرستد و درنتیجه مشعل  روشن نخواهد شد . اگر سایر مشعل‌ها نیز به درستی جرقه نمی‌زنند ، فندک اجاق گاز خراب است.

علل گوناگونی هم وجود دارد که باعث خرابی این قطعه می شوند . ممکن است الکترود فندک نقص عملکرد داشته باشند . خرابی وایر و اتصالات فندک نیز بایستی چک شوند .

با توجه با اینکه 2 نوع فندک در اجاق گازها وجود دارند , بسته به اتوماتیک بودن و یا غیر اتوماتیک بودن فندک بایستی نسبت به تعمیر فندک اجاق گاز اقدام شود . این ایراد معمولا توسط  سرویس کار اجاق گاز رفع میشود .

تعمیر شیر اجاق گاز یا ولوم گاز

خراب شدن شیر و ولوم اجاق گاز  نیز می تواند دلیل روشن نشدن اجاق گاز باشد . به طور معمول هر اجاق گاز دارای 5 عدد شیر ولوم برای شعله ها و یک شیر ولوم برای استفاده از فر میباشد .

ولوم یا شیر اجاق گاز میزان گاز عبوری را کنترل کرده و اصطلاحا گاز را باز و بسته میکند . شیر اجاق گاز یا ولوم  شعله را کم یا زیاد میکند . اگر ولوم یا شیر اجاق گاز خراب باشد نمی‌تواند میزان گاز عبوری را به درستی تنظیم کند.

با بروز این مشکل ممکن است در ایجاد جرقه زدن فندک هم مشکل ایجاد شود . از این رو تعمیر این قطعه را باید در اولویت قرار دهید.

البته معمولا خرابی این قطعه راهی جز تعویض قطعه خراب ندارد . برای تعویض این قطعه بهتر است از  قطعات فابریک اجاق گاز برند خود استفاده نمایید .

نصب غیرصحیح سرشعله و سرپوش اجاق

در صورتی که سرشعله و سرپوش گاز را در جای مناسب آنها نصب نشوند ، اجاق گاز ممکن است روشن نشده یا ناقص کار کند .

نادرست قرار گرفتن سرشعله ها موجب می شود تا گاز به بیرون خارج نشود . از این رو در این مواقع محل قرار گیری سر شعله ها را نیز بررسی کرده و در جای خود قرار دهید .

خرابی ترموکوپل اجاق گاز

سیستم ترموکوپل یا سنسور دمای اجاق از قطعه ای است , که  اگر شعله اجاق گاز شما به هر دلیلی مانند ریختن آب و یا وزش باد خاموش شود , ترموکوپل با قطع جریان گاز مانع از  نشتی گاز در محیط شده و از مخاطراتی مانند بروز آتش , خفگی و انفجار ممانعت میکند . اگر ترموکوپل دستگاه نقص داشته  باشد ، شعله ثابت نبوده و ممکن است پس از روشن شدن مجددا خاموش شود .

سنسور دمای فر قسمتی است که دما را کنترل می‌کند. اگر این سنسور به طور  صحیح عمل نکند ممکن است موجب روشن نشدن گاز یا فر شود .

کم بودن شعله اجاق گاز

کم بودن شعله اجاق گاز میتواند دلایل گوناگونی داشته باشد . اگر کلیه شعله های گاز با بیشترین حالت ولوم گاز باز باشند و شعله کم باشد , تا خوردگی شلنگ گاز , افت فشار گاز ساختمان و یا کیپ شدن قسمتی از لوله کشی گاز ساختمان را میتوان از دلایل آن برشمرد .

اما اگر برخی از شعله ها به اندازه کافی شعله ور بوده و برخی از آنها نقص داشته باشند میتوان کیپ شدن ژیگلور , نصب نامناسب سرپوش و سرشعله , کیپ شدن لوله داخلی شعله ضعیف یا حتی خرابی شیر و ولوم مربوطه را از دلایل ضعیف بودن شعله اجاق گاز دانست .

تعمیر میکروسوییچ اجاق گاز

میکروسوییچ یک رله الکترونیکی قطع و وصل جریان برق است که در لحظه مورد نیاز جریان برق را به مدار جرقه زنی اجاق متصل می‌کند تا جرقه ایجاد شود.

از علل خرابی میکرو سوییچ می‌توان به قطع شدن سیم ، شکستگی خار  ، گیر کردن زبانه بر روی میکروسوییچ یا خرد شدن میکروسوییچ اشاره کرد .

تعمیر ماژول جرقه

ماژول جرقه برق کافی را برای هر یک از الکترودهای شعله اجاق گاز ارسال مینماید . اگر مشعل جرقه کافی انتقال ندهد یا به‌ صورت مکرر جرقه می‌زند ، مدول‌ جرقه ممکن است دچار مشکل شده باشد.

پیش از جایگزینی مدول جرقه ، الکترودها و سیم‌ها را وارسی کرده تا اگر الکترودها و سیم‌ کشی ایرادی ندارند مشکل از مدول جرقه است و بایستی عوض شوند .

 

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه